Україна не має можливості виграти війну проти Росії лише на полі бою, сказав заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький в оприлюдненому 2 травня інтервʼю виданню The Economist.
«Навіть якби вона (Україна – ред.) змогла відкинути російські сили назад до кордонів… це не припинило б війну. За його словами, такі війни можуть закінчитися лише договорами. Наразі обидві сторони борються за «найвигіднішу позицію» перед потенційними переговорами. Але змістовні переговори можуть розпочатися не раніше, ніж у другій половині 2025 року, вважає він», – передає видання слова високопосадовця.
До того часу Росія відчує серйозні «зустрічні вітри». За словами Скібіцького, російські військові виробничі потужності розширилися, але досягнуть плато на початку 2026 року через брак матеріалів та інженерів.
«Зрештою обидві сторони можуть залишитися без зброї. Але якщо нічого не зміниться в інших аспектах, Україна зазнає цієї проблеми першою», – визнає заступник начальника ГУР.
Європу Скібіцький називає найбільшим невизначеним фактором війни. Якщо сусіди України не знайдуть способу подальшого збільшення оборонного виробництва, щоб допомогти Україні, вони теж зрештою опиняться під прицілом Росії.
Значення статті 5 Статуту НАТО щодо колективної оборони членів альянсу, на думку високопосадовця, є перебільшеним. «Росіяни захоплять Балтію за сім днів. Час реакції НАТО – 10 днів», – наголосив Вадим Скібіцький.
Представник ГУР відзначив, що хоробрість і жертовність України дали Європі багаторічну фору, усунувши безпосередню загрозу колись страшних російських повітряно-десантних військ і морської піхоти щонайменше на десятиліття. Тепер питання полягає в тому, чи віддячить Європа за це, залишивши Україну в грі: «Ми будемо продовжувати боротися. У нас немає вибору. Ми хочемо жити. Але результат війни… залежить не лише від нас».
Раніше цього тижня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що немає сенсу запрошувати Росію на Глобальний саміт миру, який відбудеться у Швейцарії, оскільки не можна гарантувати, що вона діятиме добросовісно. Про це очільник зовнішньополітичного відомства розповів американському виданню Foreign Policy.
Відповідаючи на запитання: «Який сенс у мирному саміті без сторони, яка розпочала війну?», Кулеба зауважив, що між 2014 і 2022 роками Україна провела майже 200 раундів переговорів з Росією в різних форматах, але нічого не спрацювало і закінчилося повномасштабним вторгненням у 2022 році.
Кулеба додав, що коли коаліція країн буде сформована, після цього може відбуватися комунікація з Росією, і Росія може бути частиною переговорів.
Читайте також: Розвідка має дані про план Росії зірвати саміт миру у Швейцарії – Зеленський
Уряд Швейцарії під час візиту Володимира Зеленського в січні погодився організувати мирну конференцію. У заяві, оприлюдненій 10 квітня, йдеться, що «наразі існує достатня міжнародна підтримка для проведення конференції високого рівня для початку мирного процесу».
У Росії, яку не запросили на саміт, заявляли, що переговори про мир в Україні, заплановані в червні у Швейцарії, не матимуть сенсу без участі Росії. Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що будь-які дії щодо України, які «ігнорують позицію Росії», «відірвані від реальності».
Конференція, яку українська влада називає Глобальним самітом миру, відбудеться 15–16 червня. Очікується, що від 80 до 100 країн візьмуть участь у зустрічі на розкішному курорті Бурґеншток поблизу міста Люцерн.
Форум