Доступність посилання

ТОП новини

«До стрілецьких боїв не доходить»: офіцер ЗСУ про те, як стримують наступ Росії на Авдіївку


Військовослужбовці 5-го окремого загону спецпризначення «Омега» Нацгвардії України в Авдіївці, 8 листопада 2023 року
Військовослужбовці 5-го окремого загону спецпризначення «Омега» Нацгвардії України в Авдіївці, 8 листопада 2023 року

Росія вже майже два місяці без упину штурмує Авдіївку – українські і західні аналітики та посадовці повідомляють про незначні просування агресора. Військові повідомляли про відносне затишшя на цьому напрямку, яке тривало кілька днів. А вже 3-го грудня командувач ОСУВ «Таврія» Олександр Тарнавський заявив про нову активізацію армії Росії навколо міста. Про ситуацію під Авдіївкою зараз, про те, до якої тактики вдається противник та як військові дають відсіч – Радіо Донбас Реалії розповів офіцер 59-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ імені Якова Гандзюка Сергій Цехоцький.

– DeepState пише, що атаки росіян з південного флангу Авдіївки вдалося відбити. Розкажіть, якими вони були і як вдається стримувати натиск? Якщо вдається.

Будь-який противник – на техніці він чи пішки – знищується

– Вдається стримувати, оскільки позиції наші вже давно пристріляні, і будь-який противник – на техніці він чи пішки – знищується. Як тільки ми бачимо їх (військових РФ – ред.), ми одразу стараємось зробити так, щоб їх не було, щоб вони не просунулись далі.

– Який вигляд мають атаки армії Росії?

– Я кажу про наш напрямок, де ми обороняємо свої позиції (йдеться про південний фас міста – ред.) – здебільшого це малі піхотні групи від 5 до 8 осіб. Зброю, техніку не використовують. Шкоду роблять, звісно, їхні дрони-камікадзе, РСЗВ далекобійні і гармати. А все інше, піхота, такої загрози зараз не становить.

– А чому противник не використовує техніку? Через погоду?

– Так, там в поле зайти практично неможливо. Не один день йшов дощ. Тому вихід на поле [техніки] – це одразу вона стала, і стала мішенню, яка не рухається.

Військовослужбовці 5-го окремого загону спецпризначення «Омега» НГУ в Авдіївці, 8 листопада 2023 року
Військовослужбовці 5-го окремого загону спецпризначення «Омега» НГУ в Авдіївці, 8 листопада 2023 року

– А загалом, через погоду, – дощі, мокрий сніг, земля розкисла, – бачите зменшення активності російських сил довкола Авдіївки, принаймні, на вашому напрямку?

– Ні, спроби їхні йдуть постійно. Причому вони починаються дуже рано вранці, штурм може початися о 4 ранку. Це їхній улюблений час, з 4-ї до 5-ї. Як ми знаємо з історії, це час, коли знімають вартових і починаються війни. От у них така тактика. Плюс вони зараз почали використовувати дрони з приладами нічного бачення. Якщо погодні умови дозволяють, запускають їх вночі.

– А вітер, дощ дозволяють використовувати зараз дрони?

– Не кожен день.

Читайте також: FPV-дрони тотально змінили поле бою, і це не межа. Чого чекати далі – пояснює Сергій Флеш

– Скажіть, а оці дрони з нічним баченням – для чого Росія використовує? Щоб уражати опорні пункти українські, українську техніку?

– Так, вони залітають на наші позиції. Це передусім дрони-камікадзе.

– А як ви боретесь з цими дронами? Там цілі рої їх, я так розумію. Що ви робите, щоб їх збивати, протидіяти? Ну і що потрібно, можливо, якісь нові системи РЕБ (радіоелектронної боротьби – ред.)?

Останні дні до стрілецьких боїв справа не доходить просто

– Ми працюємо над цим вже давно. Розробляються нові засоби протидії, серед них – протидії їхньому РЕБ, який глушить наші дрони, саджає. А що безпосередньо зроблено вже, і які саме види тої чи іншої літаючої апаратури ми зробили – це в майбутньому побачить наш противник. Зараз це не будемо розголошувати.

– Тобто сюрпризи для противника є. Скажіть, а от ці малі групи, які заходять, вони знищуються чи відходять під українським огнем?

– Переважно знищуються. Тобто немає такого, що якщо ми їх бачимо, вони могли втекти. Працює артилерія, працюють також наші пілоти в цьому плані. До піхоти вони (російські військові – ред.) навіть не доходять – у них немає такої змоги. Останні дні до стрілецьких боїв справа не доходить просто.

– Я так розумію, ваша ділянка фронту, така для окупантів, більш допоміжна. Основний удар це північ від Авдіївки. Ви ж, мабуть, тримаєте зв'язок з іншими підрозділами, бачите, що там відбувається.

– Ми спілкуємося, ми допомагаємо один одному. Це у нас така завжди була тактика взаємодії. Вона існує і існуватиме завжди. Якщо хтось може допомогти і надати якусь практичну допомогу – підтримку артилерією, тяжким озброєнням, маються на увазі ті ж танки, – він робить це. Скажу так: вся ситуація на лінії фронту в районі Авдіївки контролюється командуванням Збройних сил України.

– Як взагалі себе почувають українські захисники зараз? Чи вдається спати, відпочивати, виходити на відновлення, чи не до цього?

– Все нормально, все згідно з нормами та правилами. Максимально, як можемо, проводимо ротації, даємо відпочинок і так далі. Те, що можемо фізично зробити. Настрій нормальний, бойовий, ніхто не панікує. Настрої такі, що поки ми не виженемо ворога, ніхто не думає про якийсь довготривалий відпочинок. Такого немає. Це я вам відверто кажу, – це не тільки моя думка, це думка всіх моїх побратимів.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

  • Зображення 16x9

    Денис Тимошенко

    Народився і виріс в Донецьку. Закінчив філологічний факультет Донецького національного університету імені Василя Стуса, магістр журналістики. У медіа – із 2008 року, співпрацював із газетами Донеччини. Після переїзду до Києва співпрацював із низкою всеукраїнських телеканалів як сценарист та журналіст. На Радіо Свобода – із січня 2016 року. Цікавлюся культурою, історією, документальним кіно.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

Форум

XS
SM
MD
LG