Президент України Володимир Зеленський розпочав зустріч із президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом, який прибув до Києва з офіційним візитом, повідомила 3 лютого пресслужба українського голови держави.
«Голови держав поспілкуються у форматі віч-на-віч. Після цього під головуванням Володимира Зеленського і Реджепа Тайїпа Ердогана відбудеться десяте засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною та Турецькою Республікою», – йдеться в повідомленні.
У межах офіційного візиту заплановане підписання низки двосторонніх документів. Президенти України й Туреччини також зустрінуться з представниками ЗМІ.
Минулого місяця Ердоган застеріг Москву від нового вторгнення в Україну і заявив, що не вважає «реалістичним варіантом» нове вторгнення Росії в Україну.
За його словами, Україна є «сильною країною». «Я не бачу вторгнення Росії в Україну як реалістичний варіант, тому що це не звичайна країна», – наголосив Ердоган.
За словами президента Туреччини, Росія, перш ніж ухвалити рішення має проаналізувати ситуацію «в усьому світі і свою власну». Він додав, що регіон більше не може миритися з війною і що такий крок «не буде правильним».
Пізніше речник Ердогана заявив, що президент Туреччини розмовляв із президентами України і Росії Володимиром Зеленським і Володимиром Путіним і запросив їх обох провести зустріч у Туреччині.
Речник Ердогана заявив, що Туреччина готова відіграти роль у зниженні напруження між Росією і Україною, щоб «уникнути будь-яких військових дій, наслідки яких будуть значними і незворотними».
В Офісі президента України Радіо Свобода заявили, що ініціатива президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана запросити президентів Росії та України на переговори не нова.
«Туреччина вже запрошувала пару місяців тому, і Росія вже відповіла, що їм такий формат не цікавий», – сказав речник президента Володимира Зеленського Сергій Никифоров, коментуючи останнє таке запрошення.
При цьому позиція Зеленського, за його словами, щодо таких зустрічей залишається незмінною: «Україна готова говорити в будь-яких форматах, за посередництва США, за посередництва Туреччини. Будь-які формати, які б дали результати».
Напередодні з візитом в Україні для обговорення безпекових питань перебував прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, а до цього – голова британського уряду Борис Джонсон і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Не лише країни Заходу, а світ загалом почав відчувати військову загрозу з боку Росії, тому в Україну приїжджають представники держав, які зацікавлені мати надійного партнера у Східній Європі та йти далі заяв у протистоянні планам Кремля, зауважують аналітики.
2 лютого Кабінет міністрів України затвердив проєкт угоди про вільну торгівлю між Україною і Туреччиною.