Президент Ірану Хасан Роугані у відповідь на рішення американського колеги Дональда Трампа повернути широкі економічні санкції проти Тегерана заявив, що його країна залишиться вірною ядерній угоді.
«Вони хочуть почати психологічну війну проти іранського народу і створити розбіжності серед людей», – сказав Роугані у телевізійному інтерв’ю.
Водночас міністр закордонних справ Ірану Могаммад Джавад Заріф заявив, що санкції США «ставлять під загрозу простих іранців». Він додав, що хоча «залякування і політичний тиск» із боку США можуть призвести до «певних перебоїв», але, за його словами, «Америка опинилася в ізоляції».
Читайте також: Трамп пригрозив Ірану «серйозними наслідками» в разі відновлення ядерної програми
Президент США Дональд Трамп, як і передбачалося, наказав повернути широкі економічні й фінансові санкції проти Ірану з 7 серпня – після того, як збіжать три місяці з часу виходу США з багатосторонньої «ядерної угоди» з Тегераном.
У заяві з цього приводу Трамп повторив свою давню позицію, що угода від 2015 року – яка надала Іранові полегшення чи скасування санкцій в обмін на значні обмеження його ядерної програми – була «жахливою» і «односторонньою».
Нинішні санкції стосуються автомобільного сектора, торгівлі золотом і коштовними металами, а також операцій з іранською валютою ріалом. Решта анонсованих раніше санкцій США – щодо енергетичного сектора, включно з торгівлею нафтою, а також щодо операцій іноземних фінансових інституцій із Центральним банком Ірану – набуде чинності 5 листопада.
Повідомляючи про свій указ про повернення санкцій, Трамп закликав усі компанії і країни вийти з іранського ринку, припинити закупівлі іранської нафти.
За кілька годин до оголошення Вашингтона Європейський союз, який різко критикував повернення американських санкцій щодо Ірану, ухвалив низку заходів, щоб країни Євросоюзу і компанії з ЄС могли не виконувати обмежень за санкціями США.
Відповідно до рішення Європейської комісії, так званий «блокувальний статут» ЄС набуде чинності одночасно з санкціями США – це станеться 7 серпня, за київським часом о 19-й годині.
Президент США оголосив про вихід своєї країни з «ядерної угоди» 8 травня, пообіцявши відповідно повернути всі санкції щодо Ірану, що перестали діяти після її ухвалення 14 липня 2015 року. Дональд Трамп при цьому стверджував, що Іран не виконує умов угоди. Інші учасники угоди – Франція, Німеччина, Велика Британія, Росія і Китай, а також Європейський союз – різко критикували цей крок і заявляли, що Іран повністю дотримується умов угоди, і вони теж продовжать дотримуватися її, доки її виконує Тегеран.