Управління верховного комісара ООН з прав людини встановило 42 випадки насильницьких зникнень в анексованому Росією Криму за період від 3 березня 2014 року до 30 червня 2018 року, зазначається у доповіді про дотримання прав людини на півострові, презентованій 13 вересня у Києві.
«Серед цих жертв (38 чоловіків та 4 жінок) – 27 етнічних українців, 9 кримських татар, 4 таджики, 1 особа мішаного (татарсько-російського) походження і 1 узбек. 27 осіб були звільнені після того, як їх незаконно тримали під вартою протягом різних строків – від кількох годин до двох тижнів; 12 залишаються зниклими безвісти, і їхні родичі бояться, що вони загинули; двоє перебувають під вартою, одну особу знайдено мертвою», – мовиться у документі.
За даними авторів дослідження, найбільшу кількість насильницьких зникнень зафіксували у 2014-му (28 осіб), два випадки сталися у 2015-му, три – у 2016-му, сім – у 2017-му і двоє цього року.
«У більшості випадків, документально зафіксованих упродовж звітного періоду, правопорушником називалася ФСБ, на відміну від початку окупації, коли у такій ролі згадувалася «кримська самооборона». Жертви часто розповідали про фізичне насильство і психологічний тиск, якого вони зазнавали під час тримання під вартою без права спілкування та листування», – мовиться в документі.
За даними управління верховного комісара ООН з прав людини, у жодному із задокументованих випадків винні не були притягнуті до відповідальності, хоча у семи випадків жертви зникнень були визнані Росією зниклими безвісти.
«Стосовно принаймні 10 жертв органи влади або відмовилися відкрити справу, або припинили раніше почате слідство. Відсутність прогресу в розслідуванні ставить під сумнів його ефективність», – наголошують автори доповіді.
Читайте також – Зниклі в Криму: що з’ясували автори альтернативного розслідування
Дані про кількість зниклих людей різняться у різних джерелах. Зокрема, за даними «Кримської правозахисної групи», станом на січень цього року на півострові були зафіксовані дев’ять випадків, які можна кваліфікувати як насильницькі зникнення.
Організація «Крим-SOS», у свою чергу, говорить про щонайменше 15 зниклих таким чином людей. Наприкінці серпня 2017 року в ефірі Радіо Свобода Таміла Ташева говорила, що Росія порушила справи тільки щодо зникнень чотирьох людей на окупованому нею півострові, а щодо шести осіб розслідування припинили. Поступу у розслідуванні інших справ, за словами активістки, за цей рік не було.
У лютому 2017 року Національна поліція України у відповідь на запит Радіо Свобода зазначила, що українські правоохоронці почали 15 кримінальних проваджень за ознаками незаконного позбавлення волі або навмисного убивства щодо 14 людей, зниклих безвісти у Криму після анексії півострова Росією.