Громадська активістка Олена Іванців розповідає, що на закордонній дільниці у Празі (Чехія) візуально небагато людей, але це вона пояснює не нижчою, ніж минулого разу, явкою, а оптимізацією роботи комісії.
Як повідомляє журналістка Олена Міщенко, на закордонній дільниці у Латвії поки що – без особливого ажіотажу.
В Італії на чотирьох виборчих дільницях до обіду на президентських виборах проголосували близько 2 з половиною тисяч громадян України із 24 тисяч зареєстрованих. Про це повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
За спостереженнями членів дільничих комісій у Римі та Неаполі, активність виборців помітно не підвищилася, порівняно з першим туром. Дещо більше людей цього разу голосують на двох дільницях у Мілані.
У порівнянні із першим туром, що відбувся 31 березня, під час голосування в другому турі на виборчих дільницях значно зменшилася кількість спостерігачів, зауважують експерти «Комітету виборців України».
«При цьому офіційна кількість зареєстрованих спостерігачів є значною. Так, від громадських організацій зареєстровано 83 230 спостерігачів, від кандидатів на пост Президента – 6 236. Однак на дільницях працює реально значно менше осіб», – йдеться у повідомленні активістів.
Раніше рух «Чесно» повідомляв, що кандидат у президенти Петро Порошенко відкликав близько сотні спостерігачів у Київській області. За даними активістів, цю інформацію їм повідомив голова окружної виборчої комісії округу №95 (Київська область) Олексій Іванченко (увійшов до комісії за квотою Петра Порошенка).
Згідно з заявою «Чесно», активісти звернулися до штабу Порошенка, однак наразі відповіді не отримали.
Станом на другу дня Нацполіція зафіксувала 562 заяви про порушення на виборах президента. За чотирма з них почали кримінальні провадження.
Серед іншого, за даними правоохоронців, невідомі заявили про нібито мінування Каховської ГЕС. Цю інформацію перевіряють.
Тим часом, повідомлення про мінування дільниці у Волновасі не підтвердилось, і станом на 13:05 вона поновила роботу.
Громадське повідомляє, що кандидатові Володимиру Зеленському поліція виписує штраф за демонстрацію свого заповненого бюлетеню під час голосування.
У Вінниці проголосував прем'єр Володимир Гройсман. Момент його волевиявлення транслювався на офіційній Facebook-сторінці урядовця.
Гройсман висловив переконання, що вибори відбуваються із дотриманням високих демократичних стандартів, та нагадав виборцям, що вони голосують за своє майбутнє.
Станом на 13:00 до підрозділів поліції надійшло 431 повідомлення, пов’язане з виборами. Як повідомив заступник голови Нацполіції Олександр Фацевич, за двома з них (у Києві та Запорізькій області) порушили провадження.
За його словами, найбільше звернень сьогодні до поліції стосується незаконної агітації (64), фотографування бюлетенів (22) та спроб підкупу вибоців.
Також зазначається, що у Волновасі на Донеччині було повідомлення про ймовірне мінування дільниці – зараз на місці працюють вибухотехніки.
Виконавча директорка Centre UA Інна Борзило розповіла про перебіг голосування в Афінах. Каже: черг немає, станом на першу дня встигли зробити свій вибір близько 300 людей.
Журналісти у регіонах заявляють про перешкоджання доступу та відеозйомці на дільниці.
Зокрема, як повідомляється, представниця поліції пробувала заборонити знімати на одній з дільниць Дніпровського району Запоріжжя журналісту сайту «Депо.Запоріжжя», а представники мелітопольського сайту «РИА Мелитополь» заявили, що працівники поліції, що чергували біля однієї з дільниць в Мелітополі знімав на телефон посвідчення журналістки, що прийшла на дільницю для висвітлення процесу голосування.
У Головному управління Нацполіції у Запорізькій області підтвердили, що такі два інциденти в регіоні мали місце, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
«Наші працівники були проінструктовані, аби перевірити у всіх документи. Можливо десь трохи не правильно себе повели, але перевіряли документи у всіх журналістів. Зараз на даний момент у всіх різні журналістські посвідчення і важко визначити, що це журналіст, бо нема єдиного зразка», – розповів під час брифінгу, присвяченого роботі поліції у день виборів, заступник начальника Головного управління Нацполіції у Запорізькій області Олександр Панченко.
Українські військові також голосують.
Ось так, наприклад, це відбувається у Кримському на Луганщині.
Другий президент України Леонід Кучма з дружиною Людмилою також встигли вже проголосувати.
У Кривому Розі, тим часом, зафіксовано спробу з'їсти бюлетень для голосування.
За даними Інни Іванченко, учасниці окружної виборчої комісії, станом на 13:00 явка виборців по округу 33 (Кривий Ріг) складала близько 43%.
В Австралії, тим часом, вже завершилося голосування на виборах українського президента.
Як повідомляє українське посольство, традиційно активними були Канберра і Сідней.
Активістка, що прийшла топлес на дільницю на Оболоні в Києві, де голосував кандидат Володимир Зеленський, розповіла, чого саме вона таким чином хотіла досягти.
На сторінці Femen у соцмережах жодної інформації про цю акцію наразі немає.
На Луганщині деякі виборчі дільниці отримали менше бюлетенів, ніж у них зареєстровано виборців. Як повідомляє кореспондент проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії, у Сєвєродонецьку він побував на трьох дільницях, і на всіх них спостерігається така ситуація.
З чим це пов’язано, на виборчих дільницях не знають. Але вважають, що проблем із цим не буде через те, що явка буде меншою.
Така ситуація не тільки у Сєвєродонецьку, говорить координатор мережі ОПОРА в Луганській області Олексій Кормілецький. Спостерігачі організації також фіксували такі випадки у Марківці та Лисичанську.
За даними Нацполіції, станом на дванадцяту дня щодо порушень на виборах надійшло 281 заяв від громадян.
Як зауважив радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк, «лідерами» за повідомленнями про порушення лишаються Дніпропетровська, Донецька області та місто Київ.
«Зазначені факти пов’язані з незаконною агітацією – 52, фотографуванням бюлетенів – 13, погрозою фізичною розправою та підкупом виборців – по 2, спробою винесення бюлетеню – 1», – зазначив Зорян Шкіряк.
Спостерігачі ОПОРИ повідомляють про ознаки примусового голосування на спецдільниці у селі Олександрівка на Одещині, що що розташована в «Одеській обласній психіатричній лікарні №2».
Спостерігачка ОПОРИ зафіксувала, як виборці, котрі виходили з кабінок для голосування, повідомляли медичній сестрі, яка приводила їх у приміщення для голосування, про те, що вони поставили позначку «у першому рядку виборчого бюлетеня». Щонайменше двоє виборців повідомили такі відомості медичній сестрі.
А у Дніпропетровській області, за даними спостерігачів ОПОРИ, у місті Нікополь чоловік (ймовірно, напідпитку) на виході з кабінки для таємного голосування демонстративно кинув на підлогу рюкзак та заявив, що там – бомба.
Як виявилось, це був невдалий жарт. Голосуванню цього виборця не перешкоджали.
Журналісти Радіо Свобода спостерігіють за домашнім голосуванням у Новотроїцькому на Донеччині неподалік від лінії фронту.
Відвідали багато літніх людей, що живуть на найбільш постраждалих вулицях селища і не в змозі або не має можливості куди виїхати.
За даними ЦВК, явка вже понад 17%