Доступність посилання

ТОП новини
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року

Пів року протестів у Білорусі в Живому блозі

Ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях

Коротко про головне:

  • 9 серпня 2020 року, у день президентських виборів у Білорусі, коли перші офіційні екзитполи повідомили, що Олександр Лукашенко набрав майже 80% голосів, а Світлана Тихановська – менш ніж 7%, у Мінську й інших містах Білорусі люди вийшли на вулиці, висловлюючи недовіру цим результатам;
  • ОМОН і внутрішні війська почали розганяти протестувальників водометами, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, а також, за повідомленнями правозахисників, стріляли гумовими кулями і навіть із вогнепальної зброї;
  • за різними даними, силовики затримали тисячі людей; затриманих били, утримували у нелюдських умовах, не надавали медичної допомоги;
  • опозиційна кандидатка Світлана Тихановська була змушена виїхати до Литви;
  • 8 серпня опозиція створила Координаційну раду для передачі влади, члени якої ведуть переговори із представниками керівництва різних європейських країн;
  • 23 вересня таємно відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, її легітимність не визнали багато країн світу;
  • Велика Британія, Канада і країни Балтії запровадили санкції проти Лукашенка й інших офіційних осіб, причетних до ймовірної фальсифікації виборів президента Білорусі і жорстокого придушення акцій протесту;
  • також аналогічні санкції запровадили Європейський союз і США; в санкції ЄС прізвище Лукашенка внесли дещо пізніше, у США ж він перебуває під санкціями ще з 2006 року;
  • сам Олександр Лукашенко звинувачення у фальсифікації виборів і узурпації влади відкидає, він шукає підтримки у президента Росії Володимира Путіна;
  • тим часом протести тривають, як і затримання, а також катування затриманих силовиками. За оцінками правозахисників, число тих, хто пройшов через затримання з часу початку нинішніх протестів, становить уже понад 32 тисячі.

Цей Живий блог, який Українська редакція Радіо Свобода вела близько пів року, вже закритий. Але ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях. Залишайтеся з нами!

ЄС вирішив не визнавати результатів виборів президента Білорусі

Європейський союз вирішив не визнавати результати виборів президента Білорусі та збирається накласти санкції на «суттєву кількість» людей, які стоять за фальсифікацією виборів та жорстоким поводженням з протестувальниками.

19 серпня ЄС провів екстрений саміт. Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що позиція ЄС «дуже очевидна: зупиніть насилля».

«Ми рішуче стоїмо на захисті права білоруського народу визначати свою власну долю. ЄС незабаром накладе санкції на суттєву кількість осіб, відповідальних за насилля, репресії та шахрайство під час виборів», – сказав Мішель.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що вибори не були «ні вільними, ні чесними».

«Ось чому результати виборів не можуть бути визнаними», – пояснила Меркель.

Білорусь: у Гродно випустили затриманих, місцева влада обіцяє розслідувати насильство проти мітингарів

Гродно, 19 серпня 2020 року
Гродно, 19 серпня 2020 року

Всіх затриманих учасників післявиборчих протестів у білоруському місті Гродно звільнили, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода з посиланням на місцевого підприємця Василя Яварчука, який займався переліком затриманих у місті.

Яварчук повідомив, що 19 жовтня з ізолятора вийшов Дмитро Ціта, який був довіреною особою опозиційної кандидатки Світлани Тихановської на виборах. Також, за його даними, іншого затриманого Сергія Римшу звільнили кілька днів тому, однак зв’язку з ним немає.

Начальник Управління внутрішніх справ Гродненського облвиконкому Вадим Синявський повідомляв раніше, що на Циту та Римшу завели кримінальні справи. Наразі невідомо, чи ці справи закриті, як це обіцяли представники місцевої влади, чи фігурантам лише змінили запобіжний захід.

Крім того, Гродненський міський виконавчий комітет оприлюднив звернення, в якому заявив про створення міської Ради суспільної згоди із залученням представників влади та громадянського суспільства, дозвіл на проведення мітингів у двох локаціях та пообіцяв забезпечити медичний, технічний та інформаційний супровід акціям.

«За повідомленням управління внутрішніх справ Гродненського обласного виконавчого комітету за всіма фактами звернень громадян про завдання шкоди здоров’ю організований розгляд. Про результат перевірок зацікавлені особи будуть поінформовані у встановленому порядку. Наразі затримані за участь у несанкціонованих масових заходах звільнені», – заявляє міська влада.

Виконавчий комітет обіцяє не допустити «застосування адміністративного ресурсу» щодо учасників забастовок, а також дозволити представникам демократичної громадськості виступати в ефірі місцевого медіа «Гродно Плюс».

ЦВК Білорусі: інавгурація Лукашенка відбудеться протягом двох місяців

Олександр Лукашенок. Мінськ, 16 серпня 2020 року
Олександр Лукашенок. Мінськ, 16 серпня 2020 року

Інавгурація президента Білорусі Олександра Лукашенка відбудеться протягом двох місяців, повідомила Центральна виборча комісія Білорусі в коментарі агентству ТАСС.

«Конкретну дату визначать організатори. Інавгурація відбудеться не пізніше ніж за два місяці», – заявив офіційний представник ЦВК.

За його словами, як показує практика, інавгурація відбувається протягом місяця після офіційного оголошення результатів виборів.

«Важливо, щоб світ не загнав Білорусь у Росію» – Петро Порошенко про протести і сценарії Майдану

У Білорусі другий тиждень тривають масові протести і страйки співробітників держпідприємств проти офіційних результатів президентських виборів, згідно з якими перемогу здобув Олександр Лукашенко.

Невдовзі після початку протестів колишній президент України Петро Порошенко записав звернення до влади Білорусі з проханням прислухатися до вимог людей.

В ексклюзивному інтерв'ю телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свода за участі «Голосу Америки», Петро Порошенко розповів, який може бути варіант розвитку ситуації в Білорусі, чи коректно порівнювати Революцію гідності в Україні 2014 року з протестами в Білорусі, що може зробити Захід для Білорусі, а також про можливий вплив Росії. Текст інтерв’ю читайте за лінком.

«Спецоперація СБУ» і «вагнерівці» у Білорусі: хто послав найманців до Лукашенка?

«Українські спецслужби примудрилися створити фейковий проєкт, до якого залучили 180 громадян Росії», – так російське інтернет-видання «Комсомольская правда» ще 6 серпня пояснювало, звідки у Білорусі взялася група із 33 бойовиків-найманців, так званих «вагнерівців». Менше ніж через два тижні про те, що саме СБУ зібрало найманців із Росії у Білорусі, аби потім їх спіймати, повідомили українські ЗМІ із посиланням на українських журналістів. У зриві спецоперації обвинуватили, у першу чергу, голову Офісу президента Андрія Єрмака. У відповідь він нагадав про російське походження версії щодо причетності України до найму так званих «вагнерівців». В самій СБУ назвали поширену в ЗМІ інформацію російським фейком та інформаційним «вкидом».​ Більше про це читайте за лінком.

Лукашенко призначив новий уряд – його основний склад тотожній попередньому

Чинний керівник Білорусі Олександр Лукашенко 19 серпня перепризначив Романа Головченка прем’єр-міністром цієї країни, передає державна агенція «Белта» з посиланням на пресслужбу президента.

Головченко вже обіймає цю посаду з червня 2020 року. Рішення Лукашенко щодо призначення погодили Національні збори.

Крім того, очільник Білорусі призначив склад уряду. За повідомленням білоруської служби Радіо Свобода, всі ключові міністри попереднього уряду зберегли свої посади.

Російське агентство ТАСС 19 серпня повідомило, що інавгурація Лукашенка відбудеться протягом двох місяців.

Литва запровадила санкції проти Лукашенка та ще 31 громадянина Білорусі – Лінкявічус

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус

Литва запровадила санкції та заборонила в’їзд на свою територію керівнику Білорусі Олександру Лукашенку та ще 31 посадовцю, заявив 19 серпня міністр закордонних справ балтійської країни Лінас Лінкявічус. Про це він повідомив у коментарі Служби новин Балтії (BNS).

За словами Лінкявічуса, Литва вітає анонсоване рішення Євросоюзу запровадити санкційні обмеження проти відповідальних за насильство проти мітингарів у Білорусі та підробку результатів виборів. Національні санкції, за його словами, є кроком на підтримку цього рішення.

«Санкції (Литви – ред.), відверто кажучи, досить символічні, тому що важливіше за все будуть європейські санкції. Але це те, що ми можемо зробити наразі», – сказав міністр.

Він не назвав імен усіх, хто увійде до санкційного списку, однак зазначив, що, окрім самого Лукашенка, йдеться про 31 посадовця: силовиків, співробітників Кабінету державної безпеки Білорусі та виборчої комісії.

19 серпня Європейський союз вирішив не визнавати результати виборів президента Білорусі та заявив про намір накласти санкції на «суттєву кількість» людей, які стоять за фальсифікацією виборів та жорстоким поводженням з протестувальниками.

У Гродні зібрався кількатисячний мітинг – попри обіцянки влади, без електрики та трансляції

Гродно, 19 серпня 2020 року
Гродно, 19 серпня 2020 року

На площі Леніна в білоруському місті Гродні 19 серпня зібралися протестувальники – акція пройшла без електропостачання та прямої трансляції, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.

Попри попередні обіцянки Гродненського міського виконавчого комітету, міська влада не надала мітингарям технічне забезпечення. Державне телебачення не транслювало акцію, як у попередні дні.

На площі зібралося близько п’яти тисяч людей з біло-червоно-білими стягами, в тому числі співробітники підприємств. Мітингарі скандували «Лукашенко, йди», «Живе Білорусь», «Віримо, можемо, переможемо».

Біля місця проведення мітингу стояло кілька автомобілів міліції, а біля входу до будівлі міськвиконкому можна було побачити співробітників ОМОНу в чорній формі. До людей вони не виходили.

Мітинг тривав близько години і завершився без інцидентів. Нікого з присутніх на площі не затримали. Один із учасників під час виступів запропонував мітингарям зустрітися завтра о 19-й годині.

Гродненський міський виконавчий комітет напередодні в своєму зверненні обіцяв надавати технічний, медичний та інформаційний супровід акціям протесту.

Словацькі виші готові надати допомогу білоруським студентам

Відомі навчальні заклади столиці Словаччини Братислави – університет Коменського й Словацький технічний університет – висловили готовність надати необхідну допомогу міністерству закордонних і європейських справ Словаччини з метою допомоги студентам із Білорусі.

Ідеться, зокрема, про виділення житла і підтримку білоруських студентів. Ректори обидвох вишів засудили брутальне насильство режиму Лукашенка проти мирних демонстрантів.Підтримку білоруським студентам висловили від імені своїх навчальних закладів ректор університету Коменського Марек Штевчек і ректор Словацького технічного університету Мірослав Фікар.

Керівники вишів переконані, що «освічене молоде покоління білорусів допоможе скерувати курс країни в напрямку до цінностей демократії й гуманізму, які для наших університетів ключові».

«Деякі залишаться інвалідами» – житель Мінська розповів про кульові поранення та побиття

Житель Мінська Павло Якимчик повертався додому ввечері 11 серпня. Він побачив ОМОН, втік – в нього влучили три гумові кулі та, каже, сильно побили у міліцейському мікроавтобусі.​

«Я живу в районі Кам’яної Гірки на вулиці Бурдейного. Увечері біля магазину «Алмі» я побачив невелику кількість протестувальників та автобус із ОМОНом. До будинку було метрів 200. Я швидко побіг. Але буквально за 30 метрів від будинку натрапив на мікроавтобус із ОМОНом. Щонайменше троє бійців напали на мене, почали бити палицями. Кинули на підлогу мікроавтобуса», – каже Павло.

