У Білорусі вранці 22 вересня ОМОНівці та невідомі в цивільному затримали сина політв'язня Тетяни Каневської.
Про це повідомляє Білоруська служба радіо Свобода.
Її заарештували до виборів в адміністративній справі, а потім звинуватили в організації масових заворушень. Тетяна була довіреною особою Світлани Тихановської. Вона збирала підписи на підтримку кандидатки, проводила агітаційні заходи. «Ми з сином їхали удвох на роботу. Біля підприємства нам перегородив дорогу червоний мікроавтобус». Звідти вискочили співробітники ОМОНу та затримали Сашу. З ними був чоловік у цивільному. За що, вони не пояснили, вони просто сказали: «Підозрюється у злочині», – сказав Микола Каневський, батько Олександра та чоловік Тетяни. Зараз Олександр Каневський перебуває в ізоляторі.
У Тетяни Каневської – четверо синів. Наймолодшому – 13 років.
Максим Знак вже п’яту добі голодує у СІЗО, але почувається добре, заявив агенції «БелаПАН» його адвокат Дмитро Лаєвський.
За словами Лаєвського, захисники бачать Знака майже щодня.
«Зараз основний напрямок роботи для Макса – оскарження звинувачень та оскарження затримання», – сказав Лаєвський.
Членові президії Координаційної ради білоруської опозиції і юристу Максиму Знаку висунули звинувачення за заклики до дій на шкоду національній безпеці (частина 3 статті 361 КК). Знак оголосив голодування через незгоду з обвинуваченнями.
«Звинувачення такі ж, як і підозри, не конкретизовані. Із них незрозуміло, які саме висловлювання Максима розцінюються як «спрямовані проти національної безпеки», і в цьому так само полягає переслідування за висловлення думки», – сказав адвокат.
За словами Лаєвського, для Максима Знака відмова від їжі в СІЗО – один з небагатьох способів боротьби проти беззаконня.
У Мінську комунальники зняли з балкона тканину з написом «Це не прапор»
На балконі в столиці Білорусі Мінську хтось із жителів повісив шматок білої тканини з написом червоними буквами «Це не прапор». 22 вересня до будівлі під’їхав автомобіль комунальних служб, і за допомогою підйомника співробітник зняв тканину, передає Tut.by.
Шматок із незвичайним написом висів на балконі третього поверху.
Чоловік, який піднімався на висоту, був без шолома і під час роботи курив сигарету.
Учасники протестів у Білорусі використовують національний біло-червоно-білий прапор, який втратив статус державного в 1995 році. Тоді президент Олександр Лукашенко повернув прапор, який використовувався в Білоруській РСР.
МЗС: Білорусь не відповідала на ноту через обшук автомобіля українського посла
Білорусь не відповідала на ноту через обшук автомобіля посла України в Мінську Ігоря Кизима, повідомило Міністерство закордонних справ України у відповідь на запит Радіо Свобода.
«Після інциденту навколо обшуку автомобіля посла України в Республіці Білорусь українська сторона направила ноту на МЗС РБ з вимогою надати пояснення та кваліфікувати дії білоруських прикордонників, на яку наразі відповіді не отримано. Україна залишає за собою право у зв’язку із цим інцидентом діяти на основі взаємності», – заявили в МЗС.
11 вересня посол України в Мінську Ігор Кизим направив у Міністерство закордонних справ Білорусі ноту у зв’язку з порушенням Віденської конвенції. Приводом став огляд на білоруському кордоні машини посла Ігоря Кизима, який повертався з Києва після консультацій у МЗС України до Мінська.
Віденська конвенція передбачає недоторканність майна і транспорту дипломатів.
Прикордонний комітет Білорусі опублікував відео огляду машини посла і заперечив при цьому порушення конвенції.
Президент Євроради пішов на карантин, саміт щодо санкцій проти влади Білорусі перенесли
Саміт лідерів Європейського союзу, запланований на цей тиждень у Брюсселі, перенесли на тиждень. Причиною цього став карантин, на який був змушений піти президент Європейської ради Шарль Мішель через контакт із хворим на COVID-19.
«Сьогодні президент Євроради дізнався, що офіцер безпеки, з яким у нього був тісний контакт на початку минулого тижня, отримав позитивний тест на COVID. Президент регулярно проходить тести, і вчора його тест був негативним. Поважаючи правила Бельгії, відсьогодні він пішов на карантин», – написав у твітері речник Мішеля Баренд Лейтс.
Він також повідомив про рішення президента Євроради перенести спеціальний саміт ЄС із 24 і 25 вересня на 1 і 2 жовтня.
Раніше сьогодні віцепрезидент Європейської комісії, високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель, який перебуває в Україні, повідомляв, що разом із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем планує відвідати Донбас через кілька днів. Наразі невідомо, чи відбудеться ця поїздка.
На запланованому саміті мають відбутися дебати щодо можливих санкцій ЄС проти Білорусі через суперечливе переобрання президентом Олександра Лукашенка і жорсткі дії влади проти протестувальників, які вимагають його відставки і нових виборів.
Міністри закордонних справ країн ЄС раніше не змогли узгодити список санкцій, за повідомленнями, через заперечення Кіпру. Свою протидію санкціям проти Білорусі кіпрська сторона пояснювала тим, що вона намагається запровадити санкції ЄС проти Туреччини, яка проводить розвідку газу в спірних водах східного Середземномор’я.
За словами Жозепа Борреля, ЄС продовжить підтримувати національний діалог і право білоруського народу на вільні й чесні вибори. «І це не може розглядатися як втручання у внутрішні справи», – наголосив він у понеділок у Брюсселі.
До санкційного списку ЄС входить близько 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію білоруських виборів та насильство проти мирних демонстрантів. Він не може набути чинності доти, поки рішення не ухвалять одностайно всі 27 країн Євросоюзу.
У Білорусі понад місяць тривають протести з вимогою нових, чесних виборів і припинення насильства над протестувальниками. Канада, Велика Британія і кілька країн ЄС, включно з сусідніми з Білоруссю Литвою і Польщею, не визнали результати останніх виборів у Білорусі. Найбільші партії, представлені в Європейському парламенті, вже оголосили Лукашенка персоною нон ґрата. Європарламент не визнав Лукашенка легітимним президентом Білорусі і закликав ЄС запровадити санкції проти нього.
Латвія, Литва та Естонія запровадили персональні санкції та заборонили в’їзд президенту Білорусі Олександру Лукашенку і ще 29 білоруським чиновникам через фальсифікації виборів і насильницьке придушення акцій протесту. У цьому списку також є син президента Віктор Лукашенко, голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина та інші особи.
У Білорусі запрацював сайт МВС, який був недоступний протягом 19 днів
Офіційний сайт Міністерства внутрішніх справ Білорусі 22 вересня відновив свою роботу, повідомила у телеграмі речниця МВС Ольга Чемоданова. Сайт був недоступний протягом 19 днів, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
Пресслужба МВС повідомляла, що робота сайту «призупинена з технічних причин».
Доступ до сайту МВС зник 3 вересня. Потім відомство заявило, що «була вчинена спроба встановити шкідливі програми, які блокують або змінюють низку інформаційних ресурсів МВС», і наголосило, що «фахівці працюють над усуненням виявлених проблем».
Згідно зі скріншотами, опублікованими у білоруських ЗМІ, до того, як сайт перестав працювати, на ньому з’явилися оголошення про розшук президента Олександра Лукашенка і міністра внутрішніх справ Юрія Караєва, яких «звинувачують у воєнних злочинах проти білоруського народу».
Наступного дня перестали працювати сайти Білоруської торгово-промислової палати і громадського об’єднання «Біла Русь», і на них з’явилося звернення «кіберпартизанів Білорусі».
14 вересня зупинив роботу сайт Міністерства з питань податків і зборів. Також були напади на сайти Академії МВС і «Білоруської лотереї».
Президент Литви Ґітанас Науседа: ООН має закликати уряд Білорусі передати владу
Таку думку він висловив, виступаючи у вівторок на дебатах 75-ї сесії Генеральної асамблеї ООН, повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода.
«Фундаментальні основи демократичного суспільства і свободи слова, а також право на самовизначення піддаються нападам у Білорусі, – сказав він. – Настав час захищати цінності міжнародного співтовариства».
