Влада Молдови закликає громадян ігнорувати «масовану атаку фальшивих повідомлень і дзвінків», в яких повідомляється, що вони отримають виплати в обмін на голосування за президента Майю Санду у другому турі президентських виборів 3 листопада.
Влада заявила 1 листопада, що громадяни отримують величезну кількість електронних листів із закликами проголосувати за Санду, проєвропейського кандидата, за що згодом отримають фінансову компенсацію.
Паралельно з цими повідомленнями громадяни отримують дзвінки, в яких повідомляється, що ті, хто проголосує за Санду, отримають 1 500 леїв ($84). За словами правоохоронців, тисячі таких випадків були зареєстровані лише за одну годину 1 листопада.
Поліція заявила, що вже встановила номер і країну, з якої надходили дзвінки, а також встановила адреси, з яких були відправлені електронні листи. Водночас цю країну не назвали.
Правоохоронці повідомили про обшуки в 13 районах країни за підозрою в незаконному фінансуванні та виборчій корупції.
Санду балотується на другий президентський термін. У другому турі виборів її суперником буде дружній до Москви Олександр Стояногло.
Вибори відбуваються на тлі повідомлень про російське втручання, які Кремль заперечує. Чинний президент неодноразово звинувачувала Росію у втручанні у виборчий процес в Молдові.
Вона заявила, що перший тур голосування 20 жовтня зазнав «безпрецедентної» атаки з боку «злочинних угруповань», які намагалися купити до 300 000 голосів за десятки мільйонів євро, щоб «підірвати демократичний процес».
Молдовське законодавство передбачає штрафи до 37 500 леїв (2100 доларів США) за продаж голосів, але люди, які співпрацюють зі слідством, можуть уникнути покарання. Влада повідомила, що штрафи, накладені за виборчу корупцію за останні два тижні, становлять приблизно 3,5 мільйона леїв (197 000 доларів США).
Голова Виборчої комісії Молдови оголосив 1 листопада, що кілька чиновників, які спостерігали за першим туром президентських виборів в країні, були звинувачені в корупції і будуть замінені на час другого туру.
«Деякі члени виборчих комісій, включаючи голів, секретарів і діловодів, фігурують у документах, складених поліцією і прокуратурою», – заявила голова комісії Анжела Караман. – «Деякі з них вже відсторонені від участі у виборчих органах».
Раніше 1 листопада Кремль заявив, що Росія спостерігає за президентськими виборами в Молдові, але не втручається. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що Москва рішуче заперечує звинувачення у спробах втручання у вибори і ставить під сумнів те, яким чином влада Молдови здійснювала нагляд за виборчою кампанією.
Другий тур виборів президента Молдови має відбутися 3 листопада.
Форум