За його словами, він пояснив, що повертається додому, хотів показати паспорт із пропискою, але ОМОНівці на це не звертали уваги. Підібрали ще кількох «пасажирів». Також, каже, побили.

Урок для вчителів: Білоруси випускають гнів після виборів на школи, вчителі яких визнали результати виборів

Протестувальники проти нібито фальсифікованих виборів президента в Білорусі критикують вчителів та керівників шкіл, які працювали на багатьох виборчих дільницях як члені комісій. Учні залишають обурені записи на входах до шкіл, інші вчителі, які не були задіяні на виборах, підписують відкритого листа з вимогою скасувати офіційний результат, а онлайн-кампанія закликає батьків не дарувати вчителям квіти на перший дзвоник 1 вересня цього року. Отже, по цілій Білорусі люди виказують розчарування вчителями, на яких вони покладалися в побудові майбутнього країни.

Мінські вчителі на акції протесту опозиції
Мінські вчителі на акції протесту опозиції

Прокуратура Білорусі порушила кримінальну справу через створення координаційної ради опозиції

Генеральна прокуратура Білорусі 20 серпня повідомляє про порушення кримінальної справи за статтею про захоплення влади через створення координаційної ради опозиції.

Максимальне покарання за цією статтею – п’ять років позбалення волі.

«Створення і діяльність Координаційної ради спрямовані на захоплення державної влади, а також на завдання шкоди національної безпеки республіки Білорусь», – цитує генерального прокурора Олександра Конюка телеграм-канал прокуратури.

Прокуратура стверджує, що «створення подібних органів законодавством не передбачене», а їхня діяльність неконституційна.

Перше робоче засідання Координаційної ради з передачі влади в Білорусі відбулося 19 серпня.

Представники нацменшин Чехії закликали Білорусь «негайно припинити криваві придушення» протестів

Представники 17 національних меншин, які живуть в Чеській Республіці, звернулися до посла Білорусі в Чехії Валерія Кордюкова з вимогою припинити насильницький спосіб розв'язання ситуації й провести в Білорусі вільні та демократичні вибори президента.

У листі автори, зокрема, вимагають звільнити всіх затриманих учасників мирних демонстрацій, забезпечити незалежне розслідування грубого порушення законів і покарати осіб, відповідальних за смерть громадян, катування в’язнів і порушення прав людини, припинити займатися цензурою і забезпечити об’єктивну роботу державного телебачення.

Чехія готує конкретну програму допомоги Білорусі – міністр

Міністр закордонних справ Чехії Томаш Петршічек заявив, що працює над програмою конкретних заходів, які мають допомогти громадянам Білорусі, що постраждали під час антиурядових акцій протесту.

Як повідомляють чеські ЗМІ, з цією метою міністр зустрівся з представниками білоруської громади, яка живе в Чехії.

Томаш Петршічек також зустрівся з працівниками Білоруської редакції Радіо Свобода, щоб дізнатися, якою є їхня думку щодо допомоги.

Як зазначив міністр на своїй твіттер-сторінці, «їхня відповідь була однозначною: фізична і психологічна реабілітація ув’язнених і побитих, включно з членами їхніх родин, а також гроші на правників для тих, хто не побоявся і вказав на фальсифікацію виборів, а сьогодні змушений шукати нову роботу, тому що за це його викинули».

«Білий-червоний-білий»: у центрі Дніпра актори влаштували перформанс на підтримку Білорусі

Хлопці та дівчата, одягнуті в біле, лежать на асфальті під «закривавленим» котком з металевих ґрат
Хлопці та дівчата, одягнуті в біле, лежать на асфальті під «закривавленим» котком з металевих ґрат

20 серпня ввечері на центральній площі Дніпра актори влаштували вуличний перформанс на підтримку Білорусі «Білий-червоний-білий».

Хлопці та дівчата, одягнуті в біле, спершу лягли на асфальт горілиць, потім перевернулися на живіт, зрештою – стали навпочіпки й піднялися. Увесь цей час по їхніх тілах проходив імпровізований «закривавлений» коток з металевих ґрат.

За словами одного з ініціаторів акції Романа Кандібура, дійство мало символізувати процес дорослішання як окремо взятої людини, так і нації. Цей процес наразі можна спостерігати в Білорусі та Україні, вважає він.

«Це Білорусь, яка зараз переживає трансформаційні процеси. Але це не тільки про Білорусь, це про всіх нас. Символізм – фізіологічний: коли ми маленькі, ми лежимо на спині, і все, що можемо – приймати любов і турботу або гніт. В якийсь момент ми можемо перевернутись на спину, потім стати накарачках, ми стаємо автономними, зрештою звестися на ноги. Таку трансформацію проходить людина й нація. Ми не можемо не звертати увагу на колесо, яке котиться. З одного боку, це – біль, але це ще й шанс щось змінити», – пояснив Кандібур.

На завершення перформансу актори порізали свій одяг на стьожки й прикріпили до «колеса-котка». Вони також роздали символічні білі в червоній фарбі стьожки перехожим, аби вони також пов’язали їх до «котка».

Створена таким чином інсталяція, за задумом організаторів, кілька днів має простояти в центрі Дніпра, а потім – відправитися до музею.

«ОМОН не давав вивозити людей» – медик про стан побитих людей у Мінську

Ув'язнених маркували і від кольору залежало, що з ними буде далі, розповідає медик, якого допустили до побитих людей у в’язниці «Окрестіна» в Білорусі. Багато з цих людей зазнали тортур.

«Я бачив кров, її навіть не соромилися там прибрати. Як правило, всі психологічні травми супроводжувалися тяжкими тілесними ураженнями». Він оглядав потерпілих та вивозив їх у шпиталі. Після побаченого, доктор боїться за своє життя, тому Білоруська редакція Радіо Свобода не показує його обличчя та змінила голос.

У ЄС закликали Мінськ закрити кримінальну справу проти координаційної ради опозиції

Європейський союз закликає владу Білорусі припинити кримінальне переслідування координаційної ради опозиції. Про це мовиться у заяві спікера верховного представника ЄС Жозепа Борреля.

«Координаційна рада, до якої входять представники різних верств білоруського суспільства, звернувся до влади для діалогу, і влада відповіла порушенням кримінальної справи. При цьому білоруська влада знову повернулася до залякування з політичних мотивів. Громадянське суспільство і учасники дискусій про майбутнє Білорусі повинні бути захищені від довільних арештів і насильства. Ми очікуємо, що білоруська влада припинять кримінальну справу і замість цього почне діалог», – мовиться у заяві.

Генеральна прокуратура Білорусі 20 серпня повідомила про порушення кримінальної справи за статтею про захоплення влади через створення координаційної ради опозиції.

Австрія. Акція солідарності у Відні

Світлана Тихановська дала першу пресконференцію у Вільнюсі

Протести в Білорусі: чи дотиснуть Лукашенка? | Свобода Live

Страйки і масові протести в Білорусі тривають другий тиждень. Вимоги опозиції – відставка президента Лукашенка та звільнення всіх затриманих. Представники опозиції створили Координаційну раду з передачі влади у Білорусі. ЄС не визнає результати виборів і підготував санкції проти нинішньої білоруської верхівки. Чи дотиснуть Лукашенка, чи ж він придушить білоруську революцію – обговорюємо у програмі Свобода Live.

Учасники програми:

Олександр Федута, політичний оглядач;

Віталій Римашевський, член Координаційної ради з передачі влади у Білорусі;

Тетяна Мартинова, підприємниця, блогерка з Білорусі;

Дмитро Орєшкін, російський незалежний політолог.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG