Китай відкинув план Всесвітньої організації охорони здоров’я далі розслідувати походження нового коронавірусу SARS-CoV-2, який викликав пандемію COVID-19.
Як заявив заступник міністра охорони здоров’я Китаю Цзен Ісінь, він був дуже здивований пропозицією ВООЗ, бо вона була зосереджена на тому, ніби в Китаї порушували протоколи роботи в біолабораторіях.
За словами посадовця, така пропозиція політизована, і для Китаю неможливо погодитися на її умови. Пропозиція свідчить про «неповагу до здорового глузду і зарозуміле ставлення до науки», додав Цзен.
ВООЗ лише раз отримала змогу направити групу експертів до Уханю, китайського міста, де в грудні 2019 року вперше зафіксували вірус, – у лютому цього року. Експерти дійшли висновку, що теорія про витік коронавірусу з лабораторії вкрай малоймовірна. Але ця теорія продовжує існувати далі.
Раніше цього місяця керівник ВООЗ Тедрос Адганом Ґебреєсус окреслив умови пропонованої другої фази розслідування ВООЗ, яка мала б передбачати й аудити науково-дослідних установ у місцевості в Китаї, де вірус був ідентифікований уперше.
Він також закликав Пекін «бути прозорим і відкритим і співпрацювати з розслідуванням».
Від початку пандемії COVID-19 від цього коронавірусного захворювання померли вже понад 4 мільйони людей у всьому світі, і ВООЗ перебуває під дедалі більшим міжнародним тиском із вимогами далі розслідувати походження хвороби. А щодо походження нового коронавірусу серед експертів немає єдиної думки.
Більшість їх говорить про природне походження вірусу і передачу його до людини від якоїсь із тварин. Але дехто далі не виключає, що цей вірус міг, випадково чи ні, вийти «в люди» з лабораторії – зокрема, з відомої вірусологічної лабораторії, яка працює якраз в Ухані.
Зокрема, такі теорії були поширені серед представників влади США за президентства Дональда Трампа, який і сам дотримувався такої думки.
Але й нині у США, як повідомляв раніше цього року президент Джо Байден, так само немає єдності з цього приводу серед членів американської розвідувальної спільноти, яка об’єднує понад півтора десятка спецслужб: частина їх дотримується першої думки, ще деякі другої.