«Рішення про вступ України в НАТО як систему колективної безпеки може прийматися винятково народом України на загальнонаціональному референдумі», – заявила Прем’єр-міністр.
За повідомленням уряду, саме таку змістовну поправку було внесено Тимошенко до листа на адресу Генерального секретаря НАТО Яапа де Хооп Схеффера.
Такий підхід до побудови відносин з НАТО, за словами Тимошенко, зафіксовано у коаліційній угоді фракцій Блоку Юлії Тимошенко й Блоку «Наша Україна – Народна самооборона» і відповідно в проекті програми діяльності Кабміну «Український прорив».
15 січня Президент Віктор Ющенко, Прем''єр-міністр Юлія Тимошенко і Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк звернулися з листом до Генерального секретаря НАТО, в якому заявили, що Україна розраховує на приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО під час квітневого саміту альянсу в Бухаресті.
У п’ятницю, 18 січня, міністр закордонних справ Володимир Огризко передав цього листа Генеральному секретареві НАТО Яапу де Хоопу Схефферу.
Цього ж дня фракції Партії регіонів і КПУ заблокували трибуну Верховної Ради, вимагаючи від спікера Арсенія Яценюка відкликати свій підпис.
Зі свого боку Арсеній Яценюк наголосив, що лист про приєднання України до Плану дiй щодо членства в НАТО підписаний відповідно до законодавства.
«Приєднання до плану дій є не що інше, ніж просто поглиблений інтенсифікований діалог з Альянсом. До членства ще дуже і дуже далеко. І думаю, що та пропозиція, яка була мною висловлена, зокрема і на вимогу комуністів та регіоналів була в повному обсязі відображена у листі. Я не бачу сьогодні предмету дискусії. Потрібно спочатку думати за що голосувати, а потім не виходити до залу і кричати, що неправильно підписаний лист. Є закон, є відповідна законодавча база, її треба виконувати», – зазначив Арсеній Яценюк.
Через блокування роботи парламенту «регіоналами» і комуністами Яценюк оголосив, що наступне засідання Верховної Ради скликається на 25 січня.
«Думаю, що до наступного тижня ми все-таки дійдемо якоїсь згоди, бо я сподіваюся, що блокування не може бути постійним. Мова йде про зрив діяльності однієї з гілок влади. При чому не оправданий зрив», – зазначив Яценюк.
***
Чинний Закон «Про основи національної безпеки України» прямо говорить про «забезпечення повноправної участі України в загальноєвропейській та регіональних системах колективної безпеки, набуття членства у Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору при збереженні добросусідських відносин і стратегічного партнерства з Російською Федерацією, іншими країнами Співдружності Незалежних Держав, а також з іншими державами світу».
2003 року за цей закон голосувала і фракція Партії регіонів.
Матеріали до теми:
Партія регіонів заявляє, що не допустить вступу України до НАТО всупереч волі громадян Україна передала до НАТО прохання приєднатися до Плану дій щодо членства в Північноатлантичному альянсі Ющенко, Яценюк, Тимошенко: Україна нині зацікавлена приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО