Доступність посилання

ТОП новини

За рік повномасштабної війни Україна конфіскувала активи лише трьох російських олігархів


Російські олігархи Володимир Євтушенков, Олег Дерипаска та Михайло Шелков
Російські олігархи Володимир Євтушенков, Олег Дерипаска та Михайло Шелков

За рік повномасштабної війни Україна конфіскувала активи лише трьох російських олігархів – Володимира Євтушенкова, Олега Дерипаски та Михайла Шелкова – хоча законодавчий механізм стягнення майна підсанкційних громадян РФ в дохід держави був запроваджений ще в травні 2022 року. Відтоді Україна наклала санкції на сотні росіян, серед яких найбільші російські олігархи та бізнесмени, такі як Аркадій Ротенберг, Олександр Бабаков, Михайло Фрідман, але їхній бізнес та майно в Україні досі не конфіскували. Деякі активи лише тимчасово арештовані в межах кримінальних проваджень на період слідства, але вони і в цьому статусі не приносять доходів в український бюджет, оскільки держава в особі Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління корупційними активами (АРМА) досі не знайшла для більшості з них тимчасових управителів. Про це йдеться в розслідуванні журналістів «Схем» (Радіо Свобода) про проблеми з конфіскацією російських активів за рік повномасштабної війни.

Станом на лютий 2023 року держава стягнула активи російських олігархів Володимира Євтушенкова, Олега Дерипаски та Михайла Шелкова в межах «цивільної конфіскації»‎ – через позови Міністерства юстиції до Вищого антикорупційного суду. У випадку із Євтушенковим ідеться про більш як мільйон квадратних метрів нерухомого майна в Запорізькій області. Компанії Євтушенкова, як неодноразово повідомляли «Схеми»‎, співпрацювали з російською «оборонкою»‎. У Дерипаски стягнули частки у 13 заводах його групи «Русал» та нерухоме майно вартістю понад 10 мільярдів гривень. У лютому цього року Апеляційна палата ВАКС також задовольнила апеляційну скаргу Міністерства юстиції і конфіскувала «Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат» російського олігарха Михайла Шелкова та інші його активи, серед яких квартири в Одесі та Нікополі, декілька авто.

Володимир Зеленський з червня 2022 року вводив у дію низку рішень РНБО про санкції. Та лише восени – щодо російських олігархів, які володіють в Україні найбільшими активами: Михайла Фрідмана, Петра Авена, Андрія Косогова, Євгенія Гінера, Олександра Бабакова, Аркадія Ротенберга. Однак щодо жодного з них станом на лютий 2023 року Міністерство юстиції не подало позову до Вищого антикорупційного суду з вимогою стягнення їхніх активів, ідеться у розслідуванні.

Михайло Фрідман, Петро Авен, Андрій Косогов, Євген Гінер, Олександр Бабаков, Аркадій Ротенберг
Михайло Фрідман, Петро Авен, Андрій Косогов, Євген Гінер, Олександр Бабаков, Аркадій Ротенберг

Однією з причин аналітики називають брак співробітників, які готують такі заяви до суду. У коментарі «Схемам» заступниця міністра юстиції Ірина Мудра пояснила, що в департаменті санкційної політики працює близько 20 осіб і наразі у відомстві планують розширити штат. Окрім того, тут повідомили, що часто виникають труднощі з доведенням причетності того чи іншого підсанкційного олігарха до конкретного активу, оскільки багато з них оформлені на підставних осіб.

Водночас деякі активи підсанкційних російських олігархів тимчасово арештовані в межах кримінальних проваджень на період слідства, але і в цьому випадку вони поки не приносять доходів у бюджет. Через те, що Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління корупційними активами (АРМА), яке опікується арештованими активами, досі не знайшло для них тимчасового управителя, повідомляють «Схеми».

Наприклад, за рішенням суду АРМА були передані активи, пов’язані з Аркадієм Ротенбергом (ТРЦ Ocean Plaza) і Михайлом Фрідманом («Моршинська», акції «Альфа-Банку», «Миргородська»).

Антикорупційні експерти також вказують на те, що пошук нових українських управителів для арештованого російського бізнесу відбувається непрозоро.

«АРМА в принципі ніде не публікує інформацію про результати своєї діяльності в розрізі відбору управителя. Вони стверджують, що створили якийсь реєстр, ввели його в експлуатацію, але поки йому нікому не покажуть, поки не закінчаться воєнні дії. Так в принципі неможливо проконтролювати, чим же насправді управляє АРМА і хто конкретно, хто фізично тут і зараз управляє цим майном», – каже голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський.

У лютому 2023 року президент Володимир Зеленський ввів у дію санкції РНБО ще проти двох сотень осіб, які пов’язані з Росією.

XS
SM
MD
LG