Вранці 18 травня на ґанку посольства України в Чехії українські та кримськотатарські активісти провели акцію з нагоди 80-х роковин насильницької депортації кримських татар з Криму в 1944 році, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
Учасники акції пригадали події у Криму, внаслідок яких радянська влада впродовж трьох днів депортувала з Криму близько 200 тисяч кримських татар у республіки середньої Азії із забороною повертатися додому впродовж 40 років. Учасники акції порівняли депортацію кримських татар 80 років тому із сучасними діями Росії, яка окупувала Крим і вже 10 років переслідує кримських татар на півострові.
«Ми знаємо, що майже половина всіх кримських татар, які були примусово депортовані, на жаль, загинули. Це було свідомо, це був акт геноциду… Кримські татари завжди поверталися і повертатимуться на свою Батьківщину. Як кажуть, з Криму все почалося, в Криму все і закінчиться. Закінчиться воєнним трибуналом над воєнними злочинцями», – сказав у своєму виступі перед учасниками акції тимчасово повірений у справах України в Чехії Віталій Усатий.
«Зовсім незабаром ми будемо стояти в Криму з прапорами кримськотатарськими та українськими, пишатися собою і святкувати цей день... день нашої спільної перемоги. І кримські татари часто кажуть «наступного року – у Бахчисараї!». Тому я вірю і чекаю разом з вами: «наступного року – у Бахчисараї!» – сказав один із співорганізаторів акції Дмитро Бабешко.
Кримськотатарська співачка, заслужена артистка України Ленара Османова виконала на акції гімни України та кримськотатарського народу, а також дві кримськотатарські пісні.
Співачка переповіла спогади про депортацію своєї бабусі, якій на той момент було 5 років: «Багато людей загинуло у тих товарних вагонах від голоду. І просто людей викидали, і не дали змоги навіть нормально поховати».
«Сьогодні ми переживаємо окупацію нашого кримського півострова, нашого дому. Знову боремося, знову страждаємо. Кожне покоління відчуває це на собі. Я сподіваюсь, що тільки разом ми переможемо нашого ворога, повернемось на рідну землю. І буде велика крапка, щоб ці трагічні події ми тільки згадували», – висловила сподівання Османова.
По закінченню акції учасники поклали квіти до фотовиставки правозахисника та журналіста Антона Наумлюка «Доросле кримське дитинство», на якій представлені світлини дітей, що залишились без батьків і близьких родичів, яких було ув’язнено за політичними мотивами в окупованому Криму.
18 травня виповнюється 80 років від початку депортації радянським режимом кримських татар із Криму. Цього дня в Україні на державному рівні відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Форум