Білоруський «Майдан» та «Антимайдан» Лукашенка | LIVE
16 серпня у Білорусі тривають протести проти результатів президентських виборів та насильства ОМОНу та міліції. Люди закликали зібратися на Марш свободи на проспекті Незалежності. Тим часом влада організувала акцію на підтримку Олександра Лукашенка на центральній площі Мінська. Дивіться пряму трансляцію Білоруської редакції Радіо Свобода.
Багатотисячні колони демонстрантів по всій Білорусі виходять на акції протесту.
На неділю був анонсований найбільший загальногромадянський марш «За Свободу!» – проти фальсифікацій підсумків президентських виборів.
За інформацією агентства Tut.By, в Мінську велика колона демонстрантів йде по проспекту Незалежності – в бік центру. Люди несуть два величезних біло-червоно-білих прапори і скандують: «Живе Білорусь!» і «Йди!».
Біля стели «Мінськ – місто-герой», розташованої на перетині проспектів Переможців і Машерова, зібралися десятки тисяч протестувальників.
У Бресті люди почали збиратися на площі Леніна. Сьогодні вона не оточена, загородження є лише біля міських й обласних виконкомів, а також біля адміністрації Ленінського району. За огорожами стоять співробітники міліції. Люди, які проходять повз, скандують «Трибунал!».
На площу Перемоги у Вітебську прийшли художники, медики, залізничники. Залізничники скандували: «Страйк!».
У Бобруйську на центральну площу також винесли величезний біло-червоно-білий прапор – один з історичних національних символів країни.
У Гродні, за інформацією білоруської служби Радіо Свобода, близько 10 тисяч людей пройшли маршем від Радянської площі в центрі міста до площі Леніна. На чолі колони – католицькі і православні священики, представник спецназу, десантники, прикордонники, робітники багатьох гродненских підприємств, лікарі. Люди несуть біло-червоно-білі прапори. Саме з ними на масові акції в багатьох містах Білорусі вже тиждень виходять прихильники опозиції.
Білоруські прапори вивісили на меріях двох чеських міст
З ініціативою встановити на будівлі мерії в Плзні білоруський прапор виступив педагог і театрал Роман Чернік, а виготовила прапор сценограф Резі Мідарена.
Як повідомляють чеські ЗМІ, ініціативу підтримали мер міста Мартін Бакса і його заступник Міхал Возобуле.
«Плзеняни першими у східному блоці 1 червня 1953 року безстрашно виступили проти комуністичному режиму. Так, у дусі цієї традиції ми висловили свою приналежність і підтримку громадянам Білорусі, які сьогодні ведуть мужню боротьбу проти недемократичного режиму диктатора Лукашенка», – заявив Матін Бакса.
А в Брні білоруський прапор на будівлі мерії міста встановила група депутатів міста.
«Ми хочемо звернутися до Білорусі, щоб дотримувалась прав людини, демократії й принципів правової країни. Ми не можемо і не хочемо бути сліпими щодо ситуації, яка розгортається приблизно за тисячу кілометрів від нас», – наголосила мер міста Брно Маркета Ванькова.
Члени фракції «Слуга народу» засудили прояви насильства з боку «режиму Лукашенка»
Члени парламентської фракції партії «Слуга народу» засудили прояви насильства з боку білоруської влади. Заяву за підписом 12 членів фракції оприлюднив народний депутат Богдан Яременко у фейсбуці. Вона відкрита для підписання усіма охочими.
«Рішуче засуджуємо прояви насильства з боку режиму де-факто президента Білорусі Олександра Лукашенка: катування й приниження у в'язницях, надмірну жорстокість під час затримання й розгону протестувальників, повне ігнорування цінностей гуманізму під час затримання жінок, неповнолітніх, випадкових перехожих», – йдеться в заяві.
Підписанти підтримали «прагнення народу Білорусі жити у вільній демократичній правовій державі, мати для цього чесні та прозорі вибори, а також захищати свої права та свободи засобами мирного ненасильницького протесту».
Депутати вважають неприпустимими порушення прав та інтересів громадян України на території Республіки Білорусь, які, як і білоруси, піддаються викраденням, безпідставним обмеженням свободи, катуванням та приниженням гідності з боку представників правоохоронних органів.
«У контексті положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС закликаємо українську владу якнайшвидше визначити чітку принципову позицію щодо подій навколо президентських виборів в Республіці Білорусь», – зазначили підписанти.
Офіс Зеленського – владі Білорусі: посиланням на сусідню державу не можна заглушити голос протестів
Посиланням на сусідню державу «не можна заглушити голос багатотисячних протестів», заявив Офіс президента України Володимира Зеленського у зверненні до влади Білорусі.
На думку ОП, сьогодні в Мінську «практично офіційно прозвучало, що нібито керівництво України «наказує» провести нові вибори в Білорусі».
«Це не просто відверта неправда. Це свідоме нагнітання. Свідома провокативна поведінка. Для чого? Чи навіть не так: до чого тут Україна, якщо події стосуються суто Білорусі та внутрішньої недовіри?» – заявили в Офісі президента.
Україна «точно поважає і географічні, й політичні кордони кожної нації та не втручається у вирішення питань про вибори або чиюсь перемогу на них».
«Безсумнівно, посиланням на ту чи іншу сусідню державу не можна заглушити голос багатотисячних протестів своїх же співгромадян. Якщо довіри немає, – а світ бачить, що довіри й близько немає – то цей дефіцит несправедливими звинуваченнями на адресу «керівництва іншої країни» не заповнити. Швидше, можна викликати ще більшу недовіру», – додали в ОП.
Офіс Зеленського заявив, що офіційний Мінськ, «безвідповідально звільнивши «вагнерівців», продемонстрував, що «історична близькість наших двох народів та принцип взаємної допомоги сусідів для нього особисто нічого не вартує».
Протест проти Лукашенка в Нью-Йорку: Як написав американських експерт українського походження Едріан Каратницький: «Лукашенко-йди»:
Українська журналістка і блогер Яніна Соколова розмістила у себе на Фейсбуці панорамне відео акції протесту з Мінська:
Посол Білорусі в Словаччині підтримав масові виступи в Білорусі проти влади... Посольство Білорусі в Швеції підняло біло-червоно-білий прапор:
Головна площа Білорусі (біля урядових будівель в центрі Мінська) зараз:
Іще кілька світлин з акції біля урядових будівель в самому центрі Мінська:
Наймасовіша акція, яку коли-небудь бачила незалежна Біолорусь:
«Українська правда» вирішила називати Лукашенка особою, «що виконує обов’язки президента Білорусі»
Видання «Українська правда» та її проєкт «Європейська правда» вирішили називати Олександра Лукашенка особою, «що виконує обов’язки президента Білорусі», а після інавгурації – «самопроголошеним» президентом, повідомив редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко.
«Європейська правда» та «Українська правда» спільно домовилися привести у відповідність до реалій те, як ми позначаємо у новинах білоруського правителя. Відсьогодні у наших виданнях він буде згадуватися як особа, «що виконує обов’язки президента Білорусі». Після інавгурації – статус Олександра Лукашенка, звісно ж, зміниться на «самопроголошений», – написав Сидоренко у фейсбуці.
Транспаранти з маршу й мітингу прикріпили до фундаменту монумента Леніну в самому центрі Мінська:
Мітинг на підтримку акцій опозиції Білорусі в центрі Праги на Площі Старого міста:
Білоруський день у порівнянні двох світлин з Мінська:
Чеський прем’єр Бабіш: Європейський союз мав би підтримати білорусів
Європейський союз мав би підтримати білорусів, заявив прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш у твіттері.
«У Білорусі не може статись те, що сталось у нас в 1968 році (21 серпня 1968 року Чехословаччину окупували війська так званого мирного Варшавського пакту – ред.). Європейський союз має бути дієвим. Має білорусів заохотити, щоб вони не боялися реалізувати у себе «оксамитову революцію» моделі листопада 1989 року», – написав Бабіш.
Він закликав представників країн «вишеградської четвірки», куди, крім Чехії, входять Польща, Словаччина та Угорщина, разом з балтійськими країнами також долучитися до підтримки білорусів.
Відео мітингу та маршу в Мінську:
Макрон закликав ЄС підтримати протести у Білорусі
«Європейський союз повинен продовжувати мобілізацію разом із сотнями тисяч білорусів, які мирно виступають за повагу своїх прав, свободи і суверенітету», – написав президент Франції Емманюель Макрон у твітері.
Білорусь: після масштабних протестів у Мінську до страйку приєднуються нові підприємства
Робітники у Білорусі планують продовжувати тиск на президента Олександра Лукашенка, закликаючи до страйку 17 серпня – через більше ніж тиждень протестів проти результатів виборів президента, на яких, за офіційними даними, Лукашенко переміг ушосте.
Робітники заводу «БелАЗ» у Жодіно біля Мінська заявили, що 17 серпня почнуть безстроковий страйк, якщо їхній перелік вимог не буде переданий керівництву. Серед озвучених вимог – відставка Лукашенка і нові вибори.
До відставки Лукашенка також закликали робітники нафтопереробного заводу «Нафтан», заявивши, що не визнають результатів виборів. У зверненні, опублікованому в телеграмі, вони наголосили, що «солідарні» з народом Білорусі.
Страйк 17 серпня оголосили і робітники «Білоруськалію». Вони закликали Лукашенка до відставки і вимагають звільнення із в’язниць всіх політичних в’язнів і мирних протестувальників.
Опозиція виступила за загальний страйк 17 серпня після того, як 14 серпня сотні робітників на державних заводах зупинили роботу, що засвідчило: традиційна база підтримки Лукашенка обертається проти нього.
Заклики до страйку поширилися після того, як 16 серпня в білоруській столиці зібралася значна кількість протестувальників. Це була найбільша акція від початку нинішніх протестів. За різними даними, на вулиці вийшли від 100 до 200 тисяч людей.
Папа Франциск закликав до справедливості і поваги до прав у Білорусі
Папа римський Франциск закликав до справедливості і поваги до прав людини в Білорусі, де 16 серпня десятки тисяч людей вийшли на вулиці, закликаючи до відставки президента країни Олександра Лукашенка після президентських виборів, на яких, за офіційними даними, він здобув перемогу вшосте.
«Я закликаю до діалогу, відмови від насильства і поваги до справедливості і прав», – сказав понтифік у своєму недільному зверненні.
Папа Франциск наголосив, що його думки – із «любою Білоруссю» і що він пильно стежить за ситуацією там після виборів.