Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Маляр щодо Бахмута: ситуація «критична», але ЗСУ тримають оборону

Станом на 20 травня ситуація в Бахмуті на Донеччині «критична», йдеться в повідомленні заступниці міністра оборони України Ганни Маляр.

«У Бахмуті важкі бої. Ситуація критична. Разом з тим, наші війська тримають оборону в районі «Літак», – повідомила заступник міністра.

За її даними, нині українські оборонці контролюють певні промислові та інфраструктурні об’єкти цього району і приватний сектор.

Британська розвідка: Росія перекинула ще кілька батальйонів на Бахмутський напрямок

Росія за останні чотири дні перекинула до Бахмута кілька батальйонів у спробі повністю взяти місто під повний контроль. Про це йдеться в черговому огляді британської розвідки, оприлюдненому 20 травня.

Це сталося після тактичних успіхів, здобутих українськими військовими на флангах міста.

«Зважаючи на те, що Росія, ймовірно, зберігає в Україні відносно невелику кількість підрозділів, які не беруть участі в бойових діях, така передислокація є значним кроком з боку російського командування», – вказують фахівці британської розвідки.

Російські війська впритул підійшли до Бахмута влітку 2022 року після того, як завершили наступальні операції у Сєверодонецьку, Лисичанську, Рубіжному та Попасній. Активні бойові дії в Бахмуті розпочалися восени минулого року, але повністю захопити місто російські сили досі не спромоглися.

Сили РФ здійснили за минулу добу понад 60 авіаударів – ранкове зведення

Протягом минулої доби сили РФ завдали шість ракетних та 62 авіаційних удари, а також здійснили 65 обстрілів із реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ та населених пунктах, ідеться в ранковому зведенні 20 травня.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. За минулу добу відбулося понад 80 бойових зіткнень на зазначених ділянках фронту, найгарячіші бої велися за Бахмут, Мар’їнку та в районах Авдіївки, Степового і Новомихайлівки», – вказано в повідомленні.

Українські військові також вказали, що авіація Сил оборони за добу завдала 13 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки, ще вісім – по зенітно-ракетних комплексах противника. Повітряні сили за добу знищили три крилатих ракети «Калібр», 18 іранських ударних дронів Shahed, чотири баражуючих боєприпаси «Ланцет» та 10 розвідувальних БпЛА різного типу.

Українські підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один пункт управління, сім районів зосередження озброєння та військової техніки, два артилерійські підрозділи на вогневій позиції, шість станцій радіоелектронної боротьби, склад боєприпасів та радіолокаційну станцію ЗРК С-300, ідеться в ранковому зведенні.

Міноборони: у Бахмуті ЗСУ утримують рубежі району «Літак», у передмісті темпи просування «дещо знижені»

На Бахмутському напрямку тривають «дуже жорсткі бої», повідомляє заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«Ворог не може перемагати якістю, тому бере кількістю. Зокрема, збільшив присутність військ на Бахмутському напрямку на декілька тисяч осіб та намагається використовувати перевагу у важкій артилерії і кількості снарядів. Російські війська продовжують атакувати ціною великих втрат, які неспівмірно перевищують наші втрати», – написала вона у телеграмі.

За її даними, українські війська утримують у Бахмуті рубежі району «Літак», у передмісті сьогодні темпи просування ЗСУ дещо знижені.

«Але ворогу не вдається повернути втрачені позиції. Наші воїни відбивають всі атаки ворога на цьому напрямку. Оборона Бахмута та передмістя свої військові задачі виконує: ворога нищать, наступальний ворожий потенціал знижують, час для інших запланованих дій виграють», – додала Маляр.

Генштаб ЗСУ: на найактивніших напрямках фронту за добу було 70 бойових зіткнень

Російські війська надалі зосереджені на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

За даними штабу, протягом доби відбулось 70 бойових зіткнень на цих ділянках фронту, найзапекліші бої – за Бахмут та Мар’їнку.

На Куп’янському, Бахмутському, Авдіївському, Шахтарському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії в районі Білогорівки, Іванівського, Білої Гори, Новокалинового, Степового, Авдіївки та Первомайського та Новомихайлівки, інформують у штабі.

Читайте також: «Ситуація останніми днями важка» – голова Луганської ОВА про підконтрольну Україні територію регіону

«На Бахмутському напрямку ворог продовжує вести наступальні дії. Тривають важкі бої за місто Бахмут. Окупанти завдали авіаційних ударів в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Ступочки та Біла Гора. Від ворожих обстрілів постраждали Васюківка, Оріхово-Василівка, Григорівка, Богданівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Предтечине, Біла Гора, Диліївка, Дружба та Північне Донецької області», – йдеться у повідомленні.

У Генштабі додають, що на Мар’їнському напрямку підрозділи сил оборони відбили численні російські атаки в районі міста Мар’їнка.

Крім того, російські війська завдали авіаційних ударів біля низки населених пунктів, зокрема, Григорівки, Вільшаної та Кислівки, Вугледара, Пречистіви, Золотої Ниви, Кізомиса.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник продовжує вести оборонні дії.

Доба на фронті: по 39 ракетних та авіаційних ударів, 50 обстрілів з РСЗВ – Генштаб

Сили РФ упродовж минулої доби завдали 39 ракетних і 39 авіаційних ударів, а також здійснили 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, ідеться в ранковому зведенні Генерального штабу ЗСУ.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – за минулу добу відбулося 29 бойових зіткнень на зазначених ділянках фронту. Найгарячіші бої ведуться за Бахмут та Мар’їнку», – вказано в повідомленні.

Також Генштаб інформує, що авіація Сил оборони за минулу добу завдала сім ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки противника, було знищено 21 крилату ракету, а також вісім БпЛА різного типу.

Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили район зосередження озброєння та військової техніки, склад боєприпасів, три артилерійських підрозділи на вогневих позиціях, зенітно-ракетний комплекс противника, сім станцій радіоелектронної боротьби та радіолокаційну станцію, інформують українські військові.

Міноборони: ЗСУ контролюють південно-західну частину Бахмута

У Міністерстві оборони України заявили, що українські війська зараз контролюють південно-західну частину Бахмута.

Водночас, як повідомляє заступниця міністра Ганна Маляр, противник стягнув у Бахмут більшу частину своїх резервів та значно посилив угруповання.

«Сьогодні весь день ворог атакував Бахмут. Всі атаки нашими оборонцями відбиті. На околицях на півночі від Бахмута ворог теж атакував. Атаки відбиті. На окремих ділянках є просування наших військ на 500 метрів. У передмісті Бахмута на півдні протягом дня йшли запеклі бої. Противник переходив у наступ та намагався повернути втрачені території, але зазнав втрат та не зміг виконати свої задачі. На окремих ділянках наші війська просунулись на 1 км», – написала вона в телеграмі.

За її словами, «військові задачі» оборона Бахмута та передмістя виконує.

«Наразі ми виграємо час для певних запланованих дій. Командування ОСУВ Хортиця, в зоні відповідальності якого є Бахмутський напрямок, тримає ситуацію під контролем», – додала Маляр.

Генштаб повідомив про 36 ракетних, 23 авіаційних удари РФ і 17 бойових зіткнень на сході

Російські війська за добу завдали 36 ракетних і 23 авіаційних удари, а також здійснив близько 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ і населених пунктах, повідомив у вечірньому зведенні 18 травня Генеральний штаб Збройних сил України.

Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою, наголосили в командуванні.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Протягом доби відбулось 17 бойових зіткнень на зазначених ділянках фронту, найгарячіші бої ведуться за Бахмут і Мар’їнку», – повідомили в Генштабі.

Повітряні сили ЗСУ відзвітували про збиття в ніч на 18 травня 29 ракет із 30, запущених російськими військами, Хмельницька обласна військова адміністрація заявила про влучання в об’єкт інфраструктури в області. На Одещині одна людина загинула, двоє – були поранені внаслідок падіння уламків збитих ракет.

Речник Східного угруповання повідомив, наскільки просунулися ЗСУ на флангах Бахмута за добу

Українські війська продовжують просуватися на флангах міста Бахмут, повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий у ефірі національного телемарафону.

За даними Череватого, на цьому напрямку російські війська 487 разів обстріляли позиції ЗСУ за добу, сталися 25 бойових зіткнень.

«У ході боїв наші підрозділи попри те, що немає зараз переваги в особовому складі, снарядах і техніці, продовжують просуватися на флангах на відстані за цю добу від 150 до 1 700 метрів їм вдалося пройти», – розповів він.

Читайте також: Російські військові визнають продовження українських контратак на флангах Бахмута – ISW

За словами Череватого, українські війська не мають чисельної та технічної переваги, проте просуваються «за рахунок своєї зібраності, мотивованості, кращої навченості наших підрозділів, практично ідеальної синхронності роботи».

«Щодоби відбувається рух і, на жаль, іноді ворог має певний успіх, тому що йде позиційна війна, але загалом ініціатива в нього перехоплена», – додав речник.

Бахмут упродовж багатьох місяців залишається епіцентром бойових дій. Російські сили намагаються витіснити українських військових за межі міста, опір ЗСУ, за твердженнями українських воєначальників, не дає силам РФ активізувати дії на інших напрямках.

Російські військові визнають продовження українських контратак на флангах Бахмута – ISW

Російське міністерство оборони стверджує, що в Бахмуті десантники РФ «досягли незначного прогресу», але на флангах поблизу Богданівки (5 км на північний захід від Бахмута) та Іванівського (6 км на захід від Бахмута) тривають українські контрнаступальні дії. Про це на підставі аналізу даних із відкритих джерел пишуть аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Натомість очільник угруповання «ПВК Вагнера» Євген Пригожин критикує військове відомство РФ за «неправдиве представлення відступу як захоплення нових позицій».

«Один з відомих мілітарі-блогерів (ідеться про заблокований в Україні телеграм-канал «Рыбарь» – ред.) поскаржився, що російські війська тепер повинні реагувати на українські дії, маючи на увазі, що російські війська втрачають ініціативу в районі Бахмута, попри обмежений характер українських контратак у цьому районі», – вказують експерти ISW.

Генштаб повідомив про 25 бойових зіткнень на чотирьох напрямках на сході України

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що протягом доби відбулося 25 бойових зіткнень на чотирьох напрямках на сході України, де російські військові продовжують зосереджувати основні зусилля. Це Лиманський, Бахмутський, Авдіївський і Мар’їнський напрямки.

В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут та Мар’їнка, кажуть у Генштабі.

«На Лиманському напрямку протягом доби ворог вів наступальні дії в районі Невського Луганської області… На Бахмутському напрямку ворог продовжує вести наступальні дії. Тривають важкі бої за Бахмут. До того ж, протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії у напрямку населеного пункту Іванівське… На Авдіївському напрямку протягом доби ворог наступальних дій не проводив… На Мар’їнському напрямку підрозділи сил оборони відбили численні атаки противника в районі Мар’їнки», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: «Жести доброї волі» чи запеклі бої? Як Росія може діяти під час наступу ЗСУ

Крім того, у командуванні повідомили, що російські війська здійснюють артилерійські обстріли населених пунктів на цих напрямках.

Протягом доби загарбники завдали п’ять ракетних ударів по містах Бахмут і Херсон із застосуванням ЗРК С-300, а також завдали 32 авіаційних ударів і здійснили більш як 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях українських військ і населених пунктах, заявили у Генштабі.

«На жаль, є загиблі та поранені серед мирного населення, пошкоджено приватні житлові будинки, інша цивільна та адміністративна інфраструктура», – йдеться в повідомленні.

У Міноборони повідомили про просування українських сил на окремих ділянках на Бахмутському напрямку

Українські військові демонструють просування «на окремих ділянках» на Бахмутському напрямку, повідомила 17 травня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«Звільнені останніми днями у передмісті майже 20 квадратних кілометрів не втратили. Рухаємося далі. На окремих ділянках маємо просування», – написала вона у телеграмі.

За словами Маляр, у самому Бахмуті тривають «запеклі бої», «ворог дещо просувається».

«Все, що у військовому розумінні, можна зробити в цій ситуації – наше командування та бійці роблять. Роблять професійно і на межі можливостей», – додала вона.

ЗСУ звільнили 20 кілометрів квадратних у передмістях Бахмута, війська РФ просуваються в місті – Маляр

Інформацію про бойові дії варто розглядати в загальному контексті, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр 16 травня. Таким чином вона прокоментувала поточну ситуацію в Бахмуті.

«Приміром, протягом декількох днів наші війська звільнили від ворога на півночі та півдні передмістя Бахмута близько 20 квадратних кілометрів. Водночас, ворог дещо просувається в самому Бахмуті, вщент знищуючи місто артилерією», – повідомила вона.

Читайте також: «Бачиш смерть щодня ‒ вигораєш, рятує гумор»: розповідь фронтового медика

Також, додає Маляр, російські війська підтягують підрозділи професійних десантників. У місті тривають «важкі бої з різним результатом».

«Те, що оборона Бахмута триває стільки місяців та ще й на певних ділянках є просування – це надзусилля наших бійців та високий рівень фаховості командування обороною», – зазначила заступниця міністра.

Вона звернула увагу на те, що, попри перевагу в кількості людей і озброєння, російська армія не може домогтися своїх цілей на Бахмутському напрямку з минулого літа.

«Вагнерівці» залізли в Бахмут, як щурі до мишоловки» – Сирський

Під Бахмутом на Донеччині українські військові вдаються до контрнаступальних дій на деяких напрямках. В армії РФ «більше ресурсів, але ми руйнуємо її плани», зазначив командувач Східного угруповання військ генерал-полковник Олександр Сирський.

«Бахмутський напрямок. Відвідав командирів та воїнів на передньому краї. Кожен з них є автором нової сторінки історії нашої війни», – розповів Сирський.

За його словами, «найманці ПВК «Вагнера» залізли в Бахмут, як щурі до мишоловки».

«Разом з командирами частин та підрозділів, обговорили та ухвалили необхідні рішення для продовження оборонної операції. Прорахували всі можливі сценарії розвитку подій», – поінформував Сирський.

Британська розвідка: ЗСУ досягли «тактичного успіху» в Бахмуті

Збройні сили України відтіснили армію РФ на південь та північний захід від Бахмута на Донеччині, що дозволило відновити лінію постачання, йдеться в повідомленні Міністерства оборони Великої Британії.

За даними британських розвідників, війська групи «Вагнер» продовжують «поступово просуватися у центрі Бахмута», але за останні чотири дні «українські сили досягли тактичного успіху, стабілізувавши фланги».

Також у Міністерстві оборони Британії наголосили, що крім просування на південь від Бахмуту, ЗСУ вдалось відтіснити лінію фронту російської армії на північний захід від міста – «це, певно, дозволило українським силам відновити безпечніше використання ключової дороги постачання 0506».

«Україна стримує російський наступ на лінії каналу Сіверський Донець – Донбас, перетворивши водну колію на перешкоду у складі глибокої оборонної смуги навколо міста Часів Яр», – зазначають у Міноборони Британії.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG