Моніторингова місія ООН з прав людини від 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2024 року задокументувала в Україні 376 випадків сексуального насильства, пов’язаного з війною, що стосувалися чоловіків, жінок, дівчат і хлопчиків.
«Ця форма гендерно зумовленого насильства охоплює осіб усіх гендерів, причому більше від половини задокументованих випадків стосуються чоловіків – переважно тих, хто зазнав катувань у полоні на окупованій території або в Російській Федерації», – йдеться в повідомленні.
В ООН наголосили, що сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, є порушенням міжнародного права.
«Запобігання такого роду насильству і притягнення винних до відповідальності – спільна відповідальність, що ґрунтується на зобов’язаннях держав у сфері прав людини. Постраждалі від СНПК (сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом – ред.) потребують комплексної підтримки для відновлення, включаючи підтримку з боку суспільства загалом», – зазначили в ООН.
В організації повідомили, що в Україні, на тлі війни, розпочинається кампанія «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства».
«Кампанія об’єднує людей, щоб виступити проти гендерно зумовленого насильства – теми, яку занадто довго замовчували… Кампанія «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» – час, щоб посилити нашу солідарність із тими, хто пережив сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом», – йдеться в повідомленні.
У жовтні Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні у своєму звіті зазначила, що російська влада вчиняє систематичне катування українських військовополонених і цивільних, зокрема застосовуючи сексуальне насильство як форму тортур, і це все – злочин проти людяності.
В Офісі генпрокурора на початку листопада повідомили Радіо Свобода, що за виявленими фактами сексуального насильства на окупованих територіях селищ Київської, Чернігівської, Херсонської, Харківської і Миколаївської областей повідомлено про підозру 59 військовослужбовцям РФ, скеровано до суду 27 обвинувальних актів щодо 36 осіб.
Форум