Доступність посилання

ТОП новини
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року
Біля народного меморіалу в пам’ять про вбитого Романа Бондаренка. Мінськ, «Площа змін». 15 листопада 2020 року

Пів року протестів у Білорусі в Живому блозі

Ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях

Коротко про головне:

  • 9 серпня 2020 року, у день президентських виборів у Білорусі, коли перші офіційні екзитполи повідомили, що Олександр Лукашенко набрав майже 80% голосів, а Світлана Тихановська – менш ніж 7%, у Мінську й інших містах Білорусі люди вийшли на вулиці, висловлюючи недовіру цим результатам;
  • ОМОН і внутрішні війська почали розганяти протестувальників водометами, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами, а також, за повідомленнями правозахисників, стріляли гумовими кулями і навіть із вогнепальної зброї;
  • за різними даними, силовики затримали тисячі людей; затриманих били, утримували у нелюдських умовах, не надавали медичної допомоги;
  • опозиційна кандидатка Світлана Тихановська була змушена виїхати до Литви;
  • 8 серпня опозиція створила Координаційну раду для передачі влади, члени якої ведуть переговори із представниками керівництва різних європейських країн;
  • 23 вересня таємно відбулася інавгурація Олександра Лукашенка, її легітимність не визнали багато країн світу;
  • Велика Британія, Канада і країни Балтії запровадили санкції проти Лукашенка й інших офіційних осіб, причетних до ймовірної фальсифікації виборів президента Білорусі і жорстокого придушення акцій протесту;
  • також аналогічні санкції запровадили Європейський союз і США; в санкції ЄС прізвище Лукашенка внесли дещо пізніше, у США ж він перебуває під санкціями ще з 2006 року;
  • сам Олександр Лукашенко звинувачення у фальсифікації виборів і узурпації влади відкидає, він шукає підтримки у президента Росії Володимира Путіна;
  • тим часом протести тривають, як і затримання, а також катування затриманих силовиками. За оцінками правозахисників, число тих, хто пройшов через затримання з часу початку нинішніх протестів, становить уже понад 32 тисячі.

Цей Живий блог, який Українська редакція Радіо Свобода вела близько пів року, вже закритий. Але ми продовжуємо інформувати про політичне протистояння в Білорусі в наших новинах, журналістських матеріалах та аналітичних статтях. Залишайтеся з нами!

Білоруські вибори: на дільниці у Києві – великі черги

На виборчій дільниці у Києві, яка розташована у приміщенні посольства Білорусі, утворилися великі черги. Людей запускають в будівлю по одному і з великими інтервалами. Виборці обурені цим, адже побоюються, що багато з них не встигне проголосувати. На їхню вимогу вийшов посол Білорусі в Україні Ігор Сокол. Посол пояснив, що було дострокове голосування та що на виборчій дільниці потрібно виконувати протиепідемічні заходи. Під обурені крики виборців він повернувся назад до приміщення посольства. Це єдине місце в Україні, де громадяни Білорусі можуть віддати голос за президента своєї країни. (Відео телеканалу «Настоящее время»)

«Це нагадує воєнний стан». Останнім з кандидатів голосував Сергій Черечень

Сергій Черечень, голова білоруської соціал-демократичної партії «Грамада», підтвердив, що начальника його штабу, спостерігача Миколу Лисянкова затримали та засудили до 10 діб ув'язнення без жодних доказів.

Сергій Черечень порівняв ситуацію в Білорусі в день виборів із надзвичайним станом чи навіть «воєнним»: воєнізовані пости на в'їзді до міста, озброєні солдати, силовики скрізь. Про яке «свято» ми говоримо? – він поставив риторичне запитання.

«Це погано, але для сьогоднішньої Білорусі це норма. Тому люди голосують за позитивні зміни», – сказав Сергій Черечень.

Єрмошина заявила, що черги на виборчих дільницях – «саботаж» та «організована провокація»

Голова Центральної виборчої комісії Білорусі Лідія Єрмошина заявила 9 серпня, що черги на деяких виборчих дільницях були організованою провокацією протестного електорату, повідомляє Interfax.by.

«Чому навчали цей протестний електорат? Приходьте і займайте кабіну на пів години. І так буває. Через це потужність виборчих дільниць дуже мала», – сказала Єрмошина в ефірі державного телеканалу СТВ.

За її словами, ці дії – «справжній саботаж, організована провокація». «Це призвело до того, що біля дільниць стояли дуже довгі черги», – сказала Єрмошина.

