Тихановська каже, що Меркель питала її при зустрічі, чи розуміє вона українську
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська повідомила, що під час однієї із зустрічей з європейськими лідерами, зокрема, канцлер Німеччини Анґела Меркель поцікавилася у неї, чи розуміє вона українську мову.
«Ви знаєте, вони (європейські лідери – ред.) дуже добре володіють інформацією щодо ситуації в Білорусі. Вони знають, що відбувається, залучені до цієї ситуації і всіляко хотіли би допомогти. Не завжди це, звісно, вдається так, як їм того хотілося б. Але ми відчуваємо цю підтримку. Ангела Меркель, до речі, не те, що згадувала, але говорить про Україну, про українську мову. Вона каже: «Ви розумієте українську?». Я кажу: «Звісно, я розумію – вона дуже і дуже близька з білоруською (з російською не дуже схожа), і ми досить легко розуміємо одне одного. – «Ну, добре». Ось така швидкоплинна розмова була у нас», – розповіла Тихановська в інтерв’ю Радіо Свобода.
Вона заявила, що із Меркель, яка розуміє російську, вони спілкувалися англійською мовою.
Світлана Тихановська – білоруська політикиня, колишня кандидатка у президенти Білорусі. Зараз вона перебуває у вигнанні, живе в Литві.
У вересні-жовтні вона зустрілася з президентом Франції Емманюелем Макроном, канцлеркою Німеччини Анґелою Меркель, президентом Литви Гітанасом Науседою, президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою, прем’єр-міністрами Польщі та Словаччини, міністрами закордонних справ Австрії, Греції, Литви, Німеччини, Польщі, Словаччини.
В Мінську силовики розганяють «Марш сусідів» – відомо про понад сотню затриманих
В Мінську та інших містах Білорусі міліція розганяє колони протестувальників, які вийшли на черговий недільний марш проти фальсифікацій результатів виборів і насильства. Попри це, люди збираються знову, передає білоруська служба Радіо Свобода.
Правозахисний центр «Весна» оприлюднює імена затриманих – станом на зараз їхня кількість сягає 127, але дані оновлюються.
Користувачі соцмереж поширюють відео пострілів та розпилення газу проти протестувальників у столиці та околицях, зокрема в селі Боровляни Мінської області.
Серед затриманих – член Координаційної ради економіст Дмитро Крук, а також юристка, директорка Центру правової трансформації Ольга Смолянка.
Також у Бресті затримали журналістів «Брестської газети» Станіслава Коршунова, Максима Хлябця, а також пенсіонерку Олену Гнавк. Її вже чотири рази судили за участь у акціях протесту.
У Мінську на «Марш сусідів» вийшло понад 20 колон демонстрантів. Акції відбулися і в інших містах країни.
Лукашенко розраховує на допомогу Кремля. Але в Путіна після Криму є свої проблеми
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров тепер буває у Мінську буквально кожні кілька тижнів. Про конкретний зміст його перемов із Олександром Лукашенком та очільником білоруського зовнішньополітичного відомства Володимиром Макєєм повідомляють не так вже й багато. Адже очевидно, що візит Лаврова – це не для підписання якихось конкретних документів про російсько-білоруське співробітництво. А це насамперед демонстрація того, що Кремль готовий надалі підтримувати Олександра Лукашенка та його намагання зберегти владу в Білорусі і перемогти масовий протестний рух.
Більше читайте тут
Тихановська: «Режим Лукашенка захитався і от-от упаде»
Який результат кількамісячних протестів у Білорусі – чи можливий зараз діалог із Олександром Лукашенком? Що дав ультиматум Лукашенку і наскільки масовими є сьогодні страйки на білоруських підприємствах? Коли Тихановська відвідає Україну і чи контактує з Офісом президента Володимира Зеленського? Чи хотіла б вона зустрітися з керівником Росії Володимиром Путіним? Як вона оцінює український «Майдан» і якою є зараз її відповідь на запитання «чий Крим?» Про це та чимало іншого – в ексклюзивному інтерв’ю Українській редакції Радіо Свобода із лідеркою білоруської опозиції Світланою Тихановською.
Повністю інтерв'ю тут
Тихановська: постраждалих і затриманих у Білорусі – близько 30 тисяч
Тих, хто постраждав чи був затриманий під час протестів у Білорусі, нараховується близько 30 тисяч. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявила лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська.
«Ті, хто постраждав, був затриманий, тих, які будь-яким чином були залучені, біля 30 тисяч», – сказала Тихановська.
Вона додала, що близько 132 людей наразі є політув’язненими, загинули восьмеро людей.
Тихановська: Крим за міжнародним законом український, а де-факто – «маємо те, що маємо»
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська вважає, що півострів Крим належить Україні за міжнародним законом. Про це Тихановська заявила в ексклюзивному інтерв’ю Українській редакції Радіо Свобода. На уточнювальне питання стосовно того, чий Крим де-факто опозиціонерка відповіла: «маємо те, що маємо».
Кулеба про заяву Лукашенка: я принципово проти, щоб «душити» Білорусь
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заперечує, що просив свого німецького колегу Гайко Мааса «душити Білорусь».
«Жодних таких слів у наших розмовах з Гайко Маасом не лунало. Я принципово проти «душити» Білорусь, її бізнес і виробництво. Я навпаки за те, щоб дати Білорусі дихати вільно», – написав Кулеба у твітері.
27 листопада Олександр Лукашенко заявив, що отримав від білоруських спецслужб дані про розмову Кулеби з Маасом. Українець нібито просив ЄС запровадити санкції проти Білорусі, щоб паралізувати діяльність держави, бізнесу і виробництв.
Лукашенко: з новою Конституцією я вже з вами президентом працювати не буду
Олександр Лукашенко каже, що не буде обіймати посаду президента у випадку ухвалення нової Конституції Білорусі.
«Усе це добре, коли ти це в інших бачиш – партійні списки та інше. Але якщо ви цього хочете, і народ за це проголосує – так і буде. Ніяку Конституцію я під себе не роблю. З новою Конституцією я вже з вами президентом працювати не буду», – сказав Лукашенко.
Він запевнив, що є прихильником ухвалення нової Конституції, але не тому що «демократію якусь треба».
«Мене що в цій ситуації хвилює: незнайомому президенту таку Конституцію віддавати не можна. Буде біда. У нас дуже серйозна Конституція. Казахстан, Росія, ми – мабуть, ось три просунуті держави, які мають таку серйозну жорстку Конституцію, де від рішення президента залежить все. З цієї точки зору, розуміючи, що не дай Бог прийде людина і захоче розв'язати війну та інше», – сказав Лукашенко.
Росія звинувачує Захід у «втручанні» в справи Білорусі
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив США та кілька європейських країн у втручанні в справи Білорусі. Це сталося 26 листопада під час зустрічі з Олександром Лукашенком.
Москва продовжує підтримувати Лукашенка упродовж усього часу , який минув після суперечливих президентських виборів 9 серпня.
На пресконференції зі своїм білоруським колегою Володимиром Макеєм Лавров заявив, що Захід «використовує брудні методи так званих кольорових революцій, включно з маніпулюванням громадською думкою, підтримкою сил, які є відверто антиурядовими, а також сприянням їхній радикалізації».
Західні лідери відмовилися визнати результати виборів і підтримали опозиційну лідерку Світлану Тихановську, яка виїхала з Білорусі до сусідньої Литви через погрози щодо неї та її родини.
Тисячі демонстрантів, які вимагають відставки Лукашенка, виходять на вулиці Мінська кожні вихідні після виборів. Протестувальники вважають, що 38-річна Тихановська є справжньою переможницею серпневих виборів.
Європарламент ухвалив резолюцію щодо Білорусі
На засіданні 26 листопада Європейський парламент ухвалив резолюцію через порушення прав людини в Білорусі, і зокрема вбивство жителя Мінська Романа Бондаренка.
Резолюцію підтримали представники всіх політичних груп Європарламенту, за винятком праворадикальної групи «Ідентичність і демократія» і ліворадикальної «Об’єднані європейські ліві-Зелені ліві Півночі». За документ проголосували 613 депутатів, проти висловиввся 41, утрималися – 35.
У резолюції описується ситуація в Білорусі та попередні рішення міжнародних організацій. На основі цього Європейський парламент сформулював 26 пунктів, у яких, серед іншого:
- рішуче засуджує вбивство Романа Бондаренка і висловлює співчуття його родині та сім’ям всіх тих, хто втратив своїх близьких в результаті репресій режиму Лукашенка, а також вимагає негайного, пильного, неупередженого і незалежного розслідування смерті Романа Бондаренка і пов’язаних з протестами смертей Олександра Тарайковского, Олександра Вихора, Артема Парукова, Геннадія Шутова і Костянтина Шишмакова;
- заявляє про свою підтримку білоруських демонстрантів у їхніх вимогах свободи, демократії, гідності та права вибирати свою долю;
- закликає білоруську владу покласти край всім формам насильства, жорстокого поводження, гендерного насильства та катувань щодо білоруських громадян і затриманих, а також надати їм доступ до медичної та юридичної допомоги та негайно і беззастережно звільнити всіх осіб, довільно затриманих, в тому числі, за участь в протестах проти результатів виборів і проти насильства з боку влади або за висловлення підтримки цих протестів;
- не визнає результати так званих президентських виборів 9 серпня 2020 року і висловлює свою беззастережну підтримку народу Білорусі в його законних вимогах про негайне припинення авторитарних репресій, повазі основних свобод і прав людини, нових, вільних і справедливих виборах відповідно до міжнародних стандартів і під наглядом ОБСЄ;
- закликає до повного заморожування всіх трансферів з фондів ЄС, в тому числі позик від Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції і розвитку та інших, для чинного білоруського уряду і проєктів під державним контролем;
- засуджує висилку європейських дипломатів з Білорусі та закликає країни ЄС розглянути можливість зниження рівня дипломатичної співпраці з цією країною;
- закликає Євросоюз і Єврокомісію виконати рекомендації доповідача Московського механізму ОБСЄ з надання притулку у випадках переслідування, передбачених Женевською конвенцією про статус біженців;
- засуджує придушення ЗМІ і доступ до інтернету, поширення дезінформації та побиття, арешти і залякування журналістів і блогерів; підкреслює право народу Білорусі на безперешкодний доступ до інформації; закликає ЄС використовувати свої інструменти для підтримки ЗМІ та журналістів, переслідуваних режимом;
- наполягає на тому, щоб білоруські робітники могли скористатися своїм правом на мирний страйк без ризику звільнення, арешту або іншого покарання.
Очікується, що 2 грудня комітет Європарламенту із закордонних справ планує обговорити події в Білорусі і те, як ЄС може сприяти демократичним змінам у країні.
Росія звинувачує Захід у «втручанні» в справи Білорусі
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив США та кілька європейських країн у втручанні в справи Білорусі. Це сталося 26 листопада під час зустрічі з Олександром Лукашенком.
Москва продовжує підтримувати Лукашенка упродовж усього часу , який минув після суперечливих президентських виборів 9 серпня.
На пресконференції зі своїм білоруським колегою Володимиром Макеєм Лавров заявив, що Захід «використовує брудні методи так званих кольорових революцій, включно з маніпулюванням громадською думкою, підтримкою сил, які є відверто антиурядовими, а також сприянням їхній радикалізації».
Західні лідери відмовилися визнати результати виборів і підтримали опозиційну лідерку Світлану Тихановську, яка виїхала з Білорусі до сусідньої Литви через погрози щодо неї та її родини.
Європарламент ухвалив резолюцію щодо Білорусі
На засіданні 26 листопада Європейський парламент ухвалив резолюцію через порушення прав людини в Білорусі, і зокрема вбивство жителя Мінська Романа Бондаренка.
Резолюцію підтримали представники всіх політичних груп Європарламенту, за винятком праворадикальної групи «Ідентичність і демократія» і ліворадикальної «Об’єднані європейські ліві-Зелені ліві Півночі». За документ проголосували 613 депутатів, проти висловиввся 41, утрималися – 35.
У резолюції описується ситуація в Білорусі та попередні рішення міжнародних організацій. На основі цього Європейський парламент сформулював 26 пунктів.
Детально читайте тут
Тихановська прокоментувала реакцію режиму Лукашенка на протести біля дипустанов Білорусі в Україні
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська заявила, що реакція режиму Олександра Лукашенка на протести поблизу дипломатичних установ Білорусі в Україні подібна до реакції на дії інших європейських країн щодо Мінська. Про це опозиціонерка заявила в ексклюзиному інтерв'ю Радіо Свобода.
«(Діє) так, як і щодо інших держав, – висилає дипломатів, висилає послів. Це все для того, щоб дуже мало людей залишилося на землі, на місці подій, хто міг би висвітлювати ці події за кордон. Були вислані всі іноземні ЗМІ», – нагадує Тихановська.
Опозиціонерка наголосила, що українці для «дружній народ, можна сказати, братній», «і тепер, коли ми проходимо такий своєрідний етап нашої історії, ми чуємо тільки слова підтримки від українців».
Більше читайте тут
Державний департамент США засудив дії влади Білорусі проти журналістів
Державний департамент США засудив дії влади Білорусі, спрямовані проти журналістів регіональних та іноземних ЗМІ. «Нормалізації відносин із режимом, який проводить репресії проти власного народу не буде», – запевнило Посольство США у Білорусі. Передає «Голос Америки»
Більше читайте тут
Тихановська планує відвідати Україну «найближчим часом»
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська заявила, що планує «найближчим часом» відвідати Україну. Про це вона розповіла в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода.
«Я хочу сказати велике дякую українцям, які нас підтримують, і українському уряду. Ми постійно чуємо слова підтримки. І Україна приєдналася до європейських санкцій, не визнала легітимність Лукашенка (Україна офіційно заявляла лише про наміри приєднатися до санкцій – ред.). Братський народ підтримує нас, чудово. На жаль, дата візиту в Україну поки не затверджена, але сподіваюся, що найближчим часом. Не можу сказати точніше, узгоджуємо», – зазначила Тихановська.
Лідерка білоруської опозиції додала, що спілкується з цього приводу з міністром закордонним справ Дмитром Кулебою.
На уточнювальне запитання, чи висуває українська сторона якісь умови зустрічі, вона відповіла: «Ні, умов нам висувають, у нас буде дружня зустріч».
У Білорусі понад два місяці тривають протести, вони почалися відразу ж після президентських виборів, на яких ушосте, згідно з офіційними даними, виграв Олександр Лукашенко. Його основна опонентка Світлана Тихановська виїхала з країни через кілька днів після виборів.
Європейський союз, США, Україна і ще низка західних країн не визнають легітимності Лукашенка як білоруського президента після того, як він таємно провів церемонію своєї інавгурації.
Повністю розмову з лідеркою білоруської опозиції Світланою Тихановською читайте на сайті Радіо Свобода та дивіться на сторінці Радіо Свобода у YouTube 28 листопада.
Державний департамент США засудив дії влади Білорусі проти журналістів
Державний департамент США засудив дії влади Білорусі, спрямовані проти журналістів регіональних та іноземних ЗМІ. «Нормалізації відносин із режимом, який проводить репресії проти власного народу не буде», – запевнило Посольство США у Білорусі.
Більше читайте тут
МЗС про ноту Мінська: «надмірно емоційна і в цілому безпідставна» реакція
Міністерство закордонних справ України взяло до уваги вручення послу України в Білорусі ноти протесту і вважає реакцію білоруської сторони «надмірно емоційною і в цілому безпідставною», повідомив Радіо Свобода речник МЗС Олег Николенко.
«Україна – європейська демократична держава, свобода слова і свобода зібрань для якої має фундаментальне значення. Ми вважаємо, що жодних підстав для обмеження права на мирний протест у цій ситуації не існує. Правоохоронні органи України вживають належних заходів, щоб на постійній основі, а особливо під час акцій протесту гарантувати безпеку як учасників акцій, так і посольства Білорусі та його працівників», – заявив речник.
У МЗС наголошують, що Україна чітко дотримується положень Віденської конвенції про дипломатичної відносини 1961 року і гарантує безпеку іноземних дипломатичних місій на своїй території.
«І ми особливо очікуємо, що білоруська сторона також із належною відповідальністю ставитиметься до своїх міжнародних зобов’язань і не допускатиме порушень дипломатичного імунітету, на кшталт безпідставних доглядів дипломатичного автомобіля посла України в Білорусі при перетині українсько-білоруського кордону. Також пригадуємо, що в період Революції гідності в Україні білоруська сторона не реагувала на провокації громадян, які під стінами посольства України в Мінську демонстрували свою вкрай недружню позицію до України й обраного українським народом європейського курсу», – заявили у МЗС.
Тихановська заявила, що всі домовленості Лукашенка з Кремлем будуть скасовані
Всі домовленості Олександра Лукашенка будуть скасовані новим урядом Білорусі. Про це повідомляє пресслужба лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.
«Про що б не домовлявся Олександр Лукашенко, він втратив підтримку білоруського народу. А значить всі його угоди і договори будуть переглянуті і скасовані новим урядом», – мовиться у повідомленні.
Наголошується, що вони «завжди виступали і виступаємо за дружні і партнерські відносини з Росією», але незалежність та суверенітет не можуть бути «предметом торгу».
МЗС Білорусі вручило українському послу ноту протесту
Українського посла Ігоря Кизима 26 листопада викликали у Міністерство закордонних справ Білорусі. Про це повідомили у білоруському відомстві.
«Українському дипломату вручена нота МЗС, в якій білоруська сторона висловила рішучий протест у зв’язку з безперервною серією антибілоруських акцій щодо Посольства Республіки Білорусь в Україні і зажадала забезпечити на належному рівні безпеку дипломатичної місії відповідно до норм Віденської конвенції про дипломатичні зносини від 18 квітня 1961 року», – мовиться у повідомленні.
У МЗС Білорусі стурбовані «бездіяльністю компетентних органів України щодо припинення провокацій».
«Відзначено, що протиправна діяльність радикальних елементів у будівлі білоруської дипломатичної місії в Києві створює безпосередню загрозу для її функціонування, а також для безпеки співробітників Посольства та членів їх сімей. Заявлено, що Республіка Білорусь очікує реакції української сторони в зв'язку з провокаціями біля Почесного консульства Республіки Білорусь у Львові і виходить з того, що акти вандалізму там будуть належним чином розслідувані, отримають відповідну оцінку правоохоронних органів України, а винні понесуть справедливе покарання», – заявили у МЗС Білорусі.