Анатомія протесту. Як влаштований білоруський спротив?
Коротко про те, що робить білоруський протест особливим
ЄС обговорить ситуацію у Білорусі на засіданні глав МЗС
14 серпня верховний представник Євросоюзу з закордонних справ Жозеп Боррель скликає позачергове засідання глав МЗС країн-членів ЄС.
Серед питань, які планують обговорити, зокрема й президентські вибори у Білорусі.
11 серпня Боррель заявив, що ЄС попереджає владу Білорусі про «глибокий перегляд» відносин із Мінськом і можливість певних санкцій через події, пов'язані з виборами президента країни та подальшими протестами.
Мінськ: прибиральниця метро відтирає кров і говорить про події (відео)
У білоруському Мінську вночі, на початку доби 12 серпня, прибиральниця на станції метро «Михайлова» стала свідком того, як силовики били чоловіка, який чекав на прибуття транспорту. Вона прибирає сліди крові і говорить про події. У Мінську й інших містах Білорусі 12 серпня третю ніч поспіль тривали протести проти результатів президентських виборів, на яких, за офіційними даними, ушосте переміг Олександр Лукашенко, який є головою держави в Білорусі вже 26 років. Численні демонстрації почалися в Білорусі 9 серпня, їх жорстоко розігнав ОМОН. Всього в країні за 9-10 серпня затримали понад п’ять тисяч людей, одна людина загинула. (Відео Артема Шапарова).
У Мінську кілька сотень жінок вишикувалися в ланцюг із закликом не бити протестувальників
У Мінську кілька сотень жінок у білому одязі і з квітами в руках вишикувалися в ланцюг на знак солідарності проти насильства під час протестів у Білорусі, пише видання TUT.BY.
«Припиніть бити нас! Нам просто потрібен правильний підрахунок голосів!», – цитує слова учасниць акції видання «Наша нива».
Акція розтягнулася від перехрестя вулиць Хоружей – Куйбишева до Будинку меблів. Жінок активно вітають сигналами автомобілі, що проїжджають повз.
Трохи пізніше вони перемістилися від Комаровського ринку і пішли ходою вулицею.
«Ми за мирний протест. У попередні дні ми намагалися допомагати людям, підтримувати і співпереживати тим, хто виходить на протести, залишали в під’їздах їжу і медикаменти», – сказала одна з учасниць Ксенія.
Міліція попередила жінок про несанкціонованість акції і зажадала розійтися, нагадавши про відповідальність. На місці були два мікроавтобуси без номерів, всередині сиділи чоловіки в балаклавах.
Жінки поклали квіти і через годину почали розходитися, заклавши руки за голову.
Питання роботи журналістів під час протестів «взяті на особистий контроль Міністра внутрішніх справ», заявила прессекретар Міністерства внутрішніх справ Білорусі.
У заяві, опубліковані на телеграм-каналі міністерства, у зв'язку з повідомленнями про затримання журналістів, вона зазначила, що затриманих журналістів «відпускають без складання протоколів».
А міністр внутрішніх справ Білорусі Юрій Краєв на ранковій нараді наказав «журналістів не чіпати».
МВС Білорусі підтвердило, що міліціонери стріляли на ураження на протестах у Бресті
У Бресті співробітники міліції стріляли на ураження в учасників акції протесту, повідомляється в телеграм-каналі речниці Міністерства внутрішніх справ Білорусі Ольги Чемоданової.
«На співробітників міліції напала група агресивно налаштованих громадян з арматурою в руках. Попереджувальні постріли вгору їх не зупинили. Для захисту життя і здоров’я співробітників зброя була застосована на ураження. Один із нападників поранений», – йдеться в повідомленні.
Яка саме зброя застосовувалася – МВС не уточнює. Як пише видання «Медуза», речниця МВС Білорусі спочатку повідомила в телеграмі, що це була вогнепальна зброя, але пізніше пост був відредагований, і слово «вогнепальна» з нього зникло.
Кореспондент телеканалу «Настоящее Время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», спілкувався у Мінську, столиці Білорусі, з родичами затриманих, які приходять до ізоляторів, приносять передачі і конверти для листів. Вони розповідають, що суди над їхніми близькими йдуть прямо в ізоляторах. Серед тих, хто опинився в ізоляторі, не тільки протестувальники, а й, наприклад, спостерігачі з виборчих дільниць, чи люди, які просто прогулювалися по вулиці. У ніч проти понеділка, за даними МВД Білорусі, було затримано 2000 людей. Упродовж перших двох днів затримали понад 5000 людей. При затриманні ОМОН їх жорстоко б’є, застосовуючи кийки, гумові кулі, світло-шумові гранати. Точна кількість постраждалих невідома. За офіційними даними, в лікарні країни доправили понад 200 людей. Протести в Білорусі почалися 9 серпня після оголошення попередніх результатів голосування на виборах президента.
Білоруські силовики збили легкову машину, поранили 5-літню дівчинку, затримали батька
Увечері 11 серпня в білоруському місті Гродно сталася аварія за участю бронеавтомобіля силовиків «Тигр» і автомашини, в якій їхала сім'я місцевих жителів. В результаті була сильно поранена 5-річна дівчинка, а її батька, який був за кермом, затримали і всю ніч допитували в Слідчому комітеті, повідомляє телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
За словами гродненця Володимира Черавхи, він разом з дружиною і 5-річною дочкою Юлією їхав увечері 11 серпня із одного кінця міста в інший. На вулиці Поповича при в'їзді на площу Декабристів рух сповільнився: у цей момент в тому районі люди збиралися на протести через фальсифікацію виборів.
Черавха каже, що деякі машини сигналили, підтримуючи протестувальників, але сам він не сигналив.
За його словами, раптово 5-6 чоловік у чорній формі без розпізнавальних знаків вибігли з темного автомобіля Skoda Rapid і почали бити кулаками по вікнах сусідніх автомобілів.
Володимир злякався за сім'ю і виїхав на зустрічну смугу. Силовики в чорному вдарили кийком по лобовому склу його машини, воно лопнуло, оскільки впали в салон. У цей момент в бік машини Черявка врізався бронеавтомобіль силовиків «Тигр».
Володимир вийшов з машини, але тут же отримав удар по голові. Він каже, що рана була серйозна, витекло багато крові. Він став говорити, що у нього в машині дитина, але його не слухали. Черавху затримали і всю ніч допитували в Слідчому комітеті, але потім все-таки відпустили.
Один з чоловіків, що стояли поруч, відвіз дитину, 5-річну Юлю, і її мати в лікарню. У дівчинки також була травма голови і порізи обличчя.
«Мамо, я не хочу вмирати», – сказала 5-річна Юля, за словами її матері, коли та витягла її з машини.
Людина, який відвіз до лікарні жінку з дитиною, розповів «Нашій Ниві», що дівчинка стікала кров'ю. За його словами, силовики сказали постраждалим, що вони «самі винні».
Співробітник прес-служби Гродненського облвиконкому заявив білоруській службі Радіо Свобода, що ситуація «вимагає детального розслідування і інформація про неї буде оприлюднена». Прес-секретар МВС Ольга Чемоданова заявила, що не знає подробиць інциденту, але запевнила, що будь-які травми, завдані дітям, будуть розслідувані.
Помпео: білоруси мають отримати свободи, яких вимагають
Білоруси повинні отримати «свободи, яких вони вимагають», заявив 12 серпня держсекретар США Майк Помпео, закликаючи владу Білорусі не шкодити протестувальникам.
«Ми хочемо, щоб люди Білорусі мали свободи, яких вони вимагають, і які, на їхню думку, відповідають їхнім інтересам. Ми закликаємо захистити мирних протестувальників, а не шкодити їм», – цитує слова Помпео в Празі агентство AFP.
Державний секретар США розмовляв із прем’єр-міністром Чехії Андреєм Бабішем, який назвав події в Білорусі «шокуючими» – після третьої ночі протестів проти результатів виборів, на яких, за офіційними даними, перемогу здобуває Олександр Лукашенко.
