Російський опозиціонер Олексій Навальний повернувся до Росії після лікування в Німеччині. Одразу після прильоту, в аеропорту «Шереметьєво» Навального затримали, повідомила Федеральна служба виконання покарань Росії.
Навального отруїли 20 серпня в Росії речовиною «Новачок», яку раніше виготовляли та використовували спецслужби Російської Федерації. Проте ніхто не береться однозначно сказати, що з Навальним станеться на батьківщині після повернення та затримання. В інтернеті обговорюють декілька варіантів розвитку подій: щодо політика порушено одразу кілька справ. Про три справи, які порушили проти Навального в Росії, пише телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
СПРАВА ПРО ШАХРАЙСТВО
Порушена 29 грудня 2020 року
Звинувачення: частина 4 статті Кримінального кодексу Російської Федерації «Шахрайство в особливо великому розмірі».
Версія слідства: Навальний і його фонди збирали пожертви. Із зібраних 588 мільйонів рублів більше від половини – 356 мільйонів рублів (близько 138 мільйонів гривень, або 5 мільйонів доларів) – нібито витрачено на особисті цілі.
Питання до слідства:
- Звідки слідчі взяли всі ці цифри? За який період рахували пожертви? Чому вирішили, що гроші були витрачені на особисті цілі?
- Хто потерпілий: у кого Навальний узяв гроші та кого обдурив?
Покарання: до 10 років позбавлення волі.
СПРАВА «ІВ РОШЕ»
У 2014 році Олексія Навального та його брата Олега звинуватили в тому, що їхній бізнес із доставки посилок завдав шкоди великому клієнту – косметичній компанії «Ів Роше». Олексію присудили умовний термін, а його брату Олексію – реальний: 3,5 роки колонії. Усі ці терміни давно минули, й Олег Навальний вийшов на волю влітку 2018 року.
Звинувачення: частина 2.1, 3, 4 статті 74 Кримінального кодексу РФ, пункт 7 статті 397 Кримінально-процесуального кодексу РФ «Невиконання покладених обов’язків».
Питання до слідства:
Проте зараз чомусь Федеральна служба виконання покарань (російською ФСИН) вирішила, що Навальний порушив правила випробувального терміну, і вимагала, щоби він прийшов на інспекцію 29 грудня. Олексій Навальний не прийшов, бо перебував на лікуванні після отруєння в Німеччині. ФСВП вважає, що він міг з’явитися: як вважає відомство, політик був достатньо здоровий. Шестирічний випробувальний термін закінчився 30 грудня. Але зараз Навального можуть запроторити за ґрати.
Покарання: Яке покарання можуть призначити Навальному – невідомо. Його умовний термін становив 3,5 роки.
СПРАВА ПРО НАКЛЕП
Ця кримінальна справа з’явилася влітку 2020 року. Ветеран Другої світової війни Гнат Артеменко знявся в агітаційному ролику й у такий спосіб підтримав зміни Конституції, які пропонував президент Росії Володимир Путін. Навальний написав у твітері, що учасники агітки – «продажні холуї» та «ганьба країни».
Звинувачення: частина 2 статті 128.1 Кримінального кодексу РФ «Наклеп».
Провладні журналісти та громадські діячі вимагали від правоохоронних органів звернути увагу на висловлювання Навального. Заяву написав юрист Ілля Ремесло.
Питання до слідства:
Якийсь час здавалося, що справа затихла, але ні. За дивним збігом обставин саме 13 січня, коли Навальний оголосив про своє повернення в Росію, Ілля Ремесло повідомив, що суд відновив провадження.
Покарання: штраф до 500 тисяч рублів (близько 190 тисяч гривень) або обов’язкові (громадські) роботи до 160 годин.
Якщо буде доведений наклеп на ветерана, Навальному загрожує штраф на суму приблизно 7 тисяч доларів або обов’язкові роботи. Стаття не передбачає позбавлення волі. Проте звинувачення в «наклепі» може призвести до посиленого покарання або зміни запобіжного заходу щодо інших справ проти Олексія Навального.