ЗСУ незначно просунулися на межі Донецької та Запорізької областей і біля Бахмута – ISW
Українські сили незначно просунулися поблизу кордону Донецької та Запорізької областей і поблизу Бахмута 2 жовтня, ідеться в звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
«Геолокаційні кадри, опубліковані 2 жовтня, показують, що українські сили незначно просунулися на північний захід від Новомайорського (18 км на південний схід від Великої Новосілки). Генштаб України повідомив, що українські війська продовжували наступальні дії на Мелітопольському (захід Запорізької області) та Бахмутському напрямках», – указано в повідомленні.ʼ
ISW також оновив свою оцінку від 1 жовтня про те, що українські війська втратили позиції в системі окопів на південний захід від Роботиного (13 км на південь від міста Оріхів) унаслідок контратак росіян між 13 і 30 вересня.
За даними аналітиків, кадри, опубліковані 2 жовтня, і супутникові знімки вказують на те, що українські сили, ймовірно, відбили ці позиції десь між 12 і 17 вересня, і зараз їх утримують.
Зведення Генштабу ЗСУ: за добу відбулось понад 20 зіткнень, відбиті атаки армії РФ поблизу Макіївки
Українські військові ведуть наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, відбили атаки армії РФ поблизу села Макіївка на Луганщині, йдеться в вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ 2 жовтня.
Українські військові кажуть, що протягом доби відбулось 22 бойових зіткнення.
За інформацією Генштабу, на Бахмутському напрямку тривають наступальні (штурмові) дії, «ЗСУ завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту».
«Протягом доби авіація Сил оборони завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 1 – по зенітно-ракетному комплексу противника», – кажуть військові.
Крім того відомо, що підрозділи ракетних військ уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, пункт управління та 2 артилерійських засоби армії РФ.
Євлаш розповів, скільки військових Росія зосередила у Бахмуті
У Бахмуті Росія сконцентрувала понад 10 тисяч особового складу, утримує танкові, мотострілецькі й десантні полки, повідомив речник пресслужби Східного угруповання військ Ілля Євлаш в ефірі телемарафону.
Євлаш проінформував, що говорити нині про те, що «ворог нібито збирається залишити місто, не доводиться».
Речник Східного угруповання військ підкреслив також, що «штурмувати Бахмут — це дуже велика ціна, Україна не може дозволити втратити там стільки людей».
Дивіться також: Як артилерія та дрони ЗСУ б'ють армію РФ під Бахмутом
Він додав, що «допоки операція не буде досконало спланована відповідно до наявної обстановки, поки не будуть проведені всі мінно-інженерні вибухові розгородження, які необхідні до початку операції, українських воїнів не посилатимуть вперед».
«Зараз вживаються всі необхідні заходи, аби просунутися вперед, бойові порядки, та закріпитися там і нанести вогневого ураження противнику», – додав Євлаш.
Він проінформував, що загалом на сході «тривають інтенсивні жорсткі бої, ситуація напружена, але контрольована українськими оборонцями».
Вогневий контроль ЗСУ над трасою Бахмут-Горлівка ускладнив пересування та постачання військ РФ – Євлаш
Українські військові тримають ділянку траси Бахмут-Горлівка під вогневим контролем, це «досить ускладнило» пересування та постачання російських військ на цьому напрямку, повідомив начальник пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ Ілля Євлаш.
«Ми завдаємо вогневого ураження з усіх наявних засобів артилерійського вогню та безпілотних систем. Противнику значно складніше постачати різного виду забезпечення до свого угруповання на цьому напрямку і також до населеного пункту Бахмут. Оскільки це одна з ключових трас на південному напрямку. Проте він має і інші лінії сполучення, дороги, які ведуть в тимчасово окупованої території. Це перший дзвіночок, який вже досить ускладнив пересування та постачання на цьому напрямку. Ми виявляємо всі транспортні засоби, які пересуваються по цій дорозі і завдаємо вогневого ураження», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, українські військові продовжують наступальну операцію південніше Бахмута і мають успіхи біля Кліщіївки, Одарівки та Шумів.
Військові мають успіхи на півдні від Бахмута – речник ЗСУ Євлаш
Українські військові продовжують просування на півдні від Бахмута і закріплюються на досягнутих рубежах, йдеться в повідомленні начальника пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ Іллі Євлаша в ефірі телемарафону.
«На південному фланзі ми надалі продовжуємо наступальну операцію, зокрема маємо успіхи поблизу Зайцевого, Кліщіївки, Одарівки та Іванівського», – зазначив він.
За словами Євлаша, військові продовжують «вибивати противника, під шквальним вогнем вони тримають оборону та закріплюються на досягнутих рубежах».
«Загалом ворог 580 разів відкривав вогонь по нашим захисникам на цьому напрямку, чотири рази використовував авіацію, відбулось 12 бойових зіткнень», – підсумував він.
ЗСУ продовжують наступ в районі Бахмута – ISW
В американському інституті вивчення війни (ISW) звітують 26 вересня, що українські збройні сили продовжують наступальні дії в районі Бахмута. Із посиланням на відкриті дані аналітики втім не можуть стверджувати, чи досягли ЗСУ якихось успіхів.
Повідомляється, що українська сторона каже про звільнення ще принаймні двох кілометрів території на Бахмутському напрямку. Тоді як Міноборони РФ заявляє, що підрозділи Південного угруповання військ відбили атаки ЗСУ у районі Майорського (20 км на південь від Бахмута).
За даними ISW, окремі російські військові блогери стверджують, що лінія фронту під Бахмутом останнім часом не змінилася. Український Генштаб тим часом, наголошує ISW, каже, що російські війська провели безуспішні атаки в районі Кліщіївки, а також на схід та південний схід від Богданівки (7 км на північний захід від Бахмута).
Спроби контратак армії РФ під Бахмутом та Оріховим провалилися – британська розвідка
Спроби армії РФ відбити звільнені Збройними силами України території під Бахмутом та Оріховим провалилися, йдеться в повідомленні Міністерства оборони Британії 25 вересня.
Згідно із новим звітом розвідників, останній тиждень російські війська «здійснили узгоджені зусилля щодо проведення локальних контратак проти наступу українських сил як на Оріхівському, так і на Бахмутському напрямках».
«В обох районах українські сили відбили атаки Росії та зберегли контроль над нещодавно звільненою територією», – зазначається у повідомленні.
Коментарі, опубліковані російською військовою спільнотою, свідчать про «крайнє розчарування серед тих, хто брав участь у цих контратаках», особливо в районі Бахмута, з повідомленнями про «непродумані» наступи, відсутність артилерійської підтримки та тяжкі втрати», кажуть у Міноборони Британії.
За даними британської розвідки, протягом останніх дев’яти місяців «російські війська в Україні довели свою здатність проводити рішучі оборонні операції».
Читайте також: Армія РФ «збирає нові сили» для атак на Лимано-Куп’янському напрямку – речник ЗСУ
«Однак вони продовжують демонструвати лише мінімальні можливості у наступі. Командирам доводиться важко організовувати складні спільні дії, концентрувати достатні артилерійські боєприпаси і підтримувати високий моральний і наступальний дух», – зазначають у Міноборони Британії.
Раніше начальник пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ Ілля Євлаш заявляв, що ЗСУ взяли під вогневий контроль трасу Бахмут – Горлівка, через яку сили РФ отримують постачання. Вогневий контроль «значно ускладнило логістику російських військ», казав він.
Звільнення Кліщіївки та Андріївки наблизило українські війська до одного з основних шляхів постачання до Бахмута, повідомляє Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки.
Війська РФ посувають далі від Кліщіївки
За останніми даними спікера східного напряму Іллі Євлаша та DeepState, російські війська потроху відтісняють на схід від Кліщіївки. Бої зараз тривають у районі залізниці. Завдяки останнім просуванням Україна вже тримає під вогневим контролем трасу Бахмут-Горлівка. Проте, це не єдиний логістичний маршрут військ РФ у Бахмуті: є ще кілька доріг.
Дізнайтеся всю історію оборони, втрати та повернення Кліщіївки під контроль України з розповіді офіцера, який боронив цей напрямок у 2022-му та починав штурми на ньому у 2023-му:
Українські війська звільнили Андріївку та Кліщіївку під Бахмутом
15 вересня Генштаб ЗСУ та 3-тя окрема штурмова бригада повідомили про звільнення Андріївки – села на південь від Бахмута. А 17-го українські захисники завершили зачистку Кліщіївки поряд з нею. Обидва села були ключовими опорниками армії Росії на Бахмутському фронті.
3-тя штурмова повідомила, що в атаці на Андріївку ліквідувала всю піхоту 72-ї мотострілецької бригади армії Росії, трьох комбатів та командувача бригадної розвідки.
Майор, заступник командира тактичної групи «Азов», заступник командира 3-ої окремої штурмової бригади ЗСУ Родіон Кудряшов розповів Радіо Свобода, що під час боїв за Андріївку ЗСУ повністю знищили керівництво та особовий склад 72-ої окремої мотострілецької бригади армії Росії, включно з її керівництвом.
«У ході цих дій ліквідовано безпосередню всю гілку керівництва 72 окремої мотострілкової бригади Російської Федерації. І упродовж дій в напрямку Кліщіївка і Курдюмівка, там, де займала оборону 72-а бригада, був знищений весь особовий склад. На сьогодні, за такою моєю скромною інформацією, 72-а бригада збройних сил Російської Федерації не існує на планеті Земля», – запевнив український військовослужбовець.