«Я очікую, що Євросоюз не вдасться до декларацій, а буде діяти, вживати заходів, тому що білоруси мають таке саме право на свободу та демократію, як і ми», – сказав Помпео.
Він відвідав Прагу в рамках європейського туру, який триватиме також в Австрії, Словенії й Польщі.
«Ми вас любимо! Припиніть бити нас!»: фоторепортаж із протесту жінок у Білорусі
У Мінську кілька сотень жінок у білому одязі і з квітами в руках вишикувалися в ланцюг на знак солідарності проти насильства під час протестів у Білорусі, повідомляє Радіо Свобода.
«Припиніть бити нас! Нам просто потрібен правильний підрахунок голосів!» – цитує слова учасниць акції видання «Наша нива».
Жінок активно вітали сигналами з автомобілів, що проїжджали повз.Трохи пізніше вони перемістилися від Комаровського ринку і пішли ходою вулицею.
Міліція попередила жінок про несанкціонованість акції і зажадала розійтися, нагадавши про відповідальність. На місці були два мікроавтобуси без номерів, всередині сиділи чоловіки в балаклавах.
Протести в Білорусі почалися 9 серпня після оголошення попередніх результатів голосування на виборах президента. За перші дві доби протестів, за даними МВС країни, затримали понад п’ять тисяч людей. При затриманні ОМОН їх жорстоко б’є, застосовуючи кийки, гумові кулі, світлошумові гранати. Точна кількість постраждалих невідома. За офіційними даними, в лікарні країни доправили понад 200 людей.
Білоруські силовики напали на данського журналіста – голова МЗС Данії
Міністр закордонних справ Данії Єппе Кофод повідомив про напад білоруських силовиків на данського журналіста. Ім’я потерпілого він не назвав і не розкрив подробиці, де і як стався напад.
«Щойно почув, що данський журналіст зазнав нападу в Білорусі. Це абсолютно неприпустимо, – наголосив Кофод. – Данія засуджує напад силовиків білоруського режиму на представників преси і мирних демонстрантів. Данія має намір підняти це питання в ЄС: необхідно дати чітку, колективну і послідовну відповідь на ці дії».
15 серпня ЄС проведе екстрений саміт, на якому йтиметься про ситуацію в Білорусі. Не виключено, що на ньому ухвалять рішення про санкції проти президента Олександра Лукашенка і керівників білоруських силових структур.
За час протестів у Білорусі були побиті і затримані десятки журналістів – як білоруських, так і іноземних. Повідомляють, що силовики забирають у журналістів посвідчення і акредитацію, а також вилучають картки пам'яті з техніки.
Перед виборами, 7 серпня, в Мінську затримали кореспондентів телеканалу «Настоящее время» (створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки») Ірину Ромалійську, Юрія Баранюка й Івана Гребенюка. Їх кілька годин допитували, а потім депортували з країни.
Третя ніч протестів у Білорусі: побиття та застосування зброї у Мінську
У Мінську й інших містах Білорусі 12 серпня третю ніч поспіль тривали протести проти результатів президентських виборів. Співробітники ОМОНу намагалися розігнати протестувальників світлошумовими гранатами, у хід також пішли гумові кулі та водомети. Також проти протестувальників вкотре застосовували подразливий газ. Численні демонстрації почалися в Білорусі 9 серпня, їх жорстоко розігнав ОМОН. Всього в країні за період 9-11 серпня затримали понад п’ять тисяч людей, одна людина загинула. (Відео Білоруської служби Радіо Свобода).
Лукашенко заявив, що протестувальники в Білорусі – «люди з кримінальним минулим і безробітні»
Президент Білорусі Олександр Лукашенко 12 серпня на нараді з «актуальних питань» заявив, що основою протестів у країні є «люди з кримінальним минулим і безробітні», повідомляє сайт голови держави.
«Основа всіх цих так званих протестувальників – люди з кримінальним минулим і сьогодні безробітні. Немає роботи, значить, «гуляй, дядьку, вулицями і проспектами». Тому я по-доброму прошу і попереджаю всіх: влаштуватися треба на роботу тим, хто не працює», – заявив він.
За словами Лукашенка, найважливішими завданнями органів влади на сьогодні є гарантування «безпеки громадян, захист конституційного ладу і забезпечення нормального функціонування органів управління».
З моменту оголошення ЦВК результатів виборів у Білорусі четвертий день тривають акції протесту. Влада жорстко розганяє демонстрантів, застосовуючи водомети, гумові кулі і сльозогінний газ.
Захід закликав владу Білорусі зупинити насильство проти протестувальників і попередив про можливі санкції.
За останніми даними, затримано понад шість тисяч людей, багатьох із них жорстоко побили, в тому числі неповнолітніх. За офіційними даними, в лікарні звернулися понад 250 осіб з різними травмами. Один чоловік під час протестів загинув, його ім’я влада не озвучує, але провладні медіа назвали його «злочинцем, засудженим за вбивство».
У Мінську затримали українських волонтерів із «Восток SOS»
Білоруські силовики жорстко затримали в Мінську двох громадян України, волонтерів благодійної організації «Восток SOS» Костянтина Реуцького і Євгена Васильєва, повідомляє hromadske, колишнім журналістом якого є Реуцький.
У посольстві України в Білорусі ситуацію поки що не коментували.
Зранку 12 серпня в Міністерстві закордонних справ України повідомляли, що у Білорусі затримали дев’ятьох українців і побили українського фотокореспондента.
Голова дільничної виборчої комісії № 25 у Вітебську Сергій Питаленко підтвердив білоруській службі Радіо Свобода, що переписав протокол виборів президента на своїй дільниці після голосування 9 серпня.
За його словами, в першому протоколі дійсно значилася перемога Світлани Тихановської. Але, за словами Питаленка, членів комісії змусили вписати в новий протокол «продиктовані» числа.
Питаленко сказав, що підписав новий протокол, але не пояснив, чому він це зробив. Ніяких інших подробиць він не повідомив і відмовився коментувати ситуацію.
За його словами, новий протокол підписали не всі члени комісії. А директор школи, де була дільниця, в день виборів написав заяву про звільнення.
«Там все дуже серйозно закручено, хто знає, чим це закінчиться», – пояснив він.
На питання, чи правда, що комісію й особисто Питаленка змусив переписати протокол голова Жовтневого району Вітебська Сергій Сташевський, голова виборчкому відповів, що «все чути на аудіо».
Йдеться про аудіозапис, викладений в інтернет незабаром після виборів 9 серпня. На ньому людина, яка представляється головою Жовтневого району Вітебська, приїжджає в комісію, де на дільниці перемогла Світлана Тихановська, і вимагає пояснити, «як це вийшло».
Після того, як члени комісії пояснюють, що саме такі результати отримані, він заявляє, що йому не потрібні «чесні демарші», і вимагає переписати протокол. Зокрема, «поміняти кардинально цифри між третім і четвертим кандидатом», тобто між Олександром Лукашенком і Світланою Тихановською.
«У мене є дуже жорстка пропозиція змінити протокол і радикально поміняти числа між третім і четвертим кандидатами, – каже чоловік у записі. – Я готовий погодитися, що за Тихановську проголосувала достатня кількість людей. Але у нас є інші завдання й інші проблеми, які потрібно вирішувати. Давайте займемося цим питанням. Щоб ви тут не виділялися по сусідству».
Кореспондентам Радіо Свобода не вдалося зв’язатися з Сергієм Сташевським: в адміністрації стверджують, що чиновник перебуває на лікарняному.
За даними незалежних спостерігачів, Тихановська 9 серпня, ймовірно, виграла вибори в Олександра Лукашенка або щонайменше набрала достатню кількість голосів, щоб пройти у другий тур.
Однак ЦВК Білорусі оголосив, що Лукашенко переміг, набравши 80% голосів, а Тихановська отримала лише 10%.
