На 84-му році життя помер російський політик, колишній мер Москви, Юрій Лужков.
Як повідомляє, посилаючись на власні джерела, агенція «Інтерфакс» – Лужков помер у мюнхенській клініці після кардіохірургічної операції. За повідомленнями, вирішується питання, як перевезти тіло російського політика в Росію.
Юрій Лужков був одним із «стовпів» правлячої партії Росії – «Единая Россия», який активно просував так званий «кримський курс» Кремля.
Лужков 18 років був міським головою столиці Росії – Москви. Його критикували, але обирали від виборів до виборів.
У цьому статусі російський політик активно втручався у внутрішньо-політичне життя України.
Юрій Лужков завжди говорив про Севастополь, як «про русский город, базу Черноморского флота России». Він приїздив на усі урочистості, виступав із полум'яними промовами, у яких говорив про Крим як про частину російської історії.
28 листопада 2004 року, у розпал Помаранчевої революції, Юрій Лужков прилетів на з'їзд «Партії регіонів», який проходив у Сєверодонецьку. Там вперше, від моменту здобуття Україною незалежності, прозвучали сепаратистські ідеї.
Мова йшла про те, що якщо Віктор Ющенко стане президентом, то відбудеться розкол України і східні та південні області утворять так звану «південно-східну республіку» («Юго-Восточную республику» – ред.).
Дехто із учасників з’їзду одразу пропонував приєднатися до Росії.
Серед пропозицій, які обговорювалися, була також ідея «федерального устрою» і «проведення референдуму».
Російські телеканали відрядили у Сєверодонецьк своїх кореспондентів, які виходили звідти у прямий ефір. Перші повідомлення інформаційних випусків російських телеканалів – розпочиналися повідомленнями з України і прямими включеннями із Сєверодонецька.
Юрій Лужков, на той час міський голова Москви, виступив на цьому з’їзді із промовою.
З одного боку – підгодований апельсиновий шабаш, а з другого – Росія, яка пдітримує суверенітет УкраїниЮрій Лужков
«Ми бачимо з одного боку цей апельсиновий, підгодований (російські ЗМІ поширювали тези, що «Майдан фінансують американці» – ред.) шабаш, який претендує на те, що він представляє весь народ України. І з іншого боку бачимо спокійну силу, яка зібралася у цьому залі. На Україні діють дві полярні сили. З одного боку – грубе втручання, а з другого боку – Росія, яка поважає суверенітет України. І я, мер Москви, готовий зняти свого кепку, щоб бути схожим на Януковича», – сказав Юрій Лужков.
Після перемоги помаранчевого Майдану, Лужкову заборонили в’їзд в Україну.
Після 2010 року – при президентові Вікторові Януковичу – російський політик знову прилітав в Україну і агітував за вступ до так званого Митного союзу.
Лужков був «мером» Москви 18 років – із 1992 до 2010 року.