У Варшаві 23 липня відбувся загальнопольський страйк жінок. Біля Сейму кілька сотень мітингарів вимагали декриміналізувати аборти, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Учасники протесту тримали у руках плакати з написами «Коли закінчиться пекло жінок?», «Роби аборт рятуй життя», а також скандували «Аборт легальний та безкоштовний».
Мітинг відбувся після того, як 12 липня Сейм відхилив закон про лібералізацію аборційного законодавства. Проєкт змін передбачав декриміналізацію допомоги у проведенні аборту за згодою жінки до 12-го тижня вагітності. Під час голосування серед коаліціантів забракло голосів, зокрема, «проти» голосувала частина депутатів від PSL (Польська селянська партія).
«130 жінок щодня в Польщі переривають вагітність. Панове, ми не чекаємо на ваш дозвіл. Ми робимо аборти і будемо робити, бедемо собі допомагати, навіть якщо будете нас кидати за ґрати. Аборти були, є і будуть. А ви просто від цієї теми відчепіться, бо ви на ній не розумієтеся», – сказала під час мітингу одна з учасниць Наталія Бронярчик.
Також на маніфестації виступив лікар краківського шпиталю Домінік Пшишлаковський, який підтримав право жінок на переривання вагітності. За його словами, треба адміністративними методами гарантувати безпеку жінок і тим, хто їм допомагає у перериванні вагітності.
«Аборт в першому триместрі, тобто до 12 тижня є доступним у вигляді фармакологічних таблеток, завдяки жіночим організаціям, які надають до них доступ. І цього ніхто не змінить. Депутати, не залежно від того що вирішать, не в стані заборони жінкам позбутися небажаної вагітності», – сказав лікар.
За кілька метрів від протесту за декриміналізацію абортів свій мітинг, який був значно менший за кількістю учасників, влаштувати противники переривання вагітності, зокрема, фонд «Рятуй життя». Вони вигукували «Не вбивай» та вмикали звуки дитячого плачу, а на плакатах розмістили зображення плоду після аборту. Поспілкуватися з противниками абортів Радіо Свобода не вдалося через кордон поліції.
Сьогодні, після засідання уряду премʼєр-міністр Дональд Туск відповів на запитання журналіста щодо протесту прихильників лібералізації аборційного законодавства, що не відчуває докорів сумління, бо робить усе, щоб «жіноче пекло» в Польщі скінчилося.
«Виявилося ілюзією, що прихильники лібералізації законодавства про аборти становлять більшість в Сейми. Ні, ми є меншість в цьому Сеймі. Партія «Право і справедливість», «Конфедерація» і більшість «PSL» (Польська селянська партія) – є сьогодні більшістю у цьому Сейму, тому законодавчо важко провести якісь зміни», – сказав Дональд Туск.
22 жовтня 2020 року Конституційний суд Польщі посилив і без того одне із найсуворіших європейських законодавств у сфері абортів. Відповідно до закону від 1993 року, переривати вагітність дозволялося у разі зґвалтування чи інцесту, якщо вагітність і пологи загрожують життю чи здоров’ю матері, а також у разі незворотної інвалідності плода.
Останній пункт було викреслено із цього законодавства. Це призвело майже до повної заборони абортів у країні, адже саме з цієї причини жінкам найчастіше дозволялося переривати вагітність.
У країні було кілька смертей жінок через небажання медиків провести аборт. Тисячі жінок виходили на вулиці, протестуючи проти суворого закону.
Форум