Доступність посилання

ТОП новини

План Угорщини зі спрощення в’їзду для росіян і білорусів становить «серйозний ризик для безпеки» ЄС – голова ЄНП


Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (ліворуч) зустрічається з президентом Росії Володимиром Путіним у Кремлі в Москві, 5 липня 2024 року
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (ліворуч) зустрічається з президентом Росії Володимиром Путіним у Кремлі в Москві, 5 липня 2024 року

Нещодавнє рішення Угорщини спростити в’їзд до цієї країни для громадян Росії й Білорусі викликало критику в ЄС, а лідер найбільшого політичного блоку Євросоюзу попередив, що це може відкрити двері для шпигунів.

У листі до президента Європейської ради Шарля Мішеля Манфред Вебер, голова Європейської народної партії (ЄНП), зазначив, що крок Угорщини викликає «серйозні занепокоєння щодо національної безпеки».

«Сумнівні» нові правила «створюють серйозні лазівки для шпигунської діяльності... потенційно дозволяючи великій кількості росіян в’їжджати в Угорщину з мінімальним наглядом, створюючи серйозний ризик для національної безпеки», заявив Вебер у листі, який цитує видання Financial Times.

Вебер закликав лідерів ЄС «вжити найжорсткіших заходів для того, щоб негайно захистити цілісність Шенгенської зони, обмежити безпекові ризики, які уже виникли, і запобігти державам-членам вдаватися до подібних ініціатив у майбутньому».

Читайте також: «Голий король» або провал «миротворчої місії» Орбана

Раніше цього місяця Угорщина опублікувала подробиці нової системи швидкого оформлення віз для громадян восьми країн, включаючи Росію й Білорусь, для в’їзду країну без перевірок безпеки чи інших обмежень. У Будапешті заявили, що багато хто буде зайнятий на будівництві атомної електростанції, передбаченому контрактом з російським Росатомом.

Для громадян Росії немає заборони на в’їзд до ЄС і Шенгенської зони, куди також входять Норвегія і Швейцарія (які не є членами Євросоюзу), якщо вони мають дійсну візу і не мають зв’язків із президентом Росії Володимиром Путіним.

Але санкції Заходу у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну передбачають заборону на діяльність російських авіакомпаній у повітряному просторі ЄС, що ускладнює поїздки російських громадян до блоку. Водночас правила видачі дозволів на роботу є справою кожної країни-члена ЄС.

Читайте також: В ISW проаналізували пропозиції Орбана щодо миру в Україні

Орбан, якого давно критикували за його дружні зв’язки з Путіним, зіткнувся з новою хвилею критики раніше цього місяця після поїздки до Москви, де він зустрівся з російським лідером після зупинки в Києві. Перебуваючи на шестимісячному головуванні в ЄС, Орбан назвав цей візит «мирною місією», але лідери ЄС чітко дали зрозуміти, що він не представляє їх у своїх поїздках.

Відтоді багато країн відмовилися відправляти своїх міністрів на зустрічі, що відбулися в Угорщині, через це їх переносили в Брюссель.

Угорщина послідовно критикує військову допомогу Україні під різними приводами. У жовтні 2023 року Орбан заявив, що його країна продовжує спілкування з Росією «заради миру».

Читайте також: Путін відмовив Орбану: припинення вогню в Україні не буде до початку переговорів

Форум

XS
SM
MD
LG