Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Українські війська 15 жовтня продовжили наступальні дії поблизу Бахмута і дещо просунулися на південь від міста, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) від 15 жовтня.

Аналітики, зокрема, посилаються на геолоковані кадри, опубліковані того ж дня. Вони свідчать про те, що «українські сили незначно просунулися до залізничної лінії на північ від Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута)». Російські джерела своєю чергою заявляють про продовження українських наземних атак на південь від Бахмута на лінії Кліщіївка-Курдюмівка-Андріївка (7-13 км на південний захід від міста).

16 жовтня. Російські війська не припиняють контратакувати біля Андріївки та Кліщіївки, а на схід від цих сіл армія України продовжує свою штурмову операцію. Авіударів зазнали Кліщіївка, Алексанро-Шультіно, Біла Гора та Діліївка. Григорівка, Сіверськ та Спірне на північний схід від Бахмута були також під ударами штурмової авіації.

*Дані Генштабу ЗСУ, моніторингового проекту DeepState, Міністерства оборони України.

Більше про ситуацію на східному фронті читайте у Битві за Донбас

У ЗСУ пояснили, як руйнування моста Горлівка-Ясинувата вплине на постачання армії РФ

Руйнування моста між окупованими Горлівкою та Ясинуватою вплине на перебіг бойових дій і збільшить плече підвозу припасів для сил РФ, які розташовані південніше Бахмута. Про це в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода Ранок) розповів начальник пресслужби Східного угруповання військ капітан Ілля Євлаш.

«Підрив цієї траси стане ще одним таким дзвіночком для того, що постачати угруповання, яке перебуває південніше Бахмуту, стане складніше. Оскільки, звичайно, що ця траса вела від Донецька і це була одна із коротких доріг, якою противник міг швидко перекидати вкрай необхідні засоби, які йому були потрібні. Звісно, що в такої інтенсивності війни день-два простою може призвести до різних наслідків і це буде впливати на перебіг бойових дій. Плече підвозу звісно що збільшиться, і це такий перший дзвіночок – точніше другий. Перший – це був вогневий контроль над трасою Бахмут-Горлівка. Зараз ще тут міст підірвали», – каже Євлаш.

Читайте також: Тактика 1000 порізів від ЗСУ: як може змінитись ситуація під Бахмутом

За його словами, «такі атаки триватимуть доти, поки ЗСУ не переріжуть всі ці логістичні маршрути і не знекровлять угруповання російських сил на цьому напрямку».

«Звичайно що ворог буде знаходити якісь шляхи – робити насипи і тимчасові укріплення, проте таке серйозне пошкодження цих шляхопроводів воно відобразиться на постачанні та перебігу бойових дій», - додає він.

Раніше ЗМІ повідомили про те, що між окупованими Горлівкою та Ясинуватою на Донеччині було зруйновано міст, який був важливим для логістики армії РФ.

Армія України продовжує штурмові дії на південь від Бахмута, а саме – біля Клищіївки та Андріївки, йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 13 жовтня. DeepState також повідомляє, що Сили оборони відкинули агресора поблизу Озарянівки. Російські війська завдали авіаудари по Кліщіївці, Андріївці, Веселому, а на північ від Бахмута – по Спірному та Сіверську.

На Бахмутському напрямку, як повідомляється у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ, українські захисники відбили російські атаки в районах Кліщіївки та Андріївки, водночас продовжують штурмові дії південніше Бахмута – мали успіх в районах східніше Кліщіївки та східніше Андріївки.

ЗСУ відбили російські атаки на чотирьох напрямках – Генштаб

Українські військові відбили російські атаки на чотирьох напрямках, повідомляє у ранковому зведенні 10 жовтня Генеральний штаб ЗСУ.

За повідомленням, на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 5 атак противника біля Синьківки та Іванівки Харківської області, на Лиманському – 7 атак в районі Макіївки Луганської області, на Бахмутському – 4 атаки противника неподалік Кліщіївки, на Шахтарському – атаку біля Старомайорського Донецької області.

У штабі зазначають, що Сили оборони продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, мають частковий успіх в районі Андріївки Донецької області, завдають ворогу противнику у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах. На Мелітопольському напрямку українські війська продовжують наступальну операцію, закріплюються на зайнятих рубежах та виснажують противника.

На Авдіївському та Мар’їнському напрямках війська РФ здійснили понад 15 невдалих атак в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, на Запорізькому напрямку українські захисники стримують противника в районі Левадного Запорізької області.

У Генштабі ЗСУ повідомили про «частковий успіх» на двох напрямках

Сили оборони України ведуть штурмові дії на Бахмутському напрямку – мають частковий успіх в районах Кліщіївки та Андріївки, повідомляє у ранковому зведенні 9 жовтня Генеральний штаб ЗСУ.

Повідомляється, що українські військові продовжують наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, мають частковий успіх в районах західніше Вербового Запорізької області.

За даними штабу, на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 3 атаки противника в районах населених пунктів Синьківка та Іванівка Харківської області, на Лиманському напрямку – 4 атаки в районі Макіївки Луганської області, а на Бахмутському – атаки північніше Богданівки, Кліщіївки та Андріївки. На Запорізькому напрямку українські захисники відбили російську атаку в районі північніше Новопрокопівки Запорізької області.

На Авдіївському та Мар’їнському напрямках війська РФ здійснили близько 15 невдалих атак в районах Авдіївки, Мар’їнки, та Новомихайлівки Донецької області.

Загалом протягом минулої доби відбулося 37 бойових зіткнень.

РФ кидає резерви на північ від Бахмута, аби загальмувати ЗСУ – речник Євлаш

Російські військові намагаються завадити українським Силам оборони пройти на північ від Бахмута, розповів начальник пресслужби Східного угруповання військ Ілля Євлаш в ефірі телемарафону 7 жовтня.

«Зараз там (в районі Бахмуту – ред.) продовжуються бойові дії інтенсивні. Противник продовжує застосовувати контрнаступальні підрозділи на цьому напрямку, аби не дати нам розвинути наш наступ, не вийти на оперативний простір та не звільнити цей фланг. Він застосовує всі свої наявні сили та резерви, оскільки розуміє, що втрата цього флангу ще може обернутися для нього досить різними наслідками», – розповів Євлаш.

За словами начальника пресслужби, Сили оборони «зараз там намагаються максимально завдати ураження противнику».

У Росії пояснюють тактичні відступи «еластичною обороною» – ISW

У Росії знайшли пояснення тактичним відступам своїх військових, пояснюючи це тим, що російські збройні сили мають так звану «еластичну оборону», пишуть аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) з посиланням на «відомого провоєнного блогера».

«Російський провоєнний блогер розширив заяву російського фронтовика про те, що російські командири вирішували відводити свої сили протягом усього періоду контрнаступу з «розбитих позицій», щоб вести «маневрену та активну оборону», ймовірно, маючи на увазі підхід до еластичної оборони. Інші російські провоєнні блогери нещодавно зазначили, що російським командирам дедалі частіше доводиться обирати між «марнуванням» своїх військ у контратаках для утримання тактичних позицій або протистоянням російському військовому командуванню… ризикуючи тим самим своєю кар’єрою», – вказують експерти.

Читайте також: ППО, гаубиці, БТРи? Що Україна зможе виробляти спільно з Заходом

Також, за повідомленням ISW, ЗСУ просунулися біля Андріївки Донецької області та Роботиного і Вербового Запорізької області.

Аналітики вказують, що українські сили 5 жовтня просунулися поблизу Бахмута. Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що українські сили досягли успіху на схід від Андріївки. Російський військовий, за цими даними, також заявив, що українські війська просуваються до залізничної колії в районі Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута).

Генштаб повідомив про успіх ЗСУ східніше Андріївки на Донеччині

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на вечір 5 жовтня. Повідомляється, що упродовж доби відбулося 30 бойових зіткнень.

«На Лиманському напрямку Сили оборони відбили 4 атаки ворога в районі східніше Макіївки Луганської області… На Бахмутському напрямку Сили оборони мали успіх східніше Андріївки Донецької області. Противник безуспішно намагався відновити втрачене положення в районі східніше Диліївки Донецької області», – йдеться у зведенні.

У Генштабі додають, що ЗСУ відбили всі атаки в районі Авдіїївки.

«На Мар’їнському напрямку протягом доби Сили оборони успішно відбили понад 10 атак ворога в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області… На Шахтарському напрямку наші захисники відбили атаки ворога в районі населених пунктів Золота Нива та Водяне Донецької області», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Росія тестує нову ракету «земля-земля» для С-400: на що вона може бути здатна

Повідомляється, що сили оборони України на Запорізькому напрямку успішно відбили атаки ворога в районі південно-східніше Роботиного.

«Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту», – кажуть у Генштабі.

Триває п’ятсот вісімдесят дев’ята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

За добу відбулося 43 бойових зіткнення – Генштаб ЗСУ

Сили оборони України продовжують ведення оборони на сході та півдні України, наступальної операції на Мелітопольському напрямку та наступальних дій на Бахмутському напрямку, інформує Генеральний штаб ЗСУ в ранковому зведенні 4 жовтня.

«Протягом минулої доби відбулося 43 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 5 ракетних та 108 авіаційних ударів, здійснив 55 обстрілів із реактивних систем залпового вогню як по позиціях наших військ, так і по цивільних об’єктах нашої держави», – ідеться в повідомленні.

Читайте також: Кінець «м'ясних штурмів»? Як Росія змінила тактику під час наступу ЗСУ

Як указує Генштаб, на Бахмутському напрямку «противник безуспішно намагався відновити втрачені позиції в районі Андріївки Донецької області».

Також у зведенні наголошується, що українська авіація завдала 14 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та шість – по зенітно-ракетних комплексах, а підрозділи ракетних військ уразили три районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 21 артилерійський засіб противника.

ЗСУ незначно просунулися на межі Донецької та Запорізької областей і біля Бахмута – ISW

Українські сили незначно просунулися поблизу кордону Донецької та Запорізької областей і поблизу Бахмута 2 жовтня, ідеться в звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Геолокаційні кадри, опубліковані 2 жовтня, показують, що українські сили незначно просунулися на північний захід від Новомайорського (18 км на південний схід від Великої Новосілки). Генштаб України повідомив, що українські війська продовжували наступальні дії на Мелітопольському (захід Запорізької області) та Бахмутському напрямках», – указано в повідомленні.ʼ

ISW також оновив свою оцінку від 1 жовтня про те, що українські війська втратили позиції в системі окопів на південний захід від Роботиного (13 км на південь від міста Оріхів) унаслідок контратак росіян між 13 і 30 вересня.

За даними аналітиків, кадри, опубліковані 2 жовтня, і супутникові знімки вказують на те, що українські сили, ймовірно, відбили ці позиції десь між 12 і 17 вересня, і зараз їх утримують.

Зведення Генштабу ЗСУ: за добу відбулось понад 20 зіткнень, відбиті атаки армії РФ поблизу Макіївки

Українські військові ведуть наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, відбили атаки армії РФ поблизу села Макіївка на Луганщині, йдеться в вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ 2 жовтня.

Українські військові кажуть, що протягом доби відбулось 22 бойових зіткнення.

За інформацією Генштабу, на Бахмутському напрямку тривають наступальні (штурмові) дії, «ЗСУ завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту».

«Протягом доби авіація Сил оборони завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 1 – по зенітно-ракетному комплексу противника», – кажуть військові.

Крім того відомо, що підрозділи ракетних військ уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, пункт управління та 2 артилерійських засоби армії РФ.

Євлаш розповів, скільки військових Росія зосередила у Бахмуті

У Бахмуті Росія сконцентрувала понад 10 тисяч особового складу, утримує танкові, мотострілецькі й десантні полки, повідомив речник пресслужби Східного угруповання військ Ілля Євлаш в ефірі телемарафону.

Євлаш проінформував, що говорити нині про те, що «ворог нібито збирається залишити місто, не доводиться».

Речник Східного угруповання військ підкреслив також, що «штурмувати Бахмут — це дуже велика ціна, Україна не може дозволити втратити там стільки людей».

Дивіться також: Як артилерія та дрони ЗСУ б'ють армію РФ під Бахмутом

Він додав, що «допоки операція не буде досконало спланована відповідно до наявної обстановки, поки не будуть проведені всі мінно-інженерні вибухові розгородження, які необхідні до початку операції, українських воїнів не посилатимуть вперед».

«Зараз вживаються всі необхідні заходи, аби просунутися вперед, бойові порядки, та закріпитися там і нанести вогневого ураження противнику», – додав Євлаш.

Він проінформував, що загалом на сході «тривають інтенсивні жорсткі бої, ситуація напружена, але контрольована українськими оборонцями».

Вогневий контроль ЗСУ над трасою Бахмут-Горлівка ускладнив пересування та постачання військ РФ – Євлаш

Українські військові тримають ділянку траси Бахмут-Горлівка під вогневим контролем, це «досить ускладнило» пересування та постачання російських військ на цьому напрямку, повідомив начальник пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ Ілля Євлаш.

«Ми завдаємо вогневого ураження з усіх наявних засобів артилерійського вогню та безпілотних систем. Противнику значно складніше постачати різного виду забезпечення до свого угруповання на цьому напрямку і також до населеного пункту Бахмут. Оскільки це одна з ключових трас на південному напрямку. Проте він має і інші лінії сполучення, дороги, які ведуть в тимчасово окупованої території. Це перший дзвіночок, який вже досить ускладнив пересування та постачання на цьому напрямку. Ми виявляємо всі транспортні засоби, які пересуваються по цій дорозі і завдаємо вогневого ураження», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, українські військові продовжують наступальну операцію південніше Бахмута і мають успіхи біля Кліщіївки, Одарівки та Шумів.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG