Кібератаки, зламані поштові скриньки, цькування та ще багато інших способів закрити рота незалежним ЗМІ та активістам стали повсякденням в житті як України, так і цілого світу. На початку року дослідження Pew Research Center прирівняло кібератаки до загрози глобального потепління. З кожним роком боротися за вільний інтернет і захищати незалежні ЗМІ стає все важче. Але невелика команда ентузіастів в Нью-Йорку вирішила змінити це і змусити технології працювати на користь відкритого суспільства, а не проти нього.
Ще в 2010 році в компанії Google задумалися над тим, як захистити незалежні медіа та активістів зі всього світу від кібератак. Саме тоді була створена Google Ideas, яка об’єднала в собі програмістів, менеджерів і науковців.
В 2016-му проект змінює назву на Jigsaw і стає інкубатором для технологій, які повинні розширити доступ до інформації для найбільш вразливих груп населення. Так з’являються цілі екосистеми для захисту від цифрових атак і алгоритми для боротьби з погрозами онлайн.
Зараз це невелика команда однодумців, чий офіс знаходиться в модному районі Манхеттена і прихований непримітною вивіскою. Адже про безпеку тут знають майже все, тому й не афішують своє місце роботи й забороняють робити будь-які фото працівників чи офісу загалом.
Читайте також: На різних полюсах. Новий медійний ландшафт в США
«Наша назва, Jigsaw (дослівно - частинка пазлу, або лобзик), показує те, що світ - це складний пазл викликів. І для їх вирішення потрібен спільний підхід», - кажуть в команді, логотип якої символізує карту планети, яка складається з наче вирізаних лобзиком з фанери деталей. Своїми цілями вони декларують запобігання онлайн-цензурі, цифровим атакам, а також протидію екстремізму та захист від цькувань в мережі.
За час свого існування Jigsaw встигли розробити та продовжують працювати над проектами, які зробили всесвітню мережу не тільки безпечнішою, але й більш прозорішою. Радіо Свобода розповідає про найцікавіші із них.
Project Shield
Один з найпоширеніших видів тиску на медіа, який почав набирати популярність в Україні з кінця нульових, - DDoS-атаки. Це порівняно недорогий спосіб «покласти» новинний сайт безперервною і високою кількістю зовнішніх запитів. Їх настільки багато одночасно (тисячі, а то і мільйони), що сайт просто не встигає їх обробляти і, відповідно, перестає приймати нові запити або працює надто повільно, щоб бути доступним для читача. Project Shield допомагає незалежним ЗМІ боротися з такими атаками, використовуючи інфраструктуру Google.
Також Jigsaw розробили карту цифрових атак, яка показує найбільші DDoS-атаки, що відбуваються в світі в даний момент. Цікаво, що сплески таких масштабних атак іноді напряму збігаються з великими геополітичними подіями.
Password Alert
Активісти, журналісти та ціла низка інших представників громадянського суспільства не раз стикалися з проблемою викрадених паролів. Одне з рішень - це двофакторна авторизація. Але часто користувачі погоджуються на пропозицію зберегти пароль. Справді, це може бути зручно, коли ви часто відвідуєте один і той самий ресурс.
Але бувають випадки, коли це може стати причиною втрати пароля. В цьому проекті розробники вирішили створити додаток для браузера Chrome. Він буде сигналізувати про небезпеку в той момент, коли відвідуваний вами вебсайт намагатиметься викрасти ваші паролі.
Conversation AI
В Україні мовою ворожнечі, цькуванням журналістів і особистими погрозами активістам онлайн (та і в реальному житті також) мало кого можна здивувати. Але це не причина ігнорувати таку проблему, тим паче, що існує вона глобально. Тому в Jigsaw аналізують, як комп’ютери можуть навчитися розуміти нюанси образливих висловлювань онлайн. В разі успіху проекту видавці і медіа зможуть за допомогою машинного навчання регулювати коментарі на своїх платформах і обмежувати негатив у спілкуванні між людьми.
Першим результатом роботи в цьому напрямку став проект Perspective - це API (прикладний програмний інтерфейс), який використовує машинне навчання для виявлення цькування в мережі. Він ранжує коментарі на основі впливу, який може зібрати конкретний коментар. Таким чином модератор може в режимі реального часу звернути увагу на коментар, який турбує читачів більше за інші. Перша модель уже навчилася визначати, чи коментар буде сприйнятий “токсичним”.
Unfiltered.News
Jigsaw впевнені, що одна з найбільших загроз вільному вираженню думок є цензура, яку ви не можете визначити, яка залишається поза увагою читачів. Тому створили карту світу, на якій вказуються важливі історії з різних куточків планети, які могли пройти непоміченими у вашій країні.
Для цього використовуються потужності системи Google News, які дозволяють побачити локальні історії, а також те, як по-різному інформація подається в різних країнах і як висвітлення теми може змінюватися з часом.
Intra
Проект, який стосується маніпуляцій з DNS (доменна система імен). Це один з найбільш поширених способів онлайн-цензури, який полягає в тому, щоб блокувати доступ до новинних сайтів, інформаційних порталів та соціальних мереж.
Intra - це Android-додаток, який захищає від DNS-зловживань. Він забезпечує користувачам доступ до заблокованих вебсайтів та додатків, а також робить безпечним ваш доступ в інтернет.