Десятки тисяч людей утворили живий ланцюг від Вільнюса до кордону з Білоруссю
Литва оголосила кампанію на підтримку Білорусі під назвою «Шлях свободи»: понад 30 тисяч людей утворили живий ланцюг від литовської столиці Вільнюса до кордону з Білоруссю.
До акції долучилися президент Литви Гітанас Науседа, експрезиденти Даля Ґрібаускайте і Валдас Адамкус, колишній спікер Вітаутас Ландсберґіс.
У Києві створили живий ланцюг на підтримку протестувальників у Білорусі
Кілька сотень людей у центрі Києва вийшли на акцію на знак солідарності з громадянами Білорусі, які від 9 серпня протестують, вимагаючи відставки президента Олександра Лукашенка і проведення нових чесних виборів у країні.
Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, учасники акції утворили живий ланцюг, після чого пройшли маршем центральними вулицями Києва – від посольства Білорусі в Україні до майдану Незалежності.
У МЗС відповіли колегам з Білорусі: не радимо відкидати дружніх порад
Міністерство закордонних справ України закликало колег із білоруського МЗС «не відкидати цінних дружніх порад». Про це йдеться у заяві речниці МЗС Катерини Зеленко, оприлюдненій ввечері 23 серпня.
«Для нас Білорусь – сусідня держава, з якою ми завжди прагнули і прагнемо дружніх відносин. Розуміємо емоційну перевантаженість колег з білоруського МЗС, але радимо не відкидати цінних дружніх порад. – йдеться в заяві. – Досвід української Революції Гідності вчить саме тому, що не слухати думку суспільства і порад друзів, а натомість торувати собі шлях вперед кийками – це шлях в нікуди».
У МЗС наголосили, що бажають Білорусі «гідно пройти всі випробування, зміцнити свою незалежність і демократію».
Напередодні у Міністерстві закордонних справ Білорусі заявили, що країні в нинішній ситуації потрібна підтримка й розуміння, а не «заїжджені поради». Так у МЗС відреагували на заяву українського президента Володимира Зеленського, який, коментуючи протести в Білорусі, сказав, що, якби був на місці чинного білоруського президента Олександра Лукашенка, через місяць провів би нові, чесні вибори під міжнародним моніторингом.
Білорусь: опозиційна Координаційна рада ініціює зміни до конституції
У Білорусі в опозиційній Координаційній раді для передачі влади заявили, що ініціюють референдум про зміни до конституції країни і відкликання депутатів парламенту і місцевих рад.
«Кожна година, кожен день, кожен тиждень збереження влади в руках колишнього президента завдає величезної шкоди підприємствам і добробуту людей. Він каже нам, що привезе працівників з Росії, Китаю, України. Але це наша країна! Ми, народ Білорусі, потребуємо тільки одного: щоб він нарешті пішов геть», – написала в фейсбуці 23 серпня член президії Координаційної ради Ольга Ковалькова, яка на недавніх президентських виборах була довіреною особою опозиційної кандидатки Світлани Тихановської, про чинного президента Олександра Лукашенка. Він нині завершує свій п’ятий термін на посаді, а опозиція в Білорусі, а також широкі кола на Заході не визнають його оголошеної перемоги на виборах на шостий термін.
«Ми заявляємо, що діємо тільки в межах білоруської Конституції. Це означає, що ми закликаємо громадян по всій країні розпочати процедуру відкликання депутатів Палати представників (парламенту країни – ред.) і місцевих рад депутатів. Ми починаємо підготовку до проведення референдуму про зміни до Конституції», – заявила Ковалькова.
Вона також подякувала всім учасникам «маршу нової Білорусі» – за деякими оцінками, ймовірно, наймасовішої в історії країни акції протесту проти продовження влади Лукашенка, що відбулася 23 серпня, коли на вулиці столиці Мінська й інших міст вийшли сотні тисяч людей.
У Мінську затримали двох членів Координаційної ради опозиції
Біля прохідної Мінського транспортного заводу співробітники ОМОНу затримали членів президії Координаційної ради опозиції Білорусі Ольгу Ковалькову і Сергія Дилевського.
Як повідомив білоруській службі Радіо Свобода соратник Ковалькової Денис Садовський, затриманих помістили в автозак.
Як повідомили в Координаційній раді опозиції, Мінське управління внутрішніх справ повідомило, що затримання відбулося в рамках адміністративного процесу.
«Попередньо проти них складається звіт про організацію масового несанкціонованого заходу на Мінському тракторному заводі. Швидше за все, їх штрафуватимуть», – повідомили у раді.
МВС Білорусі заявило, що чисельність маршу в Мінську не перевищувала 20 тисяч осіб
Міністерство внутрішніх справ Білорусі оцінило число учасників Маршу нової Білорусі, що пройшов у Мінську 23 серпня, в 20 тисяч осіб, повідомляє офіційний телеграм-канал відомства.
«Максимальна кількість присутніх зафіксовану в столиці – близько 20 тисяч осіб, у Бресті та Гродно – не більше трьох тисяч людей», – заявили в міліції.
Таку ж цифру вчора називали ведучі державного державного телеканалу «Білорусь 1».
У той же час Euroradio і TUT. BY оцінили чисельність протестувальників приблизно у 100 тисяч людей.
Правозахисний центр «Весна» підрахував, що напередодні в Мінську на акцію протесту вийшло не менше ніж 200 тисяч людей.
Лукашенко: у школах не мають працювати ті, хто не бажає дотримуватися державної ідеології
Президент Білорусі Олександр Лукашенко 24 серпня під час зустрічі з міністром освіти Ігорем Карпенком заявив, що в школах не повинно бути вчителів, які не хочуть дотримуватися державної ідеології, пише державне агентство БелТА.
За його словами, в Білорусі – державна освіта, державні школи і державна ідеологія.
«І ті, хто хоче слідувати цим принципам, будь ласка, ласкаво просимо: йдіть викладати, вчіть, працюйте. Ті, хто не хоче, значить, вони в школі бути не повинні. Це треба говорити прямо, відверто і чесно», – заявив Лукашенко.
Він також доручив міністру захистити вчителів «від всяких нападок», За словами Лукашенка, влада вже почала це робити: «притому робимо дуже активно і дуже жорстко припиняємо всякі наїзди, накати на вчителів, лікарів».
«Якщо хтось перекинувся в інший табір, нам теж треба з ними розбиратися», – додав Лукашенко.
Виборчі дільниці в Білорусі в основному відкривають на територіях шкіл, а вчителі складають основну частину дільничних виборчкомів. Деякі викладачі шкіл почали розповідати про фальсифікації під час президентських виборів. Наприклад, недавно завуч однієї з мінських шкіл пояснила, як вчителів змушували фальсифікувати підсумкові протоколи.
Міністерство закордонних справ Литви повідомило, що викликало посла Білорусі Валерія Барановського і вручило ноту протесту у зв’язку з порушенням державного кордону країни.
Ідеться про інцидент, що стався під вечір 23 серпня, коли білоруський військовий вертоліт Мі-24 перетнув державний кордон Литви і залетів на її територію.
У ноті Білорусь закликано пояснити інцидент і забезпечити, щоб такі порушення не повторилися, мовиться в повідомленні.
Раніше 24 серпня Міністерство оборони Білорусі, зі свого боку, заявило, що припинило спробу порушення повітряного простору країни з боку Литви,
«Із суміжної території був запущений зонд із восьми повітряних куль із антидержавною символікою. Завдяки рішучим діям екіпажів вертольотів Мі-24 зі складу чергових сил ППО політ повітряних куль був припинений без застосування зброї», – мовилося в повідомленні.
Як заявили в Міноборони, в ньому підготували документи для МЗС Білорусі, щоб там підготували ноту протесту Литві.
Міноборони Білорусі також стверджує, що з боку білоруських військових порушення кордону Литви «не було».
Як видно з оприлюднених в інтернеті фотографій і відеозаписів інциденту, «антидержавною символікою» був національний біло-червоно-білий прапор Білорусі, причеплений до зонду. Після того, як президент Олександр Лукашенко через референдум повернув Білорусі державну символіку радянського зразка, державні символи Білорусі початку 1990-х років – біло-червоно-білий прапор і герб «Погоня» – були оголошені антидержавними і заборонені. Їх натомість використовувала опозиція, зазнаючи репресій за самі факти використання цих символів. У перебігу останніх масових протестів у Білорусі ці прапори використовуються дедалі ширше.
Лукашенко та Путін домовилися випробувати російську вакцину від коронавірусу на білорусах
Президенти Білорусі та Росії Олександр Лукашенко та Володимир Путін провели чергову телефонну розмову, під час якої домовилися випробувати російську вакцину від коронавірусу на білорусах. Про це повідомляє агентство «Белта».
«Глави держав обговорили питання боротьби з коронавірусом. У цьому ключі президенти домовилися, що громадяни Білорусі в добровільному порядку візьмуть участь у третьому етапі випробувань вакцини від коронавірусу, виробленої в Росії. Також Білорусь стане першою країною, куди поставлять дану вакцину», – мовиться у повідомленні.
Крім того, за даними агентства, президенти обговорили ситуацію всередині Білорусі і «на зовнішньому контурі, особливо на західному напрямку».
Сайт Кремля коротко повідомив, що Лукашенко інформував Путіна «про заходи, що вживаються з метою нормалізації обстановки в країні». «Зачіпалася також тематика двостороннього співробітництва в питаннях протидії коронавірусній інфекції», – мовиться у повідомленні.
Нобелівську лауреатку з літератури, білоруську письменницю Світлану Алексієвич викликали на допит до слідчого комітету як свідка у справі про створення Координаційної ради опозиції, яка нібито закликала до захоплення влади. Про це заявили у пресслужбі екскандидата у президенти Білорусі Віктора Бабарика, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
Світлана Алексієвич – один із семи членів президії Координаційної ради. За словами Марії Колеснікової, через стан здоров’я вона не може брати участь у роботі президії, але постійно перебуває у контакті.
Раніше у цій справі допитували й інших членів президії Ради Максима Знака та Сергія Ділевського. Лілію Власову викликали на допит на 15-ту годину 24 серпня. Завтра вранці на допит має прийти колишній директор Купальського театру Павло Латушко.
Тихановська зустрілась у Литві із заступником держсекретаря США
Екс-кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тихановська зустрілась у Литві із заступником державного секретаря США Стівеном Біганом, – повідомляє Reuters. Біган заявив, що поки що немає ознак жодного планованого Росією військового вторгнення в Білорусь і закликав Мінськ підтримати допомогу ОБСЄ у врегулюванні ситуації.
«США не можуть і не будуть вирішувати, як розвиватимуться події у Білорусі, це право народу Білорусі», – наголосив Стівен Біган.
Тихановська висловила подяку Сполученим Штатам за їхню підтримку мирних демонстрантів в Білорусі. «Ми завжди казали, що готові розмовляти і прагнемо до мирного врегулювання. Ми відкриті до посередництва міжнародних організацій із метою сприяння діалогу. Ми також вимагаємо об’єктивного розслідування злочинів, скоєних білоруською владою проти свого народу», – сказала Тихановська.
«Водночас ми закликаємо всі країни поважати суверенітет і територіальну цілісність Білорусі». Про це йдеться в опозиційному телеграм-каналі.
Раніше посольство США в Україні повідомило про візит Бігана до Вільнюса, Москви та Києва з 24 по 27 серпня «для зустрічей із урядовцями та обговорення регіональних і міжнародних проблем».
«Світлана Тихановська зустрілась із заступником держсекретаря Стівеном Бігуном до свого візиту в Москву», – наголосив журналіст Франак Вячорка, консультант Агенції із глобальних медіа США.
Комітет закордонних справ Європарламенту обговорить ситуацію у Білорусі 25 серпня
У вівторок, 25 серпня, комітет закордонних справ Європейського парламенту збереться на позачергове засідання, щоб обговорити ситуацію у Білорусі.
«Масштабні громадянські протести проти режиму Лукашенка тривають після президентських виборів 9 серпня, які Європейський Союз не вважає ані вільними, ані справедливими», – мовиться у повідомленні.
Зазначається, що члени комітету обговорять дії, до яких Євросоюз має вдатися для підтримки демократії та свобод у Білорусі, а також «переоцінять співпрацю з Мінськом, зокрема, у рамках Східного партнерства».
Білорусь переросла свого диктатора – Бутусов (огляд преси)
Білорусь переросла свого диктатора, вона не хоче більше «доброго царя», стверджує в «Главреді» журналіст Юрій Бутусов. Проти мирних людей з плакатами і прапорами став диктатор із бронежилетом і автоматом в руках, якому аплодує тільки до зубів озброєний ОМОН на бронетехніці. Люди в касках, які бояться показати своє обличчя, кричать диктатору: «Тримайся!».
Дописувач стверджує, що відсутність страху у сотень тисяч людей ледь не звело з розуму від страху людину, яка володіє необмеженою владою.І всі дії правителя показують не силу влади, а нерозуміння і презирство, переконаний журналіст.
«Я не думаю, що диктатор віддасть владу без крові. Але Лукашенко програв, вже програв, тому що він може захопити владу, проте вже ніколи не зможе захопити народ. Білорусь буде або окупованою, або вільною, але вона вже ніколи не буде лукашенківською», – переконаний автор статті, що так і називається «Лукашенко не віддасть владу без крові».
«Фонд допомоги білорусам» вирішив створити уряд Чехії
Чеський уряд ухвалив створити «Фонд допомоги білорусам». З цією ініціативою виступило міністерство закордонних справ Чехії. Ухвалена програма передбачає додаткову допомогу білорусам, які постраждали від репресій режиму Лукашенка, в сумі 10 мільйонів чеських крон (в перерахунку це понад 450 тисяч доларів США).
«Ми були серед тих, хто ініціював швидку міжнародну реакцію. Але ми хочемо допомогти також практично, особливо людям, які стали жертвами насильства, їхнім родинам, людям, які вказали на суперечності в результатах виборів і через те втратили роботу. З огляду на нашу історію, ми не можемо закривати очі на те, що діється в Білорусі. Білоруси повинні мати право вільно обирати своє майбутнє», – наголосив чеський міністр закордонних справ Томаш Петршічек.
«Фонд допомоги білорусам» спрямований на реабілітаційний відпочинок, підтримку незалежних ЗМІ і некомерційних організацій, які займаються питаннями прав людини, а також на збільшення кількості стипендійних поїздок. Допомога буде спрямована також для білоруської меншини в Чеській Республіці.
Правозахисники закликають спецдоповідача ООН втрутитися в ситуацію з тортурами в Білорусі
Правозахисний центр «Весна», Білоруський Гельсінський комітет, Всесвітня організація проти тортур (OMCT) і Міжнародна федерація за права людини (FIDH) звернулися до спеціального доповідача ООН з тортур з проханням втрутитися в ситуацію в Білорусі в зв’язку з жорстоким придушенням мирних протестів, повідомляє центр «Весна».
Правозахисники нагадують:
– понад 6000 людей були затримані, утримувалися під вартою до 10 діб, їхнє місце перебування не було відомо;
– щонайменше 450 із них були побиті;
– ув’язнених принижували і катували співробітники правоохоронних органів.
У заяві правозахисників ідеться, що факти катувань і жорстокого поводження «є системними, оскільки співробітників правоохоронних органів готували до таких жорстоких репресій проти людей».
З 12 до 20 серпня правозахисники отримали свідчення понад 450 жертв, підтверджені фотографіями та відео. Записано понад 100 відеоінтерв’ю.
Однак, зазначають правозахисники, попри численні і послідовні повідомлення про злочини правоохоронних органів проти мирних демонстрантів, Слідчий комітет не порушив за цими фактами кримінальних справ, не були затримані або звільнені співробітники силових відомств, причетних до цих злочинів.
У зв'язку з цим правозахисники просять спецдоповідача ООН із тортур терміново втрутитися в ситуацію:
– поширити заяву, що засуджує широкомасштабні і систематичні катування і нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження з затриманими в Білорусі;
– закликати до негайного припинення цих порушень;
– закликати уряд Білорусі негайно і ефективно розслідувати всі твердження про катування або жорстоке поводження і притягнути винних до відповідальності;
– відвідати Білорусь з візитом;
– закликати Раду з прав людини скликати спеціальне засідання, щоб з’ясувати факти і обставини порушень прав людини в Білорусі до, під час і після президентських виборів у серпні 2020 року.
Раніше Олександр Лукашенко закликав білорусів «пробачити помилки» білоруських силовиків, які били протестувальників після виборів 9 серпня. «Це ваші люди. Навіть якщо вони десь помилилися, вибачте їх», – сказав він.
Також він стверджує, що 60% фото постраждалих від дій силовиків при розгоні протестів нібито є постановочними.
Експерти міжнародної спільноти iSANS, які отримали на умовах конфіденційності медичні дані про кількість постраждалих від дій силовиків в Білорусі, повідомили про 347 пацієнтів, які зазнали травм як безпосередньо під час придушення протестів, так і в місцях тримання під вартою. Правозахисники наголошують, що «дії силовиків мали патологічно жорстокий і садистський характер».
Серед доставлених зі спецприймальників пацієнтів були 29 жінок і 318 чоловіків. Наймолодшому пацієнту було 16 років, найстаршому – 74 роки. Найчастіше у них були травми від застосування кийків та інших спецзасобів: черепно-мозкові травми різної тяжкості, переломи різних кісток голови і обличчя, а також ребер і великі гематоми.
Лукашенко хоче перетворити ситуацію у Білорусі в геополітичну
При поганих відносинах та великих підозрах між Москвою та Заходом реакції ЄС та Росії на поточні події в Білорусі формуються – добре це чи погано – минулим досвідом у Грузії, Україні та Вірменії.
Протистояння у Білорусі не демонструє жодних ознак стихання: сотні тисяч мітингувальників продовжують заполоняти вулиці Мінська протягом останніх кількох днів, а президент Білорусі (за офіційними даними) Олександр Лукашенко привів війська у підвищену готовність через нібито підтримуваний з-за кордону план щодо його повалення.
Що може зробити Захід? Про це стаття політичного оглядача Радіо Свобода Рейда Стендіша
У Білорусі сотні людей провели в останню путь учасника протестів Микиту Кривцова
Сотні людей прийшли попрощатися з учасником акцій протесту в Білорусі Микитою Кривцовим, похорон якого відбувся 25 серпня в місті Молодечно. Про це повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
Окрім знайомих загиблого, на жалобну церемонію приїхали члени фан-руху з Молодечна (Кривцов був футбольним фанатом), а також з інших міст, зокрема, Бреста, Борисова та Мінська.
«Ми не віримо, що Микита зробив це сам. Його тіло так довго не могло бути в зашморгу в парку Мінська», – сказав журналістам один із членів фанатського руху.
Знайомі загиблого кажуть, що вони бачили його 10 серпня на місці протестів у Мінську.
Микиту Кривцова поховали на старому кладовищі Молодечна. Укриту біло-червоно-білим національним прапором труну з ритуальної зали до місця поховання перенесли на руках.
Раніше батько Микити Кривцова оглянув тіло сина в морзі в присутності незалежного судового експерта та адвоката.
«За словами нашого експерта, нам потрібно дочекатися результатів досліджень, у першу чергу гістологічних. Тіло за цей час сильно змінилося. Батькові було дуже важко на це дивитися», – заявив Радіо Свобода адвокат Кривцова Віктор Мацкевич.
Микита Кривцов зник 11 серпня 2020 року. 12 серпня дружина оголосила про його зникнення. Перед зникненням він пішов на протест.
22 серпня тіло Микити Кривцова було знайдене в лісопарку в Мінську. За даними Слідчого комітету, його смерть не є насильницькою. Родина Микити Кривцова не погодилася з версією «самогубства» та подала скаргу до Слідчого комітету.
Тихановська заявила, що протести у Білорусі не є антиросійськими чи антиєвропейськими
Кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тихановська заявила членам комітету закордонних справ Європейського парламенту що в країні відбулася мирна революція, і воля білорусів до демократії «не зломлена» післявиборчими репресіями, до яких вдався президент Олександр Лукашенко. Тихановська поспілкувалася з європарламентарями режимі відеоконференції з Литви, де вона перебуває.
При цьому вона підкреслила, що протести у Білорусі не носять ані антиросійського, ані антиєвропейського характеру, що це «прагнення людей вільно і справедливо обирати своїх лідерів».
«Білорусь прокинулася. Ми більше не опозиція. Нас тепер більшість», – сказала Тихановська європейським законодавцям, стверджуючи, що 23 серпня понад 200 000 чоловік вийшли на вулиці Мінська на найбільшу на цей час акцію протесту.
Вона підтвердила готовність почати діалог з владою у Мінську, щоб знайти шляхи розв’язання політичної кризи. «Воля народу не буде зламана… Я заявляю про наш намір домогтися вільних і справедливих виборів за допомогою діалогу», – наголосила Тихановська.
Вона заперечила заяви офіційного Мінська про нібито насильницькі дії протестувальників. «Відбулася мирна революція», – запевнила Тихановська.
Лукашенко не впевнений у надійності білоруської армії – Соколов
Незважаючи на арешти деяких організаторів протестів і страйків, протестний рух у Білорусії не вщухає, а лише посилюється, наголошує газета «День». І додає: поки Олександр Лукашенко не готовий до масових арештів опозиціонерів і до придушення протестів силою, з великим кровопролиттям.
Постійний дописувач видання, професор з Москви Борис Соколов вважає, що на масове кровопролиття «останній диктатор Європи» поки не наважується, зокрема, через побоювання остаточно зіпсувати відносини з Європою й залишитися в абсолютній залежності від Росії, тобто від Володимира Путіна.
Друга причина, на думку автора, полягає в тому, що Лукашенко не впевнений у надійності білоруської армії. І хоча зовні вона цілком лояльна до нинішнього президента, але одна справа просто бути лояльним, а інша справа – брати участь у кривавому придушенні власного народу. «Для широкомасштабного кровопролиття одного спецназу не вистачить. Доведеться залучати армію, і далеко не факт, що більшість солдатів і офіцерів погодяться стріляти в народ», – зазначає дописувач.
Він вважає, що єдиним мирним способом виходу з кризи стали б, як запропонував Лукашенкові разом з білоруською опозицією і український президент Володимир Зеленський, повторні президентські вибори з попереднім звільненням усіх політв’язнів, допуском до виборів усіх опозиційних кандидатів, забезпеченням свободи слова та зібрань, формуванням нових виборчкомів, з обов’язковим представництвом у них опозиції й допуском незалежних спостерігачів, зокрема міжнародних. Однак, як пише далі видання, Лукашенко на ці умови не погоджується, оскільки розуміє, що на таких виборах йому не перемогти.
І Путін його тут повністю підтримує, стверджує дописувач. «Російський президент, як виглядає, готовий утримати Лукашенка при владі у будь-який спосіб, аж до військової інтервенції», – вважає автор статті, що має назву «Білорусь: протести не придушити».
27-річний Олександр Балберов був заступником директора Могилівського художнього музею імені Масленикова. Разом з частиною колективу він публічно виступив проти насильства силовиків. Директор музею заперечує, що причиною звільнення Балберова стала його участь у політичному протесті. Вона каже, що Олександр звільнився за власним бажанням.