Міністерство закордонних справ України назвало «маніпулятивними» заяви угорської влади про те, що припинення транзиту російського газу нібито негативно вплинуло на ціни для споживачів.
За повідомленням, такі твердження є «частиною політично вмотивованої інформаційної кампанії для внутрішнього споживання». МЗС вказує на заяву Європейської комісії від 1 січня, за якою рішення України не мало негативного впливу на енергетичну безпеку країн ЄС та на споживчі ціни на європейському ринку.
«Єдиною причиною проблем на енергетичному ринку Європи завжди була Росія. Протягом десятиліть Кремль використовував енергію як зброю, шантажуючи європейські уряди та підриваючи енергетичну безпеку. З початком повномасштабної агресії проти України Росія стала екзистенційною загрозою для стабільності та миру на європейському континенті. Як наслідок, ера залежності Європи від російських енергоносіїв добігає кінця», – заявляє відомство.
Читайте також: «Лишаємося на зв’язку»: Єврокомісія про повідомлення щодо скасування газових консультацій з Україною і Словаччиною
МЗС нагадує, що влада ЄС та європейські уряди спільно працюють для диверсифікації джерел постачання і «всі європейські країни» знайшли джерела альтернативних енергоносіїв зі Сполучених Штатів та держав Близького Сходу:
«Лише дві з двадцяти семи країн ЄС не впоралися з цим завданням, а тепер намагаються перекласти свої проблеми з хворої голови на здорову. Крім того, намагаючись всупереч здоровому глузду зберегти залежність від Росії, вони також фактично перешкоджають доступу на європейський ринок енергоресурсів від США та інших партнерів».
Відомство додає, що, якщо для Будапешта є пріоритетом посилення Росії, а не Євросоюзу і США, то «слід відверто це визнати».
«Україна буде готова зайняти вільне місце в ЄС і НАТО, якщо Угорщина вирішить звільнити його на користь членства в СНД чи ОДКБ. Якщо ж Угорщина дійсно хоче допомогти припинити війну, варто почати з того, щоб не руйнувати єдність в ЄС, і натомість зміцнювати енергетичну безпеку та незалежність власної країни та громадян разом із рештою Європи та США», – додає міністерство.
Читайте також: Консультації у Брюсселі щодо зупинки транзиту газу з РФ через Україну скасовані – уряд Словаччини
Напередодні міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Україна поставила Європейський Союз у скрутне економічне становище, припинивши транзит російського газу.
Україна 1 січня о 07:00 «в інтересах національної безпеки» зупинила транспортування російського природного газу своєю територією.
Основні європейські імпортери російського газу, Словаччина й Австрія, вже забезпечили альтернативні маршрути постачань, хоча Фіцо заявляв про «драматичні наслідки» для всього Євросоюзу, вимагаючи відновити транзит. Якщо цього не трапиться, словацький прем’єр не виключав зупинки експорту електроенергії до України і скорочення допомоги українським біженцям, яких у Словаччині близько 130 тисяч.
Угорщина в особі очільника уряду Віктора Орбана і голови дипломатії Петера Сійярта неодноразово демонструвала своє прихильне ставлення до Кремля. Від початку повномасштабного російського вторгнення Будапешт робить заяви, які суперечать загальній позиції ЄС про підтримку України.
Форум