Росія може готувати військову техніку до вивезення з Сирії, випливає з матеріалів дослідників відкритих даних. OSINT-аналітики та журналісти виявляють все більше ознак того, що Москва вивозить щонайменше частину своєї техніки.
На відео авіабази Хмеймім із дрона, опублікованому напередодні, помітили людей із валізами, які готуються до посадки в літак. Також виявлено підготовлений до відправки військово-транспортним літаком радіолокаційний комплекс 91Н6Е. Він використовується з ракетними комплексами С-300 та С-400.
Самі ракетні комплекси, судячи з відео, поки що перебувають на своєму звичайному місці на авіабазі, проте їхні пускові установки не приведені в боєздатність. На всіх супутникових знімках, зроблених до падіння режиму Башара Асада на початку грудня, С-300 і С-400 стояли в стані повної боєготовності.
Кореспондент британської газети The Times у Сирії Самер Аль-Атруш 13 грудня опублікував відео російської техніки, яка прибуває на авіабазу Хмеймім. Він також поговорив з озброєними людьми, які охороняють головний в’їзд на базу і належать до угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам», яке відіграло вирішальну роль у поваленні режиму Асада. Охоронці бази сказали журналісту, що, за їхньою інформацією, Росія виводить свої війська з країни.
Раніше дані з відкритих джерел дозволили встановити, що Росія надіслала до Сирії кілька десантних кораблів та цивільних суден. «З комерційними суднами та російськими десантними кораблями на підході, зі збільшенням повітряного трафіку на базі в Хмеймімі виведення російських військ набирає обертів. Чи буде воно повним або частковим, поки неясно», – пише в мережі Х старший науковий співробітник програми Росії та Євразії Фонду Карнегі за міжнародний мир Дара Массікот.
Згідно з супутниковими знімками за 13 грудня, на авіабазі Хмеймім перебуває рекордна за останні дні кількість літаків, у тому числі два Ан-124 «Руслан», один із яких стояв на злітно-посадковій смузі. На відео також потрапило приземлення одного із літаків Іл-76.
Супутниковий знімок бази ВМФ Росії в Тартусі за 13 грудня показує, що російські фрегати, які базувалися там, поки так і не повернулися до причалу.
Раніше повідомлялося, що Росія веде переговори з повстанцями про збереження баз у Сирії. Bloomberg із посиланням на джерела в Москві, Європі та на Близькому Сході писав, що сторони близькі до угоди.
З 2011 року в Сирії тривала громадянська війна. Російські військові брали участь у цій війні з 2015 року на боці президента Башара Асада, завдаючи бомбових ударів по позиціях його супротивників, а також беручи участь у наземних операціях, до яких залучали найманців угруповання ПВК «Вагнер». Офіційною метою зазначалася боротьба з терористичними угрупованнями.
У Сирії росіяни мають морську базу в Тартусі та авіабазу в Латакії. Їхня подальша доля поки що неочевидна.
8 грудня, в день, коли противники Асада зайняли Дамаск, російська влада заявила, що повалений президент і його родина перебувають у Росії, де отримали притулок.
Форум