У Бахмуті ще залишаються «вагнерівці», але з передмістя вийшли – Маляр
У передмісті Бахмута підрозділи «Вагнера» замінили російські армійські підрозділи, але «вагнерівці» залишаються в місті, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
«У передмісті Бахмута ворог замінив підрозділи «Вагнера» на армійські регулярні загони. В самому ж місті Бахмут на даний момент залишаються Вагнерівці. Наші війська контролюють околиці міста у південно-західній частині в районі «Літак», – написала вона в телеграмі.
За її даними, артилерійськими обстрілами противник намагається зупинити просування ЗСУ по флангах, зараз РФ підтягує додаткові підрозділи на фланги для посилення.
Пригожин заявив про початок виведення свого угруповання з Бахмута
Засновник угруповання «ПВК Вагнера» Євген Пригожин оголосив про початок виведення підконтрольних йому найманців з міста Бахмут у Донецькій області.
На опублікованому вранці 25 травня відео Пригожин каже, що ці підрозділи планується вивести до 1 червня в якісь «тилові табори», а їхнє місце в Бахмуті займуть регулярні підрозділи російської армії. Надалі, як стверджує Пригожин, його підлеглі «отримають нові бойові завдання».
Пригожин заявляв, що «вагнерівців» буде виведено з Бахмута, одразу після того, як оголосив про взяття міста.
У російському міністерстві оборони це повідомлення поки не коментували.
Сирський про Бахмут: ЗСУ продовжують оборонну операцію
Командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський заявляє, що українські військові в Бахмуті продовжують оборонну операцію.
«Сили оборони продовжують оборонну операцію і мають успіхи на флангах Бахмута», – написав він в телеграмі.
Протягом доби ракетних ударів не було. Бахмут і Мар’їнка залишаються в епіцентрі бойових дій – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили оперативну ситуацію на фронті станом на вечір 23 травня.
«Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Загалом, протягом доби, відбулось 16 бойових зіткнень на зазначених ділянках фронту, в епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут та Мар’їнка», – йдеться в повідомленні.
За даними Генштабу, протягом цдоби ракетних ударів не було.
«Втім, противник завдав 25 авіаційних ударів та здійснив більш як 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах», – кажуть військові.
Повідомляється, що на Бахмутському напрямку протягом доби армія РФ вела «безуспішні наступальні дії» у напрямку населеного пункту Хромове. На Авдіївському напрямку наступальних дій не було.
«На Мар’їнському напрямку підрозділи сил оборони відбили численні атаки противника в районі міста Мар’їнка», – розповіли у Генштабі.
Триває чотириста п’ятдесят четверта доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
Ситуація у Бахмуті: у ЗСУ повідомляють про успіхи на флангах
Командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський повідомив про успіхи українських військ на флангах у Бахмуті.
«Битва продовжується. Сили оборони мають успіхи на флангах», – написав він у телеграмі.
Як уточнила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, по флангах на півночі і півдні від Бахмута є «незначне просування».
За її словами, в місті бої зменшились, але у передмісті тривають бої – війська РФ намагаються зайняти вигідні позиції.
«В місті Бахмут бої зменшились, ворог продовжує зачистку районів, взятих ним під контроль. Наші війська контролюють південно-західну околицю міста в районі «Літак». У передмісті тривають бої, ворог намагається зайняти вигідні позиції, але йому це не вдається. На певних ділянках ворог в обороні. Несе великі втрати», – написала вона в телеграмі.
Сили РФ здійснили 20 ракетних і 48 авіаударів за добу – Генштаб ЗСУ
Упродовж минулої доби сили РФ здійснили за минулу добу 20 ракетних ударів, «по містах Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей застосували крилаті ракети повітряного базування, балістичні ракети «Іскандер-М» та зенітні керовані ракети з С-300». Про це зранку 23 травня інформує Генеральний штаб ЗСУ.
«Крім того, (противник) завдав 48 авіаційних ударів, застосувавши іранські ударні БпЛА Shahed. Також здійснив близько 90 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах», – указано в ранковому зведенні.
За даними Генштабу ЗСУ, російські військові далі зосереджують основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, де «відбулося понад 30 бойових зіткнень». «В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут та Мар’їнка», – свідчать дані українських військових.
Читайте також: «Без зброї, без броні, просто тікали»: як відбувався прорив ЗСУ російської оборони під Бахмутом
За повідомленням Генштабу ЗСУ, авіація Сил оборони за минулу добу завдала вісім ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки противника, а також два по зенітно-ракетних комплексах. Українські військові знищили чотири крилатих ракети повітряного базування Х-101/Х-555, російський ударний вертоліт Мі-24, 23 ударних дрони Shahed та девʼять розвідувальних БпЛА.
Також, як ідеться у зведенні, підрозділи ракетних військ і артилерії уразили чотири пункти управління, три райони зосередження озброєння та військової техніки, чотири склади боєприпасів, 11 артилерійських засобів, радіолокаційну станцію та три станції радіоелектронної боротьби сил РФ.
«ЗСУ намагаються тиснути на ворога»: Череватий про ситуацію під Бахмутом
Українські захисники продовжують «витісняти» російських військових під Бахмутом на Донеччині, повідомив спікер Східного угруповання військ Збройних сил України Сергій Череватий в ефірі телемарафону.
За його словами, армія РФ продовжує спроби «повної окупації Бахмута», це для неї «пріоритетна мета». Станом на зараз російські військові «хочуть захопити те місце, де українські підрозділи тримають оборону – південно-західну частину міста», кажуть у ЗСУ.
«Водночас на флангах наші підрозділи намагаються тиснути на ворога і, по можливості, в рамках нашої оборонної операції контратакувати його. Зокрема, за цю добу вдалося на різних ділянках від 200 до 400 метрів просунутися», – розповів Череватий.
Українська розвідка підтвердила заяву Байдена про втрати армії РФ у Бахмуті
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України підтвердили слова президента США Джо Байдена про те, що втрати армії РФ у Бахмуті становили понад 100 тис. осіб.
«Ну тут (у кількості загиблих військових армії РФ у Бахмуті – ред.) жодних розбіжностей немає», – уточнив в ефірі телемарафону представник ГУР Міноборони Андрій Юсов.
За словами Юсова, є лише питання різниці того, як подаються дані – в одному варіанті «загальні втрати подають разом із вбитими та пораненими, а в іншому випадку, знищених та поранених враховують окремо».
«Загалом зазвичай відбувається постійний обмін інформацією між Україною та нашими партнерами, і між цими даними жодних розбіжностей немає. Втрати російські під Бахмутом справді колосальні. Вони абсолютно не відповідають ні поставленим цілям, ні отриманим результатам», – підсумував представник ГУР.
Росія може перекинули на Бахмутський напрямок додаткові резерви – розвідка
Росія може перекинули на Бахмутський напрямок додаткові резерви, проте вони не мають належної підготовки, заявив представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов.
«Якщо говорити про резерви, то побачимо чим закінчаться заяви Пригожина про виведення своїх підрозділів ПВК. Але, враховуючи їхні великі втрати, то подібні заяви виглядають логічно. Наскільки будуть виконані – це вже не перші такі заяви Пригожина», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
Щодо рівня підготовки резервів, то, за словами представника ГУР, він вже давно не відповідає стандартам в самій же російській армії.
«Але кількісно вони можуть перекидати додаткові резерви. Якщо вони перекидають їх під Бахмут, це означає, що вони не з’являться на іншій лінії фронту. Це також здобуток українських Сил оборони, захисників фортеці Бахмут, які у важких умовах і важкою ціною, але вже понад 9 місяців стримують ворога і завдають йому значних втрат в живій силі і техніці», – додав Юсов.
У ГУР пояснили реакцію в РФ на «взяття Бахмута»
У Росії немає особливого піднесення через повідомлення про «взяття Бахмута», оскільки вони з’явилися на фоні величезних втрат та після кількох перенесень строків захоплення українського міста, повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
«Особливого ентузіазму в них немає, бо всі строки, коли пропаганда могла найкраще використати такі повідомлення, вже минули. Останньою датою було 9 травня – саме тоді з пропагандистськими цілями колективний Путін мав би бодай щось презентувати у контексті досягнень. Нічого цього не було досягнуто. Тому сьогодні такі повідомлення на фоні величезних втрат рашистів, які є очевидними і для всього світу, і для частини РФ», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
Представник ГУР наголосив, що «колосальні втрати» російських сил в Бахмуті не відповідають «ні поставленим цілям, ні отриманим результатам».
За словами Юсова, важливо, що продовжується протистояння між Пригожиним, Шойгу і Герасимовим.
«Саме те, що цю «новину» оголошує Пригожин, для офіційних структур, для Міноборони не факт, що є доброю звісткою. Звичайно, вони б хотіли по-іншому бачити цю інформаційну лінію», – додав він.
Керівник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин 20 травня заявив про «повне взяття» під російський контроль українського міста Бахмут. Наступного дня про «завершення» захоплення міста повідомило російське Міністерство оборони.
У Міноборони України 22 травня заявили, що українські війська продовжують контролювати певні об’єкти і район «Літака» у Бахмуті. Крім того, за словами Ганни Маляр, за рахунок того, що українські війська зайняли панівні висоти на флангах на півночі і півдні, ЗСУ «дуже ускладнили ворогу перебування в місті»
ISW вказує на розбіжності в реакціях Кремля та військових блогерів РФ на заяви про «взяття Бахмута»
Різниця в реакціях на нібито «захоплення Бахмута» вказує на протиріччя між офіційним Кремлем та так званими російськими військовими блогерами, йдеться в звіті Інституту дослідження війни від 21 травня.
Як вказують дослідники, російське державне телебачення розцінює те, що воно називає «захопленням Бахмута», як важливу історичну подію, яка має нібито полегшити захоплення Слов’янська, Краматорська та навіть Дніпра (відповідно 41, 35 і 215 кілометрів від Бахмута).
«Кремль, ймовірно, намагався перебільшити значення взяття Бахмута як історичної перемоги через довгу відсутність тактичних успіхів в Україні, а одне російське державне ЗМІ обурливо прокоментувало, що особовий склад ПВК «Вагнер» у Бахмуті, мабуть, почувається «як їхні діди в Берліні», – йдеться в звіті.
Натомість російські ультранаціоналістичні «військові блогери», хоча й святкували заяви про «захоплення Бахмута», але підкреслювали, що «це не Берлін», і що захоплення міста буде просто ще одним кроком у операціях для досягнення російських цілей в Україні.
Читайте також: «Ворог в істериці б’ється, але нічого у нього не виходить» – лейтенант Євген Галич про бої за Бахмут
Як вказує Інститут, російські воєнкори обговорюють «нагальні можливі російські операції» із окупації Хромового, Іванівського і Часового Яру, які розташовані поруч із Бахмутом. Інші ж очікують на український контрнаступ.
«Російські воєнкори перейшли до більш консервативних очікувань щодо операцій РФ, оскільки виснажливий наступ із захоплення Бахмута тривав із зими до весни 2023 року, і вони значною мірою відмовилися від своїх попередніх високих очікувань, що захоплення Бахмута призведе до краху українських ліній у цьому районі», – констатують аналітики.
На думку ISW, різниця у реакціях вказує на різницю між двома секторами російського інфополя: більш оптимістичним баченням Кремля і «більш поінформованим» висвітленням блогерів.
«Ці зростаючі розбіжності, ймовірно, продовжуватимуть підривати здатність Кремля формувати російський інформаційний простір», – вважають в Інституті.
Напрямок Бахмута: війська РФ «безуспішно» намагалися відбити позиції на південь від Іванівського – штаб
Російські війська протягом доби завдали шести ракетних та 52 авіаційних удари, а також 65 обстрілів із реактивних систем залпового вогню по регіонах України, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України. Зокрема, зафіксовані обстріли Лиману, Слов’янська та Костянтинівки із зенітно-ракетних комплексів С-300.
Основні зусилля зосереджені на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. На цих напрямках за добу відбулися 37 бойових зіткнень. Бахмут і Мар’їнка лишаються в епіцентрі бойових дій.
Командування повідомляє про «безуспішні наступальні дії» біля Масютівки на Куп’янському напрямку.
Читайте також: «Бачиш смерть щодня ‒ вигораєш, рятує гумор»: розповідь фронтового медика
«На Лиманському напрямку протягом минулої доби ворог вів наступальні дії у напрямку Івано-Дар’ївки, успіху не мав... На Бахмутському напрямку ворог продовжує вести наступальні дії. Бої за місто Бахмут тривають. Протягом минулої доби противник безуспішно намагався відновити втрачені позиції південніше населеного пункту Іванівське. До того ж, вів наступальні дії у напрямку Григорівки, успіху не мав», – йдеться в зведенні.
Українські війська продовжують тримати оборону біля Авдіївки та Первомайського, а також у районі Мар’їнки.
За даними штабу, на тлі втрат у живій силі російське командування скоротило до 10 днів термін підготовки особового складу з числа в’язнів. Йдеться про табір, розгорнутий у Старобільському районі Луганщини:
«Раніше до зазначеного табору привезли з місць позбавлення волі на території росії близько 1000 осіб поповнення. Підготовку тоді планували проводити протягом чотирьох тижнів».
Читайте також: У Росії родичі мобілізованих розповіли, що найманці «купили» солдатів і послали на фронт
Командування звітує про 14 ударів української авіації по місцях зосередження російських військ, ще сім – по ЗРК, збиття трьох розвідувальних і п’яти ударних дронів. Крім того, ракетні та артилерійські війська, за зведенням, вдарили по п’яти районах зосередження військ, двох складах боєприпасів, трьох артилерійських підрозділах, «двох пунктах управління, станції радіоелектронної боротьби, зенітно-ракетному комплексу та ще одній важливій цілі».
Генштаб повідомив про 24 бойових зіткнення на сході України
Протягом доби на п’яти напрямках на сході України, де російські війська продовжують зосереджувати свої основні зусилля, відбулося 24 бойових зіткнення, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.
Йдеться про Куп’янський, Лиманський, Бахмутський, Авдіївський і Мар’їнський напрямки.
«В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут та Мар’їнка», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі також повідомили, що протягом доби загарбники завдали чотири ракетних і 45 авіаційних ударів, здійснили більш як 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
«Зруйновано і пошкоджено приватні житлові будинки та іншу цивільну інфраструктуру. Для завдання ракетних ударів по українських містах Лиман, Слов’янськ та Костянтинівка, противник знову використав ЗРК С-300, які не є високоточною зброєю, що, в свою чергу, підкреслює тактику терору з боку Російської Федерації», – додали в командуванні,
Там наголосили, що ймовірність завдання ракетних й авіаційних ударів по всій території України і надалі залишається високою.
«Продовжуємо оборону» – Сирський про ситуацію в Бахмуті
Командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський повідомив, що українські військові «фактично наближаються» до взяття Бахмута на Донеччині в тактичне оточення.
«Попри те, що ми зараз контролюємо незначну частину Бахмуту, значення її оборони не втрачає своєї актуальності. Це надає нам можливості входу в місто в разі зміни обстановки. А це неодмінно відбудеться. Ми продовжуємо просуватись по флангах у передмісті Бахмута і фактично наближаємося до взяття міста у тактичне оточення. Завдяки цьому ми зможемо контролювати всі висотні будівлі, зайняті, ворогом і поступово їх знищувати. Це позбавляє ворога контролю за підступами до міста і дає нам певні тактичні переваги», – цитує Сирського пресслужба Сухопутних військ.
Він додав, що в ході роботи з командирами «детально розібрали наші дії і порядок знищення ворога».
«Тому, продовжуємо оборону. Ситуація – складна, але під контролем», – сказав Сирський.
У Бахмуті РФ вже втратила понад 100 тисяч військових – Байден
Російська армія вже втратила у боях за Бахмут понад 100 тисяч своїх військових, зазначив президент США Джо Байден під час пресконференції після саміту G7 у Японії.
«Не важливо, окупований він чи ні (Бахмут – ред.) – там все одно не залишилось багато будівель. Це суттєво зруйноване місто. Але їм (Збройним силам України – ред.) вдалося скувати дуже багато російських військ, включно з групою «Вагнера», – заявив він.
Байден зробив відповідну заяву у контексті майбутнього контрнаступу Збройних сил України та ймовірної передачі Україні винищувачів F-16. За словами президента США, «літаки F-16 не допомогли б українській армії в Бахмуті».
Зеленський: «Бахмут не захоплений сьогодні Росією»
Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками саміту лідерів країн «Групи семи» в Хіросімі запевнив, що «російські військові не захопили Бахмут».
«Найскладніше, якби в Бахмуті була якась військова тактична помилка і люди б опинилися в оточенні... Сьогодні вони (українські військові – ред.) виконують дуже важливе завдання. Сьогодні вони перебувають в Бахмуті. В яких точках – ділитися не буду. Але це говорить про те, що Бахмут не захоплений сьогодні РФ. Ніяких двох або трьох тлумачень цьому не може бути», – підкреслив Зеленський.
Читайте також: «Жести доброї волі» чи запеклі бої? Як Росія може діяти під час наступу ЗСУ
Як відзначив президент, «він чітко розуміє, що відбувається сьогодні в Бахмуті й для чого це відбувається». Водночас він «не може ділитись зі спільнотою тактичними поглядами військових».
«Але ми бачимо, що країна, яка більша за нас в десятки разів (Росія –ред.) не може нас окупувати та виграти цю війну. І я думаю, ще трошки і ми будемо перемагати», – заявив президент України.
За словами Володимира Зеленського, «військове командування цінує життя військових ЗСУ, які продовжують виконувати дуже важливе завдання в місті».
Череватий щодо Бахмута: «місто знищене, але російські військові його не взяли»
Українські військові не залишили Бахмут та продовжують утримувати позиції в місті та відбивати атаки армії РФ, розповів речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в коментарі «Суспільному».
«Президент (український лідер Володимир Зеленський – ред.) правильно сказав – місто по суті знесено з лиця землі. Ворог щоденно масовими ударами артилерії, авіації знищує, і наші підрозділи повідомляють, що ситуація вкрай важка. Наші військові тримають фортифікаційні споруди і декілька приміщень південно-західної частини міста. Йдуть важкі бої», – заявив він.
При цьому Череватий додав, що армія РФ «приділяє символічне значення Бахмуту, проте заяви щодо взяття міста були передчасними».
«Росія привертає увагу до цього Бахмуту, ніби вони взяли Дніпро. Насправді не взяли до кінця. Місто знищене, ніякої військової і навіть політичної користі воно їм не несе. Взяти за дев’ять місяців районний центр – не взяли. Ми намагаємось тиснути на флангах, не давати їм спокою і за можливості контратакувати», – наголосив речник.