У пресслужбі Лукашенка повідомили про його розмову з Путіним
Пресслужба президент Білорусі Олександра Лукашенка повідомила про його телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним.
Зазначається, що сторони обговорили ситуацію в Білорусі та навколо неї.
На сайті російського президента інформації про дзвінок немає.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко 15 серпня заявив про намір зв’язатися з президентом Росії Володимиром Путіним. На думку Лукашенка, протести є загрозою не тільки для Білорусі, але і для Союзної держави з Росією і всього «загального простору».
«Росія може анексувати Білорусь до кінця 2020 року» – Віталій Портников
Головний редактор російського пропагандистського телеканалу RussiaToday Маргарита Симоньян говорить про можливість втручання «ввічливих людей» заради «наведення порядку» в сусідній Білорусі. Це не просто слова і не просто спроба провести асоціацію з анексованим Кримом. Це нагадування про те, що у Кремлі апетит приходить під час їжі.
На цю тему стаття політичного оглядача Радіо Свобода Віталія Портникова у рубриці «Точка зору».
У Мінську прощаються з загиблим учасником акцій протесту
У Мінську в суботу, 15 серпня, тисячі людей прощаються з Олександром Тарайковським – учасником акцій протесту, який загинув у столиці Білорусі ввечері 10 серпня.
Близько тисячі людей прийшли на церемонію прощання з 34-річним мінчанином. Вони стоять на вулиці біля траурного залу, де перебувають рідні і близькі Тарайковського. Міліція не втручається.
МВС Білорусі стверджувало, що демонстрант загинув від вибуху у нього в руках саморобного вибухового пристрою. Однак на відеозаписі пристрою у нього в руках не видно, а причиною смерті в медичному висновку названо поранення грудної клітини. Учасники акцій протесту переконані, що Тарайковського застрелив спецназ.
Олександр Тарайковський, за офіційними даними, єдиний загиблий при розгоні протестів в Білорусі. Повідомлення про інших загиблих наразі не підтверджені. Кілька учасників акцій протесту перебувають у важкому стані, сотні були госпіталізовані – частина з них отримали травми під час зіткнень з ОМОНом і спецназом, інші були жорстоко побиті після затримання.
У Мінську сьогодні сьомий день протестів, які почалися 9 серпня як вуличні акції проти фальсифікацій на виборах. Згодом до вимог додалося засудження поліцейського насильства, покарання винних у ньому, а також відставка президента Олександра Лукашенка, перегляд підсумків голосування або проведення нових виборів глави держави.
У Кремлі розповіли, що Лукашенко обговорював з Путіним
Під час телефонної розмови президенти Білорусі та Росії Олександр Лукашенко і Володимир Путін обговорили ситуацію у Білорусі та передачу Москві затриманих раніше бойовиків ПВК «Вагнера». Про це повідомляє пресслужба Кремля.
«Обидві сторони висловили впевненість, що всі проблеми, що виникли, будуть незабаром врегульовані. Головне, щоб цими проблемами не скористалися деструктивні сили, які прагнуть до того, щоб завдати шкоди взаємовигідній співпраці двох країн в межах Союзної держави», – мовиться у повідомленні.
У зв’язку з передачею Росію бойовиків «Вагнера» у Кремлі дали «позитивну оцінку взаємодії профільних відомств з даного питання».
«Домовлено про продовження регулярних контактів на різних рівнях і підтверджений настрій на зміцнення союзницьких відносин, що цілком відповідає корінним інтересам братніх народів Росії та Білорусі», – заявили у Кремлі.
Раніше про цю розмову повідомила пресслужба Лукашенка.
Як у Мінську прощалися із загиблим Олександром Тарайковським – фотогалерея
Близько тисячі людей прийшли на церемонію прощання з 34-річним мінчанином. Вони стояли на вулиці біля жалобної зали, де перебували рідні і близькі Тарайковського. Міліція не втручалася.
МВС Білорусі стверджувало, що демонстрант загинув від вибуху у нього в руках саморобного вибухового пристрою. Однак на відеозаписі пристрою у нього в руках не видно, а причиною смерті в медичному висновку названо поранення грудної клітини. Учасники акцій протесту переконані, що Тарайковського застрелив спецпідрозділ.
Олександр Тарайковський, за офіційними даними, єдиний загиблий при розгоні протестів у Білорусі. Повідомлення про інших загиблих наразі не підтверджені. Кілька учасників акцій протесту перебувають у важкому стані, сотні були госпіталізовані – частина з них отримали травми під час зіткнень із ОМОНом і спецпідрозділом, інші були жорстоко побиті після затримання.
У Мінську сьогодні сьомий день протестів, які почалися 9 серпня як вуличні акції проти фальсифікацій на виборах. Згодом до вимог додалося засудження поліцейського насильства, покарання винних у ньому, а також заклики до відставки президента Олександра Лукашенка, перегляд підсумків голосування або проведення нових виборів глави держави.
«Ситуацію втримаємо»: Лукашенко виступив у генштабі
Президент Білорусі Олександр Лукашенко виступив у Центрі стратегічного управління в Міністерстві оборони країни 15 серпня, повідомляє державна інформаційна агенція «Белта».
Лукашенко заявив, що в Білорусі є власний уряд, а країнам, які пропонують виступити посередниками, варто «навести лад у себе».
«Ви не гірше за мене знаєте, що відбувається в країні. Потихеньку починають або продовжують розхитувати обстановку, наше суспільство. Дісталися до трудових колективів. Я вже багато разів говорив про це. Просто хочу вчергове сказати, що з цього нічого не вийде. Країну ми не віддамо. Ситуацію втримаємо», – запевнив він.
Лукашенко також звернув увагу на те, що отримував пропозиції «посередництво» з-за кордону.
«Слухайте, в нас є нормальний уряд, створений за Конституцією. Нам не потрібні жодні закордонні уряді, жодні посередники. Не ображаючи керівництво цих республік, хочу сказати: ви в себе лад наведіть», – заявив білоруський президент.
«Лукашенко, іди геть!»: фотогалерея з акції протесту в Білорусі
У Гродні на площі Леніна зібралося близько 10 тисяч людей з національними прапорами Білорусі, кульками та плакатами з написом: «Лукашенка у відставку». Люди скандують: «Лукашенко, іди геть!»
Протести в Білорусі розпочалися 9 серпня, після оголошення результатів виборів президента, на яких, за офіційними даними, перемогу здобув чинний керівник держави Олександр Лукашенко. У перші дні протестів силовики жорстоко розганяли демонстрантів, застосовували гумові кулі, кийки, водомети, сльозогінний газ. Від початку протестів по всій країні було затримано близько 7 тисяч людей.
Революція гідності і протести в Білорусі. Якою була б Україна, якби не війна з Росією?
Якби не російська політика, нинішня Україна значно більше б нагадувала себе колишню. А ті, хто говорив би про загрозу війни ‒ як і раніше вважалися б панікерами та маргіналами.
Саме з цієї причини немає сенсу дорікати сусідам у тому, що їхнє повстання йде проти Лукашенка, а не проти імперії. У нас просто немає на це права. Сім років тому ми були багато в чому на них схожі. Взимку 2013-го український протест був повстанням проти узурпації влади, а в категорію національно-визвольної війни його перевело російське вторгнення.
На цю тему міркує в рубриці «Точка зору» оглядач Крим.Реалії Павло Казарін
На мітингу у Гродні лунає пісня Сергія Міхалка на вірші Янки Купали «Не бути скотиною». (Відео Білоруської служби Радіо Свобода)
Лідери країн Балтії закликали до перевиборів у Білорусі
Прем’єр-міністри Естонії, Латвії та Литви закликали владу Білорусі провести «вільні та чесні» вибори. Про це йдеться у спільній заяві Юрі Ратаса, Кріш’яніса Каріньша та Саулюса Скверняліса від 15 серпня за підсумками їхньої зустрічі в Тарту.
Три балтійські країни закликали Мінськ утриматися від насильства та звільнити політичних в’язнів і затриманих протестувальників.
Читайте також: Революція гідності і протести в Білорусі. Якою була б Україна, якби не війна з Росією?
«Прем’єр-міністри закликали Білорусь провести вільні та чесні президентські вибори у прозорий спосіб за участі міжнародних спостерігачів. Прем’єр-міністри також заохочують Європейський союз знайти можливості запровадити обмежувальні заходи проти чиновників, відповідальних за насильство, але водночас не карати білоруський народ за дії їхнього керівництво», – йдеться в заяві.
Також очільники урядів країн Балтії висловили думку, що Євросоюз має знайти спосіб підтримати білоруську громадськість, позаяк «білоруський народ заслуговує на відкрите та вільне суспільство».
Звільнені в Білорусі українці повернулися додому – Кулеба
Українські правозахисники Костянтин Рєуцький та Євген Васильєв перетнули кордон України, повідомив увечері 15 серпня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
«Костянтин Рєуцький і Євген Васильєв щойно перетнули кордон. Вони вже в Україні, а отже, вдома. Дякую команді Посольства України в Білорусі, яка успішно вирішила низку питань і забезпечила логістику», – написав міністр у своєму твітері.
Він водночас не уточнив, де наразі перебуває затримана раніше Оксана Альошина.
14 серпня стало відомо, що українці Євген Васильєв, Костянтин Рєуцький та Оксана Альошина, яких раніше затримали у Білорусі, звільнені. За словами білоруської правозахисниці Тетяни Равяко, вони повідомили, що в слідчому ізоляторі їх били, але «менше, ніж білорусів».
«Нам соромно»: білоруси відмовляються від державних нагород та премій, ідуть із держслужби
Сто стипендіатів, лауреатів, преміантів і дипломантів Спеціального фонду президента Білорусі з підтримки талановитої молоді, студентів і учнів відмовилися від звання і всіх привілеїв.
Відповідну заяву разом із своїми іменами та підписами вони опублікували через білоруський інтернет-портал TUT.by.
«Тиранія не сприяє розвитку. Тиранія, як чорна діра, поглинає все світле і прекрасне. Ми відмовляємося від усіх звань і привілеїв, пов'язаних зі Спеціальним фондом Президента Республіки Білорусь з підтримки талановитої молоді та обдарованих студентів і учнів, в ім'я справедливості і миру. Грошові кошти, по можливості, будуть перераховані нами в фонд підтримки репресованих, які постраждали, і оштрафованих», – зазначається у заяві.
«Неможливо носити звання лауреата стипендії президента, коли президент допускає в країні обман і звірячі побиття своїх же співгромадян», – написали молоді люди, пояснюючи своє рішення відмовитися від президентської премії.
«Ми заявляємо: нам соромно нести це звання. Так сталося, що білоруси більше не відчувають себе в безпеці в своїй країні. Ми не можемо спокійно перебувати на вулиці, ми не можемо висловлювати свою думку, в країні панує атмосфера обурення і страху. Народ зробив свій вибір, але чомусь цей вибір не був врахований», – мовиться у тексті листа до редакції.
Подробиці читайте за посиланням.
Екскандидат у президенти Білорусі Цепкало заявив, що його дружині вдалося залишити Росію
Дружина колишнього кандидата в президенти Білорусі, опонента Олександра Лукашенка Валерія Цепкала, Вероніка, виїхала з Росії, повідомив Цепкало у фейсбуці.
За його словами, жінці з дітьми дозволили виїхати в Україну після того, як кілька годин протримали на кордоні з боку Росії.
«Доброго ранку! У нас все добре! Протримавши кілька годин на кордоні, Вероніці з дітьми дозволили перетнути кордон Російської Федерації в напрямку України», – написав Цепкало у фейсбуці вранці 16 серпня.
Вночі Цепкало повідомив, що його дружину з двома малими дітьми понад дві години тримають на кордоні з російського боку.
Білоруський посол у Словаччині підтримав протестувальників
Посол Білорусі в Словаччині Ігор Лещеня виступив на підтримку учасників мирних протестних акцій, які тиждень тривають у білоруських містах. Про це він заявив у відеозверненні, яке опублікувало у телеграмі видання «Наша нива».
«Як і всі білоруси, я в шоці від історій про тортури і побиття громадян моєї країни», – сказав дипломат. Він додав, що сотні його «співвітчизників відчули на собі, що низка представників правоохоронних органів повною мірою відродили традиції НКВД в толерантній європейській Білорусі XXI століття».
Лещеня першим із чинних білоруських послів підтримав протести.
Ігор Лещеня є послом Білорусі в Словаччині з 2016 року. До цього він був послом в Єгипті й Ізраїлі. У 2002-2006 роках Лещеня обіймав посаду помічника президента Білорусі.
Гомелі попрощались з померлим після затримання Олександром Вихором
У білоруському Гомелі 16 серпня відбулось прощання з Олександром Вихором, який помер після затримання під час протестів.
До під’їзду будинку, в якому він жив, прийшли кілька сотень людей.
Білоруська служба Радіо Свобода зазначає, що на похорон приїхав Сергій Шоман – місцевий житель, який також був затриманий 9 серпня і бачив Олександра у відділенні міліції, потім в суді і в автозаку.
У центрі Мінська мітингують прихильники Лукашенка
Кілька сотень людей 16 серпня вийшли на акцію в центрі Мінська на підтримку Олександра Лукашенка. Як повідомляє білоруська служба Радіо Свобода, мітинг проходить на площі Незалежності в Мінську.
Перед мітингувальниками виступає президент Олександр Лукашенко.
Десятки автобусів із різних районів стоять на прилеглих вулицях.
Лукашенко: загубите першого президента – будете стояти на колінах, як в Україні
Президент Білорусі Олександр Лукашенко 16 серпня виступив перед мітингувальниками у центрі Мінська, яких звезли з різних регіонів країни. Він подякував їм за підтримку і пояснив, чому «покликав».
«Дорогі друзі, я покликав вас сюди не захищати мене, ви прийшли сюди, щоб змогти вперше за чверть століття захистити свою країну, незалежність, дружин і дітей. Я не хотів кликати вас на цю площу, у вас урожай і ви готуєте дітей до школи... Не я винен, що мені довелося покликати вас на допомогу», – сказав він.
Лукашенко заявив, що вибори в країні відбулися.
«Не може бути більше ніж 80% фальсифікацій! Хто буде проводити нові вибори? Хто на них піде? Бандити і урки! Навіть коли я буду мертвим, я не дозволю віддати вам країну. Не ганьбіть країну, якій всі в світі заздрили. Всі хочуть, щоб ми стали на коліна. Не станемо», – сказав Лукашенко, відставки якого вже тиждень вимагають учасники протестів у Мінську й інших білоруських містах.
Він звернувся до учасників протестів і закликав їх «зупинитися»: «Пам’ятайте, загубите першого президента – це буде початок вашого кінця, ви завжди, як в Україні й інших країнах, будете стояти на колінах і молитися невідомо на кого».
Лукашенко закінчив свою емоційну промову словами: «Я живий і буду жити».
Кремль: Путін пообіцяв Лукашенкові «сприяння» у рамках договору про колективну безпеку
Президент Росії Володимир Путін заявив білоруському колезі Олександрові Лукашенку, що Москва готова надати Мінську допомогу в рамках Договору про створення союзної держави і «в разі необхідності» по лінії Організації Договору про колективну безпеку, повідомляє 16 серпня пресслужба Кремля.
За повідомленням, про це йшлося під час телефонної розмови Путіна і Лукашенка.
«Продовжено обговорення ситуації, що склалася після президентських виборів у Білорусі, в тому числі з урахуванням тиску, що чиниться на республіку ззовні. З російського боку підтверджена готовність надати необхідне сприяння у вирішенні проблем, що виникли, на основі принципів Договору про створення Союзної держави, а також в разі необхідності по лінії Організації Договору про колективну безпеку», – йдеться в повідомленні.
Про те, хто саме тисне на Білорусь, у Кремлі не уточнили.
Напередодні президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що покладається на допомогу Росії в захисті безпеки Білорусі. Лукашенко вказав на договір із Росією в рамках «союзної держави».
У центрі Києва 16 серпня пройшла хода на підтримку учасників антивладних протестів у Білорусі
Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, близько сотні людей із біло-червоними прапорами йшли центром Києва – від Михайлівської площі до посольства Білорусі в Україні, де пройшов мітинг.
Серед лозунгів, які звучали від активістів, були: «Живе Білорусь», «Лукашенко, йди», «Відпускай» (йдеться про затриманих у Білорусі людей).
Серед учасників є як громадяни України, так і білоруси, які з різних причин перебувають в Україні.