Доступність посилання

ТОП новини

АМКУ заявив про розслідування через можливі антиконкурентні дії на ринку електроенергії


Регулятор зафіксував значні коливання обсягів куплі-продажу електроенергії на ринку «на добу наперед»
Регулятор зафіксував значні коливання обсягів куплі-продажу електроенергії на ринку «на добу наперед»

Антимонопольний комітет України виявив ознаки синхронної поведінки учасників ринку електроенергії на ринку «на добу наперед» і планує його розслідувати, йдеться в повідомленні установи 5 липня.

Регулятор зафіксував значні коливання обсягів куплі-продажу електроенергії на цьому ринку, а саме – «різке зниження попиту протягом останніх кількох днів». У комітеті пояснюють це зменшенням закупівлі електроенергії на ринку «на добу наперед» деякими учасниками ринку разом з одночасним збільшенням обсягів закупівлі на «ринку двосторонніх договорів».

«За даними вебпорталу державного підприємства «Оператор ринку», обсяги торгів на РДН (ринку «на добу наперед» – ред.) за 02.07.2021 склали 58 377,20 мегават-годин, що на 35,5% менше, аніж у попередній день. Водночас середньозважена ціна на РДН 2.07.2021 становила 1 151,82 гривень за мегават-годину. Це – на 22,2% нижче, порівняно з 01.07.2021», – пояснюють у АМКУ.

Читайте також: Іран знову запустив АЕС після паузи через «технічну несправність»

Також у комітеті зафіксували зниження середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» у зоні Об’єднаної енергетичної системи України на 28,69% станом на 2 липня порівняно з днем напередодні – вона становила 1 034,52 гривень за мегават-годину без ПДВ.

Загалом, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, обсяг РДН 2 липня знизився на 40%, а ціна – на 29%, водночас суттєво зріс «ринок двосторонніх договорів», зазначають у комітеті.

«На думку фахівців Антимонопольного комітету, до цих наслідків могла призвести синхронна поведінка певних учасників ринку електроенергії. Вона ж могла вплинути й на зниження ціни на РДН через зменшення попиту. Схожі дії окремих учасників ринку відбуваються періодично, а отже – можуть бути умисними», – повідомляє комітет.

Читайте також: У Дніпрі здорожчає проїзд у маршрутках та електротранспорті

Установа застерігає, що синхронність і періодичність таких дій може призвести як до зменшення ціни на ринку «на добу наперед», так і до її зростання, відтак – до зміни рівня конкуренції на ринку.

У АМКУ припускають, що це може бути пов’язане з незаконними антиконкурентними узгодженими діями на ринку електроенергії. Відтак Антимонопольний комітет за власною ініціативою почав перевірку щодо наявності у діях учасників ринку ознак порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Встановлюйте оновлений застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети на платформах iOS та Android.

XS
SM
MD
LG