Латвія входить до трійки країн, які найбільше допомагають Україні, якщо обчислювати її у співвідношенні до ВВП. Під час зустрічі у форматі «Рамштайн» міністр оборони Латвії Андріс Спрудс в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода розповів про важливість підтримки України та плани щодо збільшення оборонних витрат.
– Латвія – одна з трьох країн, які надають найбільшу допомогу Україні відносно свого ВВП. Що означає така підтримка для вашої країни і чому вона настільки важлива?
Йдеться про 0,25% з фокусом на наданні обладнання та озброєнняАндріс Спрудс
– Це надзвичайно важливо. Це повна підтримка і суспільства, і уряду. Ми підтримуємо Україну вже роками. Ми розуміємо, що Україна бореться не лише за свою свободу. Вона бореться також за свободу Латвії, Європи, за глобальні міжнародні норми та цінності, які ми всі так цінуємо. Тому, звісно, підтримка України має екзистенційне значення. Це абсолютно зрозуміло для нас і нашого народу.
Ми підписали з Україною угоду щодо безпекових зобов'язань на наступні два роки. Йдеться про 0,25% з фокусом на наданні обладнання та озброєння, на навчанні, на коаліції з безпілотників. Але найважливіше – це ще раз продемонструвати солідарність, показати відданість і рішучість, показати, що те, що робить Україна, важливо для всіх нас.
– Ви згадали про збільшення оборонних витрат. Наскільки реалістичною є пропозиція Дональда Трампа щодо 5% ВВП на оборону для країн НАТО?
– Дональд Трамп, обраний президент, який скоро вступить на посаду, завжди підкреслював важливість справедливого розподілу тягаря – що всі союзні держави мають робити адекватний внесок. Йдеться не лише про Сполучені Штати, які надають підтримку, фінансовий внесок і військову міць союзним силам. Йдеться про те, що ми всі маємо справедливо розділити цей тягар.
Під час Холодної війни в середньому було близько 4%Андріс Спрудс
Тому, звісно, важливе це заохочення і мотивація збільшувати показники. Це важливо, тому що те, що ми бачимо в Україні – це не лише про Україну. Це про країну-агресора, Росію. Це про інші агресивні, напористі країни, країни з образами, небажанням змінювати міжнародні правила, міжнародні території, національні кордони.
Під час Холодної війни в середньому було близько 4%. Тому, звісно, 2%, про які ми говорили раніше, недостатньо. Латвія це повністю розуміє.
Ці 4% демонструють готовність і розуміння оцінки загрозАндріс Спрудс
Цього року ми матимемо фінансування 3,45% від нашого ВВП. Наступного року буде 3,7%. І нещодавно політичне керівництво оголосило, що ми готові рухатися до 4%. Ці 4% демонструють готовність і розуміння оцінки загроз, з якими ми всі стикаємося. Ми перебуваємо в дуже серйозній, складній глобальній ситуації. І йдеться не лише про підтримку України. Йдеться про підтримку вільних демократичних спільнот.
– Майбутнє формату «Рамштайн» залишається невизначеним. Як країни можуть забезпечити ефективну координацію допомоги Україні без цього формату?
– Я думаю, є різні формати підтримки України. І найважливіший формат – це мати сильну волю і рішучість, а також, звісно, фінансування для конкретного обладнання та можливостей навчання українських солдатів. Тому формати важливі, але це лише про формати. Найважливіше – це воля, рішучість і солідарність щодо всієї ситуації.
Найважливіша частина – це готовність і рішучість знаходити ресурсиАндріс Спрудс
Незалежно від того, які формати ми створюємо, які ініціативи маємо, зрештою все залежить від людей, від націй, які готові зробити внесок. Ми бачимо тут 50 країн, і їх кількість не зменшується, вона зростає. Я бачу це і в коаліції, яку ми очолюємо – коаліції безпілотників, кількість учасників збільшується. Країни приєднуються і до інших коаліцій.
Двосторонні зобов'язання, двостороння готовність підтримувати Україну – це основа підтримки. А потім ми говоримо про різні додаткові ініціативи та діяльність, чи то під егідою Європейського Союзу, чи під егідою НАТО. Формат «Рамштайн» був надзвичайно важливим. Але найважливіша частина – це готовність і рішучість знаходити ресурси. Передусім – це про політичну волю та суспільну підтримку.
– Як Латвія ставиться до французької ініціативи щодо можливої присутності військ союзників в Україні? Наскільки реалістичною є така перспектива?
– Наша позиція – підтримувати Україну всіма засобами, особливо щоб відповідати очікуванням українського народу. Важливо, щоб ми завжди узгоджували те, що надаємо, з тим, що потрібно Україні. Щодо іноземного контингенту – це дискусія, яка триває і залежить від кількох аспектів. Вона залежить від загальної міжнародної та регіональної ситуації.
Коли ми обговорюємо розгортання військ, є конкретні умови, тому діалог і обговорення конкретних деталей мають тривати. І ми завжди підкреслюємо важливість колективних рішень, бо для довіри та ефективності колективне ухвалення рішень надзвичайно важливе. Тому якщо це буде колективне рішення НАТО, це, звісно, буде важливим кроком для задоволення цих очікувань.
Форум