Президент Литви Лукашенкові: виконайте план із 3 пунктів, бо будуть санкції
Президент Литви Ґітанас Науседа виступив із планом із трьох пунктів, який, за його словами, має виконати влада президента сусідньої Білорусі Олександра Лукашенка, і попередив про санкції в іншому разі.
«Я мушу констатувати, що ситуація в Білорусі, як і раніше, непокоїть, як і раніше, ллється кров, людей переслідують, журналістів закривають у в’язниці. Ми як сусіди разом із іншими країнами регіону шукаємо способів вирішення цієї кризи», – сказав він на пресконференції в Вільнюсі, додавши, що напередодні говорив із президентом Латвії.
За його словами, які наводить литовське інтернет-видання «Делфі», він пропонує план із трьох пунктів, який, на його думку, може стати прелюдією для посередництва президентів країн регіону у вирішенні білоруської кризи.
«По-перше, державні органи влади мають припинити насильство щодо своїх громадян. По-друге, білоруська влада має відпустити затриманих, зараз відомо про тисячі затриманих. І третій пункт – Білорусь має відновити діалог зі своїм громадянським суспільством», – сказав Науседа.
На його думку, основою для такого діалогу мало б бути формування національної ради з представників влади і громадянського суспільства, яка б мала зайнятися пошуком рішень і виходу з кризи.
«Якщо ці пункти підійдуть і прислужаться початкові дискусії, то разом зі мною бути посередником у вирішенні цієї ситуації погодяться також президенти Латвії і Польщі», – продовжив президент Литви.
При цьому Науседа наголосив, що проблему треба вирішувати мирним шляхом – але є й інший шлях. Він підкреслив, що в першу чергу пропонується мирне вирішення проблеми – але якщо буде потрібно, потім перейдуть і до інших засобів.
«Думаю, ми так повинні діяти: почати зі способу пошуку рішення мирним шляхом і намагатися вирішити проблему найменш болісним способом. Але якщо ця ініціатива не буде прийнята, звичайно ж, може бути так, що залишаться інші альтернативи, про які зараз говорять і в Литві, і в ЄС. Я кажу в тому числі і про санкції – як на рівні ЄС, так і про національні», – заявив він.
Захід закликав владу Білорусі зупинити насильство проти протестувальників і попереджав про можливі санкції. 15 серпня Європейський союз проведе екстрений саміт, на якому йтиметься про ситуацію в Білорусі. Не виключено, що на ньому ухвалять рішення про санкції проти президента Олександра Лукашенка і керівників білоруських силових структур.
Від санкцій до невтручання: в «Слузі народу» розділилися думки щодо Білорусі
Всередині владної фракції «Слуга народу» ще тривають дискусії щодо подій у Білорусі, заявив Олександр Корнієнко, народний депутат і перший заступник голови фракції СН.
«У нас демократія у фракції, різні думки, різні позиції, йде дискусія. В понеділок більш жваво йшла, зараз вже менше, депутатів вже більше інші питання цікавлять, більш прикладного характеру», – зауважив він у коментарі журналістам 12 серпня в Києві.
Разом із тим Корнієнко зазначив, що депутати «у внутрішні справи інших країн не втручаються».
«Не треба лізти у внутрішні справи суверенних країн, моя особиста думка», – резюмував Олександр Корнієнко.
«Я за дотримання закону, за справедливий вибір людей і за їхні права при визначенні політичного курсу, який би вони хотіли бачити в своїй країні», – заявив у коментарі Радіо Свобода Олександр Дубінський, надаючи оцінку подіям у сусідній країні.
Депутат від «Слуги народу» Олександр Юрченко розповів Радіо Свобода, що фракція ще не обговорювала це питання і не має єдиної позиції.
«Повністю підтримую демократичні погляди білоруського народу. Розуміємо, що та система, яка довгі роки в Білорусі працювала, є трошки тоталітарною. Якщо білоруський народ так, як український народ у 2004 році, як у Революції на граніті, у Революції Гідності, виявляє свою позицію і вимагає змін в країні, змін у політичній еліті, то, звичайно, ми як демократична держава, як держава, яка відстоює європейські цінності, маємо підтримати позицію білоруського народу на демократичні вибори і на те, щоб в 21-му сторіччі відбувалися принципи демократії, а не тоталітарного режиму», – зазначив Юрченко в коментарі Радіо Свобода.
При цьому він готовий бути одним з ініціаторів санкцій від України через насильство проти протестувальників у Білорусі.
«Ми всі знаємо до чого призводять насильницькі методи проти протестувальників, проти дій громади, свободи слова і виявлення своєї громадянської позиції. Таким діям повинна бути надана оцінка на міжнародному рівні. Я вивчу це питання і, можливо, буду одним з ініціаторів санкцій (з боку України – ред.) через те, що не можна так ставитися до людей», – додав депутат Олександр Юрченко.
Посольство в Мінську з’ясовує, куди повезли затриманих українців із «Восток SOS»
Посольство України в Білорусі намагається встановити місце і умови утримання українців, волонтерів благодійної організації «Восток SOS» Костянтина Реуцького і Євгена Васильєва, затриманих 12 серпня в Мінську, повідомляє українське Міністерство закордонних справ.
12 серпня орієнтовно о 17:00 у Мінську затримані двоє громадян України — Костянтин Рєуцький і Євген Васильєв. Посольство України в Білорусі вживає заходів щодо встановлення місця та умов утримання затриманих українців. Детальніша інформація буде надана додатково.
«12 серпня орієнтовно о 17:00 у Мінську затримані двоє громадян України – Костянтин Реуцький і Євген Васильєв. Посольство України в Білорусі вживає заходів щодо встановлення місця та умов утримання затриманих українців. Детальніша інформація буде надана додатково», – йдеться в повідомленні.
Раніше сьогодні hromadske, колишнім журналістом якого є Реуцький, повідомило про жорстке затримання двох волонтерів благодійної організації «Восток SOS» у Мінську.
Зранку 12 серпня в Міністерстві закордонних справ України повідомляли, що у Білорусі затримали дев’ятьох українців і побили українського фотокореспондента.
З моменту оголошення ЦВК результатів виборів у Білорусі четвертий день тривають акції протесту. Влада жорстко розганяє демонстрантів, застосовуючи водомети, гумові кулі і сльозогінний газ.
Захід закликав владу Білорусі зупинити насильство проти протестувальників і попередив про можливі санкції.
Становище в Білорусі: Порошенко закликав до дострокових президентських виборів
П’ятий президент України, лідер партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко закликає владу Білорусі негайно припинити насильство, звільнити політв’язнів і оголосити дострокові президентські вибори.
«Білоруська влада повинна знайти відповідь на вимоги білоруського суспільства, яке прагне і готове до демократичних змін у житті держави. Насильству, масовим репресіям не місце в сучасному цивілізованому світі», – наголосив він.
Порошенко висловив низку пунктів, які, на його думку, мала б виконати влада Білорусі за нинішньої ситуації після президентських виборів 9 серпня, офіційно оголошені результати яких викликали масове неприйняття і протести, що їх влада країни жорстоко придушує.
«Вважаю, що білоруській владі необхідно негайно припинити насильство проти своїх громадян і водночас не допустити провокацій і підбурювань до насильства. Це – перше. По-друге, звільнити з в’язниць і місць утримання політичних в’язнів і мирних протестувальників і припинити переслідування політичних опонентів. По-третє, забезпечити інклюзивний і відкритий діалог влади з білоруським суспільством. Поважати право на свободу ЗМІ і думки, як і безперешкодного доступу до всесвітньої мережі інтернету. По-четверте, оголосити про проведення дострокових президентських виборів у Білорусі із широким залученням БДІПЛ/ОБСЄ і Ради Європи, запросити для спостереження представників провідних міжнародних організацій і структур, що сприятиме довірі до виборчого процесу», – заявив Порошенко.
Він також вважає, що певні кроки для врегулювання в Білорусі мають здійснити і влада України, і міжнародна спільнота.
«По-п’яте, закликаю українську владу в контакті з нашими партнерами по «Люблінському трикутнику» призначити спеціального представника України щодо Білорусі, який повинен активно сприяти врегулюванню ситуації і підтвердити стратегічну роль нашої держави в регіоні. Необхідно також напередодні запланованого на п’ятницю засідання Ради міністрів ЄС організувати контакти представників ЄС із МЗС Білорусі для з’ясування і вирішення проблемних питань, пов’язаних із політичною кризою в Білорусі. І вкотре закликаю міжнародну спільноту: пильнуйте за діями російського агресора, який лише чекає зручної нагоди для того, щоб покінчити з білоруською державністю і незалежністю. Говорю про це, адже точно знаю, що тривалий час увагу агресора на себе замикала Україна», – наголосив Порошенко.
«Сьогодні Європа має думати і діяти стратегічно. Ми не маємо права втратити Білорусь. Нікому – ані білоруській владі, ані білоруському народові, ані Євросоюзові, і тим паче Україні – не потрібна Білорусь як західна провінція Російської неоімперії. Ми не маємо дати жодного шансу мародерству Кремля», – додав Петро Порошенко.
14 серпня в Євросоюзі скликають позачергове засідання Ради ЄС, також відомої як Рада міністрів ЄС, у складі голів МЗС країн-членів, на якому планують обговорити, зокрема, і становище в Білорусі після президентських виборів. А 15 серпня Європейський союз проведе екстрений саміт, на якому йтиметься про ситуацію в Білорусі. Не виключено, що на ньому ухвалять рішення про санкції проти президента Олександра Лукашенка і керівників білоруських силових структур.
Раніше, 10 серпня, міністри закордонних справ країн «Люблінського трикутника» – України, Польщі й Литви – Дмитро Кулеба, Яцек Чапутович і Лінас Лінкявічус – висловили глибоку стурбованість ескалацією ситуації в Білорусі після президентських виборів і закликали владу цієї країни утриматися від застосування сили і звільнити всіх затриманих. «Повага до основних свобод і прав людини, включаючи демократію і верховенство права, необхідна для подальшого розвитку незалежної і суверенної Білорусі, яку ми повністю підтримуємо», – мовилося в заяві. Влада Білорусі не дослухалася до того і багатьох інших схожих закликів.
Жителька Гомеля розповіла про смерть сина в лікарні після затримання
У білоруському Гомелі в лікарні помер 25-річний Олександр Вихор. Його затримали в неділю 9 серпня по дорозі до дівчини, розповіла білоруській службі Радіо Свобода мати Олександра.
«Саша був в одному з автозаків. Він не брав участі в акції. Поїхав у неділю до дівчини. Його схопили десь у центрі, коли він пересідав на інший транспорт. Він написав мені смс, що його спіймали ... І все. Я шукала його всі ці дні. Мені не давали ніякої інформації. Сьогодні мені нарешті сказали, що Саша в морзі», – каже його мати.
У Олександра, за словами матері, були проблеми з серцем. Коли він довгий час перебував в закритій машині в черзі в СІЗО, йому стало зле.
За її словами, Олександр кричав, просив допомоги. Конвой подумав, що він неадекватний, хлопця відвезли в психіатричну лікарню. Там лікар зрозумів, що проблеми не з психікою. На «швидкій» його відвезли в найближчу лікарню, але врятувати не змогли. «Мені сказали, що його привезли у стані клінічної смерті», – каже мати Олександра.
Показати тіло сина їй відмовилися. Жінка вважає, що він сильно побитий.
Радіо Свобода звернулося в пресслужбу МВС по Гомельській області. Звідти журналістів перенаправили в пресслужбу Слідчого комітету. Там наразі не відповідали на дзвінки.
Офіційно влада Білорусі підтвердила інформацію про одного загиблого під час протестів – у Мінську. Його імені влада не називає. За офіційними даними, в лікарні звернулися понад 250 осіб з різними травмами.
При цьому за останніми даними, затримано понад шість тисяч людей, багатьох із них жорстоко побили, в тому числі неповнолітніх.