Кудряшов додав, що це не одна бригада, яка «ставала на шляху» Третьої штурмової бригади і «не перша», яку знищили бійці цього підрозділу.
Кудряшов також розповів, що звільнення населених пунктів навколо Бахмуту тривало в два етапи. Спочатку ЗСУ готували плацдарм на березі каналу Сіверський Донець, що і дозволило діяти у напрямку Андріївки, Кліщіївка та Курдюмівка. А впродовж останнього місяця – здійснювали щоденні штурмові дії, рейди та закріплювалися на певних ділянках, висотах і нарешті – у самому населеному пункті.
«Зараз проходять певні стабілізаційні дії, для того, щоб зафіксувати, скажімо так, наш успіх. На сьогодні ми впевнено можемо сказати, що Андріївка є під контролем Збройних сил України, під контролем Третьої окремої штурмової бригади», – сказав Кудряшов.
Як звільняли Андріївку:
Як звільняли Кліщіївку:
Закрита польова лабораторія ЗСУ: під Соледаром нищать техніку РФ українські FPV-дрони
FPV-дрони стали невід'ємною частиною війни. Журналіст Радіо Свобода Мар'ян Кушнір зміг подивитися, як вони працюють під Соледаром на Бахмутському напрямку.
Щодня за допомогою цих «пташок» пілоти знешкоджують техніку РФ та запобігають просуванню російських військ. Понад те, військові організували польову лабораторію, де методом експерименту винаходять нові способи застосування дронів. Військові 108-го окремого гірсько-штурмового батальйону розповіли та показали усе це.
Як працюють російські дрони на Бахмутському напрямку, розповіли у 3-й штурмовій
Росія на нинішньому етапі війни робить ставку на дрони, але цьому можливо протидіяти, вважає пресофіцер 3-ї окремої штурмової бригади, яка воює на Бахмутському напрямку, Олександр Бородін. Про це він сказав в ефірі проєкту Радіо Донбас Реалії, відповідаючи на запитання про нинішню розстановку сил у безпілотній авіації на фронті.
«Дійсно, треба розуміти, що ворог вчиться, і він відчув, що безпілотники – це дуже вагомий інструмент в цій війні. Відчутно, що в них це не питання якихось точкових поставок, а промисловий рівень. Відповідно, в них є якесь виробництво як ударних дронів-камікадзе, так і розвідувальних. Ударних – достатньо багато. А розвідка, я вважаю, у нас краще (а ККД використання ударних дронів напряму залежить від якості розвідки). Їх (дронів у Росії – ред.) велика кількість, з ними треба боротись, вони роблять на це ставку», – зазначив пресофіцер 3-ї ОШБ.
За оцінкою Бородіна, для російських військ незабаром безпілотники та артилерія матимуть паритет за важливістю як засоби ураження.
«В цілому, боротися можливо, у нас є засоби. Це особливість війни. І думаю, ніхто, включно з нашими західними партнерами, не міг оцінити, наскільки БПЛА змінюють війну», – вважає він.
З'явилось перше відео ЗСУ з Кліщіївки
Українські військові опублікували перше з початку наступальних дій на флангах Бахмута відео з Кліщіївки:
В районі Кліщіївки у Сил оборони України є регулярне невелике просування. В тому числі, є таке просування і в зведенні Генштабу за 13 вересня. За даними проєкту DeepState, у селі навіть триває зачистка, проте, українське командування не повідомляло про взяття села.
Військові про Кліщіївку: населений пункт, який «дуже-дуже сильно зруйнований»
Населений пункт Кліщіївка, що на півдні від Бахмута, «дуже-дуже сильно зруйнована» внаслідок боїв, заявив в ефірі Радіо Свобода (проєкт радіо Донбас Реалії) Олег Калашников, пресофіцер 26-ої артилерійської бригади імені Романа Дашкевича.
«Сама Кліщіївка на сьогоднішній день – досить таки сумна картина. Це село, яке постійно мало вогневе ураження від російських військ, тобто там безпосередньо велися бої, відбувалося і артилерійське ураження цілей. Можемо сказати, що Кліщіївка – це ще один населений пункт, який дуже-дуже сильно зруйнований. Тобто відновлювати там життя буде зовсім нелегко. Можемо сказати, що практично інфраструктура і приватні будинки зараз непридатні для життя, відновлення буде потребувати дуже багато часу і, відповідно, фінансових ресурсів», – сказав він у коментарі Радіо Донбас Реалії.
Щодо того, що буде, коли ЗСУ повністю повернуть під контроль Кліщіївку, Калашников заявив: «У нас виходить, що Бахмут перебуває в напівоточенні, це підкова, можна сказати. І у нас такі ще пануючі висоти: з півдня над Бахмутом – це Кліщіївка, а з півночі – Берхівка. Тобто якщо брати з півдня, то ми практично повністю беремо його під свій вогневий контроль. Ми погіршуємо йому логістику, як саму ротацію в самому місті, так і безпосередньо постачання матеріально-технічних засобів для тих, хто там перебуває».
Бахмут відіграє «дуже значну роль» у системі оборони і контрнаступу – військові
Бої українських сил за Бахмут на Донеччині допомагають на інших ділянках фронту, заявив в ефірі Радіо Свобода (проєкт Радіо Донбас Реалії) Олег Калашников, пресофіцер 26-ої артилерійської бригади імені Романа Дашкевича.
«Ми весь час, коли захищали Бахмут, наші українські війська, ми дуже часто могли почути спірне питання, чи потрібно нам, чи не потрібно це робити, чи не простіше нам просто відступити, вирівняти лінію оборони. Однак, як би там не було, але з часом ми все більше переконуємося, що саме наші бої за Бахмут, наша тут витримка допомагає на інших ділянках фронту», – сказав він в ефірі Радіо Донбас.Реалії.
За словами Калашникова, українські військові знищили тут «дуже багато» російської техніки і сил.
Понад половину Кліщіївки контролюють ЗСУ – заступник командира 3-ої штурмової бригади
Більше ніж половину населеного пункту Кліщіївка, що на півдні від Бахмута зараз перебуває під контролем Збройних Сил України, розповів в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) 8 вересня заступник командира 3-ої штурмової бригади ЗСУ Максим Жорін.
За його словами, по всій лінії населених пунктів Кліщіївки, Андріївки та Курдюмівки, які розташовані південніше Бахмута, російські сили щоденно зазнають втрат в особовому складі та вимушені відступати назад, створюючи нові позиції, на яких намагаються закріпитися.
Читайте також: У ЗСУ пояснили, чому звільнення Кліщіївки поблизу Бахмута стане для військ РФ «значним ударом»
«Залишилася невелика кількість, там, мабуть, півтори вулиці, які ще частково намагається контролювати ворог, але йому це дуже погано вдається. На цьому напрямку ми створили такі умови для російських сил, що за останній час вони не мають змоги користуватися своєю технікою. Тобто танки, бойові машини піхоти, бойові машини десанту – все, що в них було, майже вся ця техніка вже знищена. А та, що залишається – вони її не виганяють або користуються виключно як таксі або логістичними засобами вночі, тому що, як тільки вона з’являється у нашому полі зору, ми її знищуємо», – пояснює Жорін.
Однак, заступник командира бригади зазначив, що серйозну проблему для українських військових біля Бахмута створює атака з повітря. Зокрема, це робота російських безпілотників, авіації, а також систем радіоелектронної боротьби.
Читайте також: «Ледь встигають привозити БК»: як артилеристи стримують війська РФ на Куп'янському напрямку
«Здебільшого це гвинтокрили, керовані авіаційні бомби, які падають і від яких захиститись майже неможливо. Проте, коли піхота стикається у ближньому бою, російські сили цього бою не витримують і вимушені відступати», – пояснює він.
За словами військового, ці три села, за які останніми місяціми йдуть бої, назвати населеними пунктами можна лише умовно, оскільки в селах майже не залишилося цілих будинків, одні руїни:
«Мабуть, у них є адреси, інколи можна здогадатись, де були будівлі, але від населених пунктів мало що залишилось. Інколи складно здогадатись, де проходила вулиця, де була межа між будинками. Це суцільні руїни і за ці руїни йде боротьба».
Днями речник Східного угруповання військ ЗСУ повідомив про успіхи українських військ на південному фланзі поблизу Бахмута. За його словами, звільнення Кліщіївки стане «значним ударом» для російських військ.
Генштаб повідомив про успіх ЗСУ південніше від Роботиного і про продовження наступу біля Бахмута
Українські військові мали успіх в районах південніше від Роботиного, закріплюються на досягнутих рубежах, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ вранці 8 вересня.
За даними штабу, на Бахмутському напрямку українські воїни продовжують вести наступальні дії південніше міста Бахмута, також закріплюються на досягнутих рубежах.
Наступальна операція Сил оборони України на Бахмутському та Мелітопольському напрямках триває.
Читайте також: ISW проаналізував дії ЗСУ на півдні та перспективи прориву оборони РФ до кінця року
Українські захисники продовжують стримувати наступ російських військ на Авдіївському, Мар’їнському, Куп’янському, Лиманському та Бахмутському напрямках, де противник вів безуспішні наступальні дії в районі 10 населених пунктів – Кераміка, Авдіївки, Мар’їнки, Красногорівки, південніше Пречистівки, Синьківки, Новоєгорівки, Оріхово-Василівки, Кліщіївки та Андріївки, тривають важкі бої, додають у Генштабі.
Останнім часом Генштаб повідомляє про наступ Сил оборони південніше від міста Бахмут.