«Алла Горська. Боривітер» – це перша ретроспективна виставка мисткині-шістдесятниці, на якій представлено понад 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт з музейних і приватних колекцій, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу й громадську діяльність Горської та її найближчого кола.
Експозиція знайомить відвідувачів з ескізами найвідоміших мозаїчних панно, створених групою Горської у Києві та на Сході України, сценографічними рішеннями вистав Леся Танюка, портретами її друзів – Василя Стуса, Івана Світличного, Василя Симоненка, Івана Драча, Ліни Костенко та інших. Спеціально для виставки сучасні українські митці Олексій Сай і Микола Марусик створили відеосвітлову інсталяцію за мотивами знищеного 60 років тому вітража «Шевченко. Мати», який прикрашав Київський університет.
Алла Горська – українська художниця-шістдесятниця, дисидентка, громадська діячка та правозахисниця. Сповнена драматичних подій історія життя Алли Горської болісно перегукується із сьогоденням: за життя – заборони й демонтажі робіт, виключення зі Спілки художників, переслідування КДБ, а згодом і жорстоке вбивство. Тепер – невідомо і у якому стані зараз перебувають її роботи в окупованому Донецьку і знищені російськими окупантами мозаїчні панно художниці в Маріуполі. Зокрема, композиція «Боривітер», назву якої взяли для виставки, зазнала сильних ушкоджень внаслідок обстрілу міста російськими військами.
Наразі, через дії радянської влади в СРСР, а тепер і путінської Росії, весь творчий доробок Горської-монументалістки практично втрачений. Більшість її робіт потрапила під окупацію ще 2014 року, на підконтрольній владі України території збереглися тільки дві мозаїки.
Триватиме виставка до 28 квітня 2024 року.
Форум