За словами Науседи, «ООН має уважно стежити за ситуацією в Білорусі, закликати владу утримуватися від застосування сили, забезпечити дотримання прав людини та розпочати передачу влади».
Жіночий форум за Лукашенка, який відбувся на «Мінськ-Арені» 17 вересня, коштував понад 146 тисяч рублів. Організація та проведення заходу фінансувалися з державного бюджету Білорусі, повідомляє Tut.by.
Інформація про державні закупівлі для цього концерту з’явилася на вебсайті Національного центру маркетингу та кон'юнктури цін, пише Білоруська служба Радіо Свобода. Загальна сума всіх витрат на концерт склала 146 483 рублі 24 копійки.
Ці гроші були витрачені на обслуговування обладнання та «Мінськ-Арени», а також на оплату роботи технічного директора (2350 рублів) та оператора світлового обладнання (230 рублів). Водночас обладнання та «Мінськ-Арену», відповідно до державних закупівель, здавали в оренду безкоштовно.
Білорусь: у Мінську перекрита частина вулиць у центрі, причину не оголошують
Уранці 23 вересня жителі столиці Білорусі зауважили незвичну активність біля мінського Палацу Незалежності. Поблизу будівлі перебуває рота почесної варти, ескорт мотоциклістів та силовиків – у прилеглих районах, інформує Білоруська служба Радіо Свобода.
Речниця Олександра Лукашенка Наталія Ейсмонт відмовилася називати точну дату інавгурації білоруського лідера, якого Центральна виборча комісія оголосила переможцем виборів, які відбулися 9 серпня. «Я можу лише сказати, що ближче до часу інавгурації ми обов’язково повідомимо вам», – сказала вона російській інформагенції «РИА Новости».
За законом інавгурація має відбутися впродовж двох місяців після виборів, тобто не пізніше 9 жовтня.
Лукашенко вступив на посаду президента Білорусі. Інавгурацію влаштували у палаці Незалежності
У палаці Незалежності в Мінську відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, який, поклавши праву руку на Конституцію, склав присягу як президент білоруською мовою.
«У цей урочистий день президент присягає на вірність батьківщині і народові з особливим почуттям. В ньому дуже багато гордості за білорусів, які з честю пройшли випробування на міцність, перш за все, своїх переконань», – цитує слова Олександра Лукашенка держагенція «БелТА».
Після присяги Лукашенко підписав її текст, голова ЦВК Лідія Єрмошина вручила Лукашенкові посвідчення президента, що означає його вступ на шостий термін.
«БелТА» повідомила, що на церемонію 23 вересня запросил кількасот високопосадовців, кого і скільки саме не уточнюється.
З самого ранку 23 вересня у Мінську фіксували пожвавлення спецтранспорту та військових у центрі міста. Очевидці повідомляли про присутність представників роти почесної варти. Проспект Незалежності в центрі Мінська перекрили.
У Мінську почали перекривати центр
Про це повідомляє низка ЗМІ. Тим часом на проспекті Перемоги стихійний протест, повідомляє Білоруська служба радіо Свобода.
Студенти МДЛУ вийшли на протест у Мінську
Інавгурація Лукашенка: член Координаційної ради опозиції закликав почати безстрокову акцію непокори
Після інавгурації президента Білорусі Олександра Лукашенка член президії Координаційної ради опозиції Павло Латушко закликав білорусів почати безстрокову акцію непокори. Про це він написав у телеграмі.
«Сьогодні ми стали свідками безпрецедентної ситуації. Президент, який відходить, стверджує, що набрав більше ніж 80 відсотків голосів на виборах, провів спецоперацію зі своєї самоінагурації. Під охороною ОМОН, в обстановці таємниці і секретності, у вузькому колі спішно звезених чиновників. Де радісні громадяни? Де дипломатичний корпус?» – зазначив Латушко, порівнявши інавгурацію Лукашенка з «коронацією чергового злодія у законі».
«З сьогоднішнього дня він більше не президент Республіки Білорусь. Він просто глава ОМОНу, який без знаків розрізнення орудують на вулицях Білорусі і купки бюрократів. Для нас же, громадян Білорусі, для світової спільноти він тепер ніхто. Прикра помилка історії і ганьба цивілізованого світу. Ми ніколи не погодимося з фальсифікацією і вимагаємо нових виборів! Закликаємо всіх почати безстрокову акцію непокори!» – написав Латушко.
«Реальність така, що ми нічого не можемо зробити» – Лінкявічус про реакцію ЄС на події в Білорусі
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус заявив, що у нього «великий подив» викликає те, що країни Євросоюзу і досі не ухвалили спільного рішення щодо подій у Білорусі. Про це він сказав в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу «Настоящее время» (створений Радіо Свобода спільно з «Голосом Америки»).
«Нам не вдалося поки дійти консенсусу, щоб усі погодилися. Хоча на словах начебто всі згодні. Але ми не можемо сказати, що всі вже готові запроваджувати санкції проти осіб, відповідальних за події в Білорусі. На жаль, це розчаровує не тільки нас, а й керівників Євросоюзу. Я завжди наголошує, що заяви Урсули фон дер Ляєн (президентка Єврокомісії – ред.) і Жозепа Борреля (голова дипломатії ЄС – ред.) були дуже сильні і зрозумілі. Але реальність така, що більш як місяць минув після виборів, і кожен день ми бачимо на екранах насильство на вулицях Мінська та інших міст, і ми не можемо нічого зробити. Це, звичайно ж, викликає великий подив», – відзначив очільник литовського зовнішньополітичного відомства.
Словаччина і Литва заявили про нелегітимність Лукашенка
Міністри закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус і Словаччини Іван Корчок заявили 23 вересня, що не визнають Олександра Лукашенка президентом Білорусі.
«Такий фарс. Фейкові вибори. Фейкова інавгурація. Колишній президент Білорусі не стає менш колишнім. Саме навпаки. Його нелегітимність – це факт із усіма наслідками, які це тягне за собою», – написав Лінкявічус у твітері.
«Олександр Лукашенко, інавгурація якого відбулася сьогодні, не має легітимності керувати своєю країною. Він відповідає за президентські вибори в Білорусі, які не були ані вільними, ані чесними. Словаччина підтримує громадян Білорусі», – відзначив керівник зовнішньополітичного відомства у Братиславі.
Україна визначиться щодо статусу Лукашенка – Кулеба
Вибори у Білорусі не були вільними, чесними і прозорими, а щодо політичного статусу президента Олександра Лукашенка, то позиція Києва ще буде визначена. Про це сьогодні в Ужгороді заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на зустрічі з угорським колегою Петером Сіярто, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
«Інавгурація була таємна, жоден іноземний посол не був запрошений на цю інавгурацію. Навіть посол Російської Федерації, яка підтримує Лукашенка. Стосовно оцінки інавгурації і політичного статусу Лукашенка будемо проводити додаткові наради і консультації, щоб визначити наші позиції», – зазначив глава МЗС України.
У середу, 23 вересня, у палаці Незалежності в Мінську відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, який, поклавши праву руку на Конституцію, склав присягу як президент білоруською мовою.
З самого ранку 23 вересня у Мінську фіксували пожвавлення спецтранспорту та військових у центрі міста. Очевидці повідомляли про присутність представників роти почесної варти. Проспект Незалежності в центрі Мінська перекрили.
На третьому десятку правління Олександр Лукашенко стикнувся із безпрецедентними загальнонаціональними акціями протесту проти результатів президентських виборів 9 серпня, які гарантували йому шостий п’ятирічний термін.
Тисячі протестувальників закликали Лукашенка провести вільні та чесні вибори в Білорусі, стверджуючи, що голосування було сфальсифікованим. 66-річний білоруський лідер відповів на мирні акції протесту жорстокими арештами. Правозахисники повідомили також про окремі факти катування затриманих.
Одна з лідерок опозиції Світлана Тихановська попередила, що будь-яка спроба проведення інавгурації буде «незаконною».
Білорусь: Таємна інавгурація Лукашенка у фото
Олександр Лукашенко офіційно вступив на посаду президента Білорусі. Шоста в його житті церемонія інавгурації пройшла в Палаці незалежності. Але вперше в історії сучасної Білорусі вона пройшла таємно для громадськості: її дата офіційно не повідомлялася, припущення про її підготовку політики раніше спростовували, а саму церемонію не транслювали на державному телебаченні.
23 вересня жителі Мінська помітили скупчення техніки і військових, а також представників роти почесної варти в районі Палацу незалежності. Після інформації про те, що в його стінах Лукашенко прийняв присягу, в Мінську почалися стихійні протести. Біля Палацу Незалежності затримали кількох людей. Відомо, що затримали хлопця, у якого в руках був аркуш паперу з написом «Так хто ж тут щур?», а також жінку, що вийшла на одиночний пікет з плакатом.
Член президії Координаційної ради Павло Латушко порівняв інавгурацію Олександра Лукашенка зі «злодійський сходкою». Міністр закордонних справ Литви Лінас Антанас Лінкявічюс назвав її «фарсом».
Як пройшла перша в історії Білорусі таємна інавгурація президента – дивіться у фотогалереї Білоруської редакції Радіо Свобода.
Міліція застосувала водомети для розгону протестувальників у Мінську
У Мінську міліція застосувала водомети для розгону мітингувальників, які протестували проти інавгурації на пост президента Олександра Лукашенка.
У середу ввечері співробітники силових структур почали відтісняти протестувальників від музею Великої вітчизняної війни і затримувати деяких з них. Очевидці повідомляють про потерпілих, передає телеканал «Настоящее время».
За даними «Інтерфаксу», на площі перед входом до музею біля стели «Мінськ місто-герой» перебувають близько півтора-двох тисяч людей. До стели стягнули військових. Вони відтіснили людей на проїжджу частину проспекту Переможців. На проспект вийшли люди в чорному камуфляжі і почали затримувати протестувальників, також передає білоруська служба Радіо Свобода.
У Києві пікетували посольство Білорусі на знак протесту проти інавгурації Лукашенка
Білоруси, які виїхали в Україну в пошуках безпеки, 23 вересня зібралися біля білоруського посольства в Києві на знак протесту проти інавгурації Олександра Лукашенка.
Більшість із них є працівниками ІТ-компаній, які зараз працюють в Україні, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
Учасники акції скандували «Хай живе Білорусь», «Саша, йди!», «Свобода».
Акція тривала більше ніж годину. Весь цей час посольство охороняли в посиленому режимі. У кількох вікнах світилося.
Згідно з офіційним повідомленням, посол Білорусі в Україні Ігор Сокол перебував у Мелітополі Запорізької області, де зустрічався з керівництвом місцевої влади та білоруської діаспори.
Вранці 23 вересня Олександр Лукашенко вступив на посаду президента Білорусі. Церемонія інавгурації пройшла у Палаці незалежності, повідомило державне агентство «БелТА».
Про те, що інавгурація відбудеться 23 вересня, заздалегідь не повідомлялося. Зранку жителі Мінська виявили, що біля Палацу незалежності спостерігається скупчення техніки і військових, а проспект Незалежності перекритий. Це дало привід чуткам про таємну інавгурацію Лукашенка.
Після проведення церемонії люди вийшли на вулиці білоруських міст на знак протесту. Протестувальників жорстоко розганяють силовики, застосовуючи водомети, а також, за словами очевидців, сльозогінний газ.
МЗС: «інавгурація» Лукашенка не означає його визнання легітимним президентом Білорусі
Проведена таємно інавгурація Олександра Лукашенка на посаду президента Білорусі не означає його визнання легітимним головою Білоруської держави, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
«Україна ніколи жодним чином не втручалася у внутрішні справи Білорусі і завжди підтримуватиме білоруський народ. З огляду на хід виборчої кампанії у Білорусі та подальші події, сьогоднішня «інавгурація» О. Лукашенка не означає його визнання легітимним главою Білоруської держави», – написав Кулеба у твітері ввечері 23 вересня.
Раніше сьогодні на зустрічі з угорським колегою Петером Сіярто Кулеба заявив, що вибори у Білорусі не були вільними, чесними і прозорими, а щодо політичного статусу президента Олександра Лукашенка, то позиція Києва ще буде визначена.
Вранці 23 вересня у палаці Незалежності в Мінську відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, який, поклавши праву руку на Конституцію, склав присягу як президент білоруською мовою.
Низка країн Заходу вже заявили, що не визнають Лукашенка президентом. Зокрема, про це сказали представники влади Німеччини, Литви, Словаччини.