Доступність посилання

ТОП новини
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року

Пів року протестів у Білорусі в Живому блозі

Ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях

Коротко про головне:

  • 9 серпня 2020 року, у день президентських виборів у Білорусі, коли перші офіційні екзитполи повідомили, що Олександр Лукашенко набрав майже 80% голосів, а Світлана Тихановська – менш ніж 7%, у Мінську й інших містах Білорусі люди вийшли на вулиці, висловлюючи недовіру цим результатам;
  • ОМОН і внутрішні війська почали розганяти протестувальників водометами, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, а також, за повідомленнями правозахисників, стріляли гумовими кулями і навіть із вогнепальної зброї;
  • за різними даними, силовики затримали тисячі людей; затриманих били, утримували у нелюдських умовах, не надавали медичної допомоги;
  • опозиційна кандидатка Світлана Тихановська була змушена виїхати до Литви;
  • 8 серпня опозиція створила Координаційну раду для передачі влади, члени якої ведуть переговори із представниками керівництва різних європейських країн;
  • 23 вересня таємно відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, її легітимність не визнали багато країн світу;
  • Велика Британія, Канада і країни Балтії запровадили санкції проти Лукашенка й інших офіційних осіб, причетних до ймовірної фальсифікації виборів президента Білорусі і жорстокого придушення акцій протесту;
  • також аналогічні санкції запровадили Європейський союз і США; в санкції ЄС прізвище Лукашенка внесли дещо пізніше, у США ж він перебуває під санкціями ще з 2006 року;
  • сам Олександр Лукашенко звинувачення у фальсифікації виборів і узурпації влади відкидає, він шукає підтримки у президента Росії Володимира Путіна;
  • тим часом протести тривають, як і затримання, а також катування затриманих силовиками. За оцінками правозахисників, число тих, хто пройшов через затримання з часу початку нинішніх протестів, становить уже понад 32 тисячі.

Цей Живий блог, який Українська редакція Радіо Свобода вела близько пів року, вже закритий. Але ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях. Залишайтеся з нами!

За кордоном на виборах президента Білорусі перемагає Тихановська – альтернативний екзит-пол

На закордонних виборчих дільницях на виборах президента Білорусі перемагає Світлана Тихановська, повідомили Білоруській службі Радіо Свобода організатори альтернативного екзит-полу.

За підсумками опитування 8 тисяч людей на 21 виборчій дільниці Тихановська набрала 81,57% голосів. 9,42% респондентів відмовилися дати відповідь. 5,89% заявили, що проголосували за Лукашенка.

Силовики використовують світлошумові гранати й сльозогінний газ під час протестів у Мінську

Про це повідомила Білоруська служба Радіо Свобода.

Водночас у бік правоохоронців полетів фаєр.

Загін міліції особливого призначення почав відтісняти людей у бік парку 50-річчя Перемоги за стелою.

Під час протестів побили журналіста Associated Press Мстислава Чернова. Його забрала «швидка».

За даними Радіо Свобода, десятки людей затримали.

На дільницях, де підрахували голоси, лідером є Лукашенко – голова ЦВК Білорусі

Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко лідирує на дільницях, які надали дані, повідомила вночі 10 серпня голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина в ефірі телеканалу «Білорусь 1».

За її словами, рівень явки склав 84%. «Це ще не межа, тому що Мінськ буде уточнений, але він трохи зміниться, він буде більш як 80%», – сказала Єрмошина.

«Щодо лідерства, кілька міст і районів у багатьох регіонах повідомили. У Мінську це Ленінський район без приєднаних до нього іноземних дільниць. Вони повинні звітувати до 15:00. У Ленінському районі взяли участь понад 64% виборців. Майже 67% проголосували за Лукашенка, майже 15% – за Тихановську, а 8,5% – проти всіх на третьому місці», – заявила голова ЦВК.

Схожі дані – з результатом Лукашенка від 80% до 94% – Єрмошина оприлюднила з Брестської, Гомельської, Гродненської та Могилівської областей.

Білорусь: Тихановська попросила своїх виборців «запобігати провокаціям»

Кандидатка на посаду президента Білорусі Світлана Тихановська вночі 10 серпня зателефонувала до редакції інформаційного порталу TUT.by і попросила журналістів записати і опублікувати її звернення (станом на 6:50 за Києвом сайт TUT.by недоступний).

«Я хочу попросити міліцію і війська пам’ятати про те, що вони частина народу. І попросити своїх виборців – запобігайте провокаціям, не потрібно давати привід до застосування до вас насильства. Я знаю, що білоруси прокинуться завтра вже в новій країні і сподіваюся на те, що завтра будуть тільки хороші новини. Будь ласка, зупиніть насильство. Перш за все, офіцери, я знаю, що ви можете це зробити», – сказала Тихановська.

Штаб Тихановської з посиланням на офіційні дані підсумкових протоколів дільничних комісій повідомив про її перемоги на 20 виборчих дільницях у Мінську і Мінському районі. «На окремих дільницях перевага над Олександром Лукашенком становить 5–6 разів», – твердить речниця Тихановської Анна Красуліна.

Нічний протест у Мінську

О 2-й годині ранку 10 серпня прес-секретарка Міністерства внутрішніх справ Білорусі Ольга Чемоданова заявила Білоруській службі Радіо Свобода, що несанкціоновані мітинги «ще не закінчилися», тому вона не змогла порахувати затриманих. Арешти продовжувались і після цього.

Більше фото тут.

Барикади і вибухи в Мінську

Протести, сутички та затримання відбулися у всіх обласних центрах та низці великих міст, інформує Білоруська служба Радіо Свобода.

Як розганяли протест у Мінську

Інтернет у Білорусі досі обмежений, пише Білоруська редакція Радіо Свобода.

Черга біля посольства Білорусі і мітинг на Майдані. Білоруські вибори в Києві – фотогалерея

В останній день виборів президента Білорусі під білоруським посольством була велика черга. На дільницю пускали по одній людині і всі охочі не встигли проголосувати. Люди почали скандувати «Ганьба!», коли посол оголосив про зачинення. Напередодні ввечері на майдані Незалежності пройшла акція солідарності з Білоруссю «Разом за вільну Білорусь».

Чому білоруські політики не хочуть говорити про Крим?

Чий Крим – як на це запитання відповідають опозиційні політики – Тихановська, Цепкало, Бабарико і чинний президент Лукашенко. Чому у їхніх відповідях немає чіткої, однозначної позиції? Білоруський політолог каже, що все дуже просто – тому що питання Криму розколює білорусів. Тому і політики обережні у висловлюваннях. Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що якби був на місці керівників України в 2014 році, обов'язково воював би за Крим. Про це він сказав в інтерв'ю Дмитру Гордону. Головний конкурент Лукашенка – кандидат від об'єднаної опозиції – Світлана Тихановська. Вона називає чинного главу держави диктатором. А після перемоги обіцяє провести чесні вибори за участі всіх альтернативних кандидатів.

Правозахисники: у Мінську затримали понад 80 людей

У Мінську затримали понад 80 людей, повідомив правозахисний центр «Весна».

Значна частина затриманих – спостерігачі на виборчих дільницях.

У переліку правозахисників потрапили люди, яких затримували 8, 9 та в ніч на 10 серпня.

ЦВК Білорусі оголосила попередні результати виборів – у Лукашенка 80%​

За попередніми підрахунками, Олександр Лукашенко набирає 80,23% голосів на виборах президента Білорусі, повідомила голова Центральної виборчої комісії Білорусі Лідія Єрмошина.

Його основна опонентка Світлана Тихановська – 9,9%.

Андрій Дмитрієв, за попередніми офіційними даними, отримав 1,04%, Ганна Конопацька – 1,68%, Сергій Черечень – 1,13%.

Зеленський: Білорусь повинна дотримуватися загальновизнаних демократичних стандартів

«Білорусь у своїх діях повинна максимально дотримуватися загальновизнаних у цивілізованому світі демократичних стандартів. І постаратися забезпечити власному народу його права та свободи у повному обсязі. Тільки так можна зберегти надію на вихід з кризи», – заявив президент України Володимир Зеленський.

За його словами, білоруси проживають зараз непрості часи.

«Вони намагаються визначити вектор свого подальшого розвитку. І це дуже непросто. Вже очевидно, що далеко не всі в країні згодні з оголошеними попередніми результатами виборів. А, як відомо, будь-яка легітимність виникає винятково із суспільної довіри», – заявив Зеленський.

Він закликав Білорусь «до максимальної толерантності, терпимості та відмови від вуличного насильства».

«Закликаємо до максимально відкритого, нехай і складного, діалогу. Тому що лише широкий діалог дасть змогу забезпечити громадянам Республіки Білорусь вихід з важкої кризової ситуації й чесно обговорити подальші кроки та формати громадської взаємодії. Тільки взаєморозуміння між усіма сторонами здатне зберегти незалежність країни та забезпечити її подальший рух до свободи та демократії. В іншому разі ескалація насильства наростатиме», – зазначив Зеленський.

Президенти Литви та Польщі закликали Мінськ поважати громадянські права

Президенти Польщі та Литви Анджей Дуда та Гітанас Науседа виступили зі спільною заявою до білоруської влади після президентських виборів у Білорусі. У документі, розміщеному на сайтах обох політиків, вони закликали офіційний Мінськ «повністю визнати та дотримуватися демократичних стандартів» та відмовитись від насильства, поважати основні права людини та громадянина, включно з правами національних меншин та правом на свободу вираження поглядів.

«Ми вважаємо, що діалог – це завжди найкращий спосіб сприяти соціальному розвитку та обговорювати реформи та політику. Оскільки ми дуже поважаємо незалежність та суверенітет Білорусі, ми сподіваємося на сприятливі умови, які дозволять нам бути ще активнішими у партнерстві з державою Білорусь та її народом», – ідеться в заяві Дуди і Науседи.

Лідери Польщі та Литви зазначили, що вважають співпрацю з Європейським союзом вигідною для Білорусі і хочуть, щоб «двері до цієї співпраці залишалися відкритими», а сама Білорусь «продовжувала зміцнювати відносини з об’єднаною європейською родиною».

Правозахисники: на акціях у Білорусі затримано 140 людей

У Білорусі під час стихійних протестних акцій після завершення голосування на виборах президента міліція затримала не менш як 140 людей, повідомили у фейсбуці правозахисники з центру «Весна».

Вони відзначили, що затриманих може бути набагато більше. Сутички учасників протестів із силовиками тривали приблизно до третьої години ночі 10 серпня.

У МВС Білорусі поки не називають точну кількість затриманих. У МВС визнали використання водометів, світлошумових гранат, гумових куль і інших засобів для розгону демонстрантів.

Судячи з кадрів з місця подій, деякі учасники акції зазнали серйозних травм. Точне число потерпілих поки невідомо.

Слідчий комітет Білорусі порушив кримінальні справи за фактом масових заворушень і насильства проти міліції. Організаторам протестів загрожує до 15 років позбавлення волі, повідомив керівник відомства Іван Носкевич.

Жителі Мінська, Бреста, Гродно та інших міст вийшли на вулиці після того, як ЦВК оголосила про перемогу чинного президента Олександра Лукашенка. Демонстранти вважають вибори сфальсифікованими.

Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі вже 26 років, не з'являвся на публіці і не робив ніяких заяв після ранку неділі, коли голосував і спілкувався з журналістами.

Правозахисники: у Мінську загинув один з учасників протесту

У ніч на 10 серпня чоловік отримав черепно-мозкову травму, несумісну з життям, після наїзду спецтехніки на проспекті Переможців, повідомив правозахисний центр «Весна».

За даними «Весни», у мінських лікарнях залишаються десятки постраждалих учасників акції. Правозахисники мають інформацію, що два відділення військового шпиталю зайняті пораненими.

Про підсумки виборів у Білорусі і протести дивіться у програмі Свобода live о 14:00:

Кров, світлошумові гранати і сльозогінний газ. У Білорусі силовики жорстко розігнали протестувальників після виборів (фоторепортаж)

9 серпня у Білорусі відбулися вибори президента, на яких, за попередніми офіційними даними, перемагає Олександр Лукашенко, отримавши 80% голосів. Тисячі людей вирішили, що ці результати сфальсифіковані і вийшли на вулиці висловити свою незгоду з ними.

Під час стихійних протестних акцій після завершення голосування на виборах президента міліція затримала не менш як 140 людей, повідомили у фейсбуці правозахисники з центру «Весна». Вони зазначили, що затриманих може бути набагато більше. Сутички учасників протестів із силовиками тривали приблизно до третьої години ночі 10 серпня.

У МВС Білорусі поки не називають точну кількість затриманих. У МВС визнали використання водометів, світлошумових гранат, гумових куль і інших засобів для розгону демонстрантів.

Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі вже 26 років, не з'являвся на публіці і не робив ніяких заяв після ранку неділі, коли голосував і спілкувався з журналістами.

Судячи з кадрів з місця подій, деякі учасники акції зазнали серйозних травм. Точне число потерпілих поки невідоме. Поліція жорстко розігнала протестувальників. Ось як це було

Польща закликала провести екстрений саміт ЄС через події в Білорусі

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав провести позачерговий саміт Європейської ради через події в Білорусі. Про це 10 серпня повідомляє офіційний сайт голови польського уряду.

«Польща відповідає за своїх найближчих сусідів. Ось чому прем’єр-міністр Матеуш Моравецький закликав у листі до президента Європейської ради Шарля Мішеля та президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн скликати позачерговий саміт Європейської ради щодо подій у Білорусі», – ідеться в повідомленні.

Раніше 10 серпня президенти Польщі та Литви Анджей Дуда та Гітанас Науседа виступили зі спільною заявою до білоруської влади після президентських виборів у Білорусі. У документі, розміщеному на сайтах обох політиків, вони закликали офіційний Мінськ «повністю визнати та дотримуватися демократичних стандартів» та відмовитись від насильства, поважати основні права людини та громадянина, включно з правами національних меншин та правом на свободу вираження поглядів.

Путін привітав Лукашенка з перемогою

Президент Росії Володимир Путін привітав свого білоруського колегу Олександра Лукашенка, повідомляє 10 серпня офіційний сайт російського лідера.

«Володимир Путін надіслав Олександру Лукашенку вітальну телеграму у зв’язку з перемогою на виборах президента Республіки Білорусь», – ідеться в повідомленні.

Першим Лукашенка привітав голова Китаю Сі Цзіньпін, також вітання надіслав президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG