Доступність посилання

ТОП новини

Українці з прикордонних сіл попри небезпеку продовжують їздити до Білорусі


Українські прикордонники на кордон із Білоруссю
Українські прикордонники на кордон із Білоруссю

Громадяни України, які проживають у прикордонних з білоруською територією населених пунктах, продовжують відвідувати Білорусь, незважаючи на підтримку Олександром Лукашенком і військовим керівництвом Білорусі російської агресії проти України. Чому це відбувається? Розповідає Білоруська редакція Радіо Свобода

Увечері 16 травня біля пункту пропуску «Виступовичі» на Житомирщині українські прикордонники затримали чотирьох громадян України.

Щодо них прикордонники склали протокол про перетин кордону поза пунктом пропуску і направили справу до суду. Порушникам загрожував штраф у розмірі від 8500 до 13600 гривень (від 200 до 340 доларів в еквіваленті) або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 сотень гривень.

Суд визнав провину порушників, але визначив провину як незначне правопорушення і обмежився усним зауваженням.

Як виявилося, ці люди живуть за 1,5 кілометра від Білорусі в Овруцькому районі і на початку травня вирішили відвідати білоруських родичів.

Після початку повномасштабної війни між Росією та Україною кордони з Білоруссю були закриті, тож українці вирішили їхати до Білорусі через Польщу, а повертатися тим же шляхом вже не хотіли – тепер, після закриття кількох польських прикордонних пунктів на білоруському кордоні, вони повинні чекати щонайменше 14 годин, щоб виїхати з Білорусі в напрямку Польщі.

«Ми їхали в Білорусь через Польщу, щоб відвідати родичів і вшанувати пам’ять рідних на кладовищі. У мене особисто там живе старенька мати. Назад через Польщу не було можливості, бо з Білорусі важко і довго, та й здоров’я не вистачає, тому білорусько-український кордон вирішили перетнути у Виступовичському районі, бо це 1,5 кілометра від нашого села. Коли підійшли, то побачили дріт і почали чекати прикордонників, бо боялися йти», – повідомила на засіданні суду одна із затриманих українок.

Радіо Свобода з міркувань безпеки не повідомляє прізвища людей.

У травні цього року правозахисний центр «Вясна» повідомляв, що в Білорусі за шпигунство або розвідувальну діяльність на користь українських спецслужб затримано і засуджено щонайменше 30 громадян України. Але це лише ті випадки, коли правозахисники змогли перевірити ці вироки.

Раніше українські військові повідомляли про створення глибокої оборони на кордоні з Білоруссю у вигляді фортифікаційних та інженерних загороджень, а також мінування території українського кордону із застосуванням понад 1,5 млн мін.

У березні цього року голова Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко анонсував будівництво додаткових укріплень на кордоні з Білоруссю в рамках будівництва глибокоешелонованої системи оборони, яку почали створювати у 2022 році.

«У тісній взаємодії з військовим командуванням спорудили довгострокові вогневі позиції із залізобетону, поставили інженерні загородження: протитанкові рови, мінні поля, «зуби дракона», – пояснив очільник Житомирської області.

  • Олександр Лукашенко та військове керівництво Білорусі підтримали російське військове вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року та дозволили використовувати територію, військову інфраструктуру та повітряний простір Білорусі для вторгнення російської армії та обстрілів українських міст, у результаті яких загинули десятки тисяч мирних українців.
  • У перші дні повномасштабної війни уряд України вирішив закрити всі пункти пропуску на кордоні з Білоруссю. Після виведення російських військ із Київської та Чернігівської областей між країнами працює лише один прикордонний пункт – у Волинській області. Через неї в Україну повертаються українці, яких незаконно вивезли до Росії.
  • Проти Білорусі ввели міжнародні санкції через підтримку Олександром Лукашенком російського вторгнення в Україну.
  • З початку повномасштабної війни Росії проти України на території Білорусі майже безперервно проводяться військові навчання, а Україна посилює свої кордони на білоруському напрямку.
  • Росія в порушення усіх міжнародних угод передала Білорусі тактичну ядерну зброю і проводить навчання завдання тактичного ядерного удару.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG