Доступність посилання

ТОП новини
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року

Пів року протестів у Білорусі в Живому блозі

Ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях

Коротко про головне:

  • 9 серпня 2020 року, у день президентських виборів у Білорусі, коли перші офіційні екзитполи повідомили, що Олександр Лукашенко набрав майже 80% голосів, а Світлана Тихановська – менш ніж 7%, у Мінську й інших містах Білорусі люди вийшли на вулиці, висловлюючи недовіру цим результатам;
  • ОМОН і внутрішні війська почали розганяти протестувальників водометами, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, а також, за повідомленнями правозахисників, стріляли гумовими кулями і навіть із вогнепальної зброї;
  • за різними даними, силовики затримали тисячі людей; затриманих били, утримували у нелюдських умовах, не надавали медичної допомоги;
  • опозиційна кандидатка Світлана Тихановська була змушена виїхати до Литви;
  • 8 серпня опозиція створила Координаційну раду для передачі влади, члени якої ведуть переговори із представниками керівництва різних європейських країн;
  • 23 вересня таємно відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, її легітимність не визнали багато країн світу;
  • Велика Британія, Канада і країни Балтії запровадили санкції проти Лукашенка й інших офіційних осіб, причетних до ймовірної фальсифікації виборів президента Білорусі і жорстокого придушення акцій протесту;
  • також аналогічні санкції запровадили Європейський союз і США; в санкції ЄС прізвище Лукашенка внесли дещо пізніше, у США ж він перебуває під санкціями ще з 2006 року;
  • сам Олександр Лукашенко звинувачення у фальсифікації виборів і узурпації влади відкидає, він шукає підтримки у президента Росії Володимира Путіна;
  • тим часом протести тривають, як і затримання, а також катування затриманих силовиками. За оцінками правозахисників, число тих, хто пройшов через затримання з часу початку нинішніх протестів, становить уже понад 32 тисячі.

Цей Живий блог, який Українська редакція Радіо Свобода вела близько пів року, вже закритий. Але ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях. Залишайтеся з нами!

Правозахисники повідомляють про затримання Леоніда Мархотки у Солігорську

Вранці 26 серпня в Солігорську (Білорусь) ​поліція затримала Леоніда Мархотку, правозахисника Білоруського Гельсінського комітету, повідомляє білоруський правозахисний центр «Весна». За цими даними, люди в цивільному чекали Мархотку на вулиці, схопили його, посадили в автомобіль і відвезли в невідомому напрямку.

У солігорській міліції відмовилися підтвердити або спростувати цю інформацію Білоруській службі Радіо Свобода.

Силовик із відомого фото: я рятував хлопця, він був в алкогольному і наркотичному сп’янінні. Хлопець: ні слова правди

«Іде зачистка інформаційного поля». Другий тиждень державна друкарня Білорусі не друкує великі неурядові газети

Вже другий тиждень великі суспільно-політичні недержавні ЗМІ не можуть надрукувати свої наклади в Білоруському будинку друку. Офіційні причини – поломка обладнання або відсутність витратних матеріалів. При цьому державні газети продовжують виходити.

Редактор «CH+»: «Іде зачистка інформаційного поля, людей намагаються відгородити від правдивого слова».

Редактор «БелГазети»: «За сьогодні я почув сім тисяч версій. То нібито щось не так з ілюстраціями у номері, то технічні проблеми з друкарськими верстатами, що частина працівників не вийшла на роботу, то у текстах наших оглядачів є заклики до повалення влади, що їм не подобається хештег #ябатька».

Нобелівську лауреатку, білоруську письменницю Світлану Алексієвич викликали до білоруського Слідчого комітету як члена Координаційної ради, повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода. Вона повинна прибути туди сьогодні о 14:00. Раніше в СК допитували інших членів ради – Павла Латушка та Максима Знака.

МВС Білорусі підтвердило затримання понад пів сотні учасників акцій протесту 25 серпня

У Білорусі 25 серпня після протестних акцій силовики затримали 51 людину, повідомляє МВС країни. Це зроблено «до розгляду в суді справ про адміністративні правопорушення», йдеться в повідомленні.

У відомстві заявили, що в провладних мітингах нібито взяли участь не менш як 16 тисяч осіб, а число учасників протестних акцій не перевищила 4 800.

Раніше правозахисний центр «Весна» повідомляв, що в Мінську та інших містах Білорусі 25 серпня затримували демонстрантів і людей з біло-червоно-білими прапорами. На сайті організації опублікували список 21 затриманого в Мінську, деякі з них були затримані після акції на площі Незалежності і біля міністерства освіти.

Також 25 серпня біля підприємства «Гродно Азот» затримали 28 людей, які після закінчення роботи йшли в центр міста Гродно. МВС повідомляє, що представники компанії були затримані за участь у несанкціонованому масовому заході і відпущені після складання адміністративних протоколів.

У Білорусі після оголошення офіційних результатів президентських виборів третій тиждень тривають масові протести в десятках міст. У перші дні мітингів було затримано понад сім тисяч людей, багато з них були побиті силовиками. Понад тисяча людей отримали адміністративні терміни від 4 до 25 діб.

Правозахисний центр «Весна», Білоруський Гельсінський комітет, Всесвітня організація проти тортур і Міжнародна федерація за права людини вже звернулися до спеціального доповідача ООН з тортур з проханням втрутитися в ситуацію в Білорусі в зв’язку з жорстоким придушенням мирних протестів.

Попри численні повідомлення про злочини силовиків проти мирних демонстрантів, кримінальні справи за цими фактами порушені не були, відзначають правозахисники.

Нобелівська лауреатка, білоруська письменниця Світлана Алексієвич приїхала до білоруського Слідчого комітету, повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода

Нобелівська лауреатка Алексієвич: Білорусі знадобиться допомога світу, «і, можливо, Росії»

Нобелівська лауреатка з літератури Світлана Алексієвич, яка 26 серпня прибула на допит до Слідчого комітету Білорусі, заявила, що, на її думку, для подолання політичної кризи в Білорусі буде потрібна допомога міжнародної спільноти і, можливо, Росії.

Алексієвич – одна з десятків публічних осіб, які минулого тижня увійшли до Координаційної ради опозиції. Її викликали до Слідчого комітету як свідка в кримінальній справі про спробу захоплення влади, порушеній після створення в країні Координаційної ради.

«Нам потрібна допомога світу і, можливо, Росії, щоб подолати кризу», – сказала Алексієвич.

За словами нобелівської лауреатки, вона очікує на мирне вирішення ситуації.

«На мою думку, буде тривалий період політичних перестановок. Можливо, світ нам допоможе, щоб Лукашенко почав із нами розмовляти. Зараз він розмовляє лише з Путіним, тому, можливо, Путін нам допоможе», – сказала Алексієвич.

Вона вийшла з будівлі Слідчого комітету через короткий проміжок часу і заявила, що скористалася правом не свідчити проти себе.

Наразі невідомо, щоб Алексієвич, яка критикує владу Білорусі, брала участь у засіданнях Координаційної ради. За повідомленнями, вона рідко виходить із дому через пандемію коронавірусу.

Столтенберг заявив про відсутність загрози для Білорусі з боку НАТО

Будь-які спроби білоруського уряду використовувати НАТО як виправдання для придушення протестів є неправильними і невиправданими. Про це заявив генеральний секретар військового Альянсу Єнс Столтенберг перед зустріччю міністрів оборони в Берліні.

Столтенберг наголосив, що НАТО не нарощує військові сили в регіоні поряд з Білоруссю. Крім того, генеральний секретар також закликав провести у країні вільні і чесні вибори.

Раніше білоруський президент Олександр Лукашенко стверджував, що політична криза у країні нібито спровокована з-за кордону. Спочатку він звинувачував у цьому Росію й Україну, а потім заявив про загрозу з боку країн ЄС і НАТО, і перекинув до західних кордонів країни основні частини білоруських військ.

Білоруси зможуть заїжджати на територію України, попри заборону на в’їзд для іноземців – депутат

Громадяни Білорусі зможуть заїжджати на територію України, попри заборону на в’їзд для іноземців, повідомив народний депутат з «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко в телеграмі.

«Заборона не стосуватиметься тих, хто має документи на проживання тут. Також виняток зробили для громадян Білорусі, які через протести в країні і дій режиму диктатора Лукашенка захочуть приїхати в Україну», – написав Гончаренко.

26 серпня Кабінет міністрів з опівночі 29 серпня до 28 вересня включно в Україну заборонив в’їзд іноземцям та особам без громадянства через пандемію коронавірусу.

«Я закохалася у свій народ» – нобелівська лауреатка Світлана Алексієвич в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода перед допитом

Слідчий комітет Білорусі 26 серпня викликав на допит нобелівську лауреатку з літератури – письменницю Світлану Алексієвич.

Її викликали як свідка в кримінальній справі про спробу захоплення влади, порушеній після створення в країні Координаційної ради опозиції з передачі влади, членом президії якої стала письменниця. Алексієвич супроводжували члени Координаційної ради, перед будівлею Слідчого комітету її оплесками зустріли десятки людей та численні представники ЗМІ. Допит тривав близько 40 хвилин. За дві години перед допитом вона відповіла на кілька запитань кореспондента Білоруської служби Радіо Свобода.

Подробиці за посиланням.

Ми вже згадували про прощання в Білорусі з учасником протестів Микитою Кривцовим, який зник і був знайдений повішеним. Ось як це було:

Масові протести в Білорусі не вщухають ні на день. Ось як це було, зокрема, 25 серпня:

У Мінську тисячі людей знову вийшли на площу Незалежності

У вівторок, 25 серпня, у Мінську тисячі людей знову вийшли в центр міста на площу Незалежності на акцію протесту.

Опозиція оголосила, що збір організований для святкування неофіційного Дня незалежності країни – 25 серпня 1991 року було ухвалено декларацію про державний суверенітет Білорусі.

Акції проходять і в інших містах країни.

Ці виступи й інші дії опозиції до нині чинної влади супроводжувалися затриманнями їхніх учасників.

Білорусь: двох членів Координаційної ради заарештували на 10 діб

У Білорусі заарештували двох членів президії Координаційної ради опозиції Ольгу Ковалькову і Сергія Дилевського на 10 діб, передає Білоруська служба Радіо Свобода.

Їм інкримінували «організацію несанкціонованої акції» на Мінському тракторному заводі. Обох затримали 24 серпня.

Координаційну раду для передачі влади створила в Білорусі опозиція до Олександра Лукашенка, що не визнає його оголошеної перемоги, з ініціативи його головної суперниці Світлани Тихановської, яка після виборів була змушена виїхати до Литви.

Через створення цієї Ради влада Білорусі порушила кримінальну справу за статтею про захоплення влади. У світі закликають Мінськ закрити цю справу.

Синод РПЦ змінив предстоятеля Білоруської православної церкви

Синод Російської православної церкви змінив предстоятеля Білоруського екзархату Московського патріархату РПЦ митрополита Павла (Пономарьова). Митрополитом Мінським і Заславським призначили єпископа Борисовського та Мар’їнгорського Веніаміна (Тупеко).

Павло очолював Білоруський екзархат Московського патріархату РПЦ (Білоруську православну церкву) з 2013 року.

Під час політичної кризи в Білорусі Павла критикували як представники опозиції за те, що церква фактично не коментувала ситуацію з виборами і масове побиття затриманих, так і прихильники Лукашенка, які звинувачували його в ухилянні від прямої підтримки влади.

68-річний Павло привітав Лукашенка з обранням на наступний день після виборів, 10 серпня, слідом за предстоятелем РПЦ патріархом Кирилом. 14 серпня митрополит Павло приніс вибачення за привітання Лукашенка з перемогою на президентських виборах.

22 серпня президент Білорусі Олександр Лукашенко закликав священнослужителів не втручатися у політику. «Дорогі мої священнослужителі, станьте розсудливими і займіться своєю справою. У храми люди повинні приходити молитися. Церкви, костели – не для політики», – заявив він на мітингу в Гродні. До того гродненський єпископ Артемій (Кищенко) заявив про беззаконня влади.

Новому предстоятелеві БПЦ 51 рік. Він народився у місті Лунинець на заході Білорусі, у 1992 році вступив на перший курс Мінської духовної семінарії. У 1994 році пострижений у чернецтво. У 1999-му – став священиком, у 2010 році – єпископом.

Публічно події в Білорусі Веніамін не коментував.

Що означає ця зміна?

Ситуація в Білорусі булв серед тем зустрічі, яку провів заступник держсекретаря США Стівен Біган із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим

Думки українських і білоруських журналістів про становище в Білорусі:

У Білорусі в справі про «спробу захоплення влади» допитали нобелівську лауреатку Світлану Алексієвич

Світлана Алексієвич перед допитом у Слідчому комітеті, Мінськ, Білорусь, 26 серпня 2020 року
Світлана Алексієвич перед допитом у Слідчому комітеті, Мінськ, Білорусь, 26 серпня 2020 року

Нобелівська лауреатка з літератури Світлана Алексієвич прибула 26 серпня на допит до Слідчого комітету Білорусі. Її викликали як свідка в кримінальній справі про спробу захоплення влади, порушеній після створення в країні Координаційної ради опозиції. Допит тривав близько 40 хвилин.

Алексієвич супроводжували члени Координаційної ради, перед будівлею Слідчого комітету її з оплесками зустріли десятки людей.

«Я йду [на допит] абсолютно спокійно, я не відчуваю себе винуватою, я відчуваю, що все, що ми робили, цілком законно, – сказала Алексієвич. – Наша мета була тільки об’єднати суспільство, ні до якого перевороту [ми не закликали]. Це народ прийшов до цього, це у нас перед очима робиться білоруська нація, білоруський народ»

«Не дай Боже, щоб пролилася кров з нашого боку, вона не повинна пролитися, ми повинні перемогти духом, перемогти силою своїх переконань», – додала вона.

На допиті Алексієвич відмовилася свідчити проти себе, і слідчі дії фактично на цьому завершилися, розповіла вона, вийшовши з будівлі Слідчого комітету. Письменниця залишається в статусі свідка.

Алексієвич була викликана як учасниця Координаційної ради, створеної опонентами Олександра Лукашенка під час акцій протесту. Раніше на допиті побували два інші учасники ради, колишній міністр культури Павло Латушко і адвокат кандидата на посаду президента Віктора Бабарика Максим Знак.

Двоє інших представників ради, Ольга Ковалькова і Сергій Дилевський, були затримані 24 серпня і засуджені до 10 діб арешту. Їх звинуватили в організації несанкціонованого масового заходу.

Зеленський обговорив з Помпео ситуацію на Донбасі та в Білорусі – Офіс президента

Президент України Володимир Зеленський обговорив із державним секретарем США Майком Помпео ситуацію на Донбасі і в Білорусі, повідомив Офіс президента України.

Зокрема, президент України висловив сподівання, що ситуація в Білорусі стабілізується.

«Україна ніколи не втручалася й не планує втручатися у вибори будь-якої держави», – наголосив Зеленський. Він також надіється, що воля білоруського народу буде реалізована найближчим часом.

«Український дім» у Києві підсвітили кольорами прапора Білорусі

«Український дім» у Києві підсвітили кольорами біло-червоно-білого національного прапора Білорусі.

На Європейську площу прийшли кілька десятків активістів. Вони запалювали фальшфеєри і скандували «Жыве Беларусь».

У Мінську нові затримання протестувальників напередодні дводенної зустрічі глав МЗС країн ЄС

Поліція Білорусі затримала щонайменше 20 людей під час розгону акції протесту в столиці країни Мінську, в якій взяли участь близько тисячі людей на площі Незалежності пізно ввечері 26 серпня, на 18-й день протестів проти офіційних результатів президентських виборів.

Люди з червоно-білими прапорами у руках скандували «Йди!», вони вимагали, щоб президент Олександр Лукашенко покинув пост, а в країні були призначені нові вибори.

Повідомляється, що поліція заблокувала двері до одного з соборів у центрі Мінська, де сховалися кількадесят протестувальників. Як передає портал Tut.by, приблизно через 40 хвилин людям дозволили вийти.

Агенція AFP повідомляє, що велика кількість співробітників ОМОНу затримали щонайменше 20 людей, в той час як Associated Press стверджує, що були затримані десятки.

Як повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода, щонайменше три людини були затримані під час іншої акції протесту в Бресті 26 серпня.

Ці затримання відбулися напередодні дводенної зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, яка має розпочатися 27 серпня в Німеччині, і в перебігу якої можуть бути розглянуті санкції щодо 20 білоруських високопосадовців.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG