На тлі білоруської кризи в Путіна залишається мало варіантів – експерти
Москва здебільшого утримувалася від реакцій щодо тривалих протестів у Білорусі, масштаб яких у регіоні є безпрецедентним. У той час як авторитарний правитель Олександр Лукашенко звертається до Володимира Путіна за допомогою, в Росії, за словами аналітиків, немає добрих варіантів для закінчення протестів.
Попри те, що Росія є важливим традиційним союзником Білорусі, економіка якої піднялась за допомогою Москви, лише небагато аналітиків очікують від Кремля військового втручання в Білорусь, як це було щодо України в 2014 році.
«Те, чого Росія не хоче бачити, це пряме повалення чинної влади протестними масами, – сказала одна оглядачка. – Це створило би погану картину».
Більше у статті.
Лукашенко заявляє про «повну бойову готовність» військ на західних кордонах Білорусі
Чинний голова держави Білорусі Олександр Лукашенко заявив про скоординовану зовнішню загрозу проти цієї країни, передає білоруська служба Радіо Свобода з посиланням на державну інформаційну агенцію «Белта».
«Ми відреагували на це і розгорнули бойові підрозділи нашої армії на західних межах, привели їх у повну бойову готовність. Міністр оборони мені доповів, що все це виконано і відповідні частини сьогодні готові до виконання готові до виконання своїх обов’язків», – заявив Лукашенко на нараді в Раді безпеки країни.
Він не уточнив, від кого саме вбачає загрозу, пояснивши приведення військ у готовність висловлюваннями неназваних «представників іноземних держав».
«З’явилися заяви представників західних країн, у тому числі керівників деяких країн, які взагалі не знають, де розташована Білорусь, і не знають, що тут відбувається. Але все-таки роблять ці заяви», – сказав він.
Лукашенко додав із посиланням на військових, що «зовнішній компонент змушує враховувати ситуацію і діяти відповідним чином».
Трамп збирається обговорити з Росією ситуацію в Білорусі
Президент США Дональд Трамп заявив, що «в потрібний час» збирається обговорити з Росією ситуацію в Білорусі. Він не уточнив, коли саме говоритиме з Москвою, однак зазначив, що поспілкується про Білорусь і з представниками інших країн.
За словами президента, йому не здається, що в Білорусі «занадто багато демократії».
«Мені подобається бачити демократію. Демократія – дуже важлива у світі», – сказав Трамп.
Як протести вплинули на Лукашенка: 18 заяв президента Білорусі про Україну
Україна для білоруської влади перетворилася з доброзичливого сусіда на інструмент залякування нею. Розповіді про негативні наслідки українського Майдану, а також заяви про агресивні наміри України стали частиною агітації білоруського президента Олександра Лукашенка на тлі масових протестів, які розпочалися після виборів президента Білорусі 9 серпня цього року. А державний канал «Білорусь 1» показав сюжет про нібито затримання «координатора» протестів Юрія Воскресенського, в якому наполегливо демонструються символіка Служби безпеки України та зображення Степана Бандери.
Радіо Свобода дослідило, як із наближенням до виборів у Білорусі, що відбулися 9 серпня, змінювалися акценти в риториці Олександра Лукашенка щодо України. Читайте про це за лінком.
У Сумах підняли прапор Білорусі на знак солідарності з протестувальниками
18 серпня на площі Незалежності у Сумах декілька десятків містян вийшли на акцію солідарності із білоруським народом у боротьбі проти авторитарного режиму.
Після промов зі словами підтримки білоруським протестувальникам, під пісні білоруського гурту Brutto організатори заходу підняли прапор Білорусі на флагштоці перед Сумською міською державною адміністрацією поряд із прапорами Сум та області.
За словами співорганізатора акції Андрія Букіна, організатори також сподіваються, що Сумська міська рада на своєму позачерговому засіданні 19 серпня ухвалить рішення на підтримку білоруських протестувальників.
Акції на підтримку білоруських протестувальників вже відбулися в інших українських містах, поміж них – Львів, Дніпро та Запоріжжя.
«Говорили, що зґвалтують і закопають в лісі» – 20-річна Олександра про погрози ОМОНу в автозаку
У Білорусі 20-річну Олександру затримали 10 серпня, коли вона поверталася додому. Спочатку силовики ОМОН її жорстоко побили при затриманні, пізніше в автозаку їй погрожували зґвалтуванням. А у в'язниці її била жінка в чорній формі.
У Мінську приземлився літак російської ФСБ – ЗМІ
В аеропорту Мінська приземлився літак російської Федеральної служби безпеки, яким ймовірно користується її голова Олександр Бортніков. Про це повідомляє російське видання «Новая газета» з посиланням на дані порталу Flightradar.
Йдеться про літак Ту-214ВПУ спеціального льотного загону «Росія», який прибув до Мінська о 19:07 за місцевим часом. За два дні до цього літак здійснював перельоти між окупованим Сімферополем і Москвою.
«Дані з відкритих джерел свідчать, що на Ту-214ВПУ RA-64523 може здійснювати перельоти директор спецслужби Олександр Бортников», – повідомляє «Нова газета».
16 серпня президент Росії Володимир Путін заявив керівнику Білорусі Олександрові Лукашенку, що Москва готова надати Мінську допомогу в рамках Договору про створення союзної держави і «в разі необхідності» по лінії Організації Договору про колективну безпеку.
Швеція заморожує допомогу державним суб’єктам у Білорусі
Уряд Швеції вирішив заморозити частину допомоги Білорусі проєктам, де активну роль грають державні установи, повідомив у своєму твітері міністр допомоги розвитку цієї країни Пітер Ерікссон 18 серпня.
«Допомога Швеції Білорусі в основному була спрямована громадянському суспільству країни, тим, хто тепер перебуває на вулицях і вимагає змін. Зараз ми заморожуємо меншу частину, яка йшла на проєкти, в яких брали участь державні суб’єкти», – написав шведський урядовець.
На його думку, це «важливий сигнал» для адміністрації чинного керівника Білорусі Олександра Лукашенка.
«Тепер ми бачимо режим, які без вагань застосовує всі державні інструменти проти власного населення», – додав Ерікссон.
Реакція України та світу на події в Білорусі
Лідери Європейського союзу планують 19 серпня провести екстрену зустріч через зростаючу кризу в Білорусі. Окрім ЄС, також США, Велика Британія, Ірландія та Канада офіційно заявили, що не визнають результати білоруських виборів. Масові протести в країні продовжуються вже другий тиждень. Протестувальники вимагають відставки президента Олександра Лукашенка. Вони звинувачують його у фальсифікації результатів виборах, що відбулися 9 серпня. Та Лукашенко відмовляється, за його словами, «здавати» країну. Президент України Володимир Зеленський прокоментував вибори в Білорусі та жорстоке побиття протестувальників правоохоронцями. Тим часом у Кремлі заявили, що президент Росії Володимир Путін пообіцяв Лукашенкові надати йому у випадку потреби військову допомогу. (Відео Білоруської служби Радіо Свобода, AP, AFP, Reuters)
Лукашенко про війська на західному кордоні і про створення Координаційної ради
Президент Білорусі Олександр Лукашенко відреагував на заяви керівників західних країн і назвав створення представниками опозиції Координаційної ради спробою захоплення влади. Учасникам Координаційної ради він пригрозив «адекватними заходами». (Відео Reuters)
Кіт, ходулі та прикольні плакати: креатив на протестах у Білорусі (фотогалерея)
Білоруси, попри складну політичну ситуацію в країні, все одно намагаються жартувати та не втрачати позитив. Радіо Свобода зібрало найбільші яскраві фото, починаючи з 9 серпня.
Тихановська записала звернення до європейських лідерів
Кандидатка від опозиції Білорусі Світлана Тихановська вранці 19 серпня оприлюднила відеозвернення англійською мовою, в якому закликала європейських лідерів не визнавати вибори в Білорусі.
Вона наголосила, що вибори 9 серпня в Білорусі не були чесними і прозорими, а протести у зв’язку з тим, що переможцем виборів оголосили Олександра Лукашенка, в Білорусі тривають другий тиждень.
«Люди, які вийшли захищати свої голоси на вулицях міст по всій Білорусі, були жорстоко побиті, позбавлені волі, піддавалися тортурам із боку режиму, який чіпляється за владу», – заявила Тихановська.
У відео вона нагадала, що створила координаційну раду, яка повинна сприяти мирній передачі влади.
«Шановні європейські лідери, я закликаю вас підтримати пробудження Білорусі. Я закликаю всі країни поважати принципи міжнародного права. Я закликаю вас поважати суверенітет Республіки Білорусь і вибір білоруського народу», – сказала Тихановська.
ОМОН розігнав людей біля прохідної Мінського тракторного заводу – ЗМІ
Вранці 19 серпня працівники декількох підприємств у Білорусі продовжили страйк із вимогою проведення чесних виборів, звільнення всіх політв’язнів і затриманих під час протестів і покарання силовиків, які били і катували демонстрантів.
Як повідомляє TUT.BY, вранці біля прохідної Мінського тракторного заводу (МТЗ) ОМОН розігнав присутніх там людей.
На фотографії, опублікованій TUT.by, видно, як бійці ОМОНу ведуть щонайменше одного чоловіка. Видання передає, що силовики «відвели його в бік», але поки невідомо, чи затримали його.
Серед протестувальників були працівники заводу, які напередодні написали заяви на відпустки за свій рахунок, а сьогодні не змогли потрапити на територію підприємства через заблоковані пропуски.
Біля МТЗ також були працівники сусіднього Мінського моторного заводу, які прийшли підтримати колег, і просто небайдужі люди. Зараз ОМОН продовжує перебувати біля прохідної і намагається не допустити подальших протестів.
Тим часом, у місті Солігорськ Мінської області продовжує страйкувати підприємство «Білоруськалій», на якому працює близько 15 тисяч людей: зараз це єдине велике підприємство в Білорусі, де виробництво повністю зупинене.
Як повідомляє білоруська служба Радіо Свобода, зранку 19 серпня робітники зібралися на центральній площі Солігорська, де проходить їхній мітинг.
Загальнонаціональний страйк у Білорусі почався 17 серпня. Про участь у ньому оголосили підприємства по всій країні, в тому числі МТЗ, «Гродно Азот», МАЗ, «Белшина», БМЗ, «Білоруськалій», БелАЗ у Жодіно й інші держпідприємства.
У вівторок Німецький фонд Маршала у США та Центр стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні провели дві онлайн-дискусії із експертами щодо подій у Білорусі та реакції на них Америки, ЄС та Росії.
«Я переконана, що російське військове керівництво серйозно розглядає можливість воєнного вторгнення. Але буде дуже складно втрутитись...»
«Якщо правлячий режим у Білорусі буде повалений, це стане потужним сигналом Путіну та його вертикалі влади в Росії...»
У Білорусі повідомляють про смерть чоловіка, пораненого міліцією під час протестів
У військовому госпіталі Мінська вранці 19 серпня помер 43-річний житель Бреста Геннадій Шутов, поранений під час протестів, пише TUT.BY з посиланням на його родичів. Вони не могли знайти його дві доби.
Шутов зазнав вогнепального поранення в голову 11 серпня в районі Московської адміністрації Бреста. Спочатку його доправили в Брестську обласну лікарню, а потім вертольотом переправили до військового госпіталю в Мінськ.
Ані в госпіталі, ані в Міністерстві охорони здоров'я, ані в Міноборони білоруській службі Радіо Свобода не змогли прокоментувати ситуацію.
Дочка Шутова Людмила раніше розповідала, що її батько мав вогнепальну травму: «Важкі пошкодження мозку, лікарі не дають ніякого прогнозу».
У МВС Білорусі підтверджували, що в Бресті співробітники міліції стріляли на ураження в учасників акції протесту і одна людина була поранена. Таке рішення силовики ухвалили нібито через те, що «на співробітників міліції напала група агресивно налаштованих громадян з арматурою в руках, і попереджувальні постріли вгору їх не зупинили».
За даними видання TUT.BY, з 9 по 11 серпня в лікарні Бреста звернулися близько 100 людей із забиттям м’яких тканин, травмами рук і ніг, грудної клітки, живота. Госпіталізували 23 людей, деяким із них потрібні були операції.
Раніше стало відомо про загибель жителя Мінська Олександра Тарайковского і жителя Гомеля Олександра Вихора. 18 серпня МВС повідомило про смерть ще одного учасника протестів у Мінську: він загинув у результаті ДТП. Його імені офіційно не називають. Жодну з цих смертей силовики відразу не підтверджували.
Смерть Тарайковского МВС Білорусі намагалося представити як смерть «кримінальника» від саморобного вибухового пристрою. Пізніше з’ясувалося, що чоловік загинув від пострілу з боку силовиків: імовірно, йому в груди потрапила світлошумова граната.
25-річний Олександр Вихор помер у Гомелі після того, як його затримали силовики. У нього були проблеми з серцем, і, коли він довгий час провів у закритому автозаку, йому стало зле, допомогу йому вчасно не надали.
Керівниця правозахисного громадського об’єднання «Звено» Тетяна Гацура-Яворська розповіла в ефірі телеканалу «Настоящее время» (створений Радіо Свобода за участі «Голосу Америки»), що в Білорусі за час протестів загинули щонайменше п’ять людей, а семеро перебувають у критичному стані.
Ще 81 людина, за даними правозахисниці, вважається зниклою: ці люди можуть перебувати як в тюрмах, так і в лікарнях у тяжкому стані.
Співробітників білоруського державного ТБ, які страйкують, замінили працівниками RT
У Білорусі працівників державної Белтелерадіокомпанії, які підтримали протестувальників, не пускають до будівлі ТРК. Як повідомляє білоруська служба Радіо Свобода з посиланням на свої джерела до студії й апаратних прибули російські фахівці – режисери, технічний персонал, оператори. Їм показали, як працює обладнання.
Це колишні й нинішні співробітники фінансованого державою російського пропагандистського телеканалу RT (який досі іноді називають його старою назвою Russia Today) і фрілансери.
На підході до Белтелерадіокомпанії на перехожих очікує чотири пости міліції. Там пропускають лише тих, хто має посвідчення співробітника ТРК.
Кореспондента Радіо Свобода також не пустили.
Співробітниця БТ Дар’я Вайтович повідомила Радіо Свобода, що її й інших її колег, які приєдналися до страйку і протесту, позбавили пропуску до будівлі компанії.
«У охоронців є списки учасників страйку, і вони забирають пропуски», – сказала вона.
Співробітники державної Белтелерадіокомпанії приєдналися до страйку 17 серпня. Близько 600 працівників, журналістів і технічних співробітників компанії, підписали звернення на підтримку страйку.
Голова Белтелерадіокомпанії Іван Ейсмонт оголосив, що всі незгодні можуть звільнятися.
МОЗ Білорусі підтвердило смерть чоловіка, який отримав вогнепальне поранення під час протестів
Міністерство охорони здоров’я Білорусі підтвердило смерть чоловіка, який отримав вогнепальне поранення під час протестів.
«Із сумом повідомляємо, що 19 серпня помер громадянин Республіки Білорусь Геннадій Шутов. Нагадаємо, що 13 серпня він був переведений у тяжкому стані на лікування з Брестської обласної лікарні швидкої медичної допомоги в госпіталь Міністерства оборони. На жаль, увечері 18 серпня настало різке погіршення стану, і, незважаючи на всі зусилля лікарів, врятувати пацієнта не вдалося», – повідомило МОЗ у Telegram.
Шутов зазнав вогнепального поранення в голову 11 серпня в районі Московської адміністрації Бреста. У МВС Білорусі підтверджували, що в Бресті співробітники міліції стріляли на ураження в учасників акції протесту і одна людина була поранена.
Таке рішення силовики ухвалили нібито через те, що «на співробітників міліції напала група агресивно налаштованих громадян з арматурою в руках, і попереджувальні постріли вгору їх не зупинили».
Пояснюємо: Що таке Координаційна рада щодо трансферу влади в Білорусі
У середу, 19 серпня відбувається перше робоче засідання Координаційної ради з передачі влади у Білорусі, на якому його учасники обирають свій керівний орган. Напередодні у штабі кандидата в президенти Білорусії Віктора Бабарика журналістам був представлений склад «Координаційної ради щодо трансферу влади».
Більше тут.
Єврокомісія виділила 3 мільйони євро для активістів і постраждалих від насильства в Білорусі
Європейська комісія виділить 53 мільйони євро на допомогу Білорусі, повідомляє очільниця установи Урсула фон дер Ляєн.
Вона уточнила, що більша частина цієї суми піде на допомогу через пандемію коронавірусу.
«Єврокомісія мобілізує 53 мільйони євро для Білорусі: 2 мільйони на допомогу жертвам репресій та державного насильства, 1 мільйон на підтримку громадянського суспільства та незалежних медіа, 50 мільйонів – на екстрену допомогу через коронавірус сектору охорони здоров’я, соціальним службам та бізнесу», – йдеться в заяві фон дер Ляєн.
Росія: Симонян заперечує, що співробітники RT працюють у Мінську
Головна редакторка російського телеканалу RT (раніше – Russia Today) Маргарита Симонян стверджує, що журналісти цього медіа не працюють замість співробітників білоруського телебачення, які страйкують. Про це вона сказала в коментарі російській радіостанції «Говорить Москва».
«Ніякі співробітники RT ні на якому білоруському телебаченні не працюють. Але, якщо нас попросять допомогти, якщо нас попросять ввічливо, то ми залюбки допоможемо. Ми взагалі допомагаємо редакціям у різних країнах, від Китаю до Тунісу, робимо це багато років», – заявила Симонян.
У Білорусі працівників державної Белтелерадіокомпанії, які підтримали протестувальників, не пускають до будівлі ТРК. Як повідомила білоруська служба Радіо Свобода з посиланням на свої джерела, до студії й апаратних прибули російські фахівці – режисери, технічний персонал, оператори.
Це колишні й нинішні співробітники фінансованого державою російського пропагандистського телеканалу RT (який досі іноді називають його старою назвою Russia Today) і фрілансери.
Загальнонаціональний страйк у Білорусі почався 17 серпня. Про участь у ньому оголосили підприємства по всій країні, в тому числі МТЗ, «Гродно Азот», МАЗ, «Белшина», БМЗ, «Білоруськалій», БелАЗ у Жодіно й інші держпідприємства.