Доступність посилання

ТОП новини

Історичне золото, «виття» у Росії та підтримка ЗСУ. Усе, що треба знати про олімпійську чемпіонку Магучіх


Із 2019-го розпочалася ера Магучіх у світовій легкій атлетиці
Із 2019-го розпочалася ера Магучіх у світовій легкій атлетиці

Легкоатлетка Ярослава Магучіх виборола другу золоту нагороду для України й уже увійшла в історію українського та світового спорту. Ще в 2019-му році після дебютних виступів української стрибунки в висоту коментатори казали, що починається нова ера – ера Магучіх. Пояснюємо: чому перемога українки історична і як вона йшла до цього досягнення.

Олімпійською чемпіонкою зі стрибків у висоту Ярослава стала із результатом 2 метри. На таку ж висоту стрибнула й австралійка Нікола Оліслагерс, але використала більше спроб.

Перша з двома нагородами

Це друга олімпійська нагорода Магучіх. У 2020-му вона була бронзовою призеркою. І Магучіх стала першою українкою, яка здобула дві медалі на Іграх в легкій атлетиці.

Єдина легкоатлетка, яка виборола дві медалі на Олімпіадах
Єдина легкоатлетка, яка виборола дві медалі на Олімпіадах

Третя із «золотом»

Магучіх – лише третя олімпійська чемпіонка в історії української легкої атлетики.

У 1996 році Інесса Кравець вигравала «золото» в потрійному стрибку із результатом 15.33 і новим олімпійським рекордом.

У 2008 році у багатоборстві золотою стала Наталія Добринська, набравши 6733 очки.

За останні два роки виграла все

У 2023-му вперше стала чемпіонкою світу із результатом 2.01 метра. До цього Магучіх ставала срібною призеркою світової першості у 2019 та 2022 роках.

У 2024-му вдруге поспіль виграла золоту нагороду на чемпіонаті Європи. І стала третьою стрибункою у висоту, яка здобула понад дві медалі на континентальній першості.

Ірина Геращенко та Ярослава Магучіх вириваються у трійку найкращих. Франція, 4 серпня 2024 року
Ірина Геращенко та Ярослава Магучіх вириваються у трійку найкращих. Франція, 4 серпня 2024 року

Оновила рекорд, який тримався 37 років

На етапі Діамантової ліги в Парижі в липні встановила світовий рекорд. Магучіх змогла взяти висоту 2.10 метра. Попередній світовий рекорд, який належав болгарці Стефці Костадіновій та тримався 37 років. Магучіх покращила його на 1 сантиметр.

І Ярослава стала четвертою українською легкоатлеткою, яка встановлювала світовий рекорд.

  • 31 липня 1994 року Сергій Бубка у стрибках з жердиною «перелетів» позначку 6.14 м;
  • 10 серпня 1995 року у потрійному стрибку Інесса Кравець показала результат 15.50 м;
  • 9 березня 2012 року Наталія Добринська у п’ятиборстві набрала 5013 очок;
  • 7 липня 2024 року Ярослава Магучіх стрибнула в висоту на 2.10 метра;
Після всіх стрибків Ярослава дякує вболівальникам, після перемог – дякує українським героям
Після всіх стрибків Ярослава дякує вболівальникам, після перемог – дякує українським героям

Третій подвійний подіум

На Олімпіаді-2024 Україна лише втретє в історії виборола подвійний подіум.

У 1996 році в художній гімнастиці, а саме особистому багатоборстві, Катерина Серебрянська стала олімпійською чемпіонкою, а Олена Вітриченко виборола бронзову нагороду.

Ірина Ліщинська та Наталія Тобіас разом підіймалися на п'єдестал у 2008 році. У бігу на 1500 м вони здобули «срібло» і «бронзу».

Україна лише втретє в історії виборола олімпійський подвійний подіум
Україна лише втретє в історії виборола олімпійський подвійний подіум

Патріотичний макіяж

Синьо-жовті стрілки вже давно «родзинка» Магучіх. Легкоатлетка зазначає, що придумала їх, коли почала виступати на комерційних стартах. Адже там вона змагається не в національній формі, а спонсорській, а дуже хотілося, щоб вболівальники могли її ідентифікувати. Так почала робити синьо-жовті стрілки.

Синьо-жовті стрілки – уже давно асоціюються саме з Магучіх
Синьо-жовті стрілки – уже давно асоціюються саме з Магучіх

Розмінувальна машина

Естонська Асоціація рятувальників Päästeliit купила для ДСНС України машину для розмінування MV-4. Її назвали «Ярослава» на честь легкоатлетки.

Сама Магучіх в інтерв'ю Радіо Свобода розповідала, що не мала можливості подивитися, як працює робот-розмінувальник, але бачила фотографії й радіє, що така техніка допомагає українським героям.

За інформацією естонської асоціації рятувальників, така машина вартістю понад мільйон євро має дистанційне керування, тому сапери можуть бути на безпечній відстані, знешкоджуючи міни та боєприпаси.

Не дивиться стрибки суперниць

Під час стрибків інших учасниць часто можна побачити, що Ярослава лежить із заплющеними очима. За словами легкоатлетки, вона принципово не дивиться стрибки суперниць, налаштовується на свої виступи.

Під час Олімпіади Магучіх вразила усіх своїм сном у спальнику.

Між стрибками у спортсменок може бути по 10 хвилин відпочинку, за цей час втрачається «тепло» і м'язам буде складніше відновлюватися. Зазвичай стрибунки після виступів одразу вдягають спортивні костюми, але Магучіх на Іграх вирішила, що в спальнику ефективніше.

Між своїми стрибками Ярослава відпочиває та принципово не дивиться виступи суперниць
Між своїми стрибками Ярослава відпочиває та принципово не дивиться виступи суперниць

Особисте

Із дитинства Ярослава захоплювалася малюванням, співом, грою на барабанах. Мріяла бути музиканткою. Проте місць в школі мистецтв не було. З часом сестра зацікавила Ярославу спортом. Саме вона привела Магучіх на заняття в спортивну секцію.

Вже у 15 років Ярослава вперше заявляє про себе на весь світ. Українка виборює «золото» серед спортсменів віком до 18 років на чемпіонаті світу, показавши результат 1,92 метра, встановивши рекорд турніру.

Через рік вже на континентальному рівні Магучіх стає першою з рекордом, після чого українку номінують на звання «Зірка, яка сходить» (Європейська федерація легкої атлетики).

Перша Олімпіада, яка підкорилася

На Юнацьких Олімпійських іграх 15 жовтня 2018 року «синьо-жовті» вибороли три нагороди вищого ґатунку і всі в легкій атлетиці: Валерія Іваненко та Михайло Кохан у метанні молота і Ярослава Магучіх – у стрибках у висоту. Тоді також був український медальний день.

Перемога Магучіх на Юнацькій Олімпіаді у 2018 році
Перемога Магучіх на Юнацькій Олімпіаді у 2018 році

2019 рік – рік Магучіх

У 2019 році Магучіх виграла чемпіонат Європи U20, стала наймолодшою в історії медалісткою дорослих чемпіонатів світу, вигравши у Досі срібло зі стрибків у висоту і двічі побивши юніорський світовий рекорд. Також Магучіх визнали найкращою молодою спортсменкою світу за версією Міжнародного олімпійського комітету.

А далі як-то кажуть, як по накатаній. Кожен рік – нові рекорди, нові перемоги.

Усі нагороди Магучіх на топтурнірах:

  • Олімпійські ігри: «золото» (2024), «бронза» (2021);
  • Чемпіонат світу: «золото» (2023), «срібло» (2019, 2022);
  • Чемпіонат світу в приміщенні: «золото» (2022), «срібло» (2024);
  • Чемпіонат Європи: «золото» (2022, 2024);
  • Чемпіонат Європи в приміщенні: «золото» (2021, 2023).
Перемоги Магучіх – одні з найобговорюваніших серед російських спортсменів, коментаторів та вболівальників
Перемоги Магучіх – одні з найобговорюваніших серед російських спортсменів, коментаторів та вболівальників

Подорослішала і стала голосом України

Після початку повномасштабного вторгення Ярослава – один із головних спортивних голосів України. Вона виступає проти повернення російських та білоруських спортсменів на змагання, а також постійно нагадує про російські злочини в Україні.

Сама ж Ярослава зізнається, «подорослішала» після 24 лютого 2022 року – тепер будь-яку можливість використовує, щоб донести світові про війну, яку веде Росія проти України.

У соцмережах Магучіх неодноразово дорікають за про спільну фотографію із російською спортсменкою Марією Ласіцкене після офіційного нагородження на Олімпіаді в Токіо-2020. Проте Ярослава вже неодноразово заявляла свою позицію щодо російських легкоатлетів, чим ще більше викликає «галасу» в Росії. Там намагаються применшити здобутки Магучіш. Наприклад, після її перемоги на Іграх в Парижі, в соціальних мережах російські вболівальники та коментатори писали, що, мовляв, українка виграла лише тому, що не було легкоатлетів із РФ.

  • Зображення 16x9

    Ольга Модіна

    Журналістка проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії». У 2012 році закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка за спеціальністю «журналістика». До команди Радіо Свобода долучилася у 2018 році. Висвітлюю теми, пов’язані з окупацією Донбасу. Цікавлюся спортом та кіно.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG