Екс-голову правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» та колишнього народного депутата Дмитра Крючкова, якого правоохоронці підозрюють у розкраданні коштів «Запоріжжяобленерго», екстрадували з Німеччини в Україну. Його доставили рейсовим літаком з Мюнхена. В Борисполі його зустріли працівники НАБУ, які з міркувань безпеки вивезли його з території аеропорту не публічно та доставили в Антикорупційне бюро для проведення допиту, повідомляють журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»). Раніше у цій програмі були оприлюднені записи його телефонних розмов із соратником президента Кононенком та братами Суркісами, на яких обговорюється схема з виведення сотень мільйонів гривень з українських обленерго – на прохання журналістів перед публікацією вони були верифіковані американськими спеціалістами, які співпрацюють з урядом США.
Після прильоту Крючкова затримали спецпризначенці НАБУ – згодом його мають доправити в ІТТ (ізолятор тимчасового тримання), після чого Солом'янський суд повинен буде протягом 48 годин обрати йому запобіжний захід.
За інформацією головного редактора програми «Схеми» Наталки Седлецької, спершу повернення Крючкова планувалося на іншу дату: «Чому небезпечний для Порошенка свідок повертається прямо напередодні другого туру? Іронія долі в тому, що після запиту ГПУ в Німеччину спершу розглядалась інша дата екстрадиції – 22 квітня, але у німців в цей день вихідний через пасхальні свята. І зрештою екстрадицію призначили тижнем раніше, ніж планувалось».
Керівник САП Назар Холодницький розповів про рішення щодо забезпечення особистої безпеки Дмитра Крючкова «через останні заяви... буде зроблено все, щоб він дав свідчення, які він має намір дати». Крім того, він додав, що сума застави як альтернативи запобіжному заходу становитиме розмір збитку за скоєними злочинами. Відповідно, це 347 мільйонів гривень.
На запит редакції «Схем» Дмитро Крючков передав свої письмові відповіді, у яких розповів, що Кононенко виконував ту частину домовленостей, яка була зоною відповідальності сторони Порошенко – Кононенко. «Фінансові відносини, звісно, були. Вони, згідно з домовленостями, отримали від 50% до 75% доходів від бізнесу, який був предметом домовленостей», – зазначив він у листі. При цьому, він утримався від коментарів щодо Суркісів.
У 2016 році Крючков був оголошений у розшук, а у квітні 2018-го – затриманий у Німеччині за запитом українських правоохоронців.
Його підозрюють у розкраданні коштів «Запоріжжяобленерго», понад 60 відсотків акцій якого належать державі. За словами детективів, НАБУ також вивчає причетність до схеми Ігоря Кононенка та братів Суркісів, останніх раніше вже викликали на допит після виходу журналістського розслідування. У записах, оприлюднених журналістами, співрозмовники, у тому числі, обговорюють і цю оборудку.
Дмитро Крючков – колишній народний депутат. Із 2006-го півтора року був у фракції «Блоку Юлії Тимошенко» – працював у комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу. У 2014-му – став керівником приватної компанії «Енергомережа». І вже за рік вона взяла під контроль роботу кількох обленерго.
Раніше «Схеми» розповіли, що Дмитро Крючков разом із соратником президента Ігорем Кононенко, бізнесменами Григорієм та Ігорем Суркісами, а також іншими високопосадовцями ймовірно причетний до схем з виведення сотень мільйонів гривень з декількох українських обленерго. Організація однієї з наймасштабніших афер у сфері енергетики останніх років обговорюється на записах телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, які отримала редакція «Схем». Події охоплюють період весни-літа 2015 року, коли остаточно формується вертикаль влади після революційних подій – а різні напрямки закріплюються за конкретними кураторами та виконавцями.
Для верифікації телефонних розмов, «Схеми» передали зразки американським спеціалістам із Національного центру медіа-експертиз – освітньо-наукового центру Університету Колорадо в Денвері (США, створеного за підтримки Міністерства юстиції Сполучених Штатів Америки). Експертиза всіх надісланих голосів дала позитивний результат. Отримані високі показники вірогідності подібності голосів за шкалою, передбаченою цією методологією.
«Схеми» звернулись до всіх фігурантів телефонних розмов, частина із них вирішила відмовчатись, частина спростувала свої зв’язки із Дмитром Крючковим. Зокрема, брати Суркіси не відповіли на запит «Схем».
Журналісти також декілька разів приїжджали у офіс народного депутата Ігоря Кононенка, оскільки він не відповідав на дзвінки з проханням про коментар та повідомлення з вичерпним список запитань. Перед ефіром він надіслав в редакцію лист, пообіцявши інтерв’ю лише після виходу розслідування. Утім, згодом заявив, що готує позов проти Радіо Свобода до закордонного суду – і скасував обіцяне інтерв’ю.
«Схеми» неодноразово просили президента Порошенка дати оцінку причетності його соратника Кононенка до діяльності компанії ПАТ «Енергомережа» та її очільника Дмитра Крючкова, нині розшукуваного НАБУ за виведення сотнів мільйонів гривень із «Запоріжжяобленерго» – утім, він до цього часу цього не зробив. Натомість, нещодавно він заявив, що не знав про причетність Кононенка до корупційної афери в енергетиці.
У свою чергу, редакція на запит Національного антикорупційного бюро передала детективам записи розмов Дмитра Крючкова з Ігорем Кононенком та братами Суркісами – і вони вже долучені до матеріалів офіційного розслідування.