Доступність посилання

ТОП новини

Експосадовцю СБУ Наумову повідомили про підозру в підробленні документів для сербського суду – ОГП


Ексначальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов у суді, місто Ніш, Сербія, архівне фото
Ексначальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов у суді, місто Ніш, Сербія, архівне фото

Колишньому начальнику Головного управління внутрішньої безпеки СБУ повідомлено про підозру в організації підроблення офіційних документів (ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 358 КК України), йдеться в повідомленні Офісу генерального прокурора 21 червня.

Ім’я експосадовця в повідомленні не назване, але фабула та обставини справи вказують на Андрія Наумова.

За даними слідства, він організував підроблення офіційних документів з метою уникнення кримінальної відповідальності в Республіці Сербія.

«7 червня 2022 року він намагався виїхати з території Республіки Сербія до Північної Македонії через прикордонний пункт на автівці BMW X6 PMV, яка формально начебто належить його дружині. Під час проходження митного контролю у нього було виявлено майже 593 тисячі євро, понад 120 тисяч доларів США та два смарагди, які він приховував. Сербські правоохоронці затримали ексчиновника», – вказано в повідомленні.

Українське слідство заявляє, що все це майно та кошти були отримані фігурантом злочинним шляхом під час перебування Наумова на посадах директора Державного підприємства «Центр організаційно-технічного та інформаційного забезпечення управління зоною відчуження Чорнобиль» та в Службі безпеки України.

«Однак, щоб створити у сербських правоохоронних та судових органів хибне уявлення щодо законності походження коштів та майна, експосадовець організував виготовлення підроблених офіційних документів. Ідеться про договір позики – поворотної фінансової допомоги, начебто укладений між його батьком та третьою особою, а також акт надання коштів до цього договору. Після отримання від спільників пакету підроблених документів він передав їх Спеціалізованому антикорупційному департаменту Вищого суду у місті Ніш у Республіці Сербія», – інформує Офіс генерального прокурора.

Суд у Ніші в березні цього року почав повторний розгляд справи про відмивання грошей проти Наумова, фігуранта розслідування «Схем» (Радіо Свобода), який залишив Україну напередодні повномасштабного вторгнення Росії і нині перебуває в Сербії.

Суд над Наумовим триває з 7 листопада 2022 року. Наумова разом із громадянином Німеччини Александром Акстом, який в Україні внесений до санкційних списків, сербська поліція затримала 7 червня 2022 року. В автомобілі, в якому вони намагалися перетнути сербсько-македонський кордон, були сотні тисяч євро і доларів, а також два смарагди. Тоді поліція оголосила, що підозрює, що гроші й смарагди «походять від злочинної діяльності».

Походження грошей і смарагдів, які знайшли у Наумова, має встановити призначена судом експертиза.

Читайте також: Суд у Сербії остаточно відмовив у екстрадиції ексгенерала СБУ Наумова

У вересні 2023 року суд у Ніші на півдні Сербії засудив колишнього українського розвідника, ексгенерала СБУ Андрія Наумова до одного року вʼязниці за звинуваченням у відмиванні грошей. Але взимку 2024 року Апеляційний суд скасував вирок першої інстанції і повернув справу для ухвалення нового рішення.

Восени 2023 року Сербія також остаточно відмовила Україні в екстрадиції експосадовця СБУ.

Колишній бригадний генерал Андрій Наумов почав працювати в Службі безпеки України (СБУ) у 2019 році. Звільнений зі служби наприкінці липня 2021 року.

Деякий час він обіймав посаду начальника Головного управління внутрішньої безпеки, де отримав більші повноваження та вплив у службі. До роботи в СБУ Наумов працював у Державному агентстві з управління зоною відчуження ЧАЕС. Відповідав за управління господарським комплексом зони відчуження, а також за спілкування з громадськістю щодо радіаційного стану.

До цього 12 років працював в органах прокуратури на посаді старшого помічника заступника головного прокурора, а потім старшого прокурора.

Ексрозвідник був у центрі журналістських розслідувань, повʼязаних із корупцією, контрабандою грошей та інших цінностей за кордон. У жовтні 2020 року журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми» виявили нерухоме майно Наумова, яке не відповідало заявленим доходам держслужбовця.

На початку травня 2024 року працівники Державного бюро розслідувань повідомили Наумову про підозру в незаконному збагаченні.

У Бюро нагадали, що раніше Наумову вже повідомили про підозру у привласненні, розтраті майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а також у зловживанні владою або службовим становищем і в шахрайському заволодінні понад 3,2 млн гривень під час його перебування на посаді керівника державного підприємства впродовж 2019-2021 років.

Коментуючи оголошення підозри, Наумов, оголошений у міжнародний розшук, заявив, що його переслідують на основі сфабрикованих фактів, «давно спростованих західними судами і спецслужбами».

Раніше він вже заявляв, що його переслідування є політичним.

Форум

XS
SM
MD
LG