Доступність посилання

ТОП новини

Міносвіти пропонує нові правила для вступу у виші


Міністерство освіти і науки України розробило нові умови прийому до закладів вищої освіти (ЗВО) на 2019 рік і запропонувало проект до громадського обговорення, йдеться на сайті міністерства.

У представленому проекті можна виділити 10 основних змін та новацій.

Так, передбачається, що наступного року для вступу до вишів прийматимуть сертифікати ЗНО 2018 та 2019 років з усіх предметів. Подати також можна буде сертифікати ЗНО за 2017 рік, однак окрім оцінок з іноземних мов – англійської, французької, німецької та іспанської.

Пропонується скоротити терміни вступної кампанії, основна частина якої має стати коротшою. Зокрема, на бакалавра реєстрація електронних кабінетів почнеться за 9 днів до початку подання заяв – 1 липня, а сам прийом заяв та документів на бюджет триватиме з 10 до 22 липня (загальне скорочення – 3 дні порівняно з 2018 роком). Водночас можливість реєстрації електронних кабінетів буде відкрита до 30 серпня, щоб через них могли подати заяви вступники на заочну форму навчання на контракт.

Щоб прибрати можливу корупційну складову під час творчих конкурсів, МОН пропонує проводити їх до основної сесії ЗНО, а саме: з 16 березня до 15 травня. Це усуне ризик узалежнення вишами результатів творчих конкурсів від оцінок ЗНО. Водночас буде передбачена додаткова сесія творчих конкурсів з 1 до 22 липня, але лише на контрактні місця.

З наступного року запрацює механізм першочергового зарахування тих вступників у медичні та педагогічні виші, які захочуть працювати в селах. Йдеться про вступників на спеціальності у галузях «Освіта/Педагогіка» і «Охорона здоров’я», які укладуть угоду про відпрацювання не менш як 3 роки в селі або селищі міського типу.

Планується також розширити практику встановлення мінімальної кількості балів для вступу на спеціальності з особливо високим рівнем суспільної відповідальності. Так, цього року вступникам потрібно було мати не менш як 150 балів з другого та третього конкурсних предметів (біології та хімії або математики), щоб взяти участь у відборі на спеціальності «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». На 2019-й закладено 150 мінімальних балів з першого та другого конкурсних предметів на спеціальності галузей знань «Право», «Публічне управління та адміністрування» та «Міжнародні відносини», а також з другого та третього конкурсних предметів – на спеціальність «Фармація, промислова фармація».

Читайте також: МОН: Шість із десяти ВНЗ, куди вступили найкращі абітурієнти – регіональні

Новація цього року – фіксований перелік конкурсних предметів для вступу після 11 класів на бакалавра – пропонується залишити й на вступ 2019-го. Фіксованими були два конкурсні предмети, а третій вступник міг обрати з двох альтернативних варіантів. Наступного року ця схема теж діятиме, однак будуть змінені переліки предметів для певних спеціальностей. Приміром, розширено застосування сертифікатів ЗНО з математики та фізики, щоб підвищити популярність вивчення цих предметів серед школярів.

Щодо пільг важливою зміною буде їх поширення для учасників бойових дій не тільки на учасників АТО/ООС, а й на всіх вступників цієї категорії.

Для вступу в магістратуру буде збільшено перелік спеціальностей, на які треба буде складати єдиний вступний іспит з іноземної мови за технологією ЗНО.

Вперше цього року передбачається набір вступників на молодшого бакалавра, за двома сертифікатами ЗНО. Однак щоб захистити бюджетні місця на молодшого спеціаліста, за яким останній набір у системі вищої освіти буде саме 2019 року, вступ на молодшого бакалавра наступного року буде лише на небюджетні конкурсні пропозиції.

Інша з головних новацій – для вступу на бакалавра на основі молодшого спеціаліста за спеціальністю «Економіка» та спеціальностями галузі знань «Управління та адміністрування» треба буде подавати сертифікат ЗНО з української мови та літератури. А для вступу на базі молодшого спеціаліста на бакалавра чи магістра медичного спрямування обов’язковим буде сертифікат про складання Ліцензійного інтегрованого іспиту Крок М.

Одночасно для громадського обговорення розміщено порядок подання та розгляду заяв в електронній формі на участь у конкурсному відборі до закладів вищої освіти України у 2019 році. Надіслати пропозиції до обох проектів можна до 19 вересня, зазначили у Міністерстві освіти і науки.

XS
SM
MD
LG