Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков (фракція «Слуга народу») розповів, як Верховна Рада раніше цього тижня провалила проєкт постанови про звернення до парламентів світу стосовно відзначення 75-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі.
«Це було рішення парламенту. Ця постанова не була підтримана. Я думаю, що так, як 8 і 9 травня сприймаються у суспільстві… І, мабуть, парламент так само відображає настрої суспільства. Народні депутати ухвалювали рішення, виходячи зі своєї особистої позиції, з позиції тих людей, яких вони представляють у парламенті. Сталося так, як сталося», – заявив він у «Суботньому інтерв’ю» для Радіо Свобода.
При цьому він виключив можливість нового голосування, щоб усе-таки ухвалити це звернення.
«На жаль, немає такого механізму, як переголосування постанови. У цьому парламенті жодного разу ні один законопроєкт або постанова два рази на голосування не ставилися. Я вважаю, що це не відповідає регламенту. І я вдячний колегам, що вони мене у цьому підтримують. Навіть якщо мені дуже не подобається, коли провалюється, як ви висловилися, той або інший законопроєкт, – і такі є приклади, коли, я вважаю, він повинен бути ухвалений, а він не набирає голосів, іноді не набирає голосів дуже небагато, бо були приклади, коли одного, двох голосів не вистачало, – але це не є приводом для того, щоб моє особисте бажання було вище, ніж регламент Верховної Ради України. Я не буду ставити на повторне голосування, знаходячи якісь аргументи, що хтось не встиг, хтось не проголосував. Усі повинні працювати. Я на своєму місці як голова Верховної Ради, народні депутати… А якщо запустити цей механізм, то ми знову будемо бачити 10, 15, 17 голосувань за той законопроєкт, який дуже-дуже треба проштовхнути», – заявив Разумков.
13 травня парламент не підтримав проєкт постанови про звернення Верховної Ради України до національних парламентів іноземних держав, міжнародних організацій та їхніх парламентських асамблей із нагоди відзначення 75-ї річниці завершення Другої світової війни в Європі 1939–1945 років. Того дня за включення проєкту постанови до порядку денного проголосували 279 депутатів, за розгляд його за скороченою процедурою 247 депутатів – а за схвалення самої постанови тільки 200 народних депутатів, і, таким чином, це рішення не було ухвалене.
У проєкті постанови, що його подав народний депутат із фракції владної партії «Слуга народу» Олександр Мережко, зокрема, пропонувалося нагадати світові, що в 2014 році вперше після завершення Другої світової війни у Європі одна держава-член ООН окупувала і здійснила спробу анексії частини території іншої суверенної держави-члена ООН, що є найтяжчим міжнародним злочином проти миру й безпеки людства і міжнародного правопорядку, і неминуче нагадує трагічні події, які відбувалися в Європі понад 80 років тому.
Документ також мав засудити нинішні спроби відкинути Європу в часи територіальних воєн, агресивного шовінізму і розподільчих ліній і наголосити, що встановлення довготривалого миру і стабільності в Європі є неможливим без відновлення поваги Російської Федерації до верховенства права, демократії та прав людини, дотримання нею норм і принципів міжнародного права, зокрема стосовно територіальної цілісності й непорушності кордонів України і Грузії, а також припинення тиску проти інших держав.
Проєкт пропонував закликати до протидії будь-яким намаганням привласнити спільну перемогу у Другій світовій війні, яку вибороли усі держави й народи-переможці, «особливо з метою цинічного виправдання своєї нинішньої агресивної політики та маскування ігнорування Російською Федерацією норм міжнародного права і порушення прав людини як всередині країни, так і на тимчасово окупованих територіях суверенних держав в Європі, зокрема України».
Повністю інтерв’ю з головою Верховної Ради Дмитром Разумковим дивіться у програмі Радіо Свобода «Суботнє інтерв’ю» в суботу, 16 травня.