Акція протесту «Народний ультиматум», що відбулася в Мінську 25 жовтня:
На великих підприємствах Білорусі проходять акції протесту
На низці великих промислових підприємств Білорусі вранці понеділка почалися акції протесту робітників, повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода. Це відбувається після оголошення білоруською опозицією із 26 жовтня першого дня загальнонаціонального страйку з політичними вимогами, серед яких – усунення від влади Олександра Лукашенка і нові вибори.
Поки немає точної інформації про те, чи зупинили якісь великі підприємства свою роботу. Влада стверджує, що всі працюють в звичайному режимі.
Повідомляється, що на кількох заводах у Мінську та інших містах робітники збиралися на прохідних або організовували ходи із закликами до страйку. Опозиційні телеграм-канали та незалежні засоби масової інформації з посиланням на активістів повідомляють про участь в страйках частини працівників підприємств.
Близько 100 осіб, за повідомленнями, відмовилися приймати ранкову зміну на заводі «Гродно-Азот». Вони влаштували акцію протесту на прохідній, кілька людей були затримані.
Мітинги пройшли також і на Мінському тракторному заводі, Мінськом електротехнічному заводі, Мінському заводі колісних тягачів, підприємстві «Білоруськалій».
Страйкують також студенти кількох вишів. Кілька колон студентів вийшли на вулиці Мінська. У соцмережах є відео студентських протестів і дискусій студентів з представниками адміністрації освітніх закладів.
Також повідомляється, що сьогодні не вийшли на роботу окремі підприємства малого бізнесу і сфери послуг.
Вуличні акції в Білорусі тривають із 9 серпня, коли переможцем президентських виборів був оголошений Лукашенко. Його противники вважають результати сфальсифікованими, Європейський союз, Україна та інші країни їх не визнали. Тисячі учасників акцій постраждали від насильства з боку співробітників правоохоронних органів, є загиблі.
13 жовтня Світлана Тихановська заявила, що учасники акцій протесту оголошують Олександрові Лукашенку «народний ультиматум»: до 25 жовтня він повинен піти у відставку. У разі невиконання вимог з 26 жовтня, за словами Тихановської, розпочнеться загальнонаціональний страйк.
Білорусь: ОМОН розігнав вечірній протест у Мінську, десятки людей затримані
Увечері 26 жовтня протестувальники вийшли на вечірній протест у Мінську, їх розігнали співробітники ОМОНу, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
Близько 18 години вечора в кількох місцях столиці почали збиратися громадяни. Площа Незалежності була очеплена по периметру. Там зібралося кілька сотень людей, які рушили проспектом в бік Жовтневої площі.
Силовики напали на демонстрантів в районі супермаркету «Центральний». Демонстранти ховалися в крамницях і кав’ярнях.
Велика колона пішла на Жовтневу площу з боку площі Незалежності, зупинивши автомобільний рух замість переходити дорогу підземними переходами. Кілька молодих людей намагалися перекрити рух проспектом протягом кількох хвилин.
На Жовтневу площу заїхали кілька автобусів та автозаків. Силовики почали жорсткі затримання біля Будинку профспілок, деяких із демонстрантів били. Одного з протестувальників побили так, що він лежав на землі – омонівці підняли його і потягнула до автобусу. Затримані кілька десятків людей.
На низці великих промислових підприємств Білорусі вранці понеділка почалися акції протесту робітників. Це відбувається після оголошення білоруською опозицією із 26 жовтня першого дня загальнонаціонального страйку з політичними вимогами, серед яких – усунення від влади Олександра Лукашенка і нові вибори.
Протести в Білорусі: пенсіонери вкотре вийшли на марш
26 жовтня пенсіонери зібралися у центрі Мінська на четвертий марш. Вони знову пройшли головним проспектом столиці Білорусі до площі Якуба Коласа. Цього разу до акції пенсіонерів вперше долучилися студенти, а під час руху колони до неї приєдналися люди різного віку. У колоні було кілька тисяч людей. Силовики не перешкоджали її руху. Коли акція закінчилася, на площу Якуба Коласа прибули автозаки та мікроавтобуси із силовиками. Люди, які залишалися на площі, розійшлися, обійшлося без затримань. (Відео Білоруської редакції Радіо Свобода)
У Білорусі під час акцій протесту в понеділок затримали 581 людину – МВС
У Білорусі 26 жовтня затримали 581 людину, найбільше затриманих у Мінську – 486, повідомили в МВС країни.
«До розгляду в суді справ про адміністративні правопорушення під вартою залишаються 434 затриманих», – мовиться в повідомленні.
Силовики стверджують, що у Мінську в понеділок ввечері «агресивно налаштовані громадяни» робили «численні спроби блокування руху транспорту, чинили спротив при затриманнях».
26 жовтня закінчився термін так званого «народного ультиматуму», висунутого опозиціонеркою Світланою Тихановською Олександрові Лукашенку. У Білорусі цього дня опозиція оголосила загальнонаціональний страйк, в різних містах країни його підтримали співробітники державних і приватних підприємств, студенти, деякі учні шкіл та пенсіонери. Зокрема, у Мінську проходив Марш пенсіонерів. У ньому взяли участь кілька тисяч осіб. У КДБ Білорусі заявили про «екстремістські дії» протестувальників і про те, що їх можна кваліфікувати як «акт тероризму», пообіцявши «відповідну правову оцінку».
Як це було ввечері 26 жовтня в Мінську
Нічний протест у Мінську: побиття, розгін та жорстокі затримання людей
Ввечері 26 жовтня у центрі Мінська продовжилася акція на підтримку загальнонаціонального страйку. Силовики намагалися розігнати протест і жорстоко затримували учасників. За даними Радіо Свобода, загалом у Білорусі на протестах 26 жовтня затримали 581 людину, найбільше затриманих у Мінську. Протести у Білорусі тривають із 9 серпня, коли переможцем президентських виборів був оголошений Олександр Лукашенко. Його супротивники вважають результати голосування сфальсифікованими, Європейський союз, Україна та інші країни їх не визнали. Тисячі учасників акцій постраждали від насильства з боку співробітників правоохоронних органів, є загиблі. (Відео Білоруської редакції Радіо Свобода).
Олександр Лукашенко 27 жовтня, коментуючи на нараді ситуацію із протестами у Білорусі, закликав батьків студентів і школярів «прибрати дітей з вулиці, щоб потім не було боляче», повідомляє державна агенція БелТА.
«Приберіть своїх дітей з вулиці, щоб потім не було боляче. А з рештою ми будемо розбиратися за всією суворістю закону, – сказав Лукашенко.
За його словами, «нікого не треба вмовляти – ні робітників, ні студентів, ні лікарів, ні вчителів, ні держслужбовців».
«Зараз такий час, коли кожен повинен вибирати в своєму житті ту дорогу, по якій він буде рухатися», – сказав Лукашенко.
Він також додав, що студенти, які беруть участь в акціях протесту, втратять право бути студентами.
«Будь ласка, відправте їх, як я говорив, кого в армію, а кого на вулицю – хай ходять по вулиці, але вони повинні бути відраховані з вишу. Те саме і щодо викладачів, їх теж одиниці, які огидно себе поводять», – сказав Лукашенко.
27 жовтня у Білорусі тривають акції протесту за усунення від влади Олександра Лукашенка і нові вибори, активну участь в них беруть студенти білоруських вишів.
26 жовтня закінчився термін так званого «народного ультиматуму», висунутого опозиціонеркою Світланою Тихановською Олександрові Лукашенку. У Білорусі цього дня опозиція оголосила загальнонаціональний страйк, в різних містах країни його підтримали співробітники державних і приватних підприємств, студенти, деякі учні шкіл та пенсіонери. Зокрема, у Мінську проходив Марш пенсіонерів. У ньому взяли участь кілька тисяч осіб. У МВС Білорусі повідомили, що під час акцій протесту в понеділок затримали 581 людину.
Алина Болбас, студентка факультета журналистики Белорусского государственного университета, с сентября принимает участие в студенческой забастовке. Александр Лукашенко обещает отчислить таких, как она, а парней отправить в армию. 26 октября закончился срок ультиматума, выдвинутого ему Светланой Тихановской: она призвала работников государственных и частных предприятий начать забастовку.
Більше читайте тут
«Припинити репресії проти свого народу» закликають Лукашенка 52 країни-члени ООН
Спеціальний доповідач ООН із ситуації із порушенням прав людини в Білорусі Анаїс Марін закликала владу Білорусі «припинити репресії проти власного народу», наголосивши, що в серпні-вересні 2020 року білоруські силовики затримали щонайменше 20 тисяч людей, які вимагають припинення насилля щодо учасників мирних протестів і прозорого перерахунку голосів на президентських виборах. Цей заклик підтримали 52 країни і ЄС.
Більше читайте тут
Ломить силой и голодом: каковы планы Лукашенко?
(Друкуємо мовою оригіналу)
Утром 26 октября истек срок «народного ультиматума», который лидер белорусской оппозиции Светлана Тихановская выдвинула Александру Лукашенко: прекратить насилие против протестующих, отпустить политзаключенных и уйти с поста президента.
Бастуют рабочие «Гродно Азота», Минского тракторного завода, Минского электротехнического завода, Минского завода колесных тягачей, Белорусская железная дорога, студенты крупнейших белорусских вузов и тысячи частных компаний.
Люди выходят на мирные митинги, но силовики продолжают задержания: только за первый день забастовки, по данным правозащитного центра «Весна», за решетку бросили не менее пол тысячи человек.
На что рассчитывают протестующие? Чего ждет сам Лукашенко? Как долго может «стоять» белорусская экономика – и какой ущерб будет ей нанесен? Чем белорусский страйк отличается от польского движения «Солидарность», которое победило коммунистический режим?
Об этом в эфире Радио Донбасс.Реалии говорили обозреватель белорусской службы Радио Свобода Юрий Дракахруст, студентка журфака Белорусского государственного университета Алина Болбас и директор Института политических и этнонациональных исследований НАНУ Александр Майборода.
Більше читайте, дивіться і слухайте тут
Білорусь закрила кордони з Україною, Польщею, Литвою та Латвією, офіційно – через коронавірус
У другій половині дня 29 жовтня від громадян, які повертаються із України, Польщі, Литви, Латвії до Білорусі, почала надходити інформація про неможливість в’їхати на територію Білорусі. Як повідомляє у четвер Білоруська служба Радіо Свобода, а також портали Onliner.by і TUT.BY, до Білорусі пропускають тільки вантажівки і автомобілі з дипломатичними номерами.
На сайті Державного прикордонного комітету Білорусі з’явилося повідомлення, що «низка суміжних пунктів пропуску в умовах COVID-19 не функціонує».
У Державний прикордонний комітет Білорусі журналістам додзвонитися не вдалося. У МЗС Білорусі повідомили, що не володіють інформацією про закриття кордону, але повідомили про консультації із Держприкордонкомітетом.
Більше про це читайте ТУТ