Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь закриє посольство в Канаді після заяви Трюдо щодо інциденту з літаком і журналістом


Напередодні прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо назвав ситуацію з літаком Ryanair і білоруським журналістом Романом Протасевичем «обурливою, незаконною і абсолютно неприйнятною»
Напередодні прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо назвав ситуацію з літаком Ryanair і білоруським журналістом Романом Протасевичем «обурливою, незаконною і абсолютно неприйнятною»

Влада Білорусі оголосила, що закриє своє посольство в Канаді після того, як прем’єр-міністр Джастін Трюдо засудив примусову посадку літака Ryanair і арешт журналіста Романа Протасевича, та вказав на можливі санкції.

Білоруське посольство в Оттаві повідомило, що закриється 1 вересня і припинить роботу консульських служб з 10 липня після понад 24-річного «взаємовигідного співробітництва».

Тимчасовий повірений у справах Євген Русак заявив AFP, що рішення було «не спонтанним», а ухвалене на основі аналізу «практичного впливу поточних двосторонніх контактів».

Напередодні на пресконференції Джастін Трюдо назвав ситуацію з літаком і білоруським журналістом «обурливою, незаконною і абсолютно неприйнятною».

Він також сказав, що Канада розгляне питання про розширення нинішніх санкцій проти режиму Олександра Лукашенка. Влада Канади також порадила канадським авіакомпаніям і літакам уникати повітряного простору Білорусі з міркувань безпеки.

Світова авіаційна промисловість 24 травня розпочала змінювати маршрути польотів, щоб уникнути повітряного простору Білорусі після того, як лідери ЄС закликали авіакомпанії блоку уникати польоту над Білоруссю і заборонили білоруським авіакомпаніям входити в повітряний простір і аеропорти ЄС. Український уряд також оголосив, що припиняє авіасполучення з Білоруссю.

У координації з Європейським союзом, Великобританією і США Канада ввела санкції щодо білоруських чиновників після президентських виборів в Білорусі у серпні 2020 року.

Хто такий Роман Протасевич

23 травня 2021 року за особистим наказом Олександра Лукашенка в аеропорту Мінська був примусово приземлений літак Ryanair Афіни – Вільнюс. В результаті затримали журналіста та блогера Романа Протасевича, який перебував на борту літака, а також його дівчину.

Роману Протасевичу 26 років. Як журналіст кілька років співпрацював з білоруськими виданнями. Згодом він приєднався до телеграм-каналу Nexta, де був головним редактором. На момент затримання він працював у команді телеграм-каналу «Білорусь головного мозку».

Брав участь у протестах ще підлітком

Ім'я Романа Протасевича стало відомим під час мовчазних мітингів 2011 року. Тоді колишнього кандидата на президентську премію 16-річного Романа затримали. Пізніше він заявив, що мусив забрати документи з ліцею БНТУ, і з його батьками стався конфлікт із політичних мотивів. Як писали ЗМІ, батько Романа в той час був старшим викладачем кафедри ідеологічної роботи Військової академії.

Після участі в мовчазних мітингах Роман Протасевич приєднався до «Молодого фронту». Він також намагався взяти участь у виборчій кампанії до Молодіжної палати Мінської міської ради.

З активіста в журналіста

Після школи Роман вступив на факультет журналістики Білоруського державного університету, але, як повідомляло Єврорадіо, був виключений. Співпрацював з багатьма білоруськими виданнями. Єврорадіо було останнім із них перед виїздом за кордон.

Перебування на Донбасі

Олександр Лукашенко 26 травня заявив, що Протасевич воював на Донбасі. Сам журналіст у 2020 році в інтерв’ю розповів, що він перебував у зоні проведення АТО як журналіст, знімав відео, де був поранений.

Стипендіат премії імені Вацлава Гавела

У 2017–2018 роках Роман Протасевич отримував стипендію від Вацлава Гавела та проходив стажування на Радіо Свобода.

Просив притулку в Польщі ще до президентських виборів

Причиною стало затримання журналіста Володимира Чудянцова, з яким Протасевич дружив у Білорусі. Чудянцова затримали 22 листопада 2019 року дорогою до Польщі. Була інформація, що Чудянцов співпрацює з телеграм-каналом Nexta. На тлі цих подій Роман вирішив залишитися у Польщі.

Залишив Nexta, приєднався до каналу «Білорусь головного мозку»

У Польщі Роман Протасевич відкрито співпрацював з каналом Nexta. Наприкінці вересня 2020 року, в розпал протестів у Білорусі, Протасевич оголосив, що йде з каналу. У березні 2021 року він оголосив про приєднання до команди каналу «Білорусь головного мозку», яким раніше керував блогер Ігор Лосик.

Його батька позбавили військового звання

Ім’я батька Романа – підполковника запасу Дмитра Протасевича – з’явилося в списку силовиків, яких Лукашенко позбавив військових звань на тлі протестів у Білорусі. «Мій батько прослужив в армії 29 років і звільнився восени 2019 року, після чого працював в інкасації. Він не брав активної участі в протестах, його жодного разу не затримували, ні до чого не притягували», – сказав тоді Роман Протасевич. За його словами, батьки виїхали за ним до Польщі, коли він попросив там притулку.

Білорусь оголосила в міжнародний розшук

Протасевича, як і засновника Nexta Степана Путила, Білорусь оголосила в міжнародний розшук. Їх звинувачують в організації масових заворушень та «групових дій, які грубо порушують громадський порядок», а також у розпалюванні соціальної ворожнечі. Блогерів внесли до так званого «переліку терористів», офіційна назва – «Перелік організацій та фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності».

XS
SM
MD
LG