Дії Росії в Чорному морі, спрямовані на перекриття руху до українських портів, не мають наразі того ефекту, якого вона хотіла, оцінює американський Інститут дослідження війни (ISW ) в останньому звіті від 16 серпня.
ISW посилається на заяву міністра інфраструктури Олександра Кубракова про перше судно, яке вийшло з порту Одеси тимчасовим коридором для експорту.
Крім того, Інститут посилається на слова голови Української моніторингової групи з питань санкцій і свободи судноплавства Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрія Клименка. Він заявив напередодні, що Україна реалізує стратегію створення «зернового коридору» без Росії і подала карту можливих маршрутів експорту зерна до Міжнародної морської організації в середині липня.
Читайте також: Міноборони Росії оприлюднило відео «висадки й огляду» на суховантажі в Чорному морі
Крім того, 16 серпня посол Росії в Туреччині Олексій Єрхов заявив, що Росія працює із неназваними партнерами над «альтернативами» Чорноморській зерновій угоді.
«Можливо, російські військово-морські позиції в Чорному морі ще не принесли бажаного ефекту, і Росія, ймовірно, намагається просувати власні ініціативи щодо експорту російського та вкраденого українського зерна, щоб ще більше підірвати потенційний успіх створеного Україною «зернового коридору», – вважають дослідники.
ISW повторюють свою оцінку, за якою Кремль намагається обмежити морські перевезення до українських портів без повної блокади через ескалаційне розташування свого флоту в Чорному морі, в тому числі нещодавню примусову зупинку та перевірку цивільного вантажного судна 13 серпня.
Читайте також: У Держдепі США засудили зупинку Росією судна в Чорному морі
ВМС 10 серпня оголосило тимчасові коридори для торговельних суден, що прямують до або з чорноморських портів України.
Останнє судно з українським продовольством в рамках Чорноморської зернової угоди вийшло з порту в Одесі 16 липня. 17 липня Кремль заявив про припинення дії зернової угоди і про повернення до реалізації чорноморських домовленостей, як тільки російська частина зернової угоди буде виконана. Після цього Росія посилила атаки на Одещину, зокрема, на портову інфраструктуру.