Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу щодо реабілітації нацизму проти співробітників правозахисного товариства «Меморіал». Імена конкретних людей не називаються. Справа була порушена на вимогу руху «Ветерани Росії». У своїй заяві вони вказали, що у списках жертв сталінських репресій, складених «Меморіалом», знайшли прізвища людей, які були засуджені в СРСР за статтею про співпрацю з гітлерівцями під час війни.
Виконавчий директор «Ветеранів Росії» Вадим Мироненко повідомив агентству ТАСС, що виявив у списках «Меморіалу» близько 20 таких прізвищ. Активісти руху вважають їх поплічниками нацистів. За словами Мироненка, у справі є підозрювані, але в інтересах слідства він не розкриватиме їхні імена.
«Ветерани Росії» тривалий час вимагали порушення справи проти «Меморіалу». У 2021 році вони вже зверталися з аналогічним проханням до голови Слідчого комітету Олександра Бастрикіна та генерального прокурора Ігоря Краснова. У «Меморіалі» тоді відповіли, що багато репресій сталінських часів здійснювалися за безпідставними доносами та хибними звинуваченнями. Активісти «Меморіалу» наголосили, що до списку можуть входити люди, які під час війни справді співпрацювали з нацистами, але до того стали жертвами незаконних репресій у 1930-х. Проте більшість людей, на яких вказали «Ветерани Росії», було реабілітовано та визнано незаконно постраждалими ще за радянської доби.
Правозахисний центр «Меморіал» – найстаріша в Росії правозахисна організація. Вона спеціалізувалася на увічненні памʼяті жертв сталінських репресій та захисті прав сучасних політвʼязнів. 2014 року Міністерство юстиції Росії внесло «Меморіал» до списку «іноземних агентів».
У грудні 2021 року товариство «Меморіал» було ліквідоване рішенням Московського міського суду. Правозахисників звинуватили в порушенні законодавства про іноземних агентів. «Меморіал» назвав дії російської влади політично мотивованими та непропорційними. Проте команда «Меморіалу» продовжує правозахисну діяльність уже не маючи статусу юридичної особи.