У США 5-те листопада є днем президентських виборів-2024 і виборів до обох палат Конгресу – Сенату та Палати представників.
Цього разу за головну посаду у країні з найбагатшою економікою і ключовою геополітичною вагою у світі змагаються лідер Республіканської партії – 78-річний Дональд Трамп, який був президентом США у 2017-2021 роках, а від Демократичної партії – 60-річна віцепрезидентка адміністрації Байдена Камала Гарріс.
Коротко розкажемо про те:
- за якою системою відбуватимуться вибори?
- від чого залежить те, хто переможе?
- коли можна очікувати на результати?
- чому експерти кажуть, що «може бути неспокійно»?
- і чому це все матиме вплив на Україну?
Радіо Свобода сьогодні і всі наступні дні відстежуватиме події у США й інформуватиме про їхній перебіг.
Чому це важливо для України?
Результати президентських виборів у США, через економічне і політичне місце Сполучених Штатів у геополітиці, обов'язково вплине на ключові процеси у світі, і безперечно – на російсько-українську війну, наголошують аналітики.
Причому Україна, чия оборона значною мірою залежить від військової, фінансової та дипломатичної підтримки США, може відчути наслідки результатів американських президентських виборів більше, ніж будь-яка інша іноземна країна.
найбільш важливим фактором, який впливатиме на результат війни, є вибори у СШАРут Деєрмонд
За президентства Джо Байдена, який залишить посаду 20 січня 2024 року, Сполучені Штати виділили Україні понад 52 мільярди доларів за понад два з половною роки відсічі повномасштабної агресії Росії. Ще десятки мільярдів доларів США виділили у вигляді фінансової та гуманітарної допомоги.
«Я думаю, що найбільш важливим фактором, який впливатиме на результат війни, і, безумовно, на те, що станеться в найближчі кілька місяців, є вибори в США», – вважає Рут Деєрмонд, старша викладачка кафедри воєнних досліджень Королівського коледжу Лондона.
Результат голосування «визначить, по суті, чи продовжать підтримувати Україну Сполучені Штати або до якої міри вони будуть її підтримувати», – сказала Деєрмонд в інтерв'ю Радіо Свобода.
Яка відбуваються вибори?
У Сполучених Штатах громаляни віддають свої голоси за того, чи іншого кандидата і їхніх віцепрезидентів, але сам процес обрання того, хто ж набрав більше голосів, відбувається через колегію виборників.
Залежно від чисельності населення, кожен штат має певну кількість голосів, і більшість штатів віддають усі свої голоси виборників тому кандидату, який переміг у всенародному голосуванні.
Щоб перемогти, кандидату потрібно принаймні 270 із загальної кількості 538 голосів колегії виборників.
Найбільший вплив на результати виборів президента США мають так звані «штати-гойдалки», де, за прогнозами, конкуренція між Гарріс і Трампом буде найзапеклішою: Пенсильванія, Джорджія, Північна Кароліна, Мічиган, Аризона, Вісконсин і Невада.
Інші штати мають більш прогнозовані політичні уподобання й послідовно віддають голоси республіканцям («червоні штати») або демократам («сині штати»).
Демократи – ліберальна політична партія, відома підтримкою громадянських прав і свобод, соціальної безпеки, заходів щодо боротьби зі змінами клімату.
Республіканці – консервативна політична партія, що виступає за обмеження імміграції, традиційні цінності, зниження податків, скорочення розміру уряду, збереження права громадян США на володіння зброєю.
Цього разу ситуація настільки напружена, а кандилати дійшли до дня виборів, що називається «нога в ногу», що ніхто не береться прогнозувати хто ж переможе.
5 листопада у США ще обирають законодавців
Незалежно від того хто ж стане 47-им президентом США, йому чи їй для втілення передвиборчих обіцянок та здійснення ефективної політики внутрішньої і зовнішньої політики необхідно мати підтримку законодавців, яких американці також обирають 5 листопада.
Переобиратимуться 34 зі 100 сенаторів та усі 435 законодавців у Палаті представників Конгресу США.
За президенства Джо Байдена демократи контролювали більшість у Сенаті, а республіканці – у Палаті представників.
Зокрема, це призвело до того, що допомога Україні була заблокована у Палаті представників на понад пів року, що мало негативний вплив на здатність Сил оборони України стримувати наступ російської армії та захист міст від російських повітряних атак.
Також 5 листопада громадяни США обирають губернаторів 11 штатів, місцевих законодавців, мерів та представників на інші виборні муніципальні посади.
Чимало штатів одночасно проводять й місцеві референдуми із низки питань.
Коли можуть бути результати?
Опитування показують мінімальний розрив між кандидатами у президенти США.
Перші попередні результати оголошуватимуть лише після закриття виборчих дільниць.
В історії США немало випадків, коли переможця президентських виборів називали вже у першу ніч після завершення голосування.
Але, наприклад, під час виборів президента США у 2020 році на підрахунок голосів пішло кілька днів. Тоді Дональд Трамп довго не визнавав перемоги Джозефа Байдена, а його прихольники на цьому тлі навіть штурмували Капітолій.
Цього разу, прогнозують оглядачі, боротьба буде не менш напруженою і результат виборів швидше за все визначить порівняно невелика перевага у кількості голосів.
До того ж, попри те, що Камала Гарріс вже заявила, що як того вимагає демократична традиція – у разі перемоги свого суперника – визнає результати виборів, сам Дональд Трамп в ході передвиборчої кампанії ні разу такого не сказав.
Все це, кажуть експерти, створює ризик того, що оголошення переможця президентських виборів у США затягнеться, а дехто навіть пророкує заворушення, якщо переможе не Дональд Трамп.
Представники Національної гвардії вже заявили, що більше двох десятків штатів висловили готовність направити гвардійців до Вашингтона, якщо це буде необхідно.
Коли новий президент обійме посаду?
Президента у США обирають на 4-річний термін.
Інавгурація відбудеться у січні 2025.
До цього часу, поки переможець сформує свою команду, країною продовжуватиме керувати нинішній президент Джо Байден.
21 липня 2024 року Байден відмовився від участі у виборах і запропонував, щоб у виборчу боротьбу від Демократичної партії вступила його віцепрезидентка Камала Гарріс.
Хто може стати віцепрезидентом США?
Одночасно із президентом американські виборці голосують і за другу особу у державі, віцепрезидента США, який, в разі смерті, відставки, імпічменту призиденти чи нездатності виконувати ним свої обов'язки, перебере на себе повноваження голови держави.
Кандидат у віцепрезиденти від демократів – губернатор Міннесоти Тім Волс, а Республіканська партія висунула сенатора від Огайо Джея Ді Венса.
Щодо війни Росії проти України, то Джей Ді Венс озвучував таку пропозицію: лінія фронту стає лінією розмежування, довкола якої створюється демілітаризована зона. Хто її контролюватиме, Венс не уточнив, але зазначив, що вона буде «добре укріплена, щоб росіяни не вторглися знову», а Україна при цьому не вступає до НАТО і збереже свою незалежність в обмін на нейтралітет.
- Офіційно вибори президента США вже розпочалися. Це сталося, як повідомляє CNN, на дільниці малесенького поселення Діксвілл-Нотч на півночі Нью-Гемпширу біля кордону з Канадою. Участь у голосуванні взяли шість людей – четверо республіканців і двоє незадекларованих виборців.
- Станом на 5 листопала майже 77 мільйонів американців проголосували достроково.
- Гарріс і Трамп 4 листопада виступили зі своїми останніми промовами перед виборцями в одній і тій же частині Пенсильванії – одного з семи так званих штатів, які, як очікується, вирішать долю президентських виборів у США.
- Перемога будь-кого із кандидатів на посаду президента США буде безпрецедентною: перемога Трампа зробить його найстаршим президентом США, а також першим новим президентом, якому висунуте звинувачення, і який був засуджений за скоєння тяжкого злочину, а перемога Гарріс дасть Америці першу жінку на головній посаді країни, і першу людину південноазійського походження, яка потрапить до Овального кабінету.
Більше про вибори у США читайте тут:
- Гарріс чи Трамп. Який вплив це матиме на Україну?
- У разі перемоги Трампа для України можуть відкритись нові можливості – експосол США в Україні
- Вибори до Палати представників Конгресу США та підтримка України. Обличчя кандидатів
- Не про Україну. Про що сперечались кандидати у віцепрезиденти США на дебатах
Форум