Коментуючи процес голосування в цілому, Єрмошина сказала, що «все було б добре, якби не навмисні провокації, яким навчався так званий протестний електорат по Telegram-каналах».

За словами голови ЦВК, ситуацію спровокували політтехнологи зі штабу екскандидата в президенти Віктора Бабарика, який перебуває у СІЗО КДБ з 18 червня. «Це все розробляється політтехнологами, близькими і, власне, фінансованими колишнім виборчим штабом Бабарика», – сказав голова ЦВК.

За словами Єрмошиної, «вибори будуть визнані незважаючи на будь-які дії, спрямовані на їх зрив та дискредитацію».

Журналістів Tut.by із застосуванням сили міліціонер буквально викинув з виборчої дільниці №2 по вулиці Камайській, 18 у Мінську, повідомляє портал. Про це просив голова комісії.

Лукашенко і Тихановська: як голосували кандидати у президенти Білорусі

9 серпня – останній день виборів президента Білорусі. У цей день проголосувала основна частина кандидатів на посаду глави держави. Вранці це зробив чинний президент Олександр Лукашенко, а пізніше вже і його основні опоненти – представники об'єднаного штабу опозиції. Кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тихановська під аплодисменти і поїхала у свій штаб. Також проголосувала Марія Колеснікова, голова виборчого штабу затриманого Віктора Бабарика, який вважався найсильнішим конкурентом Лукашенка, а зараз представниця об'єднаного штабу Тихановської. Напередодні дня голосування її затримали правоохоронці, але відпустили, мовляв, помилились. Не змогла у Мінську проголосувати Вероніка Цепкало – інша представниця об'єднаного штабу. Вона виїхала в Москву у день виборів до чоловіка та дітей. Наразі білоруська ЦВК повідомляє про рекордну явку на виборах президента Білорусі. До Мінська почали стягувати військову техніку.​

У центрі Києва відбувається акція солідарності з Білоруссю

Білоруські та українські активісти зібралися на майдані Незалежності в Києві, щоб висловити підтримку білорусам, які демонструють бажання змінити владу шляхом виборів.

Учасники акції тримають плакати з написами «Свобода Білорусі», «Я люблю Білорусь», «Ні – політичним репресіям, ні – катуванням у тюрмах» «Я за чесні вибори».

Протестувальники вперше висловили побоювання, що ситуація в Білорусі буде розвиватися за силовим сценарієм.

«Я в думках молюся за білорусів та їхніх білоруських друзів, великих письменників та поетів, які вийдуть разом із народом. Нехай Бог захищає Білорусь. Зараз насправді ситуація в країні є визначальною, адже необхідність змін є величезною, але всі ми розуміємо, що Лукашенко не відмовиться від влади. Тому ми повинні всіма силами підтримувати Білорусь!», – сказав український письменник Олександр Ірванець.

Затримали довірену особу Тихановської Миколу Козлова

У Мінську поліція затримала довірену особу Світлани Тихановської та лідера Об'єднаної громадянської партії Миколу Козлова.

Про це Білоруській службі Радіо Свобода повідомила прес-секретарка штабу Тихановської Ганна Красуліна.

Він став дев'ятою довіреною особою альтернативної кандидатки, яких затримали останніми днями.

Лукашенко переміг на виборах президента Білорусі – екзит-пол

Олександр Лукашенко переміг на виборах президента Білорусі, свідчать дані Національного екзит-полу.

Лукашенко здобув 79,7% голосів, Світлана Тихановська – 6,8%.

Станом на 18:00 явка на виборах становила 79%.

  • У шостих виборах президента в історії незалежної Білоусі брали участь п’ять кандидатів: Олександр Лукашенко, Світлана Тихановська, Ганна Конопацька, Андрій Дмитрієв та Сергій Черечень.
  • При цьому 14 липня Центральна виборча комісія Білорусі відмовилася зареєструвати кандидатами в президенти Віктора Бабарика ​та Валерія Цепкала, яких називали найреальнішими конкурентами Олександра Лукашенка. Це викликало протести.
  • Виборча кампанія супроводжувалася масовими затриманнями. За даними білоруського правозахисного центру «Вясна», з 6 травня до 5 серпня правоохоронці затримали 1 362 людини.
  • 65-річний Лукашенко став президентом Білорусі в 1994 році.

Понад 300 білорусів в Києві не змогли проголосувати – дільницю зачинили (відео)

В останній день виборів президента Білорусі під білоруським посольством була величезна черга. На дільницю пускали по одній людині і всі охочі не встигли проголосувати до зачинення дільниці. Понад 300 людей не встигли віддати голос за свого кандидата. Люди скандують «Ганьба» під білоруським посольством.

Довгі черги та військова техніка: президентські вибори в Білорусі

Білоруси сьогодні прийшли на виборчі дільниці, щоб проголосувати на президентських виборах. Чинний глава держави Олександр Лукашенко залишається на цій посаді вже 26 років. Це вже його шості президентські перегони. Однак багато з виборців так і не змогли проголосувати через довжелезні черги до виборчих дільницях.

Вибори в Білорусі: центр Мінська перекритий силовиками, метро не зупиняється

Силовики перекрили центр столиці Білорусі Мінська, передає Білоруська служба Радіо Свобода.

Там не зупиняється наземний громадський транспорт й поїзди метро.

Проспект Незалежності в центрі Мінська називали в Telegram-каналах як потенційне місце збору людей, незадоволених результатами президентських виборів.

  • За даними екзит-полів, на виборах переміг чинний президент Олександр Лукашенко, який очолює країну з 1994 року. 65-річний політик здобув 79,7% голосів. Друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська (6,8%).
  • У шостих виборах президента в історії незалежної Білоусі брали участь п’ять кандидатів: Олександр Лукашенко, Світлана Тихановська, Ганна Конопацька, Андрій Дмитрієв та Сергій Черечень.
  • При цьому 14 липня Центральна виборча комісія Білорусі відмовилася зареєструвати кандидатами в президенти Віктора Бабарика ​та Валерія Цепкала, яких називали найреальнішими конкурентами Олександра Лукашенка. Це викликало протести.
  • Виборча кампанія супроводжувалася масовими затриманнями. За даними білоруського правозахисного центру «Вясна», з 6 травня до 5 серпня правоохоронці затримали 1 362 людини.

Інтернет зник у Мінську та інших містах Білорусі

У Мінську та низці інших міст Білорусі одночасно зник інтернет та частково зник мобільний зв’язок, інформує Білоруська редакція Радіо Свобода.

ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів президента 14 серпня

Центральна виборча комісія Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів президента 14 серпня, заявила голова ЦВК Лідія Єрмошина в ефірі телеканалу «Білорусь-1».

«Я сподіваюся, що завтра ми оголосимо попередні підсумки… У п'ятницю, я сподіваюся, ми підведемо підсумки виборів», – заявила Єрмошина.

  • За даними екзит-полів, на виборах переміг чинний президент Олександр Лукашенко, який очолює країну з 1994 року. 65-річний політик здобув 79,7% голосів. Друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська (6,8%).
  • У шостих виборах президента в історії незалежної Білоусі брали участь п’ять кандидатів: Олександр Лукашенко, Світлана Тихановська, Ганна Конопацька, Андрій Дмитрієв та Сергій Черечень.
  • При цьому 14 липня Центральна виборча комісія Білорусі відмовилася зареєструвати кандидатами в президенти Віктора Бабарика ​та Валерія Цепкала, яких називали найреальнішими конкурентами Олександра Лукашенка. Це викликало протести.
  • Виборча кампанія супроводжувалася масовими затриманнями. За даними білоруського правозахисного центру «Вясна», з 6 травня до 5 серпня правоохоронці затримали 1 362 людини.

Кадри з протестів у Мінську публікує Бі-Бі-Сі:

Останні новини про вибори в Білорусі, а також фото і відео сутичок протестуючих на вулицях Мінська та інших міст дивіться в живому блозі білоруської служби Радіо Свобода.

Відео масових сутичок протестувальників з ОМОНом в Мінську

Після оголошення результатів державного екзит-полу Білорусі тисячі людей вийшли на вулиці Мінська із протестом. По всій столиці відбуваються сутички із поліцією. Епіцентр подій – в центрі міста, де силовики застосували світло-шумові гранати, гумові кулі і водомети, щоб витіснити протестувальників з площі. Багато людей поранені. На одному із відео видно, як автозак здійснює наїзд на групу протестувальників. (Відео NEXTA, Tyt.by via Reuters/AP)

Білорусь: у центрі Мінська відбулися сутички, десятки затриманих

Про це повідомляє кореспондент Білоруської служби Радіо Свобода.

На протест через результати виборів ввечері 9 серпня вийшли принаймні кілька сотень людей.

Видання Tut.by пише, що біля Стели на проспекті Переможців зібралася більш як тисяча людей. Силовики почали відтісняти їх з проїжджої частини.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG