Доступність посилання

ТОП новини

«Це зветься підлістю» – депутат парламенту Азербайджану про те, як збитому літаку РФ не залишила шансів на порятунок


Версія про те, що літак був збитий саме ППО в Чечні, з'явилася відразу після катастрофи
Версія про те, що літак був збитий саме ППО в Чечні, з'явилася відразу після катастрофи

Авіатрощу літака Azerbaijan Airlines російська влада вперше в особі голови Росавіації Дмитра Ядрова прокоментувала лише 27 грудня, тобто через два дні після катастрофи. Рейс прямував з Баку до Грозного і був з великою ймовірністю збитий над Грозним 25 грудня зенітною ракетою системи ППО. Літак зазнав серйозних пошкоджень, але його двигуни не постраждали: це дозволило пілотам дотягнути його через Каспійське море до аеропорту в казахстанському Актау, де він розбився під час посадки. На борту перебували 64 пасажири та п'ять членів екіпажу, громадяни Росії, Азербайджану та Казахстану, 38 з них загинули.

Версія про те, що літак був саме збитий ППО в Чечні, з'явилася відразу після катастрофи, але російська влада поки що офіційно її не підтверджувала. Проте саме на цій версії, нехай лише як від «джерел у Баку», наполягає влада Азербайджану.

Телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки, зібрав факти й реакції експертів та офіційних осіб і попросив розтлумачити певні моменти депутата парламенту Азербайджану Расіма Мусабекова.

Ядров із Росавіації обтічно заявив у зв'язку з обстрілом лайнера, що «обстановка біля Грозного в години авіакатастрофи була складною», і спробував покласти відповідальність за постріл ППО по літаку на Київ.

«Українські бойові безпілотники в цей час робили терористичні атаки на цивільну інфраструктуру у містах Грозний та Владикавказ. У зв'язку з цим у районі аеропорту Грозний вводився режим «Килим», що передбачає негайний відхід усіх повітряних суден із зазначеного простору», – цитує російське держагентство ТАРС голову Росавіації.

Російський чиновник, однак, не зміг заявити прямо, чи були вказівки про звільнення з повітряного простору передані безпосередньо пілотам лайнера Azerbaijan Airlines. Експерти раніше вказували, що, мабуть, над Грозним сталося неузгодження дій військових та управління цивільної авіації, та пілоти лайнера про ППО попереджені не були.

Джерела в Азербайджані також стверджували, що після того, як літак був підбитий російською системою ППО, лайнеру не дозволили приземлитися в жодному з російських аеропортів, незважаючи на прохання пілотів про аварійну посадку. За їхніми даними, пілотам наказали летіти через Каспійське море у напрямку Актау, а навігаційні системи літака були заглушені, що могло ускладнити пошуки у разі падіння лайнера. Експерти вважають, що це було зроблено, щоби замести сліди.

Депутат парламенту Азербайджану Расім Мусабеков (він представляє партію «Мусават») в інтерв'ю Настоящему Времени назвав те, що сталося над Грозним «підлістю» з боку Росії.

«Це повний непрофесіоналізм, це порушення всіх інструкцій, і за це конкретні люди мають відповідати, – підкреслив він. – І ми чекаємо від Росії відповідних дій».

– Ви підтримуєте версію експертів, що літак Azerbaijan Airlines був збитий ракетою ППО над Грозним?

– Тут ніяких, я думаю, вже версій вигадувати не треба. Зрозуміло, що літак зазнав атаки з боку зенітних ракет. Тому що є конкретні сліди на його фюзеляжі.

Інша річ – хто відкрив цей вогонь. Бо, як відомо, у Кадирова там не лише своє особисте військо.

Йому ще й передали «Панцирі» (ЗРК Панцир-С1), які він використовує для охорони своєї резиденції чи чогось. Я вважаю, що, швидше за все, це було військове ППО застосовано.

Ян Матвєєв про версію, що літак над Грозним підбила ракета ППО:

Не було закрито повітряного простору над Грозним, у той час як там було активовано ППО
Расім Мусабеков

– Та вони мають протокол, згідно з цим протоколом вони мали закрити повітряний простір! І, швидше за все, якби це було зроблено, то літак ще на підльоті до Грозного отримав би сигнал, що закрито повітряний простір, повертайся назад. Але це не було зроблено! І я думаю, що це перше, за що треба відповідати і що слід розслідувати.

Факт перед очима: не було закрито повітряного простору над Грозним, у той час як там було активовано ППО, GPS глушилося і наносилися якісь ракетами удари по повітряних об'єктах.

Та й друге. А льотчик у літаку не бачить, його не попереджають, що активно працює ППО. Він бачить, що вдарило щось по лайнеру і вийшли з ладу певні системи управління. Перше, що йому на думку спадає, – що це птах. Що це може бути? Не блискавка ж і не цеглою вдарили в нього. Тому в переговорах він каже про те, що було зіткнення, швидше за все, з птахом і літак втрачає керування.

Не пускають літак на смугу! Йому відключають GPS і не пускають навіть до найближчих аеропортів
Расім Мусабеков

За всіма авіаційними міжнародними правилами, які діють і в рамках СНД, і за російськими правилами теж, літакам у таких випадках забезпечується екстрена посадка! Причому, якщо треба, буває, і смугу розчищають, тобто створюють особливі умови для того, щоб прийняти лайнер.

Але цей літак тричі ганяють та не пускають його на смугу! Йому відключають GPS і не пускають навіть до найближчих аеропортів – Махачкала, Нальчик, куди йому можна було приземлитися. Відправляють його через море до Актау! Постає питання чому?

– На вашу думку, чому саме це було зроблено?

– Чому? Одразу ж спадає на думку те, що це зроблено в надії, що він не долетить (до Актау) і потоне в морі. І доки його звідти діставатимуть, все забудеться – і, як кажуть, кінці у воду.

Взагалі, це називається підлістю! Я вже не говорю про те, що тут юридична може бути кваліфікація. Ті, хто подібного роду приймав рішення, повинні взагалі за це відповідати! Це повний непрофесіоналізм, порушення всіх інструкцій. І за це конкретні люди мають відповідати.

Який сенс взагалі літати в Росію, якщо місцеві князьки матимуть у своїх руках ППО і шмалятимуть направо-наліво
Расім Мусабеков

І тому ми чекаємо від Росії відповідних дій, роз'яснень, вибачень. І певних зобов'язань, що подібні речі не повторюватимуться. Який сенс взагалі літати в Росію не тільки «Азербайджанським авіалініям», а й іншим авіакомпаніям, якщо місцеві князьки матимуть у своїх руках ППО і шмалятимуть направо-наліво, виходячи з власних міркувань? Якщо є в Росії влада, вона має себе продемонструвати у цьому випадку!

Версії аварії літака AZAL через добу. Валерій Романенко, авіаційний експерт:

Приоритетные версии причин крушения самолета в Актау: что известно спустя сутки
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

– Яких дій Азербайджан чекає від Кремля у зв'язку із катастрофою? Ви говорили про вибачення та гарантії того, що це не повториться. Баку наполягатиме на компенсації?

– Я думаю, що всі робитимуть висновки, виходячи не лише з дій, а й бездіяльності вищої російської влади. Наші люди перебувають в Актау. Лайнер належав нам, Азербайджану, і фахівці Embraer (бо вони виробники), і казахські фахівці проводять розслідування, і Азербайджан у цьому сенсі інформується, тому що Казахстан – дружня для нас держава. І я не думаю, що вони будуть схильні тут щось приховувати. Тим більше серед загиблих є шість громадян Казахстану і все це потребує справжнього ретельного розслідування.

В принципі, ну що тут розслідувати, якщо, як кажуть, все зрозуміло? Проте з чорної скриньки треба встановити, наскільки літак втратив керування, чи можна було його дійсно посадити. Якісь технічні речі повинні бути розслідувані.

Але з точки зору того, що там сталося, щодо певних політичних рішень – я думаю, що там все ясно. Я думаю, що це питання того, наскільки Кремль сьогодні може закликати до відповіді свого князька в особі Кадирова. А він (Кадиров) демонстративно бере свого родича, який у нього Радбез очолює, і нагороджує його за те, що він так добре організував протиповітряну оборону Грозного! Загалом, це в певному сенсі виклик – не лише світовій спільноті, а й Кремлю.

26 грудня стало відомо, що Кадиров нагородив медаллю «За заслуги перед Чеченською Республікою» свого племінника, секретаря Радбезу Чечні Хамзата Кадирова, який повідомив про знищення всіх цілей над Чечнею в день аварії літака з Баку. Перед цим 25 грудня нагороджений прозвітував у себе в соцмережах про знищення «всіх безпілотників» у небі над Чечнею.

Відповідальність із Кремля не знімається. Як вийшло так, що в руках у кадирівських «фахівців» була така зброя, яка використовується фактично безконтрольно? Тому що «контрольно» означає закрити аеропорт, закрити повітряний простір. Це справа влади у Москві! І поблажки на те, що Кадиров такий особливий і може багато чого робити, не діє! І я думаю, що залежно від того, як поведеться Кремль, робитимуть висновок не тільки в Азербайджані.

Чоловіки несуть труну з останками 26-річного Рамзана Філієва, який загинув в авіакатастрофі в Казахстані. Село Шаріф, Азербайджан, 27 грудня 2024 року
Чоловіки несуть труну з останками 26-річного Рамзана Філієва, який загинув в авіакатастрофі в Казахстані. Село Шаріф, Азербайджан, 27 грудня 2024 року

– Наскільки сильно ця катастрофа може зіпсувати відносини Росії та Азербайджану?

Відносини формуватимуться значною мірою, виходячи з того, як поведеться Москва у цій ситуації
Расім Мусабеков

– Не дуже багато залишилося держав, які з Росією підтримують нормальні стосунки. І реакція Москви, на мою думку, матиме значення не тільки для Азербайджану, а й для інших держав. Чи залишається Росія цивілізованою державою чи ні? Ось у чому питання.

І це вибір самої Росії. Тому що ми і без вибачень Москви загалом маємо те, що маємо. Але відносини формуватимуться значною мірою, виходячи з того, як поведеться Москва у цій ситуації.

У нас був випадок, коли під час 44-денної карабахської війни було збито російський військовий вертоліт з миротворцями в районі Нахічевані, коли він пролітав поблизу кордону. Азербайджан визнав сам факт, не став його заперечувати.

Азербайджан провів розслідування та покарав безпосереднього винуватця, того, хто стріляв. І виплатив Росії компенсацію, приніс вибачення. Це цивілізовані стосунки. Але, я думаю, що вибір у цьому випадку за Кремлем, від них залежить, як Росія поведеться.

Персонал аеропорту та медики допомагають пасажирам, які вижили в катастрофі літака Embraer 190 «Азербайджанських авіаліній». Казахстан, 26 грудня 2024 року
Персонал аеропорту та медики допомагають пасажирам, які вижили в катастрофі літака Embraer 190 «Азербайджанських авіаліній». Казахстан, 26 грудня 2024 року

Я хотів би зазначити, що те, що у нас союзницькі відносини, – це взагалі не підстава для того, щоб крізь пальці на подібні інциденти дивитися. Навпаки, я думаю, що союзницька взаємодія між Азербайджаном та Росією дає підстави для того, щоб підвищувати планку вимогливості у подібних ситуаціях.

Там видно було одразу, там усередині літака дістали поранення люди. Літак у результаті втрачено, і понад 30 людей загинули. Тож на «пташок» звалити цю справу неможливо. І я думаю, що чим швидше в Росії, в Кремлі зрозуміють, що найкраще – це визнати факт, обіцяти провести ретельне розслідування, покарати винних, вибачитися і обіцяти виплатити необхідні компенсації, тим краще.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG