Поетеса та телеведуча Валерина Кустова виїхала з Білорусі, за її словами, проти неї відкрито принаймні дві кримінальні справи, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
3 червня Кустова написала у Facebook, що до її квартири вдираються невідомі. Після цього зв’язок з Кустовою зник, але згодом виявилося, що її в квартирі не було.
16 червня вона повідомила, що перебуває в безпеці разом з дворічною донькою, і розповіла, що сталося.
За її словами, до будинку під’їхав чорний автобус, сім співробітників служби безпеки у цивільному одязі увірвалися до квартири, де Кустова мешкає з донькою. Силовики також прийшли на її роботу та до батьків.
«Цілими днями невідомі копались у моїх речах і перевіряли сусідів. На сьогоднішній день я не знаю, що саме було вилучено: існує думка, що все обладнання (були спроби (безуспішно) зламати пошту та профілі з моїх власних комп’ютерів), цінності, кошти. Квартира досі герметична. І навіть адвокат не має до неї доступу, як і до моєї справи, тому що СК все ще «закінчує» її», – зазначила Кустова.
Вона сказала, що за кілька днів «втратила сім’ю, життя, дім, стабільну роботу»
«Виявилося, що кілька кримінальних статей – це не найгірше, що мене чекало. У мене вилучили не просто всі речі, а життя на батьківщині», – сказала телеведуча.
Кустова – одна з багатьох білорусів, яким довелося покинути країну з серпня минулого року після того, як десятки тисяч демонстрантів протестували по всій країні, вимагаючи відставки Лукашенка і проведення нових президентських виборів.
Більшість опозиціонерів на чолі зі Світлано Тихановською також залишили країну. Тихановська зараз живе з дітьми у Литві.
Європейський союз, США, Канада та інші країни відмовилися визнати Лукашенко законним лідером Білорусі і ввели санкції проти нього і декількох високопоставлених білоруських чиновників у відповідь на «фальсифікацію» результатів голосування і післявиборчих репресій.
Протести у Білорусі: коротко про головне
Президентські вибори у Білорусі відбулися 9 серпня 2020 року, на той момент Олександр Лукашенко вже 26 років керував країною.
Перші акції протесту розпочалися ще до дня голосування – через арешти та недопущення до участі у виборах опозиційних кандидатів.
9 серпня, у день президентських виборів, перші офіційні екзит-поли повідомили, що, за їхніми даними, Олександр Лукашенко набрав майже 80% голосів, а Світлана Тихановська – менше від 7%.
У відповідь на це, у Мінську та інших містах Білорусі, люди вийшли на вулицю, висловлюючи недовіру до оголошених результатів.
Влада одразу вдалася до інформаційного блокування протестів: обмежили інтернет та мобільний зв'язок, а увечері перестали працювати новинні сайти.
ОМОН та внутрішні війська почали розганяти протестувальників водометами, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, а також, за повідомленнями правозахисників, були вистріли гумовими кулями і навіть із вогнепальної зброї;
За різними даними, силовики затримали у містах Білорусі до семи тисяч людей.
Затриманих принижували, погрожували зґвалтуванням, били, утримували у нелюдських умовах, не надавали медичної допомоги.
У відповідь на застосування сили 11 серпня протестувальники оголосили загальнонаціональний страйк, до якого приєдналися понад 20 підприємств, серед них найбільші заводи – МАЗ та БелАЗ.
Влада вдалася до адміністративного тиску на працівників підприємств і бюджетників і почала влаштовувати «акції на підтримку» Олександра Лукашенка,
Силовики змінили тактику – перестали розганяти акції, а почали хапати людей на вулицях у різних містах, намагаючись посіяти страх;
Опозиціонерка Світлана Тихановська виїхала до Литви.
8 серпня опозиція створила Координаційну раду із трансферу влади, члени якої ведуть переговори із представниками керівництва різних європейських країн.
23 вересня таємно відбулася інавгурація Олександра Лукашенка.
США, ЄС, Велика Британія та інші країни не визнали результати виборів і легітимність інавгурації Лукашенка.
Українську позицію озвучив очільник МЗС Дмитро Кулеба, за його словами, «інавгурація» Лукашенка не робить його легітимним президентом Білорусі.
Велика Британія, Канада, країни Балтії запровадили санкції проти Лукашенка та інших офіційних осіб, причетних до ймовірної фальсифікації виборів президента Білорусі та жорстокого придушення акцій протесту.
Сам Олександр Лукашенко звинувачення у фальсифікації виборів та узурпації влади відкидає, він шукає підтримку у президента Росії Володимира Путіна.
Правозахисники заявляли про, загалом, 12 тисяч затриманих людей, щонайменше шестеро загиблих та сотні важко